Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    07:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sevgili Shukufe arkadaşım,
    Alıntı yaptığınız yazı bana ait değil. Sanal alemde nasıl bu kadar emin olabildiniz sizin gibi son derece şüpheci ve temkinli birine yakıştıramadım doğrusu !! Ben kafalarda soru işareti bırakmak istemediğimi belirttim. Açık olmayan yer neyse onu da belirtirim. Ayrıca kgokçe adlı arkadaşım da beni şahsen tanıyan biridir. Kendisi implant olmadan önce Çandarlı'da düzenlediğimiz kampımıza katılmıştı. Belki kaç kulağım olduğunu kendisine sorarsınız diye söylüyorum.

Sevgili kgökçe arkadaşım,
    3-4 yıllık forum yönetimi deneyimim oldu. Bir konu açarken diğer arkadaşları etkilemeksizin merak ettiğiniz şeyi yazarsınız soru şeklinde ve objektif olma kaygısıyla. Yanıtlar alırsınız. Sonra da siz kendi düşüncenizi ya da deneyiminizi yazarsınız. Bu böyle gider. Konuyu saptırmak istemem; ancak yönetici arkadaşlarım yanlış biliyorsam beni uyarsınlar lütfen.

Diğer kulakta cihaz takılması uzmanlarca öneriliyor dedim. Bunun gerekçelerini de açıkladım. Nitekim her bir şey tartışmaya açıktır. Bunu uzmanlar yaşamıyor bizler yaşıyoruz sonuçta. Elbette nasıl rahat isek o şekilde gideceğiz yolumuza. Burada birbirimizin kuyusunu kazmak niye anlamadım güzel bir tartışma ortamını sürdürmek varken ?! Herkes biraz özeleştiri yapmalı bence.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

koklear implantla beraber isitme cihazi kullanmayi niye onersin uzman sadiginiz
    hangi sarlatan onermis acaba
    napsinlardi koklear ise yaramayinca tabii ki isitme cihazi kullanacak
    ayrica siz tartisma degil benim bildigim dogru havalarindasiniz

Üye
    odyolog Avatarı

Son Giriş
    04.10-2010
    Saat
    14:26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar,
    uzman klinik ve eğitim odyologlarının çoğu koklear implantla birlikte işitme cihazı önermektedirler. aslında koklear implanta alışma sürecinde birlikte kullanıma alışan kişilerde daha az probleem görülmektedir. İşitme cihazı ve koklear implantın ses işlemlemesinin farklı olduğu doğrudur ancak asıl işitme bir anlamda beyindedir iki kulaktan gelen eksik veya tam veriler burada harmanlanarak duyma dediğimiz işlem meydana gelmektedir. son dönemde her iki kulağa birden koklear implant yapılan kişiler hakkında makaleler yayınlanmaktadır.

sonuç olarak yarar bakımından( konuşmaları anlama, uzaysal duyum, ..vs):
    tek kulak işitme cihazından çift kulakta işitme cihazı;
    sadece tek kulakta koklear implanttan bir kulakta işitme cihazı diğer kulakta koklear implant daha iyidir.

teşekkür ederim.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

odyolog siz her ne kadar uzman oldugunuzu yazsanizda biz isitme kayiplilarin ne yasadigini nasil duydugumuzu ne kadar duydugumuzu anladiniz diyelimmmmm ki bilemezssiniz
    helede o ovdugunuz koklear implantla nasil duyuldugunu ne gibi rahatsizlik verdigini bilemezsiniz
    koklear implantla isitme cihazini kullanilmasini tavsiye eden kendini uzman sanan odyologlar her halde o insanlarin kafasini karistirip hazir kazanc kapilari cihaz satisi yapmak icin oneriyorlar bida isitme cihazini
    baska baska ses tonuyla biri isitme yoluyla biri kokleyi elektriksel uyariyla isitmeyi anlama kesinlikle olamaz
    ha oldu bu iyi anliyo bu sekilde denilen biride gecmiste koklear implant kullanan biri olarak cok derimki; o kisi koklear implanttan cok dusuk bi fayda saglamis
    bir kere koklear implanti taktirdikta anladigimiz kadarininla sonradan cok cok farklilasarak daha cok anlama savina katilamam eger o kisi konusmayi biliyorsa
    su sekilde olabilir sonradan anlama; o kisi konusmayi bilmiyordur,kelimeleri anlamiyordur iste o kisi konusmayi ogreniyordur
    koklear implant mucizevi bi sekilde kimseyi duyurmaz eh iste isitme cihazindan biraz daha iyi anlarsiniz
    baska baska seslerle baska baska isitmeyle ; bu bir beyinle olacak bisi degil

Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Değerli meslektaşım odyolog arkadaşım gayet güzel açıklamış. Sevgili shukufe arkadaşım, acaba bir kulakta implant varken diğerinde işitme cihazı kullanma deneyiminiz ne kadar sürdü? Ben hem bu durumu deneyimleyen hem de bu yolda ilgili bilgiyi akademik alanda edinmeye çalışan kişi olarak katıldım odyolog arkadaşıma. Üstelik bu tür kullanımdan memnun olan birçok kişi var. Ayrıca uluslar arası yayınlar, araştırmalar, alandaki üst düzey bilgili kişiler bu görüşte birleşiyorlar. Hiç mi bir şey bilmiyor bu kişiler? Bence burada odyolog odyometristlerden ziyade insan beynini hafife alıyorsunuz gibime geliyor. İnsan beyni hafife alınacak bir şey mi? Yaklaşımınız olgun ve mantıklı bir insan izlenimi bırakmaktan ne yazık ki uzaklaşıyor.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

baska baska nickle 2 kere 2 hastanede kokler taktirip artisi isitme cihazi kullanan arkadasim sizin bana yazdigim yazinin mantik ve olgunluk notu vermenizi ben kaale almasam

madem isitme cihazindan anliyor duyuyor o kisi koklear implant gibi kulagin isitme yapisini birdaha geri gelmemek uzere bozan bir islemi neden yaptirir
    demekki yazdiginiz koklearla isitme cihazini beraber kullanmayi savunup kullanabiliyor pekte inandirici bulmuyorum bunu deneyimleyen olarak

kucuk kendini savunamayan cocuklara koklearda takablirsiniz beraberinde obur kulaga isitme cihazida takabilirsiniz
    ne yapsin analar babalar iste uzman diyomus
    gelsinlerde kendi insiyatifi elinde olan buyuklere desinler

Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Demek ki olayı kavramayı istemiyorsunuz halen. Bence artık kavramalısınız !! Eşim Hacettepe'de implant oldu ve o da bu foruma üye. Bilmem yeterli mi kavramanız için?

Evet kulağın eski işleyişi değişiyor implant ile ama zaten o kulak ölmüş oluyor, işleyişi ve doğası zaten bozulmuş oluyor. Sağlam bir kulağa yapılmıyor ya implant! Çok iyi bilirsiniz ki implant bilateral çok ileri derecede işitme kaybı söz konusuysa gündeme geliyor. Siz o kulağınızı artık hiçbir şey için kullanamazken implant sayesinde telefonla konuşup neredeyse normale yakın bir konuşmayı anlama seviyesine geliyorsunuz. Bu teknolojik bir mucize bence ! Kulağın sistemi zaten çökmüş, yoksa siz hala işitmenin normale dönebileceği umudunu mu taşıyorsunuz? Bunu da sanmıyorum gerçi; ama olumlu yanları bağırırken olumsuz yanlarına saplanmak bence kişinin psikolojisini yansıtan bir aynadan başka bir şey değil.

Çocukların bebeklerin kendi kararlarını alamamaları konusunu hep ben de düşünmüşümdür. Bu gerçekten insanın içini acıtabiliyor; ama diğer yandan implant olmazsa da hayatının konuşma gelişimi ve hatta beraberindeki diğer gelişim alanları için en kritik dönemini seslerden mahrum geçirecek. İşitme cihazları sesleri verecek belki; ama söylenenleri anlamayacak. Kendini giderek daha da soyutlanmış hissedecek. Tüm bu döngü daha da olumsuz bir tablo oluşturuyor. İnanıyorum ki bebekliğinde implant olmuş çocuklardan çok implant olmamış çocuklar ailelerini ve uzmanları suçlayacaktır. Ne de olsa onlar bir gün bu tür bir imkandan mahrum bırakılmanın acısıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

senin benim psikolojim uzerine atifta bulunmani kibar bi yaklasim gormedim ama neyse

