Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Pathetiquee
    Misafir Üye
    Pathetiquee Avatarı

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    27826 2 - [Kitap] Nietzsche Ağladığında / Irvin D.Yalom

SAHNE:Psikalanizin doğumu arifesindeki 19. yğzyıl Viyana'sı. Entelektüel ortamlar. Hava soğuk.

AKTÖRLER: Nietzsche:Henüz iki kitabı yayımlanmış. Kimsenin tanımadığı bir filozof. Yalnızlığı seçmiş. Acılarıyla barışmış. İhaneti tatmış. Tek sahibi olduğu şey valizi ve kafasında tasarladığı kitaplar. Karısı,toplumsal görevleri ve vatanı yok. İnzivayı seviyor. Tanrıyı öldürmüş. "Ümit kötülüklerin en kötüsüdür,çünkü işkenceyi uzatır" diyor.Daha sonra "kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız: önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz?" diyecek.Ümitsiz

Breuer :Efsanevi bir teşhis dehası. Ümitsizlerin kapısını çaldığı doktor. Psikanalizin ilk kurucularından. Kırkında,bütün Avrupalı sanatçı ve düşünürlerin doktoru olmayı başarmış. Güzel bir karısı ve beş çocuğu var. Zengin. Saygın. Hayatı boyunca "ama1 pozisyonunda yaşamış biri.

Freud:Breuer'in arkadaşı. Henüz genç. Geleceği parlak. Şimdi yoksul.

Salome:Erkeklerin başını döndüren kadın. Çekici. Özgür. Evliliğe nanmıyor. Bazen aynı anda birçok erkekle beraber oluyor. Sanatçıları ve düşünürleri tercih ediyor.

KONU: Ümitsizlik

Bir gün, erkeklerin başını dödüren kadın, Salome, Nietzsche'den habersiz Breuer'e gelir. "Avrupa'nın kültürel geleceği tehlikede, Nietzsche ümitsiz. Ona yardım edin" der. Breuer Salome'yi tekrar görebilmek umuduyla "peki" der. Ve varoluşun kader, inanç, hakikat, mutluluk, acı, özgürlük, irade...ve neden, nasıl gibi en önemli duraklarından geçen bir yolculuk başlar ...

Kendisiyle ve hayatla yüz yüze gelmekten çekinmeyenlere...
    (Arka Kapak)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Okumadım inanır mısın! Ama ilk fırsatta okuyacağım.
    Çevirisi nasıl? Orijinal dilden çeviri mi?

Şuradaki ruha bak!:

"Hayatını tekrar tekrar aynı hayatı yaşayacakmışsın gibi yaşa. İstemediğin bir durumla karşı karşıya kalmışsan ve buna boyun eğiyorsan, diğer hayatlarında da aynı şeye boyun eğeceğini düşünerek, sen en güzeli boyun eğme, bu böyle gitmez. Bir şeyi çok mu istiyorsun, ama buna cesaret edemiyor musun, diğer hayatlarında da bu şeyi çok isteyip hiç bir zaman cesaret etmediğin için ulaşamayacaksın, o yüzden sen en güzeli aş kendini, yap yapmak istediğini, ki sonunda en mutlu şekilde yaşayabileceğin bir kısır döngü oluşturabilmiş ol
    Nietzsche"
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Bu kitap hayatımı değiştirdi. Okuduğum ilk ve tek kitap...

Herkes mutlaka bu kitabı okumalı.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: A_GEYiK
    Hayatımda ilk kez 2001 yılında okuduğum "Nietzsche Ağladığında" adlı kitaptan size bir bölüm yazmak istiyorum. Bu kitap benim için farklı bir anlam taşır.

“Hepimiz bazen birileriyle o kadar yakınlaşırız ki dostluğumuzu ya da kardeşliğimizi hiçbir şey engellemiyormuş gibi görünür; bizi ayıran küçücük bir köprü vardır, hepsi o kadar. Ama tam sen bu köprüye adım atacakken sana şu soruyu sorsam: “ Bu köprüyü geçip bana gelir misin? ” İşte o anda artık bunu istemeyiverirsin; sorumu tekrarlasam öylece suskun kalırsın. O andan itibaren aramıza dağlar ve azgın nehirler girer; bizi ayıran ve birbirimize yabancılaştıran duvarlar bitiverir önümüzde ve bir araya gelmek istesek de artık yapamayız. Ama o küçücük köprüyü düşündüğünde, sözcüklere sığmayacak kadar büyüyüverir gözünde; yutkunur ve şaşar kalırsın.”

