Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    07:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Koklear implantlı arkadaşlar,
    Diğer kulağınızda işitme cihazı kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız ne gibi bir yarar sağlıyorsunuz? İşitme cihazınızı takmadığınızda değişen ne oluyor?

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

koklear implant kullanmıyorum, ama kullananlardan ve araştırmalarımdan sağladığım bilgi ile işitme cihazı ve koklear implantın bir arada kullanılamayacağını biliyorum...

koklear implantın ilk şartı her iki kulağın da hava yolu ile işitmeye kapanmış olmasıdır... eğer bir kulak dahi işitme cihazı ile duyuyorsa "koklear implant adayı" değilsiniz...

çünkü koklear implantta koklea'ya yerleştirilen elektrotlarla (hava yolu ile duymayı bypass ederek) farklı birkodlama sistemi ile sesleri algılıyorsunuz...

hava yolu ile duymak ve koklea'ya yerleştirilen elektrotlarla duymak arasında çok büyük farklar var... ikisinin bir arada kullanılması olanaksız.. zaten dediğim gibi hava yolu ile duyma varsa "koklear implant" yapılmıyor...

Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet sistemde farklar var, ama yine de diğer kulakta işitme cihazı kullanılmalı. Aslında implant adayı işitme cihazından hiçbir yarar görmez demek de pek doğru gelmiyor. Çok ileri derecedeki işitme kayıplarında kullanılacak güçlü bir işitme cihazı yine de sesleri işitme eşiklerine yükseltecektir bazı frekanslarda. Sesin yön tayinini yapabilmek ve implante edilmeyen kulaktaki işitme sinirinin körelmesini önlemek açısından diğer kulakta işitme cihazı kullanımı yararlı. Ben bundan yararlanıyorum. İşitme cihazımı kullandığımda tek başına implant kullandığım andan daha fazla verim alıyorum.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

sayin es
    cidden koklearli misiniz cidden koklearla isitme cihazi kullanabiliyormusunuz bana sanki isitme cihai sektorunde pazarlamacilari hatirlatiyor saviniz
    koklear implant neden taktirilir
    isitme cihazindan verim almayanlar icindir degilmi koklear
    madem isitme cihaindan verim aliyor o kisi neden koklear gibi kulagi olduren bi islem yaptirsinki insan
    sahsen ben kendim koklear taktiran sonrada aldiran biriyim
    koklearin verdigi coook yuksek sesin yaninda isitme cihainin en yuksek perdeden ayarlarsani bile sesi ari viziltisi kadar bilem cikmaz ben bunu cok iyi anlayan biriyim uzun muddet koklear kullanan olarak
    bana inandirici gelmedi koklearla birlikte cihaz kullanmaniz

ayrica koklearin sesi baska isitme cihazinin sesi baska
    bir beyinle iki turlu duyamazsiniz
    cok cok hayret ettim koklearla isitme cihazini beraber kullanma dusuncesine egerki sektorden degilseniz

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sayın es;
    siz işitme cihazından ses alabiliyorsanız kim sizin CI ameliyatınızı yaptı çok merak ediyorum.. buraya yazarsanız biz de bilgilenmiş oluruz...
    CI ameliyatının ilk şartı hava yolu ile iletişimin kapanmış olmasıdır...
    bu durumda ya siz ısrarcı oldunuz, ya da ticari kaygı yaşayan bir doktora denk geldiniz?
    aklıma başka bir şey gelmiyor...
    implant edilmeyen kulaktaki sinirler (eğer işitme kaybı progresif ise) cihaz taksanız da körelecek takmasanız da... kaldı ki işitme cihazı ve CI farklı karakterlerde ses verirler.... kafalarda soru işareti bıraktınız????

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

sevgili anti
    ben isitme cihazi takilarak klak tembelligi olduguna sahsen ciddi sekilde inanan tecrubesi olan biriyim siz ne diyorsunuz
    isitme cihazi takilmayinca insan daha atik oluyor seslere ama cihaz takinca rahatsiniz neden dikkat edesinizki seslere
    kaldiki koklear denen seyle en yuksek perdeden ses duyupta sesleri ve konusmalari taniyan bir beyinle hadi diyelim isitmeyi unutup isitme tembelligi olucak

Üye
    frankenstein Avatarı

Son Giriş
    14.07-2016
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2 hafta önce ben de CI ameliyatı oldum dış cihazın takılmasına 1 hafta var kulak arkası işitme cihazı ile iyi gidiyordum fakat son 1 sene içinde cihazdan verim alamayacak duruma geldim yani cihazı taktığım zaman gürültü şeklinde ses geliyor ama anlaşılırlık yok bir nevi karşımdaki konuştuğu zaman karışık bir arı vızıltısı diyeyim şimdi ben CI oldum sizin dediklerinize göre fayda göremeyecek miyim? (kayıp 90 db-sensörial/bilateral)

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

musterih ol sabirli ol umitli ol frankestayn
    sizin isitme kaybiniz sonradan olmus sesleri konusmalari taniyorsunuz ci yi takar kakmaz konusmalari anlamanizi umuyorum
    boyle olunca isitme cihazini napicaksiniz onu kullanmazsiniz
    julie kosaner; benim koklear odyocusuydu o isitme koklearla isitme cihazi kullanilmaz derdi
    haliyle isitme cihazinizi cikaracaksiniz dis parcalar takilinca
    koklearin sesine adapte olacaksiniz koklearla anlama biraz zaman istiyor alisinca dijital isitme cihazindan daha cok anliycaksiniz sonrada isitme cihazini takmiycaksiniz istemiyceksiniz yani gerek kalmiyacak zaman zaman ayar yapilarak sesler yukseltilecek

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

isitme cihazi kullanan az bir yarar goren arkadaslar
    koklear implanti mucize olarak gormeyin, koklear implant yaptirmak kulaginizdan vaz gecmektir sansinizi bir yere kadar kullanabilirsiniz omur boyu degil isitme cihazina benzemez isitme cihaziniz eskir, yetersiz gelir, yeni modellere heveslenir, daha ileri teknolojiler cikar hicbir risk almaz paraniz var pasa gonlunuz isterse alir cok guzel kullanirsiniz
    koklear implanti bir kere taktirdinizmi o kulak implanti kullandiginiz kadar ise yarar kokleari aldirinca belalardan bela begenin basdonmesi, kulaklar degil beyin cinlamasi,koleastotam temizletmek icin genel anezteziyle 6 ayda bir bisuru tahlille ameliyatlar insani canindan bezdiriyor yetmedi dengenizde bozuluyor duz yolda her yere carpiyorsunuz gozunuz gordugu halde o kulaga birdaha koklear implant olmuyor kulak bitmistir
    obur kulagina bidaha kim koklear yaptirir bu kadar dertten sonra fazladan isitme cihaziyla cok az bile olsa ses duyamazsiniz o koklear cikarilan kulakla buda artik ne kaldiysa obur kulakla hayatinizi devam ettirmek zorundasinizdir

Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Anti Oksidan,
    Kafalarda soru işareti bırakmak istemem. Hiçbir çıkarım yok bu açıklamalarımdan. Aksine bilgi ve deneyimlerim doğrultusunda yardımcı olmak niyetindeyim. Nitekim bir psikoloğum ve odyolog adayıyım.
    Evet bir kulağımda implant diğerinde işitme cihazı var ve bu biçim kullanım benim için maksimum yarar sağlıyor. Uzmanların önerisi de bu şekilde. Operasyonum ise 9 Eylül Üniversitesi'nde alanda önemli kişilerce yapıldı.
    Diğer yandan işitme cihazı ile ses duyuyor olmak implant olmayı gerektirmez gibi bir inanışın da yanlış olduğunu belirtmek isterim. Yapılan ölçümlerle çok ileri derecede SNİK tanısı konması ve işitme cihazı ile özellikle ve özellikle konuşmaları anlamada yarar görememe söz konusu olduğunda implantasyona gidilir. Evet işitme kaybı zaten zamanla köreliyor progresif nitelikte olunca; ancak işitme sinirinin kalan tüy hücreleriyle bir miktar da uyarılıyor olması bunu daha da erteleyecektir. Oysa hiç işitme cihazı kullanmazsanız sinirde hiçbir uyarım olmayacaktır. Ha ancak bir uçak geçer yakınınızdan ya da bir davul çalınır civardan o zaman pes seslere karşılık gelenler biraz kıpırdanır. E bunu beklemek de pek akıl karı değil.