80 90 db isitmesi olan kucuk bebeciklere koklear takiyorlar gordugum arasinda konusmayi bile bilmeyenleri var bu yavrucaklarin
    eskiden o ovdugunuz koklearmi vardi hic hic isitmeyenler isaret diliyle bile hayatlarini idame ettirmisler
    siz isitmeyi birden kaybederek basdonmeleri ameliyat dizileriyle ugrasmayi yasamak mi diyorsunuz bu her koklear olanlarda olmasada olan birsey
    o 80 90 db isitmeyi kaybeden cocuklara yazik degilmi
    erken olmasada gec egitimle pekala konusabilecekler belki

esinizin yerine yazmanizda kibar bi yaklasim acikca
    neyse kisisel ben yazmiyorum siz yazsanizda kaale almiyorum
    tartismak derseniz herkesin dusuncesi kendine aittir kimse kimsenin yuzyuze gormeden mantigi psikolojisi bilmemnesi icin su demesi terbiye adabina yakismiyor acikcasi

Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Shukufe arkadaşım,

Atıfta bulunmuyorum. Kendiniz dediniz Shukufe. Tabiki de yaşadıklarınızın sizi olumsuz etkilemesi normal. Hiç kolay değil. Bunu da asla alay konusu yapmam, yapamam; çünkü benliğime uygun değil.

Elbette isteyen istediğini düşünür. Burası özgür bir ortam ne de olsa. Tek bir diyeceğim var, o da ilgili yayınları ve araştırmaları okumanızdır. Artık araştırmalar net bir şekilde göstermiştir ki en iyi eğitim bile verilmiş olsa konuşma evresi için kritik olan 3 yaşına kadarki dönem sonrasında implant olan doğumsal işitme kayıplı bebekler, 3 yaş öncesinde implant edilenler kadar iyi bir dil gelişimine sahip olamıyorlar. Buraya bir şeyler yazmak biraz olsun sorumluluk ister. O nedenle sizi araştırma yapmadan ezberden değil de daha sağlam temelli iaçıklamalarda bulunmaya davet ediyorum. Saygılar...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

isitme kaybini yasiyan koklear implant taktiranmi bilirmisss
    isitme cihazi, koklear implant satanmi bilirmissss

Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

shukufe;
    Bence her ikisi de bilirmiş !

Üye
    Sametmenc05 Avatarı

Gerçek Adı
    Samet Yasin
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    20:23
    Yaşadığı Yer
    Amasya-Merkez
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Koklear implant kullanan biri olaraktan bende implant ile birlikte işitme cihazı kullanmayı denedim. Yaklaşık 1 haftadır 105 db de olan kulağıma işitme cihazı 120 db de olan kulagıma ise implantı takıyorum. İşitme cihazı ile duymak değil amacımız bu teknoılojide implant var ama gelecekteki teknolojide az da olsa duyma payı ile kök hücreden umudum var. Doktorumun bana söylediği işitme cihazı tak hücrelerin körelmesin gelecekten umutluyuz demesi olmuştu. Kgökçe senin verdiğin cihazı kullanıyorum. 1.seviyede onun sesi implantda kulakta yine implant ile duyuyoruz ama sol kulağıda alıştırdık onuda köreltmiyorum. bilgilerinize..

Üye
    al bunu Avatarı

Son Giriş
    21.04-2015
    Saat
    21:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dikkat et de işitme cihazıyla hücreleri canlı tutmak yerine tamamen köreltmeyesin.. bu iş de odyometristlere kalmıs maalesef. 1. seviye dedigin kısık bir ses ise alışana kadar bole kullanman iyi olucaktır, daha sonra kademe kademe alıstıkca arttırırsn sesleri. yine de 3 ayda bir odyometristine gidip olcum yaptrmanı tavsiye edebilirm belki bir acılma olablr ya da düşüş olabilir. ne de olsa 1 haftalık kullanıyosun daha kulagında degişimler yaratabilir. ani işitme kaybından sonra cihaz taktıkdan 6 ay sonra 95 dn 82 ye dogru dusus oldu bende.

Üye
    Gulsen44 Avatarı

Gerçek Adı
    Gülşen
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Hem koklear implant hemde işitme cihazı birlikte kullanılırmı ? kullanılsa ne gibi bir fayda veya zarar olur diye araştırırken bu başlık çıktı karşıma !

Her ikisini birlikte kullanan arkadaşlar lütfen tecrübelerinizi paylaşın...

Üye
    Gulsen44 Avatarı

Gerçek Adı
    Gülşen
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İşitme cihazıyla tek kulaktan sesleri duyan biri olarak implanta uygun görüldüm.Sesleri duymak başka,duyulan sesi anlamamak başka.Sesi duyup dudak okuma yöntemiyle hayatı kendime zehir etmek yerine İmplantla sansımı denemekten mutluluk duyuyorum

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon