Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 23 mesajın 16-23 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    AruT Avatarı

Gerçek Adı
    CriminaL
    Son Giriş
    21.08-2016
    Saat
    01:29
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sevgili kardeşim, mesajını aldım cevap yazdım ama sanırım gitmedi. sormam gereken birkaç husus vardı.. ama burdaki yazılanlardan konuyu anladım. Öncelikle geçmiş olsun. şimdi yazacaklarımı iyi oku bir daha tekrar etmem

1. Gelir ve aylık bağlama işlemlerinde zamanaşımı uygulaması
    iş kazası, meslek hastalığı ve ölüm hallerinde bağlanması gereken gelir ve aylıkların, hakkın kazanıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde istenmeyen kısmı zamanaşımına uğramaktadır. Zamanaşımına uğrayan sürenin tespitinde; sigortalı ve hak sahiplerinin talep tarihlerinden geriye doğru gidilerek 5 yıla kadarki bölümü ödenecek, ancak, 5 yılı aşan süreye ilişkin gelir ve aylıklar zamanaşımına uğradığından ödenmeyecektir.

Detaylandırp kafanı karıştırmak istemiyorum seni ilgilendiren kısmı;
    1.5. Gelir ve aylığa hak kazanılan tarih ile Kanunun yürürlük tarihi arasında 5 yıldan fazla sürenin geçmiş olması halinde yapılacak ikinci işlem, Kanunun yürürlük tarihi olan 01.10.2008 ile hak sahiplerinin Talebi !!!! arasında 5 yıllık sürenin geçip geçmediğinin tespit edilmesidir. Bu tespit

Kanunun 97 nci maddesi hükmüne göre yapılacak olup, sigortalı ve hak sahiplerinin talep tarihlerinden geriye doğru gidilerek 5 yıla kadar olan bölümü ödenecek, ancak, 5 yılı aşan süre zamanaşımına uğradığından ödenmeyecektir.

Örneğin 20.07.2000 tarihinde vefat eden sigortalıdan dolayı hak sahibi çocuğunun başvurusu 10.11.2010 tarihinde yapılmış ise 01.10.2008 tarihinden önceki kısmı zamanaşımına uğramış olan aylık talebinin 01.10.2008’den sonraki kısmının zamanaşımına uğrayıp uğramadığının hesabında 01.10.2008 tarihi ile başvuru tarihinin mukayesesi gerekmektedir.
    yani..
    10 11 2010– 01 10 2008
    09 01 02
    ( gün ) ( ay ) ( yıl ) farkı

Örnekteki vefaat kafanı karıştırmasın İşkazaları içinde gecerli

şimdi gelelim senin hangi tarihden hangi tarihe kadar alacagına...
    Başvuru tarihinden itibaren ( ?.?. 2012 ) 01.10.2008. bu tarihler arasında toplu ödeme almalısın. başvuru tarihi 2012 sonrasını aldım diyrosun.

şimdi yapman gereken, bu kanun maddelerini bir dilekçe haline getir. başvuru tarihinden itibaren kanunun yürürlülük tarihine kadar olan kısmını belirten bir dilekçe yaz SGK ver. evrak kayıt numarasını almayı unutma ! hadi sana kolay gelsin kardeşim.. sonucuda buraya yazmayı unutma

Üye
    Dejavu1977 Avatarı

Son Giriş
    16.11-2017
    Saat
    09:36
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@AruT kaza tarihi 20-10-2006 sgk ya başvuru 14-05-2014 bu durumda ne olur

Üye
    AruT Avatarı

Gerçek Adı
    CriminaL
    Son Giriş
    21.08-2016
    Saat
    01:29
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

14 05 2014
    – 5
    14 05 2009

ve.. 14-05-214 sonrasını

Üye
    Dejavu1977 Avatarı

Son Giriş
    16.11-2017
    Saat
    09:36
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Vayy be 9 ay önce başvursam geriye dönük 5 yılım yanmayacaktı yani

Üye
    imQ Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    01:50
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar yukarda yazıyor zaten yılardır birtürlü bitmedi bu davam...karşı taraf 14 seneden sonra anlaşmak istiyor, işte evlerimizi satışa çıkartmayın üç aşağı beş yükarı anlaşalım diyor.ne yapmam gerektiğini tecrübeli arkadaşlar paylaşırsa sevinirim, bu dava niye bu kadar uzun sürdü diye adalet bakanlığını dava etmeyi düşünüyordum eğer karşı tarafla anlaşırsam örneğin ana yasa mahkemesi veya aihm gidebilirmiyim yoksa anlaştığım için bu yolar kapanırmı teşekkürler.