Sevgili Shukufe,
    Yaşadıkların için de büyük üzüntü duydum; ancak itiraf etmeliyim ki bunu bu derecEde senden duyuyorum ilk olarak. Binde bir olabilecek şeyleri yaşamışsın. Koklear implant olup da çıkarılan birilerini daha önce duymadım bu alanın bizzat içinde olmama rağmen. Tamam katlanması oldukça zor olan şeyler yaşamışsın; ancak yine de bu her implant olanın aynı sorunları yaşayacağı anlamına gelmemeli. Sonuçta çok büyük beklentiler de olmamalı implnattan; ama teknolojiden yararlanmak ve hiç olmazsa günlük hayatta işitmeden kaynaklanan sorunları azaltmak implantla mümkün oluyor. Bence biraz da umut olmalı, o kadar karamsar olmamalı.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

umut etmek...
    iyide sesvgili es bir pskolog bir odyometris adayi olarak sizde tahmin edersiniz benim durumumda olanlari degilmi
    10 yil oluyor benim implant yaptirmam cikarilmasi ise 4 yil
    bu sureler zarfinda pekcok hastanelerde yattim bi suru ameliyatlar gecirdim bisuru hasta veya implantli implant adayi tanidim
    siz gormemissiniz ama ben gordum implanti cikarilan veya implant iltihap sebebiyle hastanelede yatan
    koklear implantla kesin bir sekilde herkes duysaydi o gordugum cocuklar konusmayi bile bilmeyenleri vardi yazikki
    oyle cok cok iyi amanda duyanlari eskiden duyan sora implant yaptiranlariydi
    ben telefonu duymak dudak okumadan konusmalari anlamak icin olmustum implanti ama bunlar olmadi sadece dijitalisitme cihazindan biraz daha iyi anladim gene dudak okuyarak karsiliginda sagligimi kaybettim
    bana implanti tavsiye eden oven sonrada yapan doktoruma cok cok ama cok kiziyor her ameliyattan sonra nalet okuyorum
    o zaman dijital cihaz onerseydi hic bulasmazdim bu kokleara
    isten gucten net filan bilmezdim o zamanlar dijital cihazlari kimse soylemedi bana

Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Shukufe,
    Bazen perdenin arkasındaki manzaraya da bakmak gerekir ki sen bunu görmemizi sağlıyorsun. İşin bu yanını da düşünmek elbette gerek. Bunu biraz da - ile + yön arasında değerlendirmek gerek. Sende - yön ağır basmış. Bir başkası da tam aksine + yönde yarar görebilir. Nötr olanlar da var tabi.

Benim merak ettiğim implant öncesi işitme eşiklerin. Ortalama kaçtı hatırlıyor musun?

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

isitme kaybim o zamanda cok ileriydi sag kulak sesi aliyorduda sol cok zayifti iki doktor biri saga takalim biri sola takalim dedi iyiki sola taktilar da nispeten iyi kulak bana kaldi
    o zamanki odyogramlari hastanede yapip hastanede kaldi
    beende sizin implanttan faydalanamadiginiz veya az fayda gordugunuzu saniyorum egerki maksimim faydalansaydiniz isitme cihazini kullanmazdiniz sevgili piril

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

sayin piril bu yazinizi da buraya ekledim
    Merhabalar,
    Bir cochlear implant kullanıcısı olarak sorularınızı cevaplayacağım.

- 1999 yılı Aralık ayında yaptırdım
    - Levent Sennaroğlu-Soner Özkan
    - Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hast.
    - Herhangi bir sakınca görmedim ve şu ana kadar da yaşamadım.
    - Cochlear implant hayatımı çok olumlu yönde değiştirdi, memnunum.

Fakat kısa bir açıklama yapmak istiyorum:
    Cochlear implantın faydası kişiden kişiye değişmektedir. İmplant cihazları her hastaya uygun olmamaktadır.Doktorların tavsiyesine göre hareket etmekte yarar vardır.

Sevgili iremsu,
    Cevaplarıma karşılık bir sorum olacak sizlere:
    Bu soruları sormadaki beklentinizi öğrenebilir miyim?

Sevgi ve Sağlıcakla kalınız.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    okusan anlarsin gokcecigim yalandan kim olmus
    arkadas hem 9 eylul hastanesinde onemli kisilerce koklear taktirmis
    hem hacettepe universitesinde koklear taktirmis
    artisi isitme cihazida kullaniyormus
    yani anliycaginiz 3 tane kulagi varmis

Sayfa 1 / 3 123 SonSon