Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 19 mesajın 16-19 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sinandiyorki Avatarı

Gerçek Adı
    sinan demir
    Son Giriş
    25.08-2017
    Saat
    09:46
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Manevi tazminat noktasında mahkemelerden çok şey beklemeyin, ortalama maluliyet oranınıza göre takdir ediliyor. Tabi bazı istisnalar haricinde olağan dışı manevi tazminatlar da çıkabiliyor.

Üye
    TR123 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    2

@sinandiyorki, benim argümanım şu; kazadan dolayı mahkeme bana kusur oranı vermedi. Kazada kusuru olmayan işçilere verilen manevi tazminat tutarları daha yüksek olmalı diye düşünüyorum. Kusursuz bir işçinin kaza geçirip engelli olması ve manevi tazminatın düşük tutulması bence adil bir karar değil.

Ben manevi tazminat davasına maddi açıdan bakmıyorum. sadece manevi açıdan benim için önemli bir dava.

Üye
    sinandiyorki Avatarı

Gerçek Adı
    sinan demir
    Son Giriş
    25.08-2017
    Saat
    09:46
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Haklı olduğunuz şeyler fazlasıyla olabilir, ama manevi tazminat olayında hakim taktiri esas olduğu için, ne aşırı çok yüksek verebiliyor, ne de çok az göze batacak şekilde verebiliyor. Ortasını bulup maddi tazminat doğrultusunda karar veriliyor. Biz de sizin kadar bu konuda şikayetçiyiz ama böyle ilerliyor süreç malesef.

Üye
    TR123 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Maalesef Adalet sistemi hiç bir zaman işçinin yanında olmamıştır, olmayacaktır.

1) maddi tazminat davalarında kimse kaza zede işçilere ne acılar yaşadığını sormaz. Kaç ameliyat geçirdiğinizi kimse sormaz. sadece belli kriterlere göre hesaplanan tazminat miktarı dava sonunda ödenir. Buna maddi adalet diyorum ben

2) manevi tazmiatlarda ise. hakimler sizin ne acılar yaşadığına bakmaz. kaza sonrası engelli kalmanızı hakimleri pek umursamaz. akşam olsa da eve gitsek diye göz ucuyla dosyanıza bakarlar. Ama o dosyada sizin hayatınız vardır. Sizin hayatınıza Hakimler ve adalet sistemi değer biçer. Bunun adı da manevi tazminattır.

Bence manevi tazminatlar formalite icabı verilir. Çünkü trajı komik tazminat rakamları ile yargı kendi vicdanını rahatlatırken. işçiye de bak seninde vicdanını rahatlatıyorum. işverenine kin gütme der!

Bence manevi tazminat davaları işçilerden daha çok yargı sistemin acınası halini gösterir. Bize verdikleri rakamları biz yargı mensuplarına versek onlar, engelli kalmayı tercih eder mi? hayır sanmam! onların hayatı onlara göre daha değerlidir.

Manevi tazminatlarda Hakimler verecekleri kararlarda "caydırıcılık" etkisi olmalı maalesef bunu hakimler unutuyor. yada işveren lehine kullanarak sonraki oluşan iş kazalarına zemin hazırlıyorlar. Zaten kimse milyonluk davalar beklemiyor. Türkiye gerçeklerine göre dava açıyoruz.

ben birçok mahkeme kararı okudum, örneğin ayağını kaybetmiş işçiye 8-10 lira tazminatlar verildiğini gördüm. iş kazasında eşini kaybetmiş kadına 3-4 lira manevi tazminatlar verildiğini gördüm. Maalesef Trajik kararlar ile adalet yerini bulmuyor.

Keşke manevi tazminat davalarında para yerine başka şeyler isteyebilsek. İşte o zaman adalet sağlanabilecek. işte o zaman caydırıcılık etkisi olacaktır. işverenlerin hatası yüzünden engelli kalmayı kimse istemez. Çünkü herkesin hayatı değerlidir.

Tüm samimiyetimle şunu söylemek isterim. Benim amacım para pul değil. Manevi tazminat hiç vermeseler, inanın umursamam. Dönüp de arkama bakmam. Benim için bu dava para pul davası değil. iş verenin canının yanmasını sağlamaktır.

Buda caydırıcı kararlar ile olur.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12