Üye
    TR123 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    2

@imQ 14 sene geçmiş işverenin anlaşmamış. dava bitincemi anlaşmak aklına gelmiş. senin yerinde olsaydım sonuna kadar giderdim. karşı taraf seni oyalamak için anlaşma teklif ediyor olabilir. ödemeyi taksite vs böler al başına belayı işverenin keyfi yetecek ödeme olacak diye beklersin. Alacağın rakam sanırım belli. illa anlaşmak istiyorlarsa 20-30 bin tl tazminatını aşağıya çekebilirsin. iyi niyet göstergesi olarak. onlarda iye niyetliyse anlaşırlar. peşin ödeme yaparlar. peşin ödeme yapacak paraları varsa mal kaçırıyorlar anlamına gelir. banka hesaplarına haciz koydurabilirsin. gerçi onlar uyanıktır bankada paralarını tutmazlar. hukuk zenginlerin fakirleri adalet vasıtasıyla sömürmesi dir. zenginler işini biliyor maalesef.

çok dikkatli ol anlaşalım diye tazminatını taksit taksit ödemek isteyebilirler. süreç uzar gider. belki işvereni süreci uzatmak istiyor. dalavereye.

senin yerinde olsam işverenin evi dükkanı vs varsa iyi konumda olanları, ilerde değer yapacak gayrimenkulleri, kira getirisi olanları tazminattan düşürürdüm. yüksek kira getirisi olan işyeri vs varsa bunlarda satılamıyorsa icra ile anlaşarak tazminatından düşür sonra kiraya ver. 3-5 sene sonra satarsın. tabi bu riski almak akıl işidir degersiz olanları alırsan elden çıkaramazsın. iyi düşünmen lazım.

diğer konu anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapmak için belli kriterler var. davan kesinleştikten sonra 30 gün içinde başvuru yapabiliyorsun. aşağıdaki belgeyi iyce oku 34 cü ve 35 ci maddelere dikkat. bu konuyu avukatına danışman gerekir.

Benim anladığım kadarıyla yargıtayın verdiği kesinleşmiş karar senin yada avukatının eline ulaştıktan sonra 30 gün içinde bireysel başvuru yapabiliyorsun.
    .
    http://www.anayasa.gov.tr/files/bire...ru/66_soru.pdf

34. Bireysel başvuru için bir süre sınırlaması var mıdır? Bu sürelerinbaşlangıcı nedir? Ne zaman başvuru yapılabilir?Bireysel başvurunun, kanunlarda zorunlu idari ve yargısal baş-vuru yolları öngörülmüşse, bu yolların tamamının “tüketildiğitarihten”, “başvuru yolu öngörülmemişse ihlâlin öğrenildiği tarihtenitibaren” 30 (otuz) gün içinde yapılması gerekir. Bu süreyi aşanbaşvurular başkaca bir inceleme yapılmaksızın reddedilir. Başvurusüresinin başlangıç tarihinin belirlenmesi hususunda başvurucununnihai karardan yeterince bilgi sahibi olması aranmaktadır.Bu noktada, nihai kararın tebliğinin öngörüldüğü hallerde tebliğtarihinin, tebliğ şartı öngörülmeyen hallerde ise başvurucununkararın içeriğini kesin olarak öğrenebildiği tarihin esas alınmasıgerekirÖte yandan vekil vasıtasıyla takip edilen işlerde tebligat vekileyapıldığından kanunda öngörülen süreler bu tarih itibarıyla işlemeyebaşlar.Ayrıca olağanüstü kanun yollarına yapılan başvuruların (yargılamanınyenilenmesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısına itirazvb.), anılan yollar bireysel başvuru öncesinde tüketilmesi gerekenbir yol olarak kabul edilmediğinden, bireysel başvuru süresi üzerindeherhangi bir etkisi olmayacaktır.Özetle otuz günlük sürenin başlangıç tarihi olarak kesinleşmişkararın kişiye tebliğ ya da tefhim tarihi esas alınır. BaşvurununKanun’da gösterilen yerlerce kaydının yapılıp başvurucuya alındıbelgesinin verildiği tarih ise başvurunun yapıldığı tarih olarakkabul edilir. Bu iki tarih arasındaki sürenin otuz günü geçmesihâlinde başkaca bir inceleme yapılmaksızın başvurunun reddinekarar verilir.

