Sayfa 8 / 10 İlkİlk ... 45678910 SonSon
Toplam 145 mesajın 106-120 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hasta bu tedavıden nasıl hbrdar oldu
    ‘’ Spıno cerebellar ataxıa için kök hücre tedavisi’ bu konu hakkında araştırma yaparken tesaduf eserı haberdar oldum’. Hasta bloglarını okudum. Bu umut verici olduç.

Tedavıden sonrakı durumumu da sonra anlatacagım

Üye
    ribozyme Avatarı

Son Giriş
    05.05-2009
    Saat
    16:16
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eğer sorunu doğru anladıysam, bende onu anlatmaya çalıştım lazuli. Kök hücreler diğer hücrelerin ölümünü tabiki durdurmaz. Mitokondride ortaya çıkan oksidatif stres ve demir'in indirgenmeme sorunu hasta kişide bütün hücrelerde geçerlidir.

Senden her hücreyi bir birey olarak düşünmeni istiyorum. Her hücre kendie çalışıyor. Bir deyimle anlatacak olursak "Her koyun kendi bacağından asılıyor". Hasta hücreler hasta kalmaya devam ediyor. Kök hücreler ise sağlıklı olduğu için sağlıklı kalıyorlar.

Frataxin eksikliği dolayısıyla oluşan oksidatif stres bulunduğu hücreyi etkiler. Zaten hücre ölümüne neden olan asıl sorun da demir birikimi. Sen Defereiprone deneyindesin bunu iyi bilyorsun. FA'lı hastalarda çekilen beyin tomografilerinde bazı bölgelerde aşırı demir birikimlerinin gözlendiğini biliyorsundur.

Belkide kafa karışıklığının sebebi Mitokondrilerin hücre içinde yer aldığını unutman. Nasıl senın mide, karaciğer, kalp gibi organların varsa, hücreleri içinde mitokondri, ribozom, lizozom gibi organelleri vardır. Bunlar hücre içerisinde yer alırlar. Yani problem hücre içinde açığa çıkıyor. Oksidatif stres kısmen de olsa komşu hücreleri etkileyebilir, ancak bunun etkileri önemsenmeyecek kadar azdır.

Organite - Wikipédia

Umarım sorunu doğru anlamışımdır. Ama yinde kafanda soru kaldıysa açıklamaya çalışırım.

Üye
    ivanfer Avatarı

Son Giriş
    18.04-2010
    Saat
    01:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kök hücre konusunda;
    çoğu yerde sana katılıyorum lazuli61.Ben onur arkadaşımızdan aldığım bilgiyle;bir ara sitede trajı yüksek bir şekilde konuşulan almanyadaki kök hücre kliniği ile görüştüm gel deemelerini bekliyordum ama fos çıktı orasıda.hatta sonuç olarak kanser olma riski varsa kabul etcektim fada tamanen iyileşme sağlanacak sözünden sonra ama yok yeni uygulanmaya başlancak filan tantana yaptılar.
    Bilgisi olan herkese bi sorum olcak:Acaba friedreich ataksisi hastalığı almanyaya göre Türkiyede dahamı çok biliniyor?Sanki böyle.Almanyada duymayan bile var sağlık sektöründe fayı.
    Lazuli61 kök hücrede dediğin bir durum var sana oradada katılıyorum.alıntı yapcaktım baktım bulamadım diğer sayfada kalmış demekki.
    Bizim genelimiz falı ve biliyozki fa ilerliyor dimi.Kök hücrede enjekte edildiğinde eğer hastalık duruyorsa tamam fa bitti demektir.Ama hastalık devam ediyor sağlam hücrelerin verilmesi geçici olarak iyilik sağlar geçici olarak iyileşme olur bence.zaten fizik tedaviye aşırı yüklenin tabi enerji ve vitamin hapları desteğiyle o kadar iyileşme olur bence.ben kendimden biliyorum.Öncelikle yıkım olmacak.yani hastalık duracak bence.
    Çindeki kök hücre için hastaneyi ben bi kaç sene evvelden biliyordum ama o zaman fiyaskoydu.Eğer son yıllarda kendini iyice geliştirdiyse orası ve inşallah öyledir öyleyse deneyelim amabir yıl felan oldu Türkiyenin önde gelen bir profesörü Nöroloji sempozyumunda diyoki:
    Çinde kök hücre tedavisi olan bir pankinson hastasının,hastalığı devam ediyor halen.(Aslında bu tür haberleride msjıma ekliycektim ama yayınlanması yasaktır felan şimdi sorun olmasın dedim).Ha sca başkadır belki pankinsondan belki bazı kişilerde hiç ilermez dimi.ama faya dahada yakın.
    Madem çine bu kadar umut bağlı benim fazla inanmadığım bi kök hücre nakli merkezi var izmirde çinden diplamalı bir doktormuş kendisi.O kadar yola ve ücrete gerek yok izmirdede yaptırılabilir.
    Ama ben;Dünya Sağlık Örgütü(WHO)ve Amerika Gıda ve iLAÇ Dairesi(FDA)onay vermedikçe fazla umut bağlamayacağım ve her habere hemen inanmayacağım çünkü bizim hastalık birçok nörojik hastalık gibi çok kolay ve tam bir umut tacirliği yapılmaya müsait hastalık.
    Bence bir sene daha beklemek daha iyi olcak gibi.bana 2010-2012 yılları arası çok etkili bir tedavisinin çıkcağını yıllar öncesinden ünlü bir doktor söylemişti

Üye
    lazuli61 Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    14.02-2014
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

anladim rybozime
    ben bi kac sene once doktora gen tedavisini sormustum
    hani arn adeno virus ile eksik geni vucuda eklebilirmisiniz
    bana dedi laboratuarda frataxinin biraz degistirisek vucuda naklediliyor ancak fataxin bencike girmiyor baraj anselofalorachidian isimden emin degilim bakmam gerek kisica ne kadar vucuda frataxin eklersen ekle beyincike az frataxin giriyo ve degeneressence devam ediyor
    bunu anladim dediginle saglik hucreler stresss oxydatif yapmaz cunku saglikli orasi dogru
    ben demek istedigim farkli
    bi fali hucre, yanindaki saglikli hucre, stress oxidatifin uretigin radikaler oldurmez mi?
    deferiprone hakkinda cok sustum konuscam
    deneye katilmadan once testler var
    ICARS olcusu : bikac hareket etiriyorlar becerine gore puan veriyorlar
    kan muhanesi : bakiyorlar yeterince demir varmi sende en azindan 30 olmasi gerek
    : bide kani genetik olarak deneyior triplet gaa tekrarlamasini sayiyorlar bu sayi en azindan 400 olmali ne kadar tekrarlaniyorsa o kadar az frataxinn uretiliyo

ben ve ablam gittim
    ben 26 ablam 32
    icarsda 85 puan verdilier cok fazla puan aldigim icin beni cikariyorlardi ancak doktor bi daha denedi 83 verdi ve birinci etapi gectim
    ablam direk 83 aldi
    ikinci etap kanda demir benimki uyumlu ablam hayir cok az var o tamamen ciikarildi simdi
    ucuncu etap icin genetik testin sonuclarini bekliyorum her sey yolunda giderse 2ayin sonla balsicam 6ay suresi de uzatildi 7ay oldu

bundan sonra belki demir suclu olmadigna bi doktor rapor vermis yeni doktorumde pek positif gormedim
    eskiden boyle boyle derdi simdi bilinmez bakalim diyo
    beni tedirgin etti
    sunu sorcam sana bunu arastir imcanlarinla Pioglitazone
    e iste care bu madeden gelebilir

enmbryonnik kok hucre tabi buyuk umutlar veriyor bu tedavinin yan etkisi yok diyorlar dogru yok
    o zaman bisey diyeyim belki anlarsiniz kimisi guler
    bi kisi dunya en buyuk bina kendi atar dusmeye baslar ama yer daha cok var kendi kendine der simdi herseey yoluna
    ama unutmayin onemli olan dusmek degil konmaktir

ben kndimi atmam ve simdilik her sey yolunda demen

iyi gunler

Üye
    mugoaytu Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    22:35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

KÖK hücreye vize

Türkiye'de sadece kan hastalıkları ve kemik iliği nakli hastalarında uygulanabilen kök hücre naklinin boyutları Sağlık Bakanlığı'nın izniyle genişliyor. Artık kalp, organ nakli, crohn, bazı kanser türleri ve ALS hastaları için de kök hücre nakli uygulanabilecek.

Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, Prof. Dr. Zafer Gülbaş ile Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, erişkin kök hücrenin uygun ortam ve şartlarda farklı doku ve hücrelere dönüşebildiğini gösteren yüz güldürücü çalışmalar olduğunu duyurdu.
    Sağlık Bakanlığı 23 Aralık 2008 tarihinde yayınladığı Klinik Araştırmalar Hakkında Yönetmelik'te tedavi edilemediği takdirde ölümle sonuçlanabilecek hastalıklarda kök hücre tedavisine izin verilebileceğini duyurmuştu.

