Toplam 10 mesajın 1-10 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Yavuzay16 Avatarı

Son Giriş
    31.05-2016
    Saat
    21:13
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar Ben hemofili hastasıyım %80 raporum var 9 senedir bim markette çalışıyorum devamlı rahatsızlık çekiyorum ve iğnelerle ayakta duruyorum iş yeri çıkarmaya yanaşmıyor kendi isteğimle ayrılsam işsizlik maaşı alabilmek için nasıl bir yol izlemem lazım işsizlik maaşına hak kazanırsam tazminatımıda alabilirmiyim
    Yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler..

Üye
    özcanbjkli Avatarı

Gerçek Adı
    ÖZCAN
    Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    12:57
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba ,

4857/24.Maddesinde İşçinin Haklı Nedenle Feshi Sayılmıştır:
    I. Sağlık sebepleri:
    Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir.
    a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
    b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.
    İşçi haklı neden dayanarak iş akdini fesh yapma hakkına yukarıdaki nedenlerle sahip olur.

Burada işçi için en önemli neden işin yapılması,işin niteliğinden doğan sebeple çalışanın sağlığı ciddi olarak etkileniyor yada yaşamını tehlikeye sokuyorsa işçi haklı nedenle iş akdini fesh eder.

İşten çıkış kodu 24 ; İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih

Bu çıkış kodu ne kanun gereği hem kıdem hemde işsizlik alabilirsin. Bence hastaneden de işini rahatsızlığından dolayı yapamayacağına dair bir belge alırsan onu iş yerine verip bu maddeden yararlanarak alabilirsin.

Üye
    Yavuzay16 Avatarı

Son Giriş
    31.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için yanlız bunun için doktor yazısı yeterli oluyormu acaba heyet raporu gibi kapsamlı birşeye gerek olmaz herhalde..

Üye
    özcanbjkli Avatarı

Gerçek Adı
    ÖZCAN
    Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    12:57
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İşini daha sağlama almak istiyorsan bence bir avukata danışıp yol izleyebilirsin.

Üye
    Yavuzay16 Avatarı

Son Giriş
    31.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Haklısınız işin sonunda hayal kırıklığına uğramakta var sağlama almak lazım tekrar teşekkürler iyi günler😀

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@Yavuzay16
    Hemofili için çalışamaz raporu alabileceğinizi sanmıyorum.
    Kendi isteğinizle çıkarsanız ne işsizlik maaşı ne de kıdem ya da ihbar tazminatı alamazasınız.

Üye
    Yavuzay16 Avatarı

Son Giriş
    31.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın ufukalp ben 9 senedir bu şirketteyim yaklaşık 5 senesini tam gün olarak çalıştım sonra sağlık sorunlarım nedeniyle yarım güne geçmek zorunda kaldım şuan yarım günüde kaldıramaz duruma geldim yani bu iş sağlığımı olumsuz yönde etkiliyor tazminat veya işsizlik maaşı için bunlar gerekçe sayılamazmı acaba...

Üye
    Yavuzay16 Avatarı

Son Giriş
    31.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben hemofili hastasıyım (kanda pıhtılaşma eksikliği var) %80 raporum var sağ sol dirsek ve sol dizde kireçlenme var
    9 senedir bim markette çalışıyorum 5 senesini fultime olarak çalıştım rahatsızlığım nedeniyle son 4 senedirde part-time olarak devam etmekteyim
    bu işte iki çalışma seçeneğim var ya ayakta çalışıp reyonları düzeltmek yada kasada oturarak çalışmak ama iki işte sağlığımı ciddi anlamda etkiliyor ayakta çalışırsam ayaklarım ağrıyor kasada oturarak çalışsam bile devamlı ürün geçtiğim için dirseklerim rahatsızlanıyor ve bu anlattığım rahatsızlıklar iç kanamaya kadar gidebiliyor
    bu nedenlerden dolayı 4857/24 den doğan hakkımı kullanıp işten ayrılmak istiyorum ama önce nerden başlamalıyım nasıl bir yol izlemeliyim hiç bilmiyorum
    3 kere sgk yı aradım hastaneye başvurun diyorlar hastaneye gidiyorum iş yerinden yazı ile gelmeniz lazım diyorlar sizce sırasıyla nasıl bir yol izlemem lazım
    zor bir durumdayım cevabınızı bekliyorum bu konuda bilgisi olan arkadaşlarda yardımcı olurlarsa sevinirim...
    Mesaj biraz uzun oldu kusura bakmayın

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

@Yavuzay16

İşyerinden hastaneye sağlık kontrolü için yazı alın. Neden olduğunu söylemenize gerek yok. Rutin sağlık kontrolü deyin. Sonra hastaneden ne tür işlerde çalıştırılamayacağınıza dair bir rapor alın. Bu rapor görevinizi yapmaya mani durumun olup olmadığını gösterecek. Bu raporu işyerinize verdiğinizde işyeriniz ya sizin sağlığınızı göz önüne alan bir görev değişikliği yapmalı ya da işten çıkışınızı vermeli.

Üye
    asadas05 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bim de ayakta çalışmak çok zor hele ki 9 sene..
    Merkez ofislerde çalışmak istediğinizi ofis işi yapacağınızı söyleyin.

SGK girişiniz 1999 öncesi ve 3600 gün sgk priminiz varsa kendiniz ayrılıp tazminat alabilirsiniz.