Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 29 mesajın 16-29 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gul2011 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bu ilahiyat derslerini şu an internetten çıkacak oldugum için ayrıntılı yazamayacagım az cok biliyorum hatta bunların içinde öncelikli olarak fıkıh usulü, hadis usulü gibi dersler de mevcut bu dersler din bilimleri ile ilgili sadece giriş niteliğinde olup işin daha edebini öğretmektedir
    bu arada ben de MeTeBe isimli kardeşimizin yazılarını okuyunca aklıma daha önceleri araştırdığım hatta almayı düşündüğüm bir set geldi tam sizin istediğiniz gibi hap bilgi denebilecek, kısa sürede öğrenmenizi sağlayacak birşey
    http://www.hafizamerkezi.com/egitim-setlerimiz
    bu sitedeki setlerde Arapça da mevcut hatta işi epey ilerletip Arapça konusunda yeni setler de çıkarmışlar ben ilk baktığımda daha yeniydiler Arapça konusunda hatta sitesi bile değişmiş
    burada hem Arapça kelime ezberleme setleri mevcut hem dini ilimlere dair bilgiler içeren set de çıkarmışlar
    bu setler, fotografik hafızaya göre öğrenmeyi sağlayıp kelimeleri hikayelerle anlatıyor ve öğrendiğiniz bir kelimeyi bir daha unutmuyorsunuz mesela ben bir iki kelimeyi tanıtımlarından öğrenmiştim hala unutmuyorum
    incelemenizi tavsiye ederim, hayırlı geceler...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Mavikalem, öncelikle şu kitabı okuyunuz:kitapyurdu: kitap - Kuran'da Temel Kavramlar - Ali Ünal, kuran'da temel kavramlar, KURAN'DA TEMEL KAVRAMLAR,

Bunu okuyunuz sonra bazı kitaplar önereceğim...

Siz anlamaktan bahsettiğinize göre. Konumuz daha derin. Arapça öğrenmekten vs daha derin. Arapça bilmek ya da butün islami bilgilere vakıf olmak gibi uzun bir sürece mahkum değilsiniz. Bu dini diğer dinlerden ayıran en önemli kısmı bu zaten.
    Aracıya gerek kalmaksızın rabbi kuluna doğru yolu gösterebilir. Bir çoban bir islam bilgininden daha iyi anlayabilir yani Kitap'ı.
    Bunu belirleyen yaratıcıdır. O öğretendir. Kulunun kolundan tutup doğru yolu gösterendir. İyi bir öğreticidir. Öğretmen gibi diyelim.
    Bir öğretmen nasıl öğrencinin ön bilgilerinden hareket eder önce. nasıl önce potansiyeline bakar... Tüm bilgiye ulaşmanın yolları burada da geçerlidir kısacası.
    Burada öğrenci insan. Dolayısıyla yaratıcı, insanın sahip oldugu hikayeye yönelik olarak ön bilgileri kullanır.
    yaşamından, günlük hayatından yararlanılır.
    O yüzden mekki ayetlerden başla okumaya. Yani Mekke'de indirilen ayetlerden. hemen Medine dönemi ayetlerine geçme. Nüzul (indiriliş sırasını) takip et okurken. Bu şekilde okudugunda bütünü de daha iyi anlayacaksın. İnsanın günlük hayatını eksen alarak indiğini, onun bizzat kendi yaşamını eksen aldıgını ve içinde yaşadıgı toplumu eksen aldıgını farkedeceksin.
    Bu anlamda en zor kısmı işte burası. İnsanı tanıyacaksın ve toplumu. Çünkü insan toplumdan ayrı bir varlık değildir. Dolayısıyla hakikate ulaşmanın yolu bilgiye ulaşmanın yolu insanı ve toplumu anlamaktan geçer. Bu yüzden dürüstlük önemli zaten.
    Kitap'ı anlaman için insanı ve toplumu dürüst bir şekilde anlaman gerekiyor. Oku!
    yıldızları da okuyacaksın. çevreni de. insanı da. Gözlem, her türlü bilgi mantık akletme hepsini bilginin tüm anahtarlarını kullanacaksın.
    Bir insan oldugunu ve sana ögretenin bir Rabb oldugunu duyumsayacaksın.
    Ögrenmeye aç bir şekilde O'na tesli,m olacaksın.
    Aslında Kitap'ı okumak işte bu kadar kolay ama işte bu kadar da zor.
    Çünkü insanın bırak çevresine kendine bile dürüst olması zor.
    Belki yirmi yıldır okudugun bir ayeti anladın sanırken bakmışsın yirmi yıl sonra "aa ben böyle düşünmemiştim" diye çığlığı basacaksın hayretten.
    İstersen biraz da sinema yolculugu yap bu dünyaya.
    Bir film önereyim: Magara Arkadaşları
    Bu filmde Tevhid en öz haliyle sunulmuş ve Kitap'a sadık kalınmış teorisinde.
    Ve ilk verdiğim kitabı okuyun lütfen. temel kavramlar için bulunmaz bir hazinedir. Aklıma geldikçe yazmaya devam ederim...
    Bu arada yola koyulun. Mekki ayetlerden başlayın. her türlü meali okuyabilirsiniz. Siz okudukça zaten eksikliklerinizi tesbit edecek ona gore arayışa gireceksiniz.
    Kitap'ın dediği gibi: Onlar yıldızlarla da yol bulurlar...

