Sayfa 1 / 20 1234511 ... SonSon
Toplam 294 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bu ameliyat hakkında şikayetler var. O yüzden gündeme gelmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Var mı aramızda bu ameliyatı olan?
    Ülkemizde kaç ameliyat yapılmıştır ve kaçı başarılı olmuştur?
    Başarıdan kasıt nedir?
    Başarısızlık ne anlama geliyor? Başarısızlık durumunda ameliyat olan kişiyi ne tür olumsuzluklar bekliyor? Bu olumsuzluklardan geri dönüş var mı? vs...

Koklear İmplant (biyonik kulak)

Dünyada doğan her bin insandan biri sağır doğmaktadır. Hemen hemen eşit sayıda insanda ise hayatının ilerdeki dönemlerinde sağırlık gelişebilir.
    * Cochlear implant total işitme kaybı olanlarda kısmi duymayı sağlayan elektronik bir araçtır. Türkiye’de muhtelif zamanlarda biyonik kulak olarak basının gündemine gelmekle beraber kullanım alanı sanıldığı gibi çok geniş değildir.
    * Cochlear implant cerrahi olarak kulak arkası kemiğe yerleştirilen bir iç ve işitme cihazına benzer bir dış parça olmak üzere iki parçadan oluşur.
    * Ancak cochlear implant sesleri daha yüksek ve temiz hale getiren bir işitme cihazı değildir.
    * Cochlear implant duyma sinirini elektronik olarak uyararak iç kulağın fonksiyonunu yerine getiren bir cihazdır.

Normal İşitme
    İşitme üç kısma ayrılmıştır. Dış kulak, orta kulak ve iç kulak. Bu her bölüm, işitmede önemli rol oynar. Ses, dış kulak yolundan girerek kulak zarını titretir ve bu titreşme orta kulaktaki üç küçük kemiği harekete geçirir. Kemik titreşimleri, iç kulaktaki sıvıları dalgalandırarak buradaki tüysü hücreleri uyarır. Bu tüysü hücrelerin hareketleri, işitme sinirine elektriki akım verirler. Bu akım, beyinde ses olarak algılanır.

İşitme Kaybı Tipleri
    Bir önceki paragrafta bahsedilen mekanizmalardan birisinin bozulması işitme kaybına neden olabilir ve bu kayıp, ilaçlarla veya cerrahi müdahalelerle düzeltilebilir. İç kulak tipi işitme kayıpları sinirsel sağırlığa yol açar. Bu tip sağırlıklar genellikle yukarıda değinilen tüysü hücrelerin hasarı sonucunda oluşur. Bu durumda ses iletimini beyine götürecek olan sinirlerin sağlam olmasına rağmen tüysü hücreler çalışmadığı için işitme gerçekleşmez. Bu tip işitme kayıpları ilaçlarla düzeltilemez.

Koklear İmplant Nasıl Çalışır?
    Koklear implant, sesi dışarıdan alarak doğrudan hasarlı tüylü hücrelerin dibinde bulunan sinir hücrelerine ulaştırır. Bir çok model olmakla birlikte genellikle bu cihazlar mikrofon, transmitter ve sinirleri uyaran elektroddan oluşurlar. Bu sistem aracılığı ile dışarıdan alınan sesli uyaranlar, işlenerek sinir liflerine oradan da beyine ulaştırılır.

Kimlere Koklear İmplant Uygulanır?
    İşitme cihazından hemen hemen hiç fayda görmeyen kişiler, koklear implant için adaydırlar. Bu kişiler tercihen iki yaşından büyük olmalıdırlar. Adaylara cerrahi öncesi bir çok tetkik yapılır; kulak muayenesi, işitme testleri, radyolojik tetkikler ve psikolojik testler.

Koklear İmplant Cerrahisi
    Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat, yaklaşık 2-5 saat arasında sürer. Hastanede yatış süresi bir gün ila bir hafta arasında değişmektedir.

Koklear İmplanttan Beklentiniz Ne Olmalı?
    Koklear implant, normal bir işitme sağlamaz. Koklear implant takılan sağır kişiler, orta ve yüksek sesleri (normal konuşma düzeyindeki sesler) algılarlar. Bir çok hasta, zamanla bu sesleri tanır. Hastaların çoğunluğunda, koklear implant dudak okumayı kolaylaştırır. Az sayıda hastada ise, cihaz sözcüklerin tanınmasına yardımcı olur ve bu kişiler dudak okumaksızın iletişim kurabilirler.

Maliyet
    Bu cihazlar, işitme cihazlarından çok daha pahalıdırlar. Böylesi bir cihazın uygulanması yaklaşık olarak 15-25.000 dolarlık bir maliyete sahiptir. Bazı sosyal güvenlik kuruluşları bu masrafları karşılamada hastalara yardımcı olmaktadırlar.

www.th-kbb.8m.com/koklear_implant.htm [/quote]
    [quote]COCHLEAR IMPLANT NEDİR.. ?

Cochlear Implant doğuştan veya sonradan oluşan iç kulak tipi duyma enge- linde, işitme cihazı dahil bütün imkanlara karşın işitmenin sağlanamadığı du- rumlar da ameliyatla iç kulağa takılan ve elektiriki esaslara göre çalışan bir iç kulak protezidir. Cochlear implantla ilgili çalışmalar dünyada ilk defa 1957 se- sinde Fransa'da başladı. Ancak insanlara ilk uygulaması Amerikada yapıldı. Türkiyede ise bir çok ileri ülkelerden önce dünyada 6.merkez olarak 1986 yı- lında Anadolu Üniversitesi (Eskişehir) Hastanesinde uygulanmaya başlanıl- mıştır. Bu ameliyatlar halen Ankara, İstanbul, İzmir,Adana ve Eskişehir'deki Tıp merkezlerinde yapılmakta olup cihaz kullanıcıların sayısı ise 700'ü aşmış- tır. Kullanıcıların çoğunluğunu yetişkinler oluşturmak oluşturmaktadır ama son uygulamalar çocuklar lehine artış göstermektedir.
    Halk arasında Biyonik kulak olarakda adlandırılan Cochlear Implant; İç ku- lakta koklea içine yerleştirilen bir dizin elektrot(22/24 arası) kulağın arkasın- da iç kesime konulan implant parçasiyla dış kısımdaki konuşma işlemcisi (belde veya kulak üstünde taşınan) kafatasına mıknatısla irtibatı sağlayan bir aktarıcı ve mikrofondan oluşmaktadır. Kullanılan piller ise 1,2 Volt ve asgari 700 mhA yassı veya kalem tiplerdendir.
    Bu ameliyat öncesi engelli kişiye bir dizi test uygulanmaktadır. Tıp merkez- leri bu testler sonucunda sistemin takılması mümkün olanlardan İmplanta uygunluk kriterleri de olumlu olanları seçerek ameliyata karar vermektedirler Bu kriterler yetişkin ve çocuklar için doğuştan veya sonradan oluşan engel durumuna göre ayrı ayrı özellik taşımaktadır. Cochlear Implant için yapılan ameliyattan sonra 5-7 gün arası hastanede kalınmaktadır. Ameliyat sonrası dış parçaları da tamamlanan sistem; bilgisayarla programlanarak eğitime başlanılmaktadır. Cochlear Implantın başarısı eğitimle doğru orantılıdır. Eği- timin süresi kişinin duymasını sonradan kayıp etmesi veya doğuştan kayıplı olması durumuna göre değişmektedir. Ancak eğitim süreci devamlıdır. Bu ci- hazı taktıran kişi Cochlear Implant grubu ile ilişkisini hayat boyunca devam ettirmek durumundadır. Kullanıcıların ailelerini de doğrudan kapsamına alan bu ilişkide ilgi ve sabır en önemli faktördür.

NASIL ÇALIŞIR..?
    1-Kulak üzerindeki mikrofon sesleri alır.
    2-Mikrofondan çıkan kablo sesleri Konuşma İşlemcisine taşır
    3-Konuşma işlemcisine gelen sesler özel bir sistemle kodlanarak elektiriki sinyale çevrilir
    4-Sinyallere çevrilen bu sesler kablo ile ak- tarıcıya taşınır. Mıknatısla içerdeki Implantla irtibatlı olan aktarıcı ise sinyalleri Implanta gönderir.
    5-Implanta aktarılan sinyaller kokleanın içe- risine yerleştirilen elektrotlar dizinine iletilir 6-Elektriksel sinyal halindeki her sesi farklı bir şekilde işlemlendiren elektrotlar, işitme sinirlerini uyararak seslerin beyine gönderil- mesi sonucu işitme sağlanır.

COCHLEAR IMPLANT DERNEĞİ
    www.koklearimplantdernegi.org.tr
    Adres: Mithatpaşa Caddesi No:31/29 İnal İşhanı 8.Kat 06420 Kızılay/Ankara
    Telefon & Faks: +90(312) 435 46 36
    E-mail: koklearder@e-kolay.net
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

MisafirN
    Misafir Üye
    MisafirN Avatarı

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum;
    İşitme yeteneğini kaybedip daha sonra Cochlear İmplant ameliyatı ile tekrar eskisi gibi duymak katiyen mümkün değildir.
    Bunu ben Hannover de muayene olduğumdada biliyordum,çünkü Doktorlar bana bunu detaylarıyla açıklamışlardı.
    Türkiyedeki doktorlar ise tam tersini söylediler bana.
    Bu ameliyatı olmuş bir çok kişi ile irtibata geçtim.Hiç biri .Almanyadan yazıştığım biri hariç,memnun değillerdi.Hayır dediler hepsi normal duymuyoruz.Sesleri eğitim ile tanımaya ve öğrenmeye çalışıyoruz dediler.
    Memnun olan biri ise, kendiside KKB Doktoru olup bu ameliyatı çalıştığı Hannover de olmuş.Dudaktan okuma ile birlikte anlamaya çalışıyorum konuşulanları dedi.Memnun olma sebebi ise,hiç acı duymamış testler esnasında.Bu benim Marmara Univ.de yaşadıklarımın tam tersiydi.Çok acı çektim ve daha sonraki yan etkileri korkunçtu.Bunun buradaki doktorun acemiliğine ve engellileri para uğruna istismar edişine bağlıyorum!
    Kimseye bu ameliyatı olmasını tavsiye etmiyorum! Ameliyatı olan Alman Doktorda 10-20 sene sonra bunun yan etkisi mevcutmu bilmiyoruz..zaman gösterecek dedi..!
    Ben sessiz dünyamda memnunum hayatımdan..çok şükür kimseye muhtaç olmadan çalışıyorum ve yaşıyorum.Bu yeterli değilmi?

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Umut işte nerede duysak koşulsuz güveniyoruz, umut tacirleri boşuna türememiş, çok küçükken güya doğal yollarla tedavi edileceğim diye resmen işkenceye maruz kaldığım hiç aklımdan çıkmaz (bu konu hakkında da uzun uzun yazacağım bir ara)
    Ailemi dolandırıp giden o insandan ve onun gibilerden nefret ediyorum....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Yabancı dil bilenler için bir kaynak: www.cochlear.com
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Gape Avatarı

Son Giriş
    16.12-2010
    Saat
    09:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Koklear implant, konuşmayı ayırt etme skorları çok düşük ve sinirsel tip işitme kaybı olanlar içindir. İşitme kaybınız ileri veya çok ileri düzeyde olmalıdır.

İşitme cihazlarından faydalanabilenler, koklear implant'a uygun değildirler.

Koklear implant düşünülen bir kişinin durumu çok iyi araştırılmalı ve test edilmelidir, çünkü bu ameliyatın geri dönüşü yoktur.

Üye
    mustuli Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    09.12-2010
    Saat
    22:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MisafirN;

ama ben tam tersini söylüyorum

siz yanlış düşünceler içindesiniz ben marmara ünv.den cochlear implantlıyım çok memnunum .ailemle arkadaşlarımla daha iyi iletişim kuruyorum telefonlarda sorun yaşamıyorum ben size marmara ünv.den çağlar batman ile görüşmenizi tavsiye ediyorum ayrıca coclear ımplant derneği ile ietişime geçmenizi de tavsiye ederim dernekte bulunanlar ve haricindekiler ameliyatlı insanlar çok memnunlar sizler yanlış kişiler ile irtibata geçmişsiniz

Üye
    al bunu Avatarı

Son Giriş
    21.04-2015
    Saat
    21:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

işitme cihazı kullanıyorum, ileri ve cok ileri derecede kayıplarım var. cok mukemmel duyamasam da cogu koklear implantlının benden cok daha iyi duyduklarını gormedim. buna ragmen koklear implant kullanıcıları daha ilk gorusmede sen de bu ameliyattan olmalısın diye tuttururlar. bu durumu anlamıs degilim..
    hele birisi vardı ki daha dış alıcısı takılmamış sen de ol hadi bak muthiş bişi, cok iyi duyacaksın vs.., yav kardesim sesleri duycaksın da dur bi bakalım o sesleri anlayabilecek misin ?
    musti arkadasım, caglar batman dediginiz adam benden daha iyi durumdaki hastalara bile o ameliyatı yapıyor, yanlıs kişilerin içine onu da katabilirsin. caglar batman ın da çürükleri boldur..

Üye
    elnur Avatarı

Gerçek Adı
    elnur
    Son Giriş
    06.08-2011
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yazdıklarınız beni çok korkutuyor ben de ameliyat olacagı doktordan haber bekliyorum ama olmakda hiç istemiyorum aslında

Üye
    KırımTilkisi Avatarı

Gerçek Adı
    Ergül Karakoç
    Son Giriş
    29.09-2015
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar, ben işitme cihaz kullanıyorum. İşitme kaybım her geçen gün artırıyor. 10 sene önce 80 - 90 desibel arasında kaybım vardı ama şuan da sol kulak 107 - sağ kulak 117 desibel çok ileri sensorial kaybım var. Geçen yıl işitme cihazları bayiye gittim sağ kulağıma cihaz taktılar hiçbir şey duyamadım, daha da güçlü cihaz yok. Yakında sol kulağım da işitme cihazlarla faydalı olamayacak. Yaşım şuan 34, belki 2 - belki 5 yıl sonra iki kulağım tamamen yitirince ağzımdan çıkan seslerimi de kaybederim. Hayatımın geri kalanını sessizce geçirmek istemiyorum. Benim eşim ve kızım var, onların sesini duymak istiyorum, kuşların cık cık sesini duymak istiyorum, esen rüzgarla yapraklarının sesini duymak istiyorum, denizde dalganın sesini duymak istiyorum.... Bu yüzden ailemin geleceğini düşündüğüm için koklear implanta karar verdim. Mayısın sonunda veya haziranın ortasına kadar muayenelere başlayacağım.

Koklear bana göre rahat konuşabilen, işitme cihazıyla duyarak anlayabilen ve desibeli 100 desibel üzerinde olanlara yaptırılmalıdır tabi ki doktor kontrolünden geçirilince...

Üye
    elnur Avatarı

Gerçek Adı
    elnur
    Son Giriş
    06.08-2011
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm kırım tilkisi seni çok iii anlıyorum bende hiç bir sorun yoktu işitmem çok iyiydi işte dogumdan sonra işitme yetenegimi tamamen kaybettim eşimin çocuklarımın annemin babamın kuşların sesini hatta kapı gıcırtısını bile bütün sesleri özledim dünyam çok sessiz 11 aylık oglum var ben onun sesini hiç ama hiç duymadım anne baba dede diyor ama ben duymuyorum onun söylediklerini onun aglama sesi ile uyanmak istiyorum!!!!!!!

Üye
    KırımTilkisi Avatarı

Gerçek Adı
    Ergül Karakoç
    Son Giriş
    29.09-2015
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Elnur, işitme kaybınız ne durumda öğrenebilir miyim?

Üye
    svedrif Avatarı

Son Giriş
    23.12-2013
    Saat
    23:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ergüllll ben firdevs ..

koklear ımplanta karşıyım arkadaşım..10 sene önce devirden önce çalıştığım kurumun hastanesi olan okmeydanı ssk hastanesinde çok değerli KBB doktorlarımız kapımı aşındırırlardı..benim bu ameliyat için çok uygun olduğumu vss. vss. uzun cümlelere gerek yok..ben bunu TC deki bir çok doktora sordum.. kurum başkanları bile benim için bir çok araştırma yaptılar..doğuştan işitme kaybı bebeklere uygulandığında başarı şansı yüzdeleri yükselmekte..şimdi dersinki biz zaten az duyuyor konuşuyorduk..bunu biz taktıralım daha çok fayda görürüz..risklerini göze alabiliyorsan taktır arkadaşım ama bir KBB doktoruna inanıp bu ameliyata kalkışma..benim fikrim bu ameliyattan mümkün olduğunca uzak durmak..

bu koklear ımplantı taktırıpta çıkartan bu siteden bir çok arkadaş tanıyorum..bence onların değerleri görüşleri çok daha makbule geçer...

Üye
    pronet Avatarı

Son Giriş
    21.02-2017
    Saat
    12:29
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar işitme engelliyim bütün mesajları okudum. kendi gözlemlerim ve işitme engelli arkadaşlarımdan duyduklarımı paylaşıyorum. Bu ameliyat sonucunda başarılı olan da vardır, başarısız olan da vardır. Sorun ameliyatta değildir. sorun doğru tespittedir. Mesela doğuştan işitme engelli olup uzun yıllar sadece işaret dili kullananlar da başarı oranı çok azdır. Doğuştan olanlarda mümkün olduğu kadar erken yapılması ve "eğitim" ile desteklenmesi gerekiyor. yoksa adam yıllardır işaret diline alışmış tabii ki faydası olmayacak. tabii ki pişman olup çıkaracak. son derece normal bu sonuçlar. Sonradan olanlar da eğer işitme cihazı ile duyuyorsa ve konuşma - anlama yeteneğini kaybetmemişse çok başarılı sonuç verebiliyor. menenjitten dolayı sağ kulağını kaybetmiş bir arkadaşım var. implant oldu ve telefonda söylenenleri anlıyor. okulda yoklama yapıldığında ismi okunduğunda anlamazdı. şimdi ismini anlayıp "burdaaa!" diyebiliyor. yine implantlı bir arkadaşım daha var. "dudak okuma" yapmadan anlıyor. 3 tip kayıp var. iletim tipli, iç kulak, nöral. iletim tiplilere işitme cihazı yeterken implantın SENSOUNEURAL TİPLİ (İÇ KULAK TİPLİ) kayıplara çok uygun olduğu söyleniyor. işitme cihazından fayda görmeyen ya da az fayda görenler için implant önemli bir seçenek. bilip bilmeden konuşmamak gerekiyor.

birşeylere karşı çıkmak da sorunları çözmüyor. hiç bir zaman çözmedi çözmeyecek. bilimi durduramazsınız, insanların sağlık sorunlarını çözmesine ve daha iyi yaşama ihtiyacına karşı çıkamazsınız. asıl yapılması gereken teşhislerin doğru olmasıdır. riskleri dediğiniz şey de cerrahi risklerdir. zaten ameliyatların hemen hepsinde aynı risk vardır. doktorların uzmanlığı artmıştır. implant kararı verecek arkadaşlar kendi durumlarına bakmalı ve arkadaşlarıyla konuşmalıdır. başarılı olanlar da vardır, olmayanlar da vardır. başarı ve başarısızlık nedenlerini de öğrenmelidirler. önyargılar kimseye bir şey kazandırmamıştır.

Üye
    svedrif Avatarı

Son Giriş
    23.12-2013
    Saat
    23:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok ileri derecede sensöuneural tip işitme kaybım var..buna rağmen işitme cihazıyla sesleri duyabiliyorum.. benim sorunum işitme sinirlerindeki hasar yüzünden ince sesleri alamamak misal çalan telefonu duyduğum halde.. misal otobüste ve diğer masadaki kişilerin konuştuklarını duyduğum halde bayan - bay ayrımı yaptığım halde ne konuştuklarını toparlayamam.. tabiki çok çeşitli işitme kayıpları vardır..yalnız işitme cihazından randıman alabiliyorlarsa koklear ımpanta karşıyım diyorum..

önyargılı değilim..tabiki bu benim kendi görüşüm..

Üye
    pronet Avatarı

Son Giriş
    21.02-2017
    Saat
    12:29
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bülent bey kaynak gösterdiğiniz dernek sitesi ne yazık ki eksik. http://www.dedebek.net sitesinde çok yararlı bilgiler vardır. Bakmanızı tavsiye ederim.

koklear implant en başarılı sonuçları Sensorinöral İşitme Kaybına sahip kişilerde verir. ve başarı kıstası şudur: duymak ve anlamak. sosyal hayatta, telefonda, televizyonda vs anlamak. kişinin yeteneğine göre farklılık göstermesi de doğaldır. dedebek sitesinden aktarıyorum:

Sensorinöral İşitme Kaybı

• İç kulakta (koklea) var olan bir sorun bu tip işitme kaybına neden olabilir. (Örneğin: Yüksek ses nedeniyle tüylü hücrelerinin hasara uğraması) İşitme kaybı hafif, orta, ileri, çok ileri veya hatta (total) mutlak kayıp olabilir.
    • Bu tip kayıplar genellikle kalıcıdır. Kulağın bu kısmında (iç kulak) var olan sorunlar için ameliyat ile müdahale mümkün değildir. Ancak, sorunun nedenine bağlı olarak bazı durumlarda ilaç tedavisi yararlı olabilmektedir.
    • Genellikle işitme cihazları hafif, orta ve ileri derecede işitme kayıplarında yararlı olmaktadırlar.
    • Koklear implant; ileri, çok ileri ve total işitme kaybı olanlar için çok etkin bir çözüm olabilir.

Sayfa 1 / 20 1234511 ... SonSon

LinkBacks (?)

1. 14.09-2010, 14:36
  2. 18.08-2010, 18:24