Sayfa 2 / 7 İlkİlk 123456 ... SonSon
Toplam 96 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MISRA Avatarı

Gerçek Adı
    Neslihan
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    20:42
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    17

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Yaşam bir olunca anlamlaşır...
    Monalisa çok doğru,tek başına anlamları arayıp yaşamaya çalışmak ancak anlamsızlıklarla
    buluşturur bizleri...
    Yaşamda, biz denilen ve birlikteliklerin olduğu günler temennisiyle...

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Gel…
    Yalnızlıkları boşluktan at da gel…
    Tut ellerimi…
    Tekmele içindeki bencillikleri…
    Beklentisiz sev beni…
    Özgürlüğünü coşkularıma
    Bırak da gel…

İyi niyet ve dilekler…
    Yaşamı karşılamaya yetmez.
    Melankolik olmak kolaycılıksa eğer
    Sırtındaki yükleri yüreğime
    Bırak da gel…

Şu başı bozuk düzende
    Kaçış bir kısır döngüdür
    Gerçeklikler sırtını sıvazlıyorsa eğer
    Kimliğini kendine
    Bırak da gel…

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

BEN SENİNLE ÖLECEĞİM

İçim bir kağnının tekerlekleri gibi…

Gıcırtılı ve hantal…

Göğsümde anlayamadığım bir hırıltı…

Gözlerim gülüşleri çalınmamış mevsimleri arar…

Umutları uğurluyorum kırık kalplerin üzerine basarak…

Sen?

Düşlerimde bir o kadar yakın… Düşlerimde bir o kadar uzaksın… İnsan hem yakın hem uzak olabilir mi?

Olur be gülüm! Olur…

Raspalanmışsa düşüncelerin… Dilsizse şehirler… Yakıp yıkmak geliyorsa içinden özlemin adını…

Özlemini nereye bıraksam da yüreğimi avuçlarıma alıp şekillendirsem…

Kokunu bir çiçeğin başından aşağı döküversem…

Yüzünün gölgesini ayın yansımasıyla birleştirsem…

Bakışlarını okyanusun ortasına çizsem…

Söküp atabilir miyim düşüncelerimden seni?

Hey! Zaman! Niçin karşımda bütün heybetinle duruyorsun?

Çekil! Ayaklarımın altından!

Tutsak olmak istemiyorum ben geceye!

Duvarlar! Niçin sessizsiniz bu kadar?

Yüreklerden akan çığlıklar sessizliği bozar…

Bilmez misiniz ?

İşte yine düşlerimin evrenindeyim!

Bilirim! Düşler düşüncelerimin fitili!

İşte o zaman! Umutlarım damlıyor toprağa…

Meltem bile çalamaz kokunu benden…

Hadi ! Gelin üstüme dilsiz şehirler!

Düşlerimi de çalamazsınız ya benden!

Zaman! Hadi eğil önümde!

Sessizlik senin değirmeninde…

Ufalarak benim sesim olur…

Çünkü dayanamaz hiçbir yürek!

Sessizliğin kimsesizliğine!

Alevlerin içinde…

Güneşin doğduğu yerdeyim…

Özlemler yıkasa da beynimi…

Ben seninle öleceğim…

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

AŞK

Aşk nedir ?Hani hep şarkılara, şiirlere, romanlara konu olan aşk? Bu sözcüğün kendisi bile büyülü geliyor insana. Ne çok filozof bu konu üzerinde kafa yormuş, ne çok yazar kitap yazmıştır kim bilir! Ne çok şair aşkını satırlara dökmüştür ! Ben de bu soruyu kendi kendime sorarken önce sözlük anlamına baktım. Dil Derneği’nin Türkçe Sözlüğü’nde şöyle tanımlanıyor: Aşırı sevgi ve bağlılık duygusu. Doğrusu kapsamı geniş bir konu. İnsan bir çok şeye bağlanıp sevgi duyabilir. Bu yazma aşkı olur, çocuk aşkı olur, vatan aşkı olur v.s. v.s. Fakat benim asıl üzerinde durmak istediğim konu kadın ve erkeğin birbirine duyduğu aşk. Nedense bu konu daha ilginç geliyor bana.
    Hepimiz gün gelir aşık oluruz bir gün. Yaşamımızın bir döneminde karşılaşıveririz onunla. Kadın-erkek, genç-yaşlı, güzel-çirkin ne fark eder? Aşk kalbimizin kapısını çalar. Yüreğimiz birisi için atmaya başlar delicesine.

Niçin yüreğimiz her hangi bir insan için çarpmazken sadece o insan için çarpar? Nedir bizi etkileyen? Bakışı, gülüşü, konuşması mı? Ya da yüzünün, gözünün, boyunun, posunun güzel olması mı ? Güzellik göreceli bir kavram. Kişiye göre değişebilir. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar güzel kadınların erkekleri, yakışıklı erkeklerin de kadınları etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Demek ki biz insanlar aşık olduğumuzda duyularımıza göre hareket ediyor, içtepilerimize göre yönlendiriyoruz kendimizi. Kimi zaman aşık olmamamız gereken bir insana aşık oluyor, acı çekiyor, sonra da ben bu insana nasıl aşık oldum diye dövünüp duruyoruz.

Aşk nedir öyleyse ? O yoğunlaşmış bir duygu katmanıdır. Öyle bir katman ki, içinizde tohumlar patlar, çiçekler açar, dallar yeşerir ilkbahar olur. Sonra güneş çıkar, yakar bedeninizi, sular kaynar, damarlarınızdan yüreğinize çağıl çağıl akar. Gün gelir yüreğiniz kızgın alevlerle yanar. Yaz olur. Bir gün bakarsınız yağmurlar yağar, her şey griye dem vurur. Sarının hüznü düşer yüreğinize. Sonbahar olur. Öteki gün ruhunuzda rüzgarlar eser, savrulursunuz. Bir de bakmışsınız karlar yağmış usul usul. Yüreğiniz donar. Kış olur. Aşk dört mevsim.

Aşk coşkudur. Deli deli çarpar yüreğiniz. Sersemlemiş gibi kalbiniz atar. Kimi zaman ırmak olur akmak ister denizlere, kimi zaman kasırga olur paramparça eder yüreğinizi, kimi zaman bir denizdir. Bazen azgınlaşır bazen durulur.

Aşk tutkudur. Vazgeçemezsiniz ondan. Siner içinize kokusu... Atmak istersiniz, kurtulmak... Ne fayda. Damarlarınıza verilen bir morfin gibi sizi bağımlı kılar. Yapamazsınız onsuz. Duramazsınız. Yoksa eğer sevdiğiniz Mecnun olursunuz .Yoksa eğer sevdiğiniz Leyla.

Aşk sevmektir. Var mı daha güzeli ? Değerli olmaksa sevmek eğer, kim etmez canını feda! Beğenilmekse eğer, boynumuz kıldan ince. İnsan sevilmek, sevmek ister. Bunun için aşk bencildir. Girer ruhunuza yavaş yavaş esir eder insanın kendisini yine kendi egosu. Kalbinizi oyar kor ateşli maşalarla.

Aşk cezbedendir. Bir bakışı, bir gülüşü sarar sizi tüm güzelliğiyle. Renk renk ışıklar yanar yüreğinizde. Çılgınca her şey döner durmaksızın. Toprak ayaklarınız altından kayar, bulutlar aşağıya iner, gökyüzü uçar gider.

Aşk tanımaktır. Her insan bir deryadır. Deryalar çeker sizi mor ötesi ışınlar ile. Alır götürür uzaklara. Uzakların bilinmez albenisi yoğurur benliğinizi. Yeni bir şey keşfetmenin cazip gelen hali beyninizden kalbinize vurur. Kalbiniz bir kuş gibi çırpınır, hiç durmaksızın devinirken heyecanlar susmaz, top top yumak olur.

Aşk cinselliktir. Kadın ya da erkek ne fark eder ? İçinize düşmüşse aşk ateşinin ağılı zehri tüm uzuvlarınıza akar. Şehvet duyguları her tarafınızı sarar. Dudaklarınız hummaya tutulmuş gibi öteki eşini arar. Bedeninizden bir ateş yayılır, yakar çıra gibi ruhunuzu. O ateş sönmez tül inceliğinde yağan yağmurlarla. Bir yağmur yağmalı ki, çukurlarda yuvalanmış sular birikmeli, dere olup çağlamalıdır denizlere. Denize varınca yüreğiniz durulur, her yer güllük gülistanlık olur.

Aşk acı çekmektir. Acılarla yoğrulmadan algılanabilir mi güzelliklerin dili ! Açılır mı kapılar kapanmadan ! Her şeyin bir bedeli var. Güzelliklere erişecekse yüreğiniz kararsın koyu geceler kadar. Elbet bir gün yıldızlar üşüşür boğar gerilmiş karanlıkları.

Aşk özlemektir. Özlemler tepe tepe yükselir dağ olur. Dağlar volkanları doğurur. Volkanlardan fışkıran lavlar düşer acımasızca yeşeren kalbinize. Sızlatır içinizi. İçiniz kanar, içiniz sevdiğinizi arar.

Aşk... Yediveren gülleri gibi. Açar kalbinizde. Gökkuşağı gibi mor, sarı, kırmızı, pembe , mavi renklerin içinde dans eder peri kızı yüreğiniz. Takmış takıştırmış oynamışsınız göğün yedi kat üzerinde. Göğün yedi kat üzerinde kurmuşsunuz sofranızı, almışsınız elinize gönlünüzün telini. Çalar durursunuz en güzel aşk şarkılarını.

Aşk... Beyaz bir martı. Konuverir kalbinize gizlice. Kalbiniz bembeyaz gelinlikler içinde. Saçlarınızda gelin telleri. Uçuşurlar aşk rüzgarı değince uzanır gider masmavi derinliklere. O derinliklerde bir yunus olur sokulur yüreğinize. Bir serçe olur uysallaşır, bazen uçurumlardan çıkagelen bir aslan pençesi. Çizer acımasızca kalbinizi.

Aşk... Bir keman sesi. İçli içli çalar, kalbiniz sevdiğimi arar. Beyninizde canlanan hayali keman teline konar. Düşler görürsünüz titrek keman telinde. Bir çift göz, bir sıcacık bakış içinizi okşar. İçiniz sevdanın kollarında bağdaş kurar.

Aşk yaşamak... Aşk duyumsamak... Aşk bütün olmak ...

Aşk yaşamın kendisi.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:49
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Aşkı ne güzel anlatmışsınız,Monalisa...Üzerine söyleyecek hiçbir söz yok..
    Yüreğinize sağlık..

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Bu yazıyı bayağı önce yazmışım. Bilgisayarımda kayıtlı duruyordu. Bir arkadaş aşk hakkında karamsar düşündüğümü söylemiş. Onun söyledikleri ben de bu yazıyı paylaşma isteği uyandırdı. Asla aşk hakkında karamsar değilim. Aşkla yaşamın daha anlamlı olacağını düşünüyorum.

Aslında bu yazıyı yazdığım günden bu yana çok değiştim. Bugün aşkı anlatmamı isteseler daha farklı sözcüklerle aşkı anlatırdım. Ama yine de beğendiğinize sevindim Sehribanu ve Ensar.

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Sevgili Kalem,

Bugün bana aşkın anlamını sorsalar daha farklı sözcüklerle anlatırdım demiştim.

Aşk kendini vermektir. Dürüstlükle, çıkar gözetmeksizin…

Aşk, bir başkasında bulamayacağın özelliklerin bir kişide toplanmasıdır.

Aşk, yeni insanın dilidir.

Aşk, varoluştur.

Aşk, kavgadır, aşk barıştır.

