Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    kader12 Avatarı

    Gerçek Adı
    esra
    Üyelik Tarihi
    15.08-2014
    Son Giriş
    10.08-2017
    Saat
    15:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    71
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar,

    ben 2003-2008 yıllarında havalımanında kasıyerlık yaptım ardından 2012 yılında cağrı merkezıne gırdım ve hala çalışmaktayım.
    2012 yılında çağrı merkezine gırerken %30 işitme kaybım oldugu halde benı işe almışlar ve şuan işitme kaybım çift kulak %51'e %53, astımım var ve kolestrolüm çok yüksek tüm bu hastalıklara istinaden %47 ile engelli kadrosuna gırdım.
    sgkya sürekli iş görememezlik ödeneği için başvurdum ve benı tekrar ilgili hastaneye yönlendirdiler, heyete girdim. meslek hastalığı olup olmadığı araştırılıyo. sizce benim hastalıklarım meslek hastalığı olarak tanımlanabılırmı ve tanımlanırsa ne kadar maaş bağlanır. bağlanan maaş 3 ayda birmi alınıyor yoksa her ay mı?
    iş yerimde de yerımın degıstırılmesını beklemekteyım. çağrıdan cıkarıldım raporumu getırdıgımde,fakat iş yerine astım ve kolestrol oranımın raporumda yer almadıgını belırterek benı hastaneye sevk edıcek.iş yerimde nasıl bır yol ızlemem gereklı bılemıyorum.benı bıraz aydınlatabılırmısınız.

  2. #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.941
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Meslek hastalığı olarak tanımlanabilir mi, bilemiyorum. Varolan işitme kaybınız zaten ilerleyici bir şeyse, meslek hastalığı saymayacaklardır...

    Gelir miktarını tahmin etmek zor. Çünkü oluşan işgücü kaybının ne kadar olduğuna göre değişir bu rakam. Gelir bağlanırsa, aylık olarak ödenir.

    Hangi işlerde çalıştırılamayacağınızla ilgili olarak bir rapor alırsanız, o rapora istinaden sağlığınız açısından daha rahat bir göreve getirilebilirsiniz.

  3. #3
    Üye
    kader12 Avatarı

    Gerçek Adı
    esra
    Üyelik Tarihi
    15.08-2014
    Son Giriş
    10.08-2017
    Saat
    15:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    71
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    merhaba ilaykan,
    ben 2003 yılında x havalimanında çalıştım,5 yıl boyunca.arada x avm de çalıştım ve şuanda x çağrı merkezinde 2012 yılından bu yana çalışmaktayım. müşteri temsilcisi olarak başladığım işyerine ilk girişimde %30 işitme kaybıyla normal müşteri temsilcisi sıfatıyla başlatıldım. işitme kaybımın olduğunu düşünerekten ilde bulunan araştırma hastanesinden heyete girerek %47 oranında rapor aldım. raporumu aldığımda yıllık izindeydim ve döndükten sonra iş yerime raporumu verdim.iş yerim ilk 6 saat beni çağrıya soktuktan sonra çağrıdan çıkmamı istediler ve raporumda çalışamayacağı alan yazılmamış bunları tekrar şirketin yazdığı bir evrakla birlikte ilgili hastaneye giderek heyete girmemi ve yazdırmamı istediler. şuanda raporumda çalışamayacağı iş alanı bölümünde işitmeyle ilgili olan işlerde çalıştırılamaz ibaresi yazıldı ve iş yerime bu raporu verdikten sonra iş yerim beni 24.cü maddeye istinaden tazminatını vericez ve seni koyabileceğimiz bir yer olmadığı için işten anlaşarak ayrılmanı istiyoruz dediler.fakat ben avukat ve işkurla görüştüm. işkurdan 24 madde nin işçinin iş haddini feshi olduğunu ve 25e 1e b bendine göre çıkış yapılmadığı sürece kesinlikle imza atmayacaksın dedi.avukat'da tüm haklarım saklı kalmak kaydıyla diye el yazınla yaz ve imzanı at bu şekilde dedi. ben yaklaşık 3 haftadır şirketim tarafından bekletiliyorum.maaşım işliyor ve sigortam ödenicek bu beklediğim süre zarfında (sanırım). şirketin 3 haftadır beni neden beklettiği konusunda meraklıyım açıkcası. sorduğumda bana genel merkezden onay bekliyoruz ya çıkışın yapılıcak yada seni yerleştirilicek bir birim ayarlanacak ama bizim teklifimiz hala geçerli kabul ediyosan imza at ve tazminatını alıp çıkabilirsin dediler, ben yine kabul etmedim ben sonucu bekliyorum dedim. muhtemelen iş yeri nasılsa bizim çıkış vereceğimizi anladı belkı kendisi iş bulur çıkar diye beni beklettiklerini ve yıldırma politikası olduğunu düşünüyorum. bana neyle geliceklerini çok merak ediyorum.
    bu arada meslek hastalığıyla ilgilide sgkya dilekçe yazdım bununda sonucunu beklemekteyim..
    yapmam gereken yada önereceğiniz bir durum söz konusumudur bunu merak edıyorum ve benım gibi durum yaşıyanlara yada yaşayacaklara örnek olsun diye yazmak istedim.
    cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  4. #4
    Üye
    ilaykan Avatarı

