Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 22 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    TR123 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar, iş kazası geçirdim, sürekli iş göremezlik aylığı alıyorum... iş kazası geçiren maddi tazinatını almış arkadaşlara bir sorum olacak cevap yazarsanız sevinirim.

Dosyam 2 kere Bilirkişiye gitti, 2 bilirkişi raporundada bana kusur verilmedi. Kazaya sebep olan işciye ve iş yerine kusur bulundu. Yani iş kazasında benim herhangi bir kusurum yok.

Elimde ilk çıkan bilirkişi raporunun sonuç kısmında şöyle yazıyor. işcinin maddi zararının 200 bin tl olduğunu SGK tarafından kendisine ödenn sürekli iş göremezlik gelirlerinin ve sosyal yardım zamlarının toplamının 120 bin tl olduğu ve düşülmesi gerektiğini arz ederim diye.

Anladığım kadarıyla kazada hiç bir kusuru olmayan bir işciden 120 bin tl kesiliyor. 200-120=80 bin tl tazminat kalıyor. Kazada kusurum varsa SGK kessin hiç umursamam, beni isyan ettiren nokta kusurum yokken kazandığım tazminattan SGK nasıl kesinti yapar.

SORU
    Sizin iş kazası maddi tazminatınızda SGK kesintileri varmı? SGK nın yaptığı kesintiler kazada kusur oranlarına göremi kesiliyor. Yoksa tamamı işcidenmi kesiliyor.

Üye
    MUR37 Avatarı

Gerçek Adı
    murat tosbıyık
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    0

tr123 öncelikle geçmiş olsun bendede aynı durum söz konusu lakin mantığında bir yanlışlık var kısaca bildiğim kadarı ile anlatayım
    senin işkazası geçirmeden çalışma hayatın boyunca alacğın ücret hesaplanıyor bunu evet bilir kişi yani bir avukat yapıyor ve diyorki bu vatandaş çalışma hayatı boyunca 200bin tl kazanc sağlamış olacaktır fakat kaza sebebi ile bu kazançtan mahrum kalacağını ve bu maduriyetin hesabını yaparak sgk sana iş görememzlik adı altında emekli parası olarak 120bin tl ödiyeceğini fakat senin kaza yapmadan kazancının ise 200bin tl olacağını dolayısıyle aradaki 80bin tl yi maddi zararının karşılanması için iş verenden talep etmeni veya mahkeme yoluyla almanı ön görmektir
    burada bilir kişinin hesabı iyi yapması gerekiyor
    hesaplama yaparken sadece maaş değil o iş yerinde işci hakkı ne ise onlarında yapılan hesaba dahil edilmesi gerekir örneğin yemek parası veya servis ücreti sosyal yardımlar gibi hesap ona göre çıkmalıdır sayet bilirkişi raporunda böyle bir hesaplama yoksa bu konuda itirazını yapabilirsin
    ASLINDA MANTIK ŞU SGK BU İŞCİ İŞVERENİN YERİNDE MADUR OLMUŞTUR BEN BU İŞCİYE İŞ GÖREMEMZLİK VERİRİM AMA İŞVERENDEN RÜCU YAPARIM DİYOR SONUÇTA BU PARALAR SANA İŞVEREN TARAFINDA TAHSİL EDİLECEK

Üye
    TR123 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    2

Mur37 haklısın mantık o. Biraz araştırdım mesele işcinin haksız zenginleşmesinin önüne geçmekmiş. ikinci bilirkişi raporunda tazminat miktarı arttığı için SGK ile uğraşamıycam. Aksi halde yargıtaya kadar davayı götürmeyi planlıyordum. SGK iş kazasında kusuru bulunmayan işciye haksız zenginleştiğini savunurken hem kendisi tazminatımızdan bize ödenen aylıkların tamamını düşüyor hemde işverene dava açıp ondan istiyor. SGK haksiz zenginleşmenin kralını yapıyor. Malüm iş kazalarında 10 yıllık zaman aşımı süreci var. Bu süreci zorlamak istemiyorum.

MUR37 bir soru daha sormak istiyorum: Maddi tazminat davasına yasal faiz denen bir unsur var bu nasıl hesaplanıyor. dava 8-10 yıl sürdüğü için aşağa yukarı tazminat miktarı kadar yasal faiz alırsınız diye duymuştum. (Nekadar doğru bilemiyorum) Siz kendi davanızda yasal faiz aldınızmı. Aldığınız yasal faiz maddi tazminat miktarına yakın bir rakammıydı.