“Bir kişi köprüyü geçmek üzere yani, öteki kişiye yakınlaşıyor o anda karşıda ki kişiye o kişinin zaten yapmayı düşündüğü şeyi yapmaya davet ediyor. O zaman birinci adam adım atamıyor; çünkü artık yapacağı şey, diğerine boyun eğmek gibi geliyor, belli ki yakınlaşma yolunu engelleyen şey, güç.”
    Ekteki linkte kitapla ilgili yapılan yorumları gönderiyorum, en azından yapılan yorumları okuyun.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/defa...8151121&LogID=

Pathetique
    Misafir Üye
    Pathetique Avatarı

3 kere okudum sanırım ...Hala da arada sayfalarını karıştırırım.Çok farklı bir düzlemde anlatılacak gibi değil, herkes farklı birşey alabilir bu kitaptan.Çevirisi orijinal dilden evet ve çok yalın ve güzel bir çeviri gibi geldi bana tam olarak farkı anlamak için bir de orijinalini okumayı düşünüyorum...

Senin alıntına ek olarak sevgili oturanboğa;

"Yaşarken yaşayın! İnsan yaşamını tamamlayıp öldüğü zaman ölüm, taşıdığı dehşeti yitirir. İnsan doğru zamanda yaşamazsa, asla doğru zamanda ölemez"

Nietzsche

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Benim aklımda kalanlar;

"Ümit etmek; kötülüklerin en kötüsüdür, işkenceyi uzatır."
    "Niceleri kendi zincirlerini kıramazlar ama dostlarının azatçısıdırlar"
    "Önce kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız. Tamamen kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz ki."
    "Beni öldürmeyen şey, beni güçlendirir"
    "Ölümün son iyiliği, bir daha ölümün olmamasıdır."
    "Ölüm varken ben yokum, ben varken ölüm yok"

Nietzsche

Üye
    muzox5 Avatarı

Son Giriş
    07.05-2017
    Saat
    03:21
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

pek fazla okuma alışkanlığım yok ama isteyerek ve zevkle okuduğum bir kitap. tavsiye ederim.

Üye
    Rüveyda_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende okudum bu kitabı güzeldi gerçekten. Kendi başıma alıp okuyacağım bir kitap değildi psikiyatri hocam sağolsun onun sayesinde güzel bi kitapla tanışmış oldum.

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Irvin Yalom Nietzsche Agladiginda

Evlilik ve ona eslik eden mülkiyet ve kiskançlik, ruhu tutsak eder. ~ Lou Salomé. 21

Ümit mi? Ümit en son kötülüktür. Insanca, Pek Insanca adli kitabimda Pandora’nin kutusu açilip Zeus’un içinde sakladigi bütün kötülükler dünyaya saçildigi zaman, orada son bir kötülük kaldigindan kimsenin haberi olmamisti: Ümit. O zamandan beri insanlar yanlislikla kutuyu ve içindeki ümidi iyi sans diye yorumladi. Fakat Zeus’un arzusunun, insanlarin kendisini iskenceye teslim etmeleri oldugunu unuttuk. Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü iskenceyi uzatir. ~ Nietzsche. 82

Ölüm güç bir seydir. Ölümün son iyiligi, bir daha ölümün olmamasidir, diye düsünürüm her zaman. ~ Nietzsche. 82

Breuer ölümü aklindan kovmaya çalisti. O çok sevdigi sihirli cümleyi, Lucretius’un o deyisini tekrarladi: “Ölüm varken, ben yokum. Ben varken, ölüm yok. O halde üzülecek ne var?” Ama bu da ise yaramadi. ~ Breuer. 87

Insanin bütün eylemleri kendisine yöneliktir, bütün hizmetleri kendine-hizmettir, bütün sevmesi kendini sevmesindendir. ~ Nietzsche. 124

Üç kadin arasinda parçalanmis, ama hala onlara minnet duyuyor. Onlarin kahrolasi zehirlerini emiyor. Bu kadinlarin biri ona gül kokulari yayiyor ve kurban kiligina sokuyor kendini. Köleligi “hediye”, “nimet” gibi gösteriyor. Ama adamin köleligini (:eva, eski sekreteri). Öteki kadin ona iskence ediyor. Yürürken koluna girmek için güçsüz birinin taklidini yapiyor. Onun erkekligine basini yerlestirebilmek için uyuyormus gibi görünüyor, bu iskencelerden sikilinca onu herkesin önünde küçük düsürme yoluna gidiyor. Oyun sona erince de, onu birakip hilelerini yen bir kurban üzerinde uygulama ya basliyor. Adam bütün bunlara kör kaliyor. Bu kadin ne yaparsa yapsin Breuer, hasta oldugunu düsünerek ona aciyor ve onu seviyor (bertha-eski hastasi). Üçüncü kadin ise onu sonsuza dek ele geçirmis ve elini kolunu baglamis. Ama ben bu kadini ötekilere tercih ederim. En azindan pençelerini saklamiyor (mathildé-esi) ! ~ Nietzsche. 192

“Asik” “seven” kisi degildir; aslinda o, sevdigi kisinin mutlak sahibi olmayi amaçlar. Bütün istegi, tüm dünyayi o degerli malindan soyutlamaktir. Altinlari basinda nöbet tutan ejderha kadar alçak ruhludur. Dünyayi falan sevmez, tersine tüm diger canlilara karsi bir umursamazlik içindedir. Siz de bunu söylemiyor musunuz? Sizin -neydi adi- o sakattan hoslanmanizin sebebi bu degil miydi? ~ Nietzsche>Breuer. 199

Kasvetli mi? Bütün büyük filozoflar neden kasvetli olurlar diye bir sorun kendinize. Sorun bakalim, kimler dah aemniyette, kimler daha rahat, kimler sonsuza dek mutludur? Ben size cevabini söyleyeyim: Yalnizca sig zihinli olanlar, yani siradan insanlar ve çocuklar! ~ Nietzsche. 204

Dans eden bir yildiz dogurmak isteyen, önce kendi içinde büyük taskinliklar ve kaos yasamak zorundadir. ~ Nietzsche. 204

Ona hakikat asiklarinin firtinali ya da çamurlu sulardan korkmayacagini ögretmeye çalisiyorum. Asil korkulmasi gereken sig sulardir! ~ Nietzsche. 208

Tanrilar var osaydi bize yaratacak ne kalirdi... ~ Nietzsche.238

Bizler arzu edilenden ziyade, arzulanmaya asigizdir. ~ Nietzsche. 261

Kadin sevmek demek yasamdan nefret etmek demektir! ... Insan güzel bir tenin altindaki çirkinligi görmemek için gözlerini kör etmeden bir kadini sevemez; derinin altinda kan, damarlar, yag, sümük, diski; bu fizyolojik igrençlikleri görmez. Asik insan kendi gözlerini çikarmali, gerçeklerden feragat etmelidir. Benim için böyle bir gerçekdisi yasam, yasarken ölmek demektir! ~ Nietzsche. 273 (benim de agzim herkesinki gibi kokar~juliette binoche~bleu)

Evliligi kurtarmanin en iyi yolu onu bitirmektir... Ideal evlilik iliskisi, her iki insanin da yasamini sürdürmesi için bu iliskiye muhtaç olmadigi zaman kurulandir... ~ Nietzsche. 313

Üye
    mnk02 Avatarı

Son Giriş
    18.02-2013
    Saat
    21:23
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nietzsche ağladığında kitabı okumuş insanlar ile kitabı tartışmak isteyen var mı??

Üye
    EZGİSURAL Avatarı

Gerçek Adı
    EZGİ SURAL
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    13:45
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ÖNERDİĞİNİZ KİTABI MUTLAKA OKUMAYA ÇALIŞACAĞIM AMA YAZARIN "HERGÜN BİRAZ DAHA YAKIN" KİTABINI OKUMUŞTUM VE GÜZEL BİR KİTAP, OKUMAK İSTEYENLERE ÖNERİRİM.

Üye
    OĞULHAN Avatarı

Son Giriş
    07.05-2008
    Saat
    11:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Irwın Yalom benim hayata bakış açımın değişmesini sağlayan,beni büyüten,insan gibi insan olmanın ne demek olduğunu bana öğreten müthiş bir YAZAR!
    Onun en önemli eseri sadece Nietzsche Ağladığında değil.
    Tavsiyem mutlaka ama mutlaka ''DİVAN'' kitabını da okuyun arkadaşlar.
    Tanışmayı en çok istediğim yazardır ayrıca kendisi.Tabi onun bundan haberi yok :lol:

Üye
    semra çetindağ Avatarı

Gerçek Adı
    Semra
    Son Giriş
    06.09-2012
    Saat
    00:17
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benimde bir sürü karanlık odama pencereler açan yazardır Irvın Yalom ilk kitabı Aşkın celladı 'nı herkese tavsiye ettim bi dönem hediye alınması gereken sevdiklerime bu kitabı aldım ,tüm kitaplarını okudum hala yeni çıkan kitaplara bakarım acaba varmı içinde diye ,(varolşu psikanalizin tamamını okumadım yalan yok bende orasından burasından okudum :lol: )

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Arkadaşlar, "Nietzsche Ağladığında" aynı isimle sinema filmi olarak uyarlanmış. Bilen, gören, duyan, izleyen var mı? Varsa beni bir aydınlatıversin...

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Guugul Amcamın :P yardımıyla bunu buldum:
    http://www.imdb.com/title/tt0760188/

Amazon.com'da da DVD'si var: (Aşşağsı kesmes.. pehh :P )
    http://www.amazon.com/When-Nietzsche.../dp/B000VDDDUU

Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: A_GEYiK
    Arkadaşlar, "Nietzsche Ağladığında" aynı isimle sinema filmi olarak uyarlanmış. Bilen, gören, duyan, izleyen var mı? Varsa beni bir aydınlatıversin...
    Film bende var, çıkalı bir süre oldu ama yorumlar oldukça kötüydü ve izlemeyi erteledim. Hafta sonu izlersem yazarım.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon