Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 30 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Cigdem Kuyucak Avatarı

Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kitabın sonunu daha okumadım ama yazılanları okuyunca içimdekileride tutamadım.
    Okuduğum her bölümde "e yok artık"diyorum.
    Yarı yarıya Empatizan'a katılıyorum.(biraz sert olmuş)

İşte gerçek bi hikaye işte bencil bir erkek daha.İki kadını da idare ederim
    diye düşünürken tepe taklak gelmiş, aşkına dürüstçe sahip çıkamamış bir adam.
    Vicdanı rahatsız.

Kuyucak,a da katılıyorum ; sıradan bir sürü insanın hikayesi işte,Kemal de sıradan bir erkek onu sıra dışı kılan Füsun'un dokunduklarını biriktirip müze açmasımı? Belki....
    Yada Orhan Pamuk öyle bir anlatmışki bize,herşey sıra dışı geliyor .(belki de bu yüzden 7 yılda bitirdi bu kitabı)
    Herkez kendi aşkını arıyor sanırım bu hikayede ama aşk da aynı güzellik gibi-mutluluk gibi görecelidir bana göre ..Bu hikayede Füsun'un yerinde olmaktansa Sibel'in yerinde olmayı tercih ederdim.

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:24
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

ilginc yorumlar var kesinlikle en kisa zamanda alip okumam lazim bu kitabi.

Az cok okuyanlar konusunu dile getirmis. Iyice merak ettim

Hos! O sumsuk tiplerden de cok tanidim ya gerci...
    Okuyalim bakalim

Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Pamuk için favori iki kitabım - ikisini de birkaç kez okuduğum - "Kara Kitap" ve "Yeni Hayat" romanları.

Gerçi Kara kitap, Umberto Eco'nun Focault Sarkacı'nı; Benim Adım Kırmızı ise Gülün Adı'nı çağırıştırdı bana. Yeni Hayat'ın ise; Stephen King'in bir tür Kara İncil'i anlattığı "Çılgınlığın Ötesi/Rose Madder" kitabı ile tema benzerlikleri olduğunu düşünüyorum.

Masumiyet Müzesi'ne başladım ama bir türlü gitmiyor. Şu "ticari kaygı" düşüncesinden kurtulamıyorum bir türlü. Bitirebilirsem yorumumu yazarım. Bakalım bunu neye benzeteceğim.

Üye
    Almiraa Avatarı

Son Giriş
    25.11-2008
    Saat
    21:39
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eski Türk Filmleri tadındaki bu kitap zengin erkek - fakir kız teması ile işlenmiş. Kitapta konusu geçen eşyaların müzede sergilendiği bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Üye
    ruzgargulu Avatarı

Son Giriş
    26.02-2017
    Saat
    12:14
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Masumiyet müzesini bende okudum ama açıkçası kemal beni sevsin istemezdim.Tamam acı çekiyorsun yapamıyorsun onsuz ama onla olmak içinde bişey yapmıyosun hayatın akışına bırakıp kendini acı çekmenin zevkini çıkarmak tek yaptığın bu peki bunun kime ne faydası var...
    Ben bekleyeceğim sevdiğim kız kocasından boşansın diye ne bileyim bana göre değil....

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:47
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    58
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

rüzgargülü o zaman sen aşk insanı değilsin...Aşk bazen miskinliktir Aşkı aşk yapan,beklemek,acı çekmek,sabretmektir.Aşkda sadist-mazosişt bir ilişki vardır...

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    :)
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Diğer kitaplarına göre daha farklı bir anlatım vardı.Ben en çok Aristo'nun felsefesini işlemesini beğendim...Kitabın Pamuk İLK DEFA SEVİŞME SAHNESİ kullandı gibi bir açıklama yüüznden kitaptaki felsefik yapı irdelenmedi...Aristo felsefesi...

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Masumiyet Müzesi’nde Aristo felsefesinin işlendiği kanaatine nereden vardınız öyküekin

“Aristo, Fizik’inde ‘şimdi’ dediği tek tek anlar ile Zaman arasında ayrım yapar. Tek tek anlar, tıpkı Aristo’nun atomları gibi bölünmez, parçalanmaz şeylerdir. Zaman ise, bu bölünmez anları birleştiren çizgidir. Zaman’ı, şimdileri birleştiren çizgiyi, Tarık Bey’in ‘unut’ öğüdüne rağmen ne kadar gayret etsek de, aptallar ve hafızasızlar hariç kimse bütünüyle unutamaz. Hepimizin yaptığı gibi mutlu olmaya ve Zaman’ı unutmaya çalışabilir ancak insan.” (sayfa:317)

şeklinde bir bölüm var romanda ama Pamuk’un bunu yazması, romanında Aristo felsefesini işlendiği anlamına gelmiyor.
    Müze fikrini bu cümleden yola çıkarak sunuyor bize.
    Esas oğlan’ın (belki kendisinin de) obje fetişisti olduğunu vurgulaması daha akıllıca olurdu.
    Müze fikrine Aristo felsefesiyle giriş, fetişizme güzel bir kılıf olmuş derim.
    Tabii bu benim naçizane fikrim.

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arista yu bir kez daha okuyun metalaştırma kısmını

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili öyküekin,
    Aristo felsefesini derinlemesine incelemiş ya da çözümlemiş bir filozof değilim.
    Muhtemelen Orhan pamuk da Aristo okulunun savunucularından değildir. Aristo’nun sadece “Politika” adlı eserini (yıllar önce) okudum.
    Eğer “Metafizik” adlı kitabı okumamı tavsiye ediyorsanız, o kitapla Masumiyet Müzesi arasında bir bağlantı bulabileceğimi sanmıyorum.
    Yoktur demiyorum ama eğer varsa da bu bağlantıyı kurabileceğimi sanmıyorum. Sizden başka da böyle bir bağlantı kuranı işitmedim.
    Eğer eseri çözümleyip, inceleyip de böyle bir sonuca varan akademisyenler varsa da benim haberim yok.
    Siz obje fetişizmine şöyle nette bir göz gezdirin, belki benim çıkarımımı haklı bulursunuz.

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kitabın içinde mevcut ve geçiyor siz kitabı bir kez daha inceleyin sonra ben size örnekler vereyim

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:47
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    58
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Bu kitabı benim de tekrar okumam gerekiyor sanırım
    Kitapta çok kısa bahsediyor,Aristo'dan...

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili öyküekin,
    Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi’ni yazarken Aristo’nun mantığını işleme kaygısı güttüğünü söyleyebilmek için Aristo’nun tüm eserlerini ciddi anlamda incelemiş olmak gerekir. Bunu iddia eden birisi, Aristo’nun eserlerini de referans göstererek karşılaştırmalı ve detaylı bilimsel bir çalışma yapmış olmalıdır. Kitabın içerisinde geçen bir ya da birkaç “Aristo” sözcüğüne dayanarak böyle bir iddiada bulunmak çok sığ olur.
    Masumiyet Müzesi’ni onlarca kez de okusam, sizin vardığınız yargıya varabilmem için aynı titizlikle Aristo’nun tüm eserlerini de incelemem icap eder.
    Sizin bana ya da bir başkasına Masumiyet Müzesi’nden çıkarıp yazdığınız üç beş cümle de tezinizi destekleme konusunda çok afaki kalır.
    Ama bana iddianızı destekleyen ciddi, bilimsel bir çözümlemeyi referans gösterirseniz, seve seve okurum.

Üye
    fate Avatarı

Son Giriş
    01.06-2015
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    bursa.....
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

masumiyet müzesini bende okudum ve Kemal'in 8 yıl boyunca Füsün'ün evine gidip gelmesi beni inanılmaz etkiledi bu nasıl bir sabır, nasıl bir teslimiyet, nasıl bir kendinden vazgeçiştir anlamadım doğrusu. Kemal'in aşkı bana alışılagelmiş aşklardan biraz daha inandırıcı geldi. Ama bişey itiraf etmeliyim kitap bitinceye kadar karnıma ağrılar saplanıp durdu çok gerildim çokkkk....

Üye
    pudahepa Avatarı

Son Giriş
    14.10-2013
    Saat
    22:44
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Orhan Pamuk benim taptığım yazarlardan biriydi. Nobel ödülü almak için yaptıklarından sonra okumuyorum.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12