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    21:49
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

iş kazası nedeniyle SGK tarafından bağlanan aylıklar tazminattan indirilir, yani bilirkişinin sonuç mütalası doğrudur.İş kazası değilde , trafik kazası olsaydı gelirler indirelemiyordu.
    2- Sosyal Güvenlik Kurumu gelirlerinin tazminattan indirileceği durumlar
    Yalnızca “iş kazası veya meslek hastalığı” sonucu ölümlerde veya sürekli işgöremezlik durumlarında Sosyal Güvenlik Kurumu gelirleri tazminattan indirilir. Çünkü, Kurum’un bağladığı gelirlerden dolayı sorumlulara rücu hakkı, yalnızca bu iki durumda vardır.
    Eski 506 sayılı Yasa’nın 26.maddesine ve yeni 5510 sayılı Yasa’nın 21 maddesine göre, iş kazası veya meslek hastalığı işverenin kastı veya işçi sağlığını koruma ve iş güvenliği mevzuatına aykırı bir hareketi sonucu meydana gelmişse, sigortalı işçiye, iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortasından bağlanan gelirlerin başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değeri toplamı, sigortalı veya haksahiplerinin işverenden isteyebilecekleri tutarlarla sınırlı olmak üzere, Kurumca işverene (kusuru oranında) ödettirilir.
    Eğer iş kazası, üçüncü kişinin kusuru yüzünden meydana gelmişse, bağlanan gelirlerin başladığı tarihteki ilk peşin değerinin yarısıüçüncü kişiden (kusuru oranında) istenir.Bu yüzdendir ki, iş kazasından sorumlu olan işverenin veya üçüncü kişinin iki kez aynı miktar tazminatı (hem haksahiplerine ve hem de Kurum’a) ödeme durumuna düşmemesi, dolayısıyla haksahiplerinin de iki kat tazminat almalarının önlenmesi için, rücua tabi miktarlarhesaplanan işgöremezlik veya destekten yoksun kalma tazminatından indirilir.
    3- Tazminattan indirim koşullarıYukardaki açıklamalara göre, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalıya veya ölmüşse desteğinden yoksun kalan haksahiplerine bağlanan gelirlerin tazminattan indirilebilmesi için:a) Zararlandırıcı olay bir “iş kazası veya meslek hastalığı” olmalıdır.b) Gelirler “iş kazası ve meslek hastalığı sigortası”ndan bağlanmış bulunmalıdır.c) Kaza, en azından bir “trafik-iş kazası” niteliğinde olmalıdır.d) Zararlandırıcı olaydan işveren veya üçüncü kişi sorumlu tutulabilmelidir.e) Gelir bağlayan kurumun işverene veya üçüncü kişilere “rücu hakkı” bulunmalıdır.
    f) Bağlanan gelirler, sigortalının yasada öngörülen miktarda prim ödemiş olmasının karşılığı olmamalıdır. Başka bir deyişle, gelirler “ölüm veya malullük sigortası” dalından değil, “iş kazası ve meslek hastalığı” sigorta dalından bağlanmış olmalıdır.

Üye
    imQ Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    01:50
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

wllaha benimde kafam karıştı ben 11 yıl önce iş kazası geçitdim mahkemeye vermiştim mahkeme 3-4 ya önce sgk ya baş vurmamızı istedi baş vurduk sgk hastaneye sevk eti 15 gündür evraklar ankaraya malulyet servisine gitmiş bekliyorum tazminat daha devam ediyor şimdi mahkeme ankarada gelicek olan evrakları bekliyor bana çıkıcakk olan tazminat sgk kesip bana aylık olarakmı vericek öyle bişey olursa ben o paranın üstüne s........ ben yılardır belden aşağısı felçli tekerlekli sandalyede hastanelerde 1 tl nin hesabını yapıyorum parasızlıktan enfeksiyon oluyor hastaneye gidemiyorum şerefzizler zengin olmıyım diye o parayı bana aylık olarakmı vericekler devleteninde kanunlarıda si............

Üye
    MUR37 Avatarı

Gerçek Adı
    murat tosbıyık
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    0

imQ;

kardeş geçmiş olsun konuyu yanlış anlamışsınız
    sizin maluliyet sonuçlarınız çıkmadığından mahkemeniz bitmez önce maluliyetin tesbit edilmesi gerekiyor bunu sonucuna göre mahkeme size açmış olduğunuz dava üzerinde yanii maddi manevi tazminat hükmünde mahkemeyi sonuçlandıracaktır
    sizin maluliyetiniz belirlendiğinde sgk size maluliyet oaranınıza ve pirim gününüze göre maaş bağlıyacaktır (bu olayın mahkeme ile ilgisi yok) ve bunu ömürnüz boyu siz ve mirascılarınız almaya devam edeceksiniz burdaki kelime oyunu şu sgk size ödediği geliri(iş görememzlik maaşını)sizinle bir ilgisi olmadan iş verenden dava yoluyla tahsil edecek yani sizin maasınızı iş verenden peşin alıp size aylık olarak ödeme yapacaktır dedğim gibi bunların sizin açtığınız mahkeme ile ilgisi yoktur

Üye
    bülent29 Avatarı

Gerçek Adı
    bülent
    Son Giriş
    20.05-2014
    Saat
    13:12
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mur 37 http://www.engelliler.biz/forum/kaza...ml#post1347321 bu konu hakkında bilgini paylasırmısın linkte tşk ler

mur 37 actigim konu hakkındaki bilgini paylasırmısın lütfen simdiden tşk ler

Üye
    fati001 Avatarı

Son Giriş
    04.02-2015
    Saat
    13:27
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benimde malesef geçirdiğim iş kazasından dolayı 9 senedir devam eden bir davam var...bilirkişinin hesapladığı maddi tazminat miktarından size bağlanan işgörememezlik gelirinin tamamı yani ömür boyu size verilecek hali (peşin sermaye değeri) düşülüyor...kusur oranıyla alaalı değil size bağlanan maaşın yekün değeri ilealakalı

Üye
    bülent29 Avatarı

Gerçek Adı
    bülent
    Son Giriş
    20.05-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhabe mur37 daha önce sizlere yazdigim mahkemem karara bağlandı ancak karsı taraf davayi temyize götürüyor çıkan tazminatın bir kısmını trafik sigortası karşılıyor karsi tarafin temyize gitmesinden dolayı sigorta ödeme yaparmi yapmazmi karsi taraf çıkan tazminatın cok olduğunu düşündüğü için temyize gidiyor simdiden tsk ler konu hakkında bilgisi olan bütün arkadaşlardan cvp bekliyorum saygilarimla

birde temyizden ne kadar sürede cvp geliyor olumlu veya olumsuz

merhabe arkdaslar daha önce sizlere yazdigim mahkemem karara bağlandı ancak karsı taraf davayi temyize götürüyor çıkan tazminatın bir kısmını trafik sigortası karşılıyor karsi tarafin temyize gitmesinden dolayı sigorta ödeme yaparmi yapmazmi karsi taraf çıkan tazminatın cok olduğunu düşündüğü için temyize gidiyor simdiden tsk ler konu hakkında bilgisi olan bütün arkadaşlardan cvp bekliyorum saygilarimla

birde temyizden ne kadar sürede cvp geliyor olumlu veya olumsuz

Üye
    okan01 Avatarı

Gerçek Adı
    savaş
    Son Giriş
    02.03-2017
    Saat
    23:58
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent29 eğer senin verilen tazminata bir itirazın yoksa tazminatını icra yoluyla alabilirsin ama yargıtaydan herhangi bir indirim olursa alınan tazminatın indirim miktarını geri ödemek zorundasın fazla olursa zaten onuda alırsın. birde senin % oranın, çalışırken aldığın maaş miktarı ve karar verilen tazminat miktarı ne kadar tuttu bunları yazabilirsen memnun olurum benimde dava devam ediyor bilgi açısından öğrenmek istedim. geçmiş olsun

Üye
    MUR37 Avatarı

Gerçek Adı
    murat tosbıyık
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    0

evet kardeş bu olağan süreçtir ve devam edecektir maalesef ülkenin kaderi bu size daha önce söylemiştim avukatınız yokmuydu sizin bu aşamada emsal kararlara bakın onaylanan bozulan sizinki bunu neresinde ve ona göre yon tutun ama bu işler sizin için zor olabilir dedimya bu işin anahtarı iyi bir avukatta var
    ödeme kısmına gelince siz dosyayı icraya verdinizmi verdiyseniz orada karara oarantılı teminat mektubu yatırmış olmaları gerekir ancak o miktarı alabilirsiniz diye biliyorum bunun haricinde ödeme yapmazlar (sen olsan sende yapmazsın)
    şimdi fikrimi soracak olursan açık ve net olarak karşı tarafla otur masaya ve ikna yoluna git en basit bu şekilde sonuca varabilirsin aksi durumda diyelim yargıtaydan karşı tarafın lehine döndü mahkemeye girdin bu sefer karar az çıktı bu seferde sen temyize gideceksin derken işler uzayıp gidecek
    bu arada keşke sende temyize gitseydein verilen karar az diye

Üye
    bülent29 Avatarı

Gerçek Adı
    bülent
    Son Giriş
    20.05-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaslar 140 bin tl manevi tazminatlar hastane masrafları hersey içinde ana 140 bin tl bu paranın 80 binini trafik sigortası karşılıyor avukatım başvuruda bulundu ödeme icin suan bekliyoruz karşı taraf şirkete hacize başvurduk şirket 2 ay müsade etmelerini istemiş haciz için temyize başvurdular karşı tarafın temyize basvurmasından dolayı trafik sigortası ödeme yaparmı yapmazsı mebla ne olursa olsun sigortanın ödeyeceği 80 bin tl artı faizi malulıyetım %65 nasıl bir surec tir anlayamadım 6 buçuk sene oldu sigorta ödeme yapmama durumu nedir bilgisi olan arkadaslar acil cvp tazmınatım 2008 yılında en düşük şoför maaşı kac para ise ondan hesaplandı mur 37 bizde temyiz için itirazda mi bulunalım anlamadım benim avukattamı iş yok

Üye
    MUR37 Avatarı

Gerçek Adı
    murat tosbıyık
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım karışık yazıyorsun temyiz icra için olmaz mahkeme kararı içindir bunlar farklı şeyler ya adam anaşır parayı öder yada temyiz sonucunu bekler dediğin gibi ise yani 2 ay süre istemiş ise protokol yapın adını koyun 2 ay bekler paranı alırsın hepsi bu sözle bir yere varamazsın
    evet önceki yazında karşı taraf mahkeme kararını temyize gitti demiştin usulen sende az diye temyize gidebilirdin amaç gerekçelerin yargıtayı ikna ederse karşının temyizini kabul etmez seninkini eder ve bundan sonraki süreçte senin itirazın doğrultusunda miktarı az bulursa BU ŞU DEMEK BUNDAN SONRA MAHKEME KARARI BU MEBLADAN AŞAĞI İNMEZ DEMEKTİR
    buda karşının anlaşmaya mecbur kalacağı anlamına gelir diyecem oki bunlar çok ince hesaplar ince noktalar ayrıca mubalalı temyizede gidebilirdin bunu anlamı yargıtayda tekrar duruşma yapılır ve oradanda netice alınabilirdi dedimya bunlar ince işler
    sana önerim karşı tarafla anlaş sürecin uzun olduğunu ve 10 bin tl bile yasal faizle 2-3 katına çıkacağını ve kafanda olan bir rakamla anlaşmak istediğni belirt eğer karşı tarafda biraz akıl varsa ki mecbur buna sana elini uzatacaktır ayrıca taksitte yapabilirsin 3-5 ay felan gibi
    avukatın için şu diyemem ben hukukcu değilim ama bunları avukatımdan öğrendim belki boş gelir ama sana daha işin başında ........ tl alırız dedi ve daha kusur hata şu bu belli değilken
    2009 dava başlama 2012 1. mahkeme sonucu 2014 mayıs 2. mahkeme sonucu yani bu ay itibari ile noktayı koyduk allah herkezin işini rast getirsin diyorum

Üye
    İron Avatarı

Gerçek Adı
    iron
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    61

Şimdi benim anlamadığım almış olduğun sürekli iş göremezlik gelirini 120bin tl yazmıssın , alacağın 200bin tl tutarındaki tazminattan düşüyor. Haksız zenginleştirme olmasın diye sana 80bin tl kalıyor. Malulen emekli oluyorsun ve çift maaş alıyorsun sürekli iş göremezlik ödeneğinin yarısı kesiliyor ve diğer maaşın tamamını alıyorsun bu ne saçma bir yasa olan sana , bize oluyor. Bende iş trafik kazası geçirdim ve 2. kez bilir kişi hesaplamasına gitti dosyam askeri ücretten hesaplamış bilirkişi kaza geçirdiğimde askeri ücretin 3 katıydı maaşım itiraz ettim ve sgk prim dökümünü verdim kanıt olarak. Sürekli iş görememezlik ödeneği alıyorum ama yetmediği için ; 10 yıldır özel sektörde çalışıyorum. Vergi indirim ile 2 yıl sonra emekli olacağım ve devlet hem benim tazminatımdan kesecek , hemde sürekli iş göremezlik ödeneğimin yarısını maaşımdan düşecek ne güzel hayat Allah hepsinin belasını versin bunların yatacak yeri yok , kul hakkımı helal etmiyorum insanları keriz yerine koymaktan başka bir şey yapmıyorlar .Bu sistem avrupa da böylemi acaba ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bir de arkadaşlar burada bilirkişinin belirleyeceği rakam o kadar önemli ki... Bunun yanı sıra hakimin de konuyu nasıl değerlendireceği önemli. İkisi de olumlu olursa kazanılacak tazminat ve sürekli iş göremezlik geliri tavan yapar...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon