Sayfa 19 / 26 İlkİlk ... 9151617181920212223 ... SonSon
Toplam 379 mesajın 271-285 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fulyaa Avatarı

Son Giriş
    07.08-2016
    Saat
    00:08
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Haklısınız. Ama bu karmaşık mekanizmayı anlayabilmek bilim insanları için bile zorken hiç ucundan bucağından bilemediğimiz konuda yorumlar olayı bu hale getiriyor. Prof Oktay Sinanoğlu çok önemli bir bilim insanı ama kaçımız tanıyoruz bilmiyorum ama bizler gerçek bilim insanın Excell de falan olduğunu sanıyoruz, tanıdığımız kişiler yerler yorumlarda açık zaten.

Bu karmaşık mekanizma hastalıklar üzerine çalışmalar yoğunlaştıkça ortaya çıktı. Yaşadıklarımdan örnek vereyim; Benim hastalık teşhisim 1981 yılında, 19 yaşımda konulabilmişti. O zaman SMA nın genetiği tespit edildiği zamandan yıllar öncesi Kugelber Welander olarak adlandırılıyordu. Tip-1 e Werdning Hofmann, tip- 2 ye de yine ara form deniliyordu. 1988 yılı başlarında bir hareketlenme başlamıştı ve bu tür hastalıkların genetikle ilgisinden bahsedilmeye başlanmıştı. Türkiye de de KHD de o zaman faaliyete başlamıştı, her ne kadar çok daha önce kurulmuş olsa da. Ben de dernek çalışmasına ilk o zaman başlamıştım ve bu bilimsel gelişmeler ilgimi çekiyor ve hep takip etmeye çalışıyordum. Zaten o günden bugüne hep böyle süre geldi. 1990 yılı başlarında hastalıklardan sorumlu genler adlandırılmaya ve sonrasında izole edilmeye başlandılar. Bu bilimsel gelişmeler o zaman için çok yeniydi ve tanıdık bir konu olmadığından bilim çevresi çok heyecanlıydı. Bu heyecan dernek yoluyla bize de yansıyor ve biz hastalar da heyecanlanıyorduk. Düşünülüyordu ki, hastalıktan eğer bir bozuk gen sorumluysa, o zaman gen nakliyle bu sorun süper hallolacak, hastalar iyileşecekler. Çünkü teoride bu mümkün görülüyordu. Bu nedenle de her hastalıktan sorumlu genler örneğin önce DMD sonra SMA gibi genler tanımlanıp izole edildiğinde müthiş heyecan oluşuyordu. Yani tedaviler ne kadar yakındı. Ama yıllar geçtikçe, her yeni çalışma olayın aslında ne kadar karmaşık ve her araştırma sonucu bu mekanizmadaki yeni sorunları ortaya çıkardı ve bilim o zamandan bu zamana hala her defasında ortaya çıkan yeni sorunları çözmeye çalışıyor. Neyseki artık o günden daha fazla bir bilgi potansiyeli var bilim dünyamızda ve artık umutlanabilecek durumda olduğumuzu söylüyor bize ilgili bilim insanları. Ama bizim gelişmeleri iyi algılayabilmemiz, takip edebilmemiz için kimi gerçek bilim insanı olarak bildiğimize bağlı. Prof Oktay Sinanoğlu gibiler mi? NM hastalıklarla ilgili gerçek çalışma merkezleri mi? yoksa Excell de, Çin de para için nakil yapanlar mı? Daha çok isim verebileceğim şarlatanlar mı ?

Üye
    hüllü Avatarı

Gerçek Adı
    Hilya
    Son Giriş
    29.01-2011
    Saat
    18:50
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Hülya,
    evet senin tüm hücrelerindeki DNA da hastalık mutasyonu var. Ama hastalığın belli bir yaştan sonra başladı. Yani hücrelerin belli bir yaşa geldikten sonra iş görmeleri yavaşladı. Kök hücre ise, senin henüz eskimemiş, değişmemiş hücrelerindir. Evet, bu kök hücreler seni yirmi yıl idare edemeyecek ama tedaviye yanıt iyi olusa belli bir süre kazanma şansın olabilecek.

Daha iyi anlaşılması için: canlılar meydana gelirken ilk önce belli ve BİR çeşit hücrenin çoğalmasından meydana gelir. Sonra bu BİR çeşit hücre topluluğu farklılaşmaya başlar. Yanı bir kısmı kas hücrelerine dönüşür, bir kısmı böbrek, bir kısmı tırnak, v.s.
    Kök hücre, işte bu farklılaşmamış ana hücrelerdir.

Basit anlatmaya çalıştım. Başka soru varsa alabilirim.

Saygı ve sevgilerimle,
    Tıbbi Genetik Uzmanı
    Yard.Doç.Dr.
    Selma Düzenli Gepdiremen

----------

biraz anlarsanız kök hücre naklinin amacını sevinirim,yani şu an için bizim yaptırma amacımızı...

Yasaklı Üye
    tekecig Avatarı

Son Giriş
    03.01-2010
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    Plüton
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hüllü,

Yukarda sunduğun bilgi bu kök hücreyle tedavi olayının standart tanımı zaten.

''Kök hücreler herşeye değişip dönüşebilmekteler.'' doğru.

''Onları tedaviler için çok özel kılan yönleri budur.'' doğru.

Yani değişip doku olma özellikleri vardır. Ancak şimdilik bu değişip doku olma mekanizmasının tam olarak kontrolü sağlanmış değil. Bazen kanserlere bile yol açtığı söyleniyor.

Veya karaciğere uygulanmış kök hücre bağırsak üzerinde istenmeyen etkilere neden olabiliyor.

Kök hücrenin her hastalıkta nasıl kontrollü şekilde kullanılacağı su an için araştırma konusu.

Bu demek değildir ki ''kök hücre konusunda hiçbir şey bilinmiyor''. Tedavi sağladığı hastalıklarda var.Mesela kan hastalıkları.

Üye
    hyyahya Avatarı

Son Giriş
    04.10-2011
    Saat
    17:53
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili site kullanıcıları,
    sitenizdeki tartışmaları takip ediyorum, ancak pek hoş bir tartışma ortamı olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak edindiğim bilgileri sizlere aktarmak için yazma gereği duydum.

08.09.2009 tarihinde 16 yaşında doğum sırasında oksijensiz kalma sonucu cerepral pals atadoit tip rahatsızlığı olan oğlumdan xcell'de kendi kemik iliği alanarak ingilterede sinir kök hücrelerine ayrıştırılması sonucu 10.09.2009 tarihinde 9240000 kökhücre %93.82 canlılık oranında nakil yapıldı.

şimdi gelişmeleri takip etmek durumundayız. Bize 3 ay ile 12 arasında gelişmeleri görmemizin mümkün olduğu bildirildi. Bizim dışımızda 6 ülkeden 6 hasta daha vardı. Geniş bir zamanda diğer ayrıntı ve gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

Lütfen birbirinize karşı anlayışlı, nazik ve terbiyeli olunuz, herkes bilgi ve tecrübesini paylaşsın. Kimse kimsenin düşmanı değil.

Sevgilerimle

Üye
    o_n_u_r Avatarı

Gerçek Adı
    Onur
    Son Giriş
    18.04-2011
    Saat
    01:44
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İsmini bilmediğim için abi diyeceğim (bayansan kusura bakma). Şimdi yahya abi burdaki çoğu kişide hastalıkların verdiği gerginlik var o yüzden bazen birbirimize karşı kırıcı olabiliyoruz. Hoş görmek lazım.

Çocuğun için senin adına sevindim abi inşallah olumlu sonuç alırsınız. Benim anlamadığım şey bu hücrelerin ingiltereye gidip gelme olayı. Bu konuyu daha detaylı yazarmısın abi.

Tekrardan geçmiş olsun diyorum inşallah bir an önce olumlu sonuç alırsınız.
    Saygılarımla...

Üye
    STAN Avatarı

Son Giriş
    18.01-2013
    Saat
    21:59
    Yaşadığı Yer
    Axaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet ingiltere olayı niye ne yapıyorlar orda kesin bişey yapıyorlar.geçmiş olsun gelişmeleri bekliyoruz.

Üye
    lazuli61 Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    14.02-2014
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

A ray of hope for paraplegics - swissinfo Video
    care belkide kok hucre degil
    nogo proteini bloke eden histone anladigim kadariyla
    videoda tamamen tetraplejik fareyi tedavi etikten sonra o fare yuzuyor

Üye
    yamakasi10 Avatarı

Son Giriş
    28.06-2014
    Saat
    18:34
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

lazuli krdş o swiss araştırmacı ii bir adım ataçak belkide ama o dediği antikor sinir hücrelerini büyümeyi engelliıor.buda spinal yaralanmalar için olabilir sakinleştirebilir demiş.yani tedavi edici bi durum yok.

Üye
    hyyahya Avatarı

Son Giriş
    04.10-2011
    Saat
    17:53
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili arkadaşlar;

Öncelikle göstermiş olduğunuz alakaya teşekkür ederim.
    Kemik iliği alındıktan sonra neden ingiltereye gitti sorusunun cevabını soruyorsunuz. Anladığım kadarı ile ingilteredeki labratuvarla anlaşma yapmışlar. Neden mulak cevap verdiğime gelince;

Gitmeden önce GÜL DEMİRCAN İsimli bayan her türlü sorularınızı hazırlayarak hazırlıklı gelin, tüm sorularınızın cevabını vereceğiz demişti. Ancak oraya gidince öyle olmadı, soru sorulmasından rahatsızlık duyuldu ve sorularım cevaplanmadı. Kestirmeden gittiler Tedaviyi yaptırıyorsanız tüm ekip sizi bekliyor, biz sorularını sonra cevaplarız dediler ve bir daha benim yanıma yaklaşmadılar, benim soru sormamdan çekindiler.

Bunun nedeni ise Gül DEMİRCAN bana bir doktoru (Doktor kıyafetli o anda tanımadığım birini) göstererek sorularınızı sorabilirsiniz dedi. Bende karşımdaki insana soru sorabilmek için öncelikle akademik kariyerini öğrenmek istedim. Buna bozuldular. Cerrahi uzman olarak geçiştirdi. Arkasından sizinde gurupta tartışdığınız gibi MADEM BÖYLE BİR GELİŞME SAĞLADINIZ NEDEN TIBBİ VE İLMİ DERGİLERDE MAKALELERİNİZE RASTLAYAMADIM. BUNU AÇIKLARMISINIZ diye sordum. İşte o anda kıyamet koptu. Bizim istatistiklerimiz var ve bunlar patentli gerekli istatistigi tutuyoruz şeklinde cevap verildi. Ben ısrar edip SİZLERE İSTATİSTİK SORMUYORUM, MAKALELERİNİZİ SORUYORUM diye tekrar edince yukarıdaki şekilde cevap aldım.

Daha sonra orada Sekreter olarak Çalışan Nesli Hanım, Hostes Serkan ve Kırşehir Mucurlu olduğunu öğrendiğim Genç soyisimli erkek Hemşire (ki o tüm aşamalarda tedavinin içerisinde idi) bunun tamamen ticare kaygıdan kaynaklandığını, şu anda hasftada yaklaşık 20 hastaya nakil gerçekleştirildiğini ve elde edilen verileri bu nedenle başkaları ile paylaşmak istemediklerini bildirdiler.

Evet şimdilik yazacaklarım bundan ibaret. Ayrıca GATA'da hidroterapi almak için dün gittim. Atadoit Tip Cp Hastaları için hidroterapinin uygun olmayabileceğini kasılmaları dahada artırabileceğini, Yapılan kök hücre tedavisi için Şu anda çok erken olduğunu ve sonuçlarının alınmasının belkide bir yıldan bile fazla sürebileceğini, esasen kesinliği tam olarak teyit edilmemiş bir tedaviyi yaptırmak için çok erken ve aceleci davranmış olduğumuzu bildirdiler. Bunlarıda dip not olarak vermek istedim.

Sağlıcakla kalın Sevgilerimle

Üye
    fulyaa Avatarı

Son Giriş
    07.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese merhaba,

Bu konuda artık yazmayacağımı çünkü bu konuları tartışabilecek bir bilgi birikimi olmadıını belirtmiştim ama bu maildeki cevap benim yazdıklarıma karşılık verildiği için ve bir genetikçiden cevap verildiği için yazıyorum.

Hülya hanım,
    Sadece ilk söz doğru sanıyorum. Onu zaten ben belirtiyordum, itiraz eden sizdiniz. Tabii ki tüm hücrelerdeki dna da mutasyon var. Ama siz FA için bu doğru değil diyordunuz, bana bilgileri genetikçi veriyor diyordunuz, saçmalıyordunuz. Şu aktardığınız mailde de Selma Düzenli Gepdiremen in saçmaladığı gibi. Mutasyonun eskisi, yenisi olur mu ? Neden bu konuyu Erzurum a sorma ihtiyacı duydunuz. Siz Erzurum da mısınız? Siz XCEL den cevap yazıyordunuz. Erzurum nereden çıktı.
    Basit anlattım demiş genetikçiniz ama FA ya göre doğru da anlatamamış diye düşünüyorum. Her genetikçiyim diyen nöromüsküler hastalıkları bilemez, ülkemizde buna çok şahit olduk. FA, ALS gibi hücresel bir hastalık değil, genetik bir hastalık. Siz FA olarak hücreleriniz eskidi diye hastalanmadınız. Hastalık belirtisi daha oluşmadığında genetik analiz yapılsaydı doğduğunuz anda da ilgili gen bozuk çıkacaktı. Tipe göre SMA da da hastalık belli bir yaştan sonra başlayabiliyor. Bu genetikçinin FA için bahsettiği kök hücre tedavisi neymiş? nerede yapılıyormuş? Onları da yazsın o zaman. bekliyoruz.