NOT: Bir okyanusa daldıgınızı unutmayın sakın okurken. karışık yazmış olabilirim ama konu Kitap'sa bunu anlatan her kul aciz kalır. O yüzden Bırakın Kitap anlatsın size kendini.

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Sayın mavikalem34,
    Bu fakültelerde okutulan derslerden sadece kuran okumaya yönelik olanlar ilgimi çekiyor.Sessiz de okusam benim için yeterli sayılır.

Kur'an okumayı öğrenmeye karar vererek ilk adımı attınız demektir.
    İkinci adım ilçe müftülüklerinden birine gidip CD ve Elif-Ba isteyin.CD oldukça öğretici.
    İnternette bir çok Kur'an öğreten site ve program mevcut.
    Örneğin ders ders ilerleyen,sesli ve görüntülü bir anlatım Kur'an-ı Kerim (Sesli Elifba) - Hakdin
    Düzenli çalışırsanız kuran okumayı kısa sürede öğrenebilirsiniz.
    Ben eşime 10 günde öğrettim.Şayet bilen biriyle çalışırsanız daha rahat olacaktır.
    Unutmayın Kur'an okumayı öğrenmek ayrı eğitim kur'an-ı anlamak ayrı eğitim gerektirir.
    İlk bölümde başarılar dilerim.Siz önce burayı halledin,ikinci aşama arkasında gelecektir.
    Çok pratik yapın,zira kuran okundukça ilerler ve güzel okursunuz.

Her okuma bile Arap Kuranı okuyabilir,kuran okunduğunda belli bir düzeydede anlayabilir.

Sayın Metepe,
    Kursa gitmekle,hocaya gitmek ile işi uzmanından öğrenmeyi kastettik,her insan sınırlı bir varlıktır.
    İnsan sınırlı diye siz tıp eğitimi veren hocalarınızdan ders almayı red mi ettiniz.
    Hayır,işi ehlinden öğrenmek her zaman iyidir.
    Kaldıki,meal ayrıdır kuranı okumak ayrı.

Üye
    mavikalem34 Avatarı

Son Giriş
    24.05-2012
    Saat
    09:48
    Yaşadığı Yer
    istanbul.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili MeTePe ve sevgili karakaya arkadaşım.Bilgileriniz ve yönlendirmeleriniz benim için çok değerli.Bilginin iyisi kötüsü olmaz.Ulaşabildiğim her türlü kaynaktan faydalanacağım.Tabi bu ulaşmada veya öğrenmede sizlerin önerileri bana istediğimden daha güzel yol gösteriyor.Temelde hepinizin katkıları vardır.Bu temelden başka arkadaşlarımızda yürüyecektir.Var olun.Allah yokluğunuzu göstermesin.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: karakaya Mesajı Gör
    ..
    Kursa gitmekle,hocaya gitmek ile işi uzmanından öğrenmeyi kastettik,her insan sınırlı bir varlıktır.
    .
    Hayır,işi ehlinden öğrenmek her zaman iyidir.
    .
    Sayın karakaya,

Ben insanın sınırlı olmasından değil, "o kişinin görüşleriyle sınırlı" olacağınızdan bahsettim. Bugün bazı ülkelerde tıp eğitiminin bile ciddi kısmı internet üzerinden veriliyor. Ayrıca bilimle ilgili konularda hiç bir zaman kişisel görüşlere muhattab olmazsınız. Yorum diye bir şey olmaz. Sizin önünüze ham bilgi konulur ve daha fazlasını arayıp bulmanız beklenir.