En önemlisi aşk, Rosa Luxemburg’un sevgilisi Leo’ya yazdığı gibi :

Birbirinden birer insan yaratmaktır.

Aşk, dönüşümdür. Aşk değişimdir.

Ancak, senin tanımına da katılıyorum.

Aşk, sorumluluktur.

Aşk, iki kişilik değil, aşk toplumsaldır.

Ne güzel söylemişsin. İnsan türünü sevmek diye…

Aşk insan türüne katkı yapmaktır. Ve… ben bunu başarabilenleri tebrik ediyorum.

Senin de yüreğine sağlık… Düşüncelerini paylaştığın için…

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

İNSANI ARIYORUM

Bugün toplumumuzda önemli bir sorun var. Kadın ve erkek önce birbirlerini karşı cins görüyorlar. Bir erkekle entelektüel paylaşım yapmak istiyorsunuz. Ama nafile! Paylaşamıyorsunuz. Bir erkekle entelektüel paylaşım konusunda ortak noktalarda buluşmak istiyorsunuz. Buluşamıyorsunuz. Sizin kadın olmanız bir duvar gibi önünüze dikiliveriyor. Üreterek yarattıklarınızla bütünlük içinde var olmak istiyorsunuz. O varoluşa o erkeği de katmak istiyorsunuz. Yalnızca bir insan, bir arkadaş belki de bir dost olarak… Birdenbire burnunuzun direği kırılıveriyor. Kadın olmanız kilitliyor tüm kapıları…

Ben iki insanın dostluğundan öncelikle birbirlerini geliştirmeleri gerektiğini anlıyorum. Burada sevme biçimimiz ön plana çıkıyor. Ne yazık ki, bu sevme biçimlerinde kadın/erkek dostluğu hep farklı yerlere kayıyor. Bir insanı insani niteliklerinden dolayı sevmek bu kadar mı zor? Yalnızca ben ben olduğum için sevilemez miyim? Yalnızca birlikte gelişip evrilemez miyiz?

Dostluk/arkadaşlıkta hesap kitap içindeyiz. Eğer ile başlayan sevmelerimiz… çünkü ile başlayan sevmelerimiz… Çıkarlarımızın ön planda olması… Karşı cins olduğundan dolayı duyulan haz… Karşımızdaki kadından kadının cinselliğiyle ilgili beklentiler… Sizin bedeninizle ilgili çarpıcı sözler… Seni çok beğeniyorum, bu dostluk/arkadaşlık burada kalmasın istiyorum demeler… ….demeler…

Erkekler! Gelenekleri, kalıpları kırıp atamıyorlar bir türlü… Sapına kadar erkekler ne de olsa!!!

Bir yüz olmalı… insan yüzü… dupduru bakışları olmalı… sevgiyle bakan gözleri olmalı… Ama çıkarsızca… Ben yanında olduğum gibi olmalıyım… Şunu söylesem yanlış anlar mı dememeliyim… Şunu yapsam başka gözle bakar mı diye düşünmemeliyim…

Heyhat! Ne zaman öğretilmişliği bir yana bırakıp önce kendi varoluşumu yaratmaya çalışsam da, erkekler normal erkek gibi davranıyor… Farklı umutları, farklı beklentileri var… Kendimi anın çıngırağında sallanır buluyorum… Suyu çekilmiş bir toprak gibi kuruyorum…

Biliyorum… sevme gücümü yitirmemeliyim… Sevmek, duvarları yıkan bir güç olmalı… Ne zaman bu güçle coşsam, arkadaşlığa/dostluğa elimi uzatsam, elim havada kalıyor… Sevinci büyütemiyorum… Dostluk yalnızca kitaplarda mı var?

Hayır, hiçbirşeyi yarım almayacağım
    Bana gökyüzünü verin! Uzağa fırlatılmış yeryüzünü
    Denizleri ve ırmakları ve dağlardaki çığları…
    ……

Yevtuşenko “ya hep ya hiç “ diyordu…

Sınırlardan kurtulmuş kadın/erkek dostluğu yok mu?

Yalnızca içtenliğin kol gezdiği sokaklar…
    Kadın kimliğim olmadan…

Çünkü, dostluk kaledir…

Ben savunmasız kalmak istemiyorum…

İnsanı arıyorum…

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Yaşamdan öğrendiğim birşey var.

Yaşamın ipi ben de olduğu zaman mutluyum.

Yaşamdan öğrendiğim birşey var.

Kendimi yenileyip değiştirdiğim zaman insanlaşma yolunda bir adım attığımı biliyorum...

Sonra da yaşamımı değiştirme gücüm olduğunu biliyorum...

Yalnızca, üzülüp ağlamak birşey yapmamaktır...

Önemli olan, yaşamın değiştirilebileceğine inanmaktır...

Ben buna inanıyorum...

Sonra da o sorumlulukları yerine getirmektir söz ve eylem birliği...

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Şiirler direngenliğim...

Şiirler nefesim...

Şiirler ekerim toprağa...

Şiirler boy verir gecenin içinde...

Geleceğin sanatla yoğrulmuş insanla yaratılacağını biliyorum...

Paylaşımın için teşekkürler Askileipos.

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Sözler içime işler Kalemciğim!

Sözün gücünü kim yadsıyabilir ki...

Hele bir de aşıksan imgelere!

Hele bir de o imgeler alıyorsa seni içine...

Sen sen olmaktan çıkar da çağlayan olup akmak istersin sevgi denizine...

Utanan kaldı mı bu dünyada!

Utanç, şeytanın emrinde!!!

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Şiir dediğin dokunmalı yüreğine...

Yaşamı çoğaltmalı...

Gözlerim alevlenmeli...

Bir gülüş olmalı geleceğe...

Üye
    UMUDUN Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit..Timü
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    13:33
    Yaşadığı Yer
    Elazığ-Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

çok güzel yazılar ve şiirlerr.. aşkın tanımı harika..diyorlar ya hani aşk yoktur..Bence aşk şiirlerde, şarkılarda ve ozanların, şairlerin kaleminde sazındadır aşk..Aşk yoktur diyenler bunlara baksın..

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    :)
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İnsansızlaştırmanın en güzel şekli renkli kutulardan enjekte ediliyor körpecik beyinlere. Düşünmeden , üretimden uzak beyinler yaratıyoruz toplum olarak. Çocuklarını koruma adına sorgulamasın yeter ki sorgulamasın başını sıkıntıya sokmasın denilerek atılıyor taze beyinler yeşertilmeden çöplüklere. Bilinçli bir şekilde yapılan-böl,parçala,yönet-bu eylemin farkında olan bir avuç insan; insan arıyor, bıkmadan ,usanmadan. Dostluklarında cinsiyet olgusu aramadan sözleriyle dokunmak istiyor bireylere. Ne güzel bir savaştır insan aramak kavramı. Bir bakıyorsun aşk yerini almış bu savaşta. Aşk kendinde var oluş, aşk benlikler savaşından uzak, aşk sadece ve sadece insanı , insani olanı doğurmak adına mayalanıyor. Bitmiyor bu arayış içine birazda hüzün misafir oluyor. Hayal kırıklıkları, her kırıklık başka bir doğrunun yansıması oluyor. Aşk , savaş, hüzün... devinime dönüşüyor. Kuvvetleniyor giderek arayış. Bellek sakince dokunuyor yeni keşfettiği yansımasına. Bitmemeli bu arayış bitmemeli...Yüreğiniz,kaleminiz,düşleriniz,düşünce leriniz dokundu , kanattı,sevdi,yeniden mayaladı beni...

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ne güzel bir nick... Öyküekin...

Kimsiniz? Nesiniz? Hiç önemli değil...

Yüreğimden dökülenler, başka bir yüreğin bam teline dokunmuşsa...

Biliyorum... Kapanmayacak yollar...

Tüm bentleri yıkacak insanlık...

Sevgiyle...

Sayfa 2 / 7 İlkİlk 123456 ... SonSon