Toplam 8 mesajın 1-8 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ergün Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    18:17
    Yaşadığı Yer
    didim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    kendim cevap bulamadığım için soruyorum.
    sürekli iş göremezlik gelirine sahip, aynı zamanda vergi mufiyeti ile emekli olan bir kişi, yasal olarak: işgücü kaybının artmasına bağlı sebeble, yeniden tespit isteme hakkı var mıdır?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Sürekli iş göremezlik geliri için: Eğer işgücü kaybı oranının artışı, iş kazası sonucu oluşan sekelin-doğal- ilerlemesi nedeniyle ise, evet, bunu tespit ettirip gelirin arttırılmasını talep edebilirsin. Yalnız, bu ilerleyişin senin hatan olmaması gerek. Yani tedaviyi aksatman söz konusuysa artış yapılmaz. Keza, iş kazasında senin yüksek kusurun varsa, o zaman da artış yapmazlar.

Malulen emeklilikte ise, eğer sakatlık başkasının bakımına ihtiyaç duyacak seviyeye yükselmişse, evet, bunun tespiti için de sgk'na başvurup, hastaneye sevk isteyip, maaşın artırılmasını sağlayabilirsin.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ergün Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    didim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

konuda,eğer kişi emekli olmuşsa,(vergi mafiyeti ile emekli olmuş)tekrar sekelin artmasısına bağlı olarak talepte bulunabilirmi?emekli olmuş bir kişinin bu hakkı varmıdır.?
    bahsi geçen cevabınızı,sadece s.iş göremezlik geliri alan bir kişi olarak ,hala çalışmaya devam eden biri olarak anlıyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Sürekli iş göremezlik geliri alan kişi emekli de olsa çalışıyor da olsa fark etmez. iş kazası sonucu oluşan sekel ilerlemiş ise, sürekli iş göremezlik gelirininin arttırılmasını talep edebilir.

Yaşlılık emekliliğinden dolayı emekli olan kişilerde sonradan maaş düzeltmesi söz konusu olabiliyor mu bilemiyorum. Bir ihtimal, orada da sekelm başkasının bakımına muhtaçlık düzeyine çıkarsa maaş artığı istenebilir. Olmaması için bir neden göremiyorum...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ergün Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    didim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben çalışma yasasındaki,maddeleri gözden geçirdim.direkt olarak yukarıdaki soruya bağlı bir ibare bulamadım.ancak şu ifade,böyle bir hakkın olduğu sonucu ortaya çıkarırmı diye sormak isterim: sigortalı sekilin artması ile ilgili talepte bulunabilir, itiraz edebilir"

emekli sigortalı sıfatı taşıyorsa, bu hakkı var diyebiliyor muyuz.?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

%40 ile %80 oranında emeklilik arasında bir maaş farkı yok. Daha doğrusu, sakatlık oranı ile emekli maaşının hesabı arasında (malulen emeklilik ya da sürekli iş göremezlik gelirinde "başkasının bakımına muhtaçlık" sözkonusu değilse) hiç bir fark yok. Yani, %40'la emekli olan biri (başkasının bakımına muhtaçlık oluşmuş değilse) raporu %70'e de yükselse maaşı değişmez.
    Emekli maaşını yükselten tek şey, başkasının bakımına muhtaçlığın ortaya çıkmasıdır.

Üye
    ergün Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    didim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki,sekel yani s.işgöremezlikteki işgücü kaybı%30 .ancak sekel zamanla artıyor %53 çıkıyor.fakat aynı zamanda bu artış oranı ile ,yani %53 ile emekli oluyorsunuz.budurumda %23 lük bir işgücü kaybı farkı söz konusu.dolayısıyla aldığınız s.iş göremezlik gelirinin de artması durumu ortaya çıkıyor.
    işte benim sorum bu:budurumda,emekli olsam dahi bu hakkım varmı.*?
    ki bu gelirler,kişiye farklı olarak ödenir.yani emekli maaşınız ayrı,s.iş göremezlik geliriniz ayrı(aynı günde ödense dahi) olarak tahsil edilir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu başlığa yazdığım ilk mesajda iş göremezlikle ilgili görüşümü yazmıştım. Sorunun yanıtı o değil mi?