35. Başvurucu mazereti nedeniyle belirtilen sürede başvurusunuyapamamışsa, bunun telafisi mümkün müdür?Başvurucular başvuru sürelerine uymak zorundadırlar. Bununlaberaber başvuru süresinin mücbir sebep veya ağır hastalık gibihaklı bir mazeret nedeniyle kaçırılması hâlinde, mazeretin kalk-24tığı tarihten itibaren en geç 15 (onbeş) gün içinde başvuru formuve eklerinin yanı sıra mazeretini belgeleyen delillerle birlikte baş-vuru yapılabilir. Öte yandan hangi hâllerin haklı mazeret olduğununönceden belirlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle Mahkeme,ileri sürülen mazeretin haklı olup olmadığını her başvuruda,olayın özelliklerini dikkate alarak değerlendirmektedir.Bu durumda Anayasa Mahkemesi öncelikle başvurucunun ilerisürdüğü mazereti ve sunduğu belgeleri inceleyerek mazereti kabulveya reddeder. Ancak bu değerlendirmenin ardından başvuruhakkında kabul edilebilirlik ve esas yönlerinden bir incelemeyapılabilir. Bununla beraber başvurunun niteliğine uygun düştü-ğü takdirde mazeret ve kabul edilebilirliğe ilişkin tek bir taslakhazırlanıp bu iki husus birlikte de karara bağlanabilir.

davanın makul sürede sonuçlanmadığını belirterek başvuran çok işkazası mağduru var. haklı bulurlarsa 8-10 bin lira tazminat ödüyorlar
    şu linke gir.
    http://anayasa.gov.tr/icsayfalar/kararlar/kbb.html

Bireysel başvuru kararları >>> butonuna tıkla.
    sonra
    İçerikte Ara kutusuna iş kazası yaz arama yap.

karşına bir sürü iş kazası bireysel başvuru kararları gelecek onları incele.

Üye
    imQ Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    01:50
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler verdiğin bilgiler için, aynen dediğin gibi karşı taraf yılarca oyalama taktiği oynadı ve en son aşamada diyorlar anlaşalım taşınmaz olarak gösterdiğimiz evleri icraya çıkartmayın diyorlar... Avukatımdan teklif istediler bende dedim yarısı nakit diğer yarısı da taşınmaz olsun çünkü bende madi olarak bitim zaten karşı tarafta bunun farkında... icrada olan evleri bir ay sonra satışa çıkartıcağız... inşallah ihalenin feshi davası falan açmazlar bide zaten karşı taraf çok zengin nakit ödüyecek durumu var öylesine oyalıyor ödemek istemiyor ... ben anlaşırsam acaba adalet bakanlığına dava yolu kapanıyormu teşekkürler

Üye
    TR123 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @imQ anlaşma konusu hukuki bir konu. anlaşma, sözleşme mevzusu bağlayıcı oluyor. bazı iş kazası mağdurları iş kazası davası açmadan, işveren ile anlaşıyor. sonra pişman oluyor. imzaladıkları kağıt yüzünden hak idda edemiyorlar. Tüm haklarımdan feragat ediyorum diye sakin bir şey imzalama.

onların önerdiği sözleşmeyi imzalama. anlaşma olacaksa siz sözleşme hazırlayıp karşı tarafa sunun. avukatın sağlam bir sözleşme yapmalı. sözleşmede sizin menfaatinize olacak sözcükler içermeli, anlaşmaya uyulmazsa borç her ay mesala %5 - %10 artar diye yazdr. karşı tarafı ödemek zorunda kalacak. maddeler yazdır. ben öyle yapardım. kendini güvenceye alacak sözcükler yazdır.

çok dikkatli olman lazım. yanlış bir şey imzalarsan mahkemelerde yine sürünürsün.

Ben senin yerin de olsam anlaşma ile uğraşmazdım. iyi niyetli olsalar ödeme yaparlardı. bir kaç ay daha sabır et icradan sonuç almayı bekle. icra söke söke o parayı onlardan alacak.

bak kısa bir anımı anlatayım. benim işverenim ben hastanede yatarken bir kağıt getirdi. bunu imzala diye hastane masraflarını işyeri karşılıyor vs bir sürü yazı yazmışlar. (Hastane masrafı hava civa zaten sigorta karnemiz var devlet karşılıyor) sonra 8-10 cümle sığacak boşluk bırakmışlar. altına da imza kısmı. ben bu belgeyi imzalasam onlar boş satırları kafalarına göre dolduracaklardı. iş kazasını bana yükleyeceklerdi.. karşı çıktım imzalamadım. o gün benle slm sabahı kestiler. sonra dava açtık. Aman dikkatli ol. oyuna gelme.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12