Siz ne kadar anlattığınızı sanıp biraz anlarsanız kök hücre naklinin amacını sevinirim,yani şu an için bizim yaptırma amacımızı... desenizde kimse bunu anlayamadı.

Ben bu enteresan açıklamayı ilgili nöromüsküler hastalıklar uzmanlarına ve genetikçilere de göndereceğim. Belki de ben yanılıyorumdur.

Üye
    STAN Avatarı

Son Giriş
    18.01-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Axaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: fulyaa Mesajı Gör
    Ben bu enteresan açıklamayı ilgili nöromüsküler hastalıklar uzmanlarına ve genetikçilere de göndereceğim. Belki de ben yanılıyorumdur.
    gönderdiğinde ne olacak sana madalya mı takacaklar...

Üye
    fulyaa Avatarı

Son Giriş
    07.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu ne tuhaf bir yorum anlaşılır gibi değil. Yorumunuzu daha mantıklı yaparsanız sağlıklı tartışırız. Madalya takılacaklar açık değil mi ? Bu içeriğinde dikkat edilmesi gereken doğrulara karşılık, yazımın içnde ancak bu satıra cevap verebilmişsiniz çünkü başka yorum yapacak bilginiz yok maalesef. O zaman yazıma karşılık bu yorumunuz için madalyayı ben size takayım.

Neden gerçeği söyleyen bilim insanlarına kin dolu olunuyor ama şarlatanlara bu kadar sempati duyuyorsunuz, bu da enteresan bir psikoloji tabii.

Üye
    lazuli61 Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    14.02-2014
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu anlatimi cok etmek istedim
    fa genetik dogustan tum hucreler genetik bozuklugu tasir
    parkinson hucreseldir
    genetikcine sor istersen bunuderken guldun beni neyse

yamakasi;
    sen yanlis anladin ben o videonun fransizcasini iyi dinledim tam kesi olanlar icin buyuk gelisme

nogo proteini insan vucunda kesik sinir baglarin onarilmasi engelliyor

nogo proteini engeleme yontemi kullanarak yeniden sinir baglari buyumeye baslamis

o video tekerlekli gordugun cocuk parmagini bile zor kaldirirdi
    motorlu tekerlek sannndalye kullanirdi

simdio cocuk kendini normal tekerlekli sandaliye suruyor ama el bileklerinde guc halen yok ondan eldiven kullaniyor

doktor bunu bulduk diye hemen bigunde herkes kalkacagini sanmasin uzun fizik tedavi gerekir
    insanlarda uygulanma 10 yil sonraolour ekledi

bide fareyi gonmedinmi
    yurumezdi yuzemezdi simdi az bise yuruyo

bunun videosu var
    kok hucrenin sonuclarin halen video yok$

geron firmaa bile cizgi filim koydu :d

Üye
    STAN Avatarı

Son Giriş
    18.01-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Axaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

fulyaa;
    Arkadaşım ben kimseye bişey açıklamak zorunda değilim,veya ben bunu biliyorum, "işte ben buyum" gibi anlayışlar içinde olmadım olamam da.Yardım mı amaç?Ben psikopatım tamam yav enteresan psikolojim tövbeeee....Böyle giderse fulya hanım bu resmen köstek olmaktır.Benim başımda dünyanın en pis hastalıklarından biri olan FA gibi illet varken,bütün bu yazdığına çizdiğine karşılık lütfen ama lütfen iyilik beklemeyin.Bmw'sini alan alır çin'e gitmeyen gitmez cart curt..........
    Merak etmeyin fulya hanım ben kenndi hakımdan gelecek bilgim var az çok.Bilen bilir beni ne olduğumu nelerle uğraştığımı.Sen sen ol kimseyi bilgisizlikle suçlama.
    Sorgulamayan insan benim için yarım insandır. Önüne çekilmiş kural fasikülünü harfiyen ezberleyen onun neden var olması gerektiğini kimseye sormayan ancak kurala uyulmadığı takdirde herkesten önce çıkıp kuraldan çok kuralcı, kraldan çok kralcılar tanıdık.
    Neyse uzatmıyorm.

Üye
    hüllü Avatarı

Gerçek Adı
    Hilya
    Son Giriş
    29.01-2011
    Saat
    18:50
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    erzurum nerden çıktı anlayamadım ama sizin gibi biriyle tartışmayacağım lütfen adımı yazıp durmayın evet biz psikopatız

----------

ayrıca,hanfendi fa yı çözdüğünüze göre bi zahmet tedavisinide bi bulsanızda bizide yormasanız..

Sayfa 19 / 26 İlkİlk ... 9151617181920212223 ... SonSon

LinkBacks (?)

1. 18.03-2010, 07:02
  2. 22.10-2009, 23:46