Toplam 14 mesajın 1-14 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    emr-osm Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    28.05-2012
    Saat
    09:56
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    zihinsel ve ruhsal engelliler memurluk sınavlarına gireceği zaman noter huzurunda kuramı çekiliyo yoksa sınava giriyomu

Üye
    gursa Avatarı

Son Giriş
    22.05-2017
    Saat
    16:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaslar kusura bakmayın ama zihinsel engellinin memurlukta ne işi var ya lütfen ama bu kadarda olmaz ki !biz kurumlarda ki normal insanlara laf anlatamıyoruz ki kaldıkı zihinsel özürlüye nasıl anlatacagız.

Üye
    cicikıs Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    41
    Verilen Beğeniler
    30

gursa;

Arkadaşım biraz daha yumuşak olamaz mısın. "Zihinsel engelliler devlet memuru olamıyor" gibi.
    İlla birilerini dövmemiz mi? lazım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Zihinsel geriliği olan kişilerin memur olabilmeleri için noter çekilişi yapılmaz (Aşağıdaki mesajda Tahsin beyin aktardığı yönetmelik geçerlidir).

Kamu kurum ve kuruluşlarında işçi olarak istihdam edilecek özürlü ve eski hükümlülere uygulanacak sınav yönetmeliği vardı ve orada zihinsel geriliği olan kişilerin kamuda işçi olabilmesi için noter huzurunda çekiliş yapılması öngörülüyordu. Ama bu yönetmelik 19 Eylül 2009'da yürürlükten kaldırıldı (bkz). Daha sonra bu konuyu düzenleyen bir mevzuat yayınlandı mı, bilmiyorum...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hasan tahsin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Tahsin
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    11:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zihinsel engelliler devlet memuru olamaz diye kesin bir hüküm yoktur, şizofrenler, hafif dereceli zihinsel engelliler ve bazı iyi otistikler eğer kamu kurumları isterse memurluk sınavına onların şartlarına uygun sınav yapılarak memur olarak alınabilirler. ilgili yönetmelik: zihinsel engellilerle ilgili bölümü kırmızı ile belirttim:

ÖZÜRLÜLERİN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMA ŞARTLARI İLE YAPILACAK YARIŞMA SINAVLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Sınav şekilleri
    Madde 14- Özürlü sınavları çoktan seçmeli test şeklinde yapılır. Bu sınavlarda ayrıca sözlü sınav yapılmaz.
    Sınav konuları ve sorular
    Madde 15 - Sınav konuları şunlardır:
    a) Atatürk İlkeleri ve Türk İnkılap Tarihi,
    b) Temel yurttaşlık bilgisi,
    c) Türkiye coğrafyası,
    d) Türkçe,
    e) Matematik,
    f) Görevlerin özelliğine göre mesleki bilgiler.
    Özür grupları itibarıyla, ilkokul veya ilköğretim (ortaokul) mezunlarına (a) ila (e), lise veya lise dengi meslekî veya teknik okul ile yüksek öğrenim görmüş olanlara (a) ila (f) bentlerinde yer alan konuları kapsayacak, müracaat edenlerin girecekleri sınıf ve kadro için aranan bilgi, yetenek ve becerilerini ölçecek şekilde, ayrıca işitme ve/veya dil ve konuşma ile zihinsel özürlüler için öğrenme ve algılama düzeyleri ile dil gelişimleri ve sözel iletişim güçlükleri esas alınmak suretiyle sorular ayrı ayrı hazırlanır.
    İlkokul veya ilköğretim (ortaokul) okulları ile ortaöğretim mezunları için, Milli Eğitim Bakanlığı müfredat programındaki kitaplar; yüksek öğrenim mezunları için ise yüksek öğretim kurumlarında okutulan ders kitapları esas alınarak sorular hazırlanır.

Üye
    emr-osm Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    28.05-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gursa kimsin bilmiyorum ama bence biraz konuşmalarına dikkat et kırıcı olma memurluk veya işçilik sınavlarına girerken engelli ayrımımı yapılıyo veya yapılıyosa biz mi bilmiyoruz yönetmelik ne derse o

teşekkürler bilgi için

Üye
    gursa Avatarı

Son Giriş
    22.05-2017
    Saat
    16:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaslar kırıcı konustum sa hepınız den cok buyuk özür dilerim.kusura bakmayın.ama kamu kurumlarındakı karsılastıgımız durmları hepınız bılıyorsunuz.benım ısaynım ona .istemeyerekte sızlerı kırdı ısem hepınızden tekrar tekrar özür dılerım.

Üye
    emr-osm Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    28.05-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

canın saolsun kardeş

Üye
    emr-osm Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    28.05-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

zihinsel ve ruhsal özürü bulunan arkadaşlarımız memurluk veya işçilik sınavına girebiliyormu.birde zihinsel ve ruhsal özürlü olupta 2009 yılında işçi veya memur olarak atanan varmı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Evet, memur da olabilirsin işçi de. Yukarıda Tahsin beyin alıntıladığı kanun maddedsini oku bak...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    simsek16 Avatarı

Gerçek Adı
    Burak Şimşek
    Son Giriş
    08.06-2014
    Saat
    01:00
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gursa ben zihinsel engelliyim uslubuna dikkat et eğer şikayetin varsa bizim hayatımıza bır seyler kat... Bu Allahın imtihanıdır eleştirmek bize düşmez !!

Üye
    Birol Koç Avatarı

Gerçek Adı
    birol
    Son Giriş
    12.05-2016
    Saat
    01:03
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkez fiziksel engellimi olmalı sınava girip memur veye işçi olmak için zihinsel engelliler insan degilmi

Üye
    cicikıs Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    41
    Verilen Beğeniler
    30

Çalıştığım kurumda Ağustos 2013 tarihinde %50 zihinsel engelli olan bir devlet memuru atandı. 2014 Ocak ayı gibi aday memruluk süresi dolmadan sınava tabi tutuldu. Sınav içeriğini bilmiyorum ama babası seviyesine uygun olamayan bir sınav tertiplendiği için başarısız olduğunu iddia ediyor. Dün itibarı ile kurumla ilişiğinin kesilmesi kararına varılmış. Babası hakkını yasal yollardan arayacağını söylüyor. Engellilerin devlet memurluğundan çıkartılma şartları hakkında bilgiye sahip kişiler engelli komisyonunda çalışmış avukat tanıdığı olanlar benimle bağlantıya geçmesini rica ediyorum.

Devlet zihinsel engellilere devlet memurluğu hakkı verdiyse bunu kurum yöneticilerinin keyfekeder yaklaşımları ile gasp edilmesine bir dur demek lazım.

Üye
    ramaz Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    09:09
    Yaşadığı Yer
    meram
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben meram mesaj yaziyorum bende zeka gerilemesi var bana da bir yardimci olursaniz sizden allah razi olsun