    Üyelik Tarihi
    06.09-2014
    Son Giriş
    25.11-2017
    Saat
    21:56
    Yaşadığı Yer
    New York
    Mesaj
    7
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    sayın kader12,
    ilk önce bu sorunuz konuyla alakalı değil onu belirtmek ve yine de şöyle bir cevap vermek isterim;
    İşkur'un dediği doğru İş Kanunu md.24 işçinin haklı nedenle derhal fesih haklarını düzenler.
    bu maddenin içeriğinde sağlık sebepleri başlıklı a bendinde "iş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa,"işçi iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir.
    Sizin aldığınız heyet raporunda "iş alanı bölümünde işitmeyle ilgili olan işlerde çalıştırılamaz ibaresi" yazılmış ve bunu da işyerine bildirmişsiniz
    bu aşamadan sonra sizin takdiriniz iş sözleşmesini sonlandırmak mı?
    sanırım siz işten çıkmak istemiyorsunuz, bence de çıkmayın çünkü uzun yıllar çalışmış ve emek harcamışsınız
    alacağınız kıdem tazminatı vs. diğer haklar sözleşme sonu ile kazanılsa da çıktıktan sonra iş bulabilmek ve bulunan yeni işyerinde kazanılacak kıdemin miktarı da hesap edilmeli
    mesajınızda belirttiğiniz x'ler aynı şirkete ait sanırım, aynı şirkette yine İş K. md.22'de belirtildiği gibi çalışma koşullarında değişiklik işçinin yazılı kabulüyle olabilmektedir. Bu süre 6 gündür ve kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz.
    yanılıyor olabilirim ancak şirketin sizi bekletmesi bence size uygun yeni bir çalışma koşulu bulamamasından kaynaklanıyor olabilir.
    müşteri temsilciliğinden çağrı merkezinde operatörlük gibi bir hizmete sevk ettikten sonra burda çalışamadığınızı gördükten sonra sizi uygun bir iş kolunda çalıştırmaya devam ettirmek zorundalar aksi halde haksız fesihle iş aktinizi sonlandırabilirler, haksız fesihle sonlandırırlarsa alacağınız haklar herkesçe malum bellidir. şirket bunu yapmak istemiyor sanırım sizin de kıdeminizi düşünerek bilemiyorum tam olarak.
    ancak bence sizin yapmanız gereken şu olabilir; bu bekleme süresince yazılı bir başvuruda bulunun ve yazılı bir cevap almaya çalışın
    şöyleki; şu şu tarihte başlayan bekleme sürem ne içindir ve ne kadar sürecektir ve bu bekleme süresince tüm haklarım ücret vs. gibi tarafıma verilmeye devam edecek midir? şeklinde
    ayrıca son olarak da tarafıma yazılı bir şekilde cevap verilmesini talep ediyorum gibi
    yani size yapılan tutumu belgelendirmeye çalışın
    çok fazla yardımcı olamasam da son olarak şunu belirteyim yine işkurla irtibat halinde olun meslek hastalığıyla ilgili durumu ve işten çıkarıldıktan sonra iş bulabilir misiniz diye işkurla irtibatınızı devam ettirin
    meslek hastalığı da ayrı bir konudur, bununla ilgili SGK'nın raporu ve cevabı önemlidir,şartları, meslek hastalığı kararından sonraki haklar bunlar ayrı bir konu başlığıdır, forumda da mevcuttur sanırım.
    dilekçenizi bir avukat vasıtyasıyla yazdırmanızda fayda var.
    avukatınızın dediği de olabilir çünkü hakkınız var yani tüm haklarınızı saklı tutarak sonlandırabilirsiniz de ancak buna şirket ne kadar yaklaşır bilemiyorum, sizi işten çıkardıktan sonra daha uğraşmak istemyecektir, şirketin de bir avukatı olduğunu hatta avukatları olacağını unutmayınız, ben şahsen şirketin avukatı olsam tüm haklar tarafınıza verildi diye bir ibraname almak isterim
    umarım az da olsa bir yardımım dokunmuştur, yine de interneten ziyade birebir bu işlerde tecrübesi olab bir avukata danışmanız sizin yararınıza olacaktır, en fazla danışma ücreti verirsiniz ve en azından içiniz rahat olur, ilerde daha fazla zararlarla karşılaşmamak gibi

