TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Ramzangms Avatarı

Son Giriş
    18.06-2020
    Saat
    00:40
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar arkadaşlar ben 09.08.2019 yılında iş kazası geçirdim iş kazası sonucu sol el bileğimde kırık oluştu hastaneye gittim bana en fazlz 1.5 ay çalışamasın dedi isverende bana şikayetçi olma 1.5 maaşı biz veririz bende işimi kaybederim korkusuyla şikayetçi olmadım çünkü bazı rahatsizliklarimdan dolayı iş yeri hekimleri beni işe almıyordu 6 ay raporlu kaldım sgkdan ödenek aldım ama iş yeri bana hiç sahip çıkmadı ne maaş verdi nede tedavi etti en son bileğimde hareket kisitligi oluştu ve kemik yanlış kaynamış işveren seni tedavi edeceğiz dedi ama etmedi ve 30.04.2020 de çıkışımı verdi şuan sakatim sol el bileğim oynamıyor ne yapmalıyım çok magdurum 2 engelli çocuğum var ve artık hiç bir işe giremem

Arkadaşlar gerçekten zor durumdayım lütfen bir cevap veriniz

Üye
    YUNUS YURDAKUL Avatarı

Gerçek Adı
    YUNUS YURDAKUL
    Son Giriş
    02.07-2020
    Saat
    23:59
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    41

@Ramzangms

Kardeşim öncelikle cok gecmiş olsun seni sakatlyan o iş yeri sana eşşek gibi bakacak işede alıcak merak etme iş kazası geçirdigin zaman tam o sene şikayetçi olabiliyorsun.sana tavsiyem git bi karakoldan rapor tuttur sonrada ver mahkemeye bu süreci iş yerin bilsin bakmasıl koşuyorlar peşinden

10 sene şikayet edebilme hakkın var.hatta karolda tutturdugun tutanakla notere git benimle iletişime gecmezseniz sizi mahkemeye verecegim diye de ihbar çektir bak nasıl peşinden koşuyorlar

Üye
    cumaliman Avatarı

Gerçek Adı
    cumali
    Son Giriş
    03.06-2020
    Saat
    08:27
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    1

Kardeşim geçmiş olsun bu durumu senin gibi çok iş kazası geçilip işverenlerin ceza yeme korkusu ile ilk dönemlerde iyi davranmaları şikayetçi olma biz tüm tedavilerini yapalız maaşını öderiz sen bizim evladımızın bir ihtiyaçın oldugunda hep yanındayız gibi benzeri vaatlerde hep bulunur özelikle kaza tarihinden itibaren şikayetçi olup ceza davası açılmasın diye ilk 6 ay peşini bırakmazlar 6 ay gibi bir süre geçtiğinde ve rapor süren bittiginde o zaman işverenin gerçek yüzünü görmeye başlarsın.
    Senin işveren de beni şaşırtacak bir durum yapmamış şikayetçi olmadığın için ceza davası açılmamış 6 ay süreyi geçmişin ve bu süre biter bitmez işveren senin çıkışını vermiş anladığım kadarıyla lakin şikayetçi olmadın diye bu işin bittiğini ve hiç bir yasal hakkın olmadığını düşünme kardeşim simdi mücadelen daha yeni başlıyor diye düşün.
    İlk önce tedavin bittiğinde SGK muna müracaat et ve iş kazası bildiriminde bulun ve iş kazasına bağlı kalıcı hasarının olduğunu beyan et,SGK mu seni hastaneye sevk edecek sevk neticesinde dosyan Ankara kocatepe sağlık kuruluna gidecek ve iş kazasına bağlı şana iş kaybı oranı çıkacak ve bu oran %10 üzerinde olursa SGK sana ömür boyu alacağın bir maaş ve SSK lı olmazsan da sağlık tedavilerinden sen ve bakmak ile yükümlü oldugun ailen bu haklardan yararlanacaktır.
    Bu süreçler devam ederken işvereni mahkemeye verip sana çıkacak iş kaybı oranı üzerinden iş kazasına baglı maddi ve manevi tazminat davası açabilir eger işveren sana çıkış vermiş kıdem alacagını almamış fazla mesai gibi alacakların içinde dava yoluna gidebilirsin

Kardeşim öyle birsey yok karakolda bir tutanak tutup noterden ihtarname çekip benimle irtibat geçin yoksa sizi mahkemeye vereceğim gibi saçma sapan durum olamaz kişiyi tehdit etme durumuna düşer.Arkadaş iş kazası geçilmiş işveren yasal yükümlülüklerinin ötesi insani görevlerini yapmamış üstelik mağdur kişiyi daha fazla magdur edip işten çıkartmıştır.Arkadaşın bu saatten sonra noter ile işi yok eger kaza tarihinden itibaren 6 ay içinde şikayetçi olmuş ise ceza davası açılır lakin kaza tarihinden 6 ay geçmiş ise artık şikayetçi olma durumu yoktur.Şikayetçi olmadı diye de yasal hakları hersey bitti demek yanlıştır.Şikayetçi olması sadece ceza davasına etki eder.
    Arkadaşın bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğini yazdım yapacak yasak durumlar bunlardır.İş kazası geçilip maddi ve manevi tazminat davası açma durumu zaman aşımı 10 yıldır lakin şikayetçi olup işverenin gerekli tedbirleri aldıklarını beyan edip şikayetçi olma durumu ceza davası açılması içinde zaman aşıma 6 ay dır,ceza davası diger bir değiş ile kamu davası açılabilir lakin şikayetçi olmak zorunda.Şikayetçi olmadık diyip hiç bir yasal hakkım yoktur diye düşünmekte yanlış bir durumdur.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:52
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.157
    Verilen Beğeniler
    534

@cumaliman
    İyi de benim anladığım kadarıyla arkadaş olay tarihinde iş kazası kaydı açtırmamış, hastaneye gittiğinde iş kazası dememiş, şimdi nasıl ispatlayacak iş kazasını ?

Üye
    cumaliman Avatarı

Gerçek Adı
    cumali
    Son Giriş
    03.06-2020
    Saat
    08:27
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    1

@Ufukalp
    Arkadaş öncelik ile dedigim gibi gidip SGK muna müracaat edip iş kazası bildiriminde bulunup iş kazası geçildiğini beyan edecek zaten tedavi evrakları eger hastaneye ambulans ile gitmiş ise ambulans kayıtlarını hepsini SGK muna teslim edecek SGK mu inceleme yapacak ve iş kazası oldugunu bunun içinde işverenden ifade iştiyecek zaten iş kazası oldugu ortaya çıktığında işverene iş kazası bildirimin dw bulunmadığı içinde ceza kesilecek

Zaten ilk anlatmak iştedigim mahkemeden önce SGM muna müracaat etmesi ve iş kazası oldugunu ıspatlaması olmazsı gerek arkadaşın noter ile işverene ihbarname çekip seni mahkemeye vereceğim demesi degil Kaza esnasında şikayetçi olmadıgı bunun iş kazası olmadığını gerçeğini değiştirmez diyorum ve işvereni yasal yollardan sıkıstırıp hak aramak daha mantıklı

Üye
    Müslüm 42 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:34
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ramsangms iş kazası günü mesai saatlerinde mi hastaneye gittin. Hastaneye gittigin günlerde SGK kaydın o iş yerine mi aitti. Eğer mesai saatleri dışında gitti isen o gün gece mesaisi mi vardı.(yani kısaca hastaneye gidişini çalıştığın yerden sağladığını gösterebilirsen) işin biraz daha kolaylaşır. Arkadaşlar da söylemiş kazadan sonra 10 yıl maddi ve manevi tazminat davası açma hakkınız var. İlk 6 ay kamu davası (yani iş veren kısmı için kusuruna göre ceza davası) kamu davası ben şikayetçiyim dediğin zaman devlet tarafından açılır. O aşamayı geçmişin ama Maddi ve manevi tazminat davası açma hakkınız devam ediyor.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:52
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.157
    Verilen Beğeniler
    534

Üzerinden neredeyse 1 yıl geçmiş bir bilek kırığını SGK'ya gidip de iş kazası olarak kabul ettirmek o kadar kolay değil.

Üye
    Müslüm 42 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:34
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ufukalp in dediklerine katılıyorum fakat. Mücadele etmezsen bir girişimde bulunmazsan asla bir sonuç elde edemezsin.

Üye
    Ramzangms Avatarı

Son Giriş
    18.06-2020
    Saat
    00:40
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Abi benim kayıtlara iş kazası diye geçti orda sıkıntı yok zaten iş kazası nedeniyle 6ay işgöremezlik ödeneği aldım benim tek derdim maddi manevi tazminatımı almak

Cevap veren arkadaşlara hepsine teşekkür ediyorum benim kayıtlara iş kazası diye kayıtlara geçti orda sıkıntı yok zaten iş kazası nedeniyle 6ay işgöremezlik ödeneği aldım benim tek derdim maddi manevi tazminatımı almak

@Ufukalp
    Benim kayıtlara iş kazası diye geçti orda sıkıntı yok zaten iş kazası nedeniyle 6ay işgöremezlik ödeneği aldım