Eğitim elbette çok iyi bir şeydir. Bilenden öğrenmek daha da iyidir. Ama arkadaşımız ilahiyat mezunu veya imam olmak istemiyor. Tamamen masumane ve iyi niyetli bir arzusu var. Bu da Kuranı okuyup anlamak. İslam dininde Allah ile kul arasında 3. bir kişinin olmasına gerek olmadığına göre birey olarak bunu kolayca yapabilmelidir. Günümüzde bu imkan sayılamayacak kadar çok ve zengindir. Söylemeye çalıştığım da bu.

Arkadaşımız "Arapça" Kuran okumak istiyorsa elbette birinden ders alması daha kolay olur. Ama kendisinin "arapça" öğrenmekten ziyade Kuran öğrenmek istediği kanısına vardım ben. Arpça bilmek Kuran okumak için yeterli olmadığına göre bilmeyen için meallerden yola çıkmak kötü bir fikir olmayabilir. Kaldı ki bu işi çok iyi bilenlerin dahi mealleri arasında nüans farklılıkları, yorum farklılıkları olur.

Demek istediğim odur.

Üye
    ***Neri*** Avatarı

Gerçek Adı
    neriman
    Son Giriş
    08.12-2016
    Saat
    19:58
    Yaşadığı Yer
    BÜYÜKÇEKMECE İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mavikalem34 Mesajı Gör
    Arkadaşlar merhaba.Yerimi, zamanımı bilmiyorum ama ben kitabımızı okumak istiyorum.Ama hakiki manada. Ne söylediğini, ne dediğini tam olarak kaynağından,yani ilk elden öğrenmek istiyorum.Başkalarının yorumu ile veya başkalarının akıl ile değil,Allah'ın bana bahşettiği kendi aklımla okuyup anlamak istiyorum.Zor olduğunu biliyorum.Ama başlamak işin yarısı denir.
    ilahiyat fakültesine giden bir arkadaşıma sormaya niyet etmiştim ama kısmet olmadı.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan,pratik yöntemler istiyorum.Sessizce de okusam yeterli olur diyorum. Hiç yoktan iyidir.Bir yabancı dil ileyazılı bir kitabı okuyabiliyorsam,kendi kitabımızıda okuyabilmeliyim.Ne dediğini başkalarının ağzından değil kendi beynimden kendi aklımdan yorumsuz bir şekilde anlamak istiyorum.Önerileriniz olursa çok sevinirim.İlgilenen herkese sonsuz teşekkürler ediyorum peşinen.
    arkadaşım Kuran-ı Kerim'i okumak istemen gerçekten gurur verici bi davranış öncelikle tebrik etmek isterim seni.
    ancak Kuran-ı Kerim'i okumak zor değil tabikide ama gercek anlamını doğru bir sekilde okuyabilen cıkmamısdır.he bilenler yokmudur vardır ama tam anlamıyla değil ona yakın anlamlarıyla bilirler eğer gercekten kitabımızı okumak vede anlamak istiyorsab eğer sana tavsiyem türkce anlamıınında yer aldığı Kuran-ı Kerim 'i okuman en mantıklısıdır sen yine arapcayı öğren ama anlamını öğrenmek cok farklı birşeydir arkadaşım

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Sayın Metepe,
    İslam dininde Allah ile kul arasında 3. bir kişinin olmasına gerek olmadığına göre birey olarak bunu kolayca yapabilmelidir.

Allah ile kul arasına kimse giremez konusu ibadet ve inanç boyutudur.Biz bu başlıkta "Kur'an-ı Kerimi Okuma ve Anlama" boyutunu konuştuk.Bunlarsa birer ilim sahasıdır.İlim sahası olduğunda bir öğretmen/eğiticinin olması gerekli ve yararlıdır.Zira ilim ehlinden öğrenilir.Dua ederken 3.kişiye,namaz kılarken 3.kişiye ihtiyaç yoktur.Konuları birbirine karıştırmazsanız sevinirim.
    İnsan,ilmi yalnızca meslek için öğrenmez.
    Arkadaşımıza tekrar başarılar.