ÜÇ DOKTOR İMZASI GEREKİYOR
    Bu yönetmeliğin büyük bir önem taşıdığına işaret eden Prof. Dr. İlhan, 'Ölümle sonuçlanan bir rahatsızlığı bulunan hastalarda Türkiye'de bugüne kadar bir uygulama yapılamıyordu. Ancak çok çaresiz durumda olan hastaların doktorlarının yapacağı başvuruyla bu yol açıldı. Yönetmelikte bilinen tıbbi müdahale yöntemleri ile tedavisi mümkün olmayan ya da riskli olan hastalarda hastanın veya yasal temsilcisinin rızası alınmak suretiyle, uzman hekim tarafından bilimsel kurallara uygun bir tedaviye izin verileceği ifade edilmiştir' diye konuştu.
    Buna göre hastalıkla ilgili diğer tedavi olanaklarının işe yaramadığıyla ilgili belgeler dosyalanıp hastanın veya vasisinin rızası alınmak suretiyle üç uzman doktor tarafından başvuru yapılması halinde sadece o hasta için kök hücreyle tedavi izni verilecek.
    TÜRKAN YILMAZER'in HABERİ
    KÖK hücreye vize - AKŞAM
    ne varsa bizde varsevindirici bi gelişme..
    Hadi hayırlısı..

Üye
    mugoaytu Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaman'da
    Hasta rızası ile kök hücre tedavisi mümkün

tedavi - Friedreich Ataksisi (FA) tedavisinde Kök Hücre

Aralık ayında yürürlüğe giren 'Klinik Araştırmalar Hakkında Yönetmelik' kök hücre tedavisine yeni bir boyut kazandırdı. Yönetmeliğe göre, tedavisi mümkün olmayan hastalar üzerinde rızası alınması halinde tedavi amaçlı denemeler yapılabilecek.

Kalp, kanser, ALS hastaları Sağlık Bakanlığı'na başvuru yapabilecek. Yönetmeliğin kök hücre tedavisinde bilim adamlarının önünü açtığını söyleyen Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, "Bakanlığa bağlı Kök Hücre Araştırmaları Komisyonu bu tür müracaatları değerlendiriyor. Hastanın rızası alındıktan sonra üç uzman doktor başvuruyu yapıyor. Doktorlar ölümle sonuçlanacak hastalıklarda bütün tedavi yöntemlerinin yapıldığını gösteren belge ve raporları ekleyerek komisyona iletiyor." ifadesini kullandı. Herkesin kanında kök hücrenin bulunduğunu ve her organın kendine ait kök hücresi olduğunu belirten İlhan, "Bu, Türkiye için büyük bir fırsattır." dedi.
    Çağlar Avcı
    19 Ocak 2009, Pazartesi
    Hasta rızası ile kök hücre tedavisi mümkün

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mugoaytu Mesajı Gör
    şimdilik kök hücre baya ümit vadediyo...
    Haberi dikkatli okumadın galiba!

Kalp, kanser, ALS hastaları Sağlık Bakanlığı'na başvuru yapabilecek.
    Hastanın rızası alındıktan sonra üç uzman doktor başvuruyu yapıyor. Doktorlar ölümle sonuçlanacak hastalıklarda bütün tedavi yöntemlerinin yapıldığını gösteren belge ve raporları ekleyerek komisyona iletiyor."
    Doktorlar FA'yı yeterince tanımıyorlar ki..

Tamam.. Ümit var da.. Aşılması gereken engel de çok!

Üye
    mugoaytu Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yönetmeliğe göre, tedavisi mümkün olmayan hastalar üzerinde rızası alınması halinde tedavi amaçlı denemeler yapılabilecek.

burada kalp,kanser ve als nin zikredilp FA ve baqşka hasyalıklar dan bahsedilmemesi,seninde dediğin gibi,FA nın ve diğer hastalıkların fazla bilinmemesinden kaynaklanıyor.
    yönetmelik gayet açık;tedavisi mümkün olmayan hastalıklar..diyor.
    bu tanımlama,FA ya da uymazmı?sevgili baben..

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Valla işte "Aşılması gereken engel"den kastım oydu!...

Hastalık bilinmeyince, tedavisinin olup olmadığı, ölümcül olup olmadığı da bilinmiyor!

Uzman doktorlar bilmeli mutlaka ama.. "Ama"sı var işte..

Üye
    mugoaytu Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

haklısın abi

Üye
    lazuli61 Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    14.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kendi ilik hucrelerimiz fayda etmez
    bize uyan kok hucrede zor bulunur
    embiryonik kok hucre degil heralde
    fayda care yok umut var
    yani olume yakin degilizki doktor risk alsin
    :d

Üye
    paşakızı Avatarı

Son Giriş
    26.08-2016
    Saat
    01:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bahsettiğiniz haberi dinledim kişinin kendisinden kök hücre alıp uygulanacak lazulinin söylediği gibi kendi kök hücresi uymaz falanda demiyor ölüme yakın olmadığımızda malum ama yinede umut verici

Üye
    mugoaytu Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

lazuli61,
    moral bozmak istemem ama; FAhastalarının ortalama ömrü 37 yıl geçer litaratürde,tabiki istisnalar vardır..
    kişiden kişiye değişir,kimin ne zaman öleceğini Allah bilir..

Üye
    lazuli61 Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    14.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    dogru degil neyse polimige girmek istemiyom

Sayfa 8 / 10 İlkİlk ... 45678910 SonSon