    burda kısaca bir konuya girmek istiyorum alakası olmasa da;
    ülkemizde genelde hep iş bittikten(geçtikten) sonra bir uzmana danışılır, gerek hastalıkta gerek hukuki bir problemde
    genellemiyorum, bazı doktorlar veya avukatlar ya doğru teşhisle size yol gösterir veya baştan sağma cevaplarla sadece vizitesine bakar
    tabi vatandaş da bunu anlayamayacağı için gitmeden önce mutlaka araştırma yapmak zorundadır çünkü kimse herşeyi bilemez, yanılma payı olabileceğini mutlaka hesap etmelidir.
    ben de mesleğimde çok karşılaşıyorum, bilmediğim konuda vatandaş acele ise bilmiyorum diyorum veya acele değilse süre talep ediyorum veya başka bir meslektaşla görüşmesini söylüyorum aksini yapan yuvarlak cümleler veya tamamen eksik bilgilerle yönlendirme yapmaya çalışan insanlar da yok değil her meslekte olabileceği gibi
    yani bir kaza yaşanmadan önce tüm tedbirler alınmış mı o çok önemli buna da önleyici tedbirler deniyor genelde ve önleyici durumlar ayrıntı olarak düşünülüyor ve biz bence ayrıntılarla pek uğraşmak istemiyoruz
    saygılarımla

  5. #5
    Üye
    kader12 Avatarı

    Gerçek Adı
    esra
    Üyelik Tarihi
    15.08-2014
    Son Giriş
    10.08-2017
    Saat
    15:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    71
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    aynı konu değil evet ama bilginiz vardır diye yazmıştım.
    İş K. md.22'de belirtildiği gibi çalışma koşullarında değişiklik işçinin yazılı kabulüyle olabilmektedir. Bu süre 6 gündür ve kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz yazmışsınız ama ben bunu anlayamadım biraz açabilirmisiniz rica etsem.
    ben mevcut işyerimde tabıkı devam etmek ıstıyorum çünkü 5 sene sonra emeklıyım.
    bu arada vakit ayırıp bu kadar açıklayıcı yazdığınız için çok teşekkür ederim.

  6. #6
    Üye
    kader12 Avatarı

    Gerçek Adı
    esra
    Üyelik Tarihi
    15.08-2014
    Son Giriş
    10.08-2017
    Saat
    15:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    71
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    merhaba oluşan işitme kaybım meslek hastalıgı sayılmamış itiraz etmeyı dusunuyorum. ben sadece kulaklarımdakı ısıtme kaybını hastalık olarak sunmustum sımdı ıtırazda astım rahatsızlıgımı ve psıkolog tedavımıde belırtmelımıyım sizce. bu işyerinde calısırken bu 3 hastalıga yakalandım sızce bu sekılde onaylanabılme olasılıgı ne kadardır?

  7. #7
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.941
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @kader12

    Bilmek mümkün değil tabii. Sizi itirazınızı yapın mutlaka.