Üye
    exof Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

maşallah
    kelimetulah hakındaki yazıları görünce çok sevindim hayattaki bu kadar yozlaşmışlıkların içinde ....... düşünen birilerini görmek güzel bir duygu

Allah yar vede yardımıcımız olsun istenilen yapılmayacak bir şey değil elbette.....

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: karakaya Mesajı Gör

.Biz bu başlıkta "Kur'an-ı Kerimi Okuma ve Anlama" boyutunu konuştuk.Bunlarsa birer ilim sahasıdır..
    Yani diyorsunuz ki, alim olmayan kuranı okuyup anlayamaz... sadece ibadet edebilir?

İşin mantığı bana ters geldi biraz.

Muhakkak ki, biz onu anlayasınız diye Arapça bir kitap olarak indirdik. (Yusuf)
    Demek ki burada alimlere görev verilmiş. Diğer insanların anlamasına gerek yok!

Sayın karakaya,

Bilen insanlara, bilgili insanlara saygım çok büyüktür. Hangi konuda olursa olsun... ister tahta oymacılığı, ister din, ister nükleer fizik, ister su tesisatçılığı... Bilgi ve deneyimin yeterli bedeli yoktur.
    Ama biz burada alim olmak isteyen bir arkadaşımızdan değil, kitabı öğrenmek isteyen bir bireyden bahsediyoruz. Bunun her türlü yolu olabilir. Kurslar, hocalar vs... dilediği yolu kullanabilir. Ben de ilk mesajımda değişik bir yaklaşım olarak internetten yararlanmasını söyledim. Elbette arkadaşımız bu konuda tüm yorumlara bakıp son kararı kendisi verecektir. Ona akıl öğretmek haddimizi aşmak olur.

Konu fazla uzadı... bu tartışmanın gittiği taraf açıkcası beni biraz rahatsız ediyor.

Arkadaşımıza başarılar diliyorum.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Elmalılı Hamdi nin ilmihaliyle başlayıp.
    Tefsir ve Buhari hadisleriyle baya bi bilgi öğrenebilirsiniz.

Hakiki manada Kur'an Arapça sı öğrenmek çok zahmetli iştir.
    Ancak yatılı medreselerde bu eğitimi alabilirsiniz.

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Sayın Metepe,
    Anladığınız boyutta birşey söylemedim,bu manayı nerden çıkardınız doğrusu bunuda anlayamadım.Zorlama bir yorumda bulunmuşsunuz.
    İnternetten faydalanmasını hepimiz önerdik,bundan istifade etmek elbet faydalıdır.
    Bu noktada sizden farklı düşünüyor olsaydım,site önerisinde bulunmazdım.

Konu uzadı haklısınız,maalesef niyet sorgulayıcılığı başladığında paylaşımın anlamı kalmıyor.
    Şimdi akıllının biri çıkar,karakaya sen kuran okumayın,diyorsun der.
    Arkadaşıma başarılar.

Üye
    mavikalem34 Avatarı

Son Giriş
    24.05-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: saww Mesajı Gör
    Elmalılı Hamdi nin ilmihaliyle başlayıp.
    Tefsir ve Buhari hadisleriyle baya bi bilgi öğrenebilirsiniz.

Hakiki manada Kur'an Arapça sı öğrenmek çok zahmetli iştir.
    Ancak yatılı medreselerde bu eğitimi alabilirsiniz.
    .Değerli kardeşim önerilerin için çok teşekkür ederim.Bir ricam daha olacak sizden.Eğer lütfederseniz çok sevinirim.Benim Anlamamı kolaylaştırması ve zor olan bu yolları Benim geçebilmem için düzeltip kısaltması için Yaradana Dua etmenizi rica ediyorum.Yaradan dilerse dağları düz ova, olmazı olur yapar.evvel Allah bu niyette gerçekleşir inşallah.Gönülden katkılarınız da zoru kolay eder.Sağ olun,var olun.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:06
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

İşine yarar mı bilmiyorum ama bakın bi proğram var onu bi inceleyin isterseniz..

1454 - Kuran - ı Kerim' i öğrenip, anlamak istiyorum

ücretsiz bir proğram belki işinize yarar..

oku-setup.zip - 2shared download

Üye
    mavikalem34 Avatarı

Son Giriş
    24.05-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yarar,mac72.Her virgül,her kelime hatta bir nokta bile çok fayda sağlar.Sağ olun.Gönlünüz zengin,keseniz bereketli olsun,sevgili mac72 kardeşim

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12