Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar, şunları merak ediyorum:

1- Her işitme cihazı kullanan cep telefonu ile rahatça konuşabiliyor mu?
    2- Telefonla konuşmak için ayrıca bir aparata ihtiyaç duyuluyorsa, bu nasıl bir aparattır, seçenekler var mıdır?
    3- Bu aparatların kullanımı yaygın mıdır?

Şu başlıktaki yazışmalar vesilesiyle soruyorum: http://www.engelliler.biz/forum/isit...tml#post432109
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    death_king Avatarı

Son Giriş
    10.06-2014
    Saat
    20:59
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben cep telefonunda sorun yaşamıyorum ses gayet yüksek geliyor..yardımcı aparat kullanmayı bende düşündüm ama açıkçası pahalı...

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Ben telefonla konuşurken cihazı çıkarıyorum anlayamıyorum

Üye
    satlas Avatarı

Son Giriş
    10.05-2017
    Saat
    01:08
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zor telefondan ses gelsede yinede anlamakta güçlük çekiyorsun şuan tam anlamıyla telefondada çok rahat ettirecek aparat yok piyasada ama bir nevi duymayı kolaylaştırıyorlar yinede

Üye
    hunsal Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    09:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

işitme kayıplılarda sorun seslerin işitilmesinden çok, seslerin ayırdedilebilmesi, anlaşılabilmesidir. bu nedenle ne yazık ki sadece cep telefonundan gelen sesin yükseltilmesi her işitme kayıplı için yeterli olmamaktadır. şahsen, ortalama 90-95 dB kayıp oranıyla çok ileri derecede işitme kaybım olmasına rağmen cep telefonuyla konuşabiliyorum. ama bu noktaya yıllar sonra gelebildim, 5-6 yıl öncesine kadar ben de cep telefonuyla konuşamıyordum. öncelikle doğru cep telefonunu bulmak gerek. ABD'de cep telefonları üzerinde işitme cihazıyla uyum derecesini belirtmek üzere M ve T şeklinde kodlar bulunuyor. M, ahize ses yüksekliğini, T ise işitme cihazındaki telecoil ile uyum derecesini gösteriyor ve her iki kodun da 1'den 4'e kadar puanı var. 1 en az uyumlu, 4 en çok uyumlu demek. Buna göre, M4/T4 değerlerine sahip bir cep telefonu işitme kayıplılar için en uygun telefon demek oluyor. Türkiyede henüz bu kodlar yer almıyor telefonlarda. Ama kişisel tecrübelerimle şunu söyleyebilirim ki, mide kabuğu (shell) tarzı kapaklı telefonlar, antenleri kulaklık kısmından uzak olduğu için özellikle telecoil açısından en uygun telefonlardır. Kendimin kullandığı Samsung S3600 model telefon, hem kulaklık ses yüksekliği hem de mükemmel telecoil uyumu sayesinde çok uygun bir cihaz, tavsiye ederim. (Fiyatı da oldukça uygun, 265 lira civarı).
    Aksesuar konusunda da farklı alternatifler var. Ben zaman zaman neckloop tabir edilen boyunluk modeli telecoil eşleşmeli bir tür kulaklık kullanıyorum. Nokia'nın LPS-3 kablolu veya LPS-6 bluetooth üzerinden çalışan neckloop modeli aparatları da oldukça iyi. Bu aparatlar sanıldığı gibi çok pahalı değil, 100-300 lira arası değişiyor fiyatları.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

M4-T4 düzeyinde telefonlar hangileri acaba. Türkiye'de satışı olmasa da marka/model olarak tespit etmek mümkün mü? Samsung S3600 mesela M4-T4 düzeyinde midir?

Aynı şekilde, neckloop veya Nokia'nın LPS-3 kablolu veya LPS-6 kulaklıkları ve benzerleri içinde en iyi kalitede sesi sağlayan ürün hangisidir?

Tüm işitme cihazı kullanıcıları yukarıdaki bu iki ürünle cep telefonu görüşmesi yapabilir, duyabilir mi?

Türkiye'de satışı olan ya da olmayan, fark etmez... Amacım en doğru ürünleri tespit etmek.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

neden bu kadar ilgini cekti patron telefonla sagirin konusmasi halimizi merak edenler olmuyorda isin dustugunde biraz yuzume bakarak yavas konus yuzunuze dudaginiza bakarak konusmanizi anliycam isitme engelliyim deyince kulagini ac ta dinle diyen gorevliler cikabiliyor kamuda
    buda engellenenin halinden galiba sakatlar anliyor manasi cikariyorum ben

telefonla konusulanlari anliyan hep sagir degilde iste birazicik az duyuyor diyorum
    dogdum dogali telefonla konusanlara imreniyle bakar icim acir biraz sonra kafayi diker hic olmazsa isaret diliyle anlasma muhtac degilim diye polyannacilik yaparim
    7 yil koklear implantla yasadim o kadar ugrasmama sebatle telefonu denememe ragmen hicbir sey anlamadim telefondan

Üye
    hunsal Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    09:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

M4/T4 değerlerine sahip telefonlardan bazılarının yer aldığı bir listeyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Bu telefonlardan kimileri Türkiye'de de mevcut. Bazen de aynı telefon olmasına rağmen model no'su ABD'de ayrı Türkiye'de ayrı olabiliyor, bunu da gözardı etmemek lazım.
    Hearing Aid Compatible Products

Bendeki Samsung S3600'ün (ki yurtdışında satılan bir model değil) M/T değerlerini ne yazık ki hiçbir yerde bulamadım, ama kanaatimce büyük olasılıkla M4/T4 değerlerine sahiptir. İşitme cihazım ister mikrofon (M) modunda isterse telecoil (T) modunda olsun, her iki durumda da ses seviyesi ve berraklığı mükemmel. Telefon almak isteyen işitme kayıplı arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim, asla pişman olmazlar.

Neckloop tarzı kulaklıklarda ses yüksekliği içindeki tellerin döngü sayısıyla ilişkilidir, ne kadar çok tel (multi-turn) varsa ses o kadar güçlü gelir. Bu bağlamda, Nokia'nın LPS-3 modeli neckloop tarzı telefon kulaklığı 30 kez kablo döndüğü için, son derece güçlü ve berrak ses veriyor. Bunu ben geçmişte kullandım ve çok memnun kaldım. Zayıf noktası, sadece Nokia markalı 2.5 mm girişi olan telefonlarda kullanılabilmesi. Başka marka ve modellerde kullanılamıyor. LPS-6 ise bluetooth üzerinden çalışan bir neckloop olduğu için bluetooth özelliğine sahip tüm telefonlarla kullanılabilir. Ses kalitesi yine çok iyidir (denemedim ama kullananların yorumları hep olumlu).
    Şu anda ise, müzik dinleme amacıyla üretilmiş ve dolayısıyla mikrofonu bulunmayan markasız bir neckloop'u Samsung'un 3.5 mm jack'a sahip normal kulaklıklarla da kullanılabilen telefon kulaklığıyla birleştirerek zaman zaman telefon konuşmalarımda kullanıyorum. Ses kalitesi ve yüksekliği Nokia'dan farksız. Demek ki bu tarz aksesuarlarda marka çok da önemli değil.

Gelelim son sorunuza... Önceki mesajımda da belirttiğim gibi, işitme cihazı kullanan birisi (isterse çok ileri derecede işitme kaybı olsun-ki ben de böyleyim!) sözkonusu telefon ve aksesuarlarla kesinlikle karşı tarafın konuşmalarını kesinlikle duyar, AMA konuşmaları anlayabileceğinin garantisi YOKTUR. Anlama olayı, beynin sesleri anlamlı mesajlara dönüştürebilme yetisiyle ilgili bir süreç, daha önceden sesleri tanıyıp tanımama, dile hakimiyet vb. faktörler de belirleyici olmakta.

Son olarak, gerek cep telefonu ve aksesuarı ve gerekse işitme kaybı olanların ihtiyaç duyacağı diğer aksesuar ve araç gereçlerin satışının yapıldığı, kar amacı gütmeyen bir kamu derneği olan İngiltere'deki Action on Hearing Loss'un online satış mağazasının adresini de aşağıda veriyorum. Burada ürünleri inceleyip sipariş verebilirsiniz. Yaklaşık 20-30 euro kargo ücreti ekleyip 1 hafta içinde gönderiyorlar.
    Amplified mobile phones - Action On Hearing Loss: RNID

Üye
    Gasanov Avatarı

Gerçek Adı
    G_A_S_A_N_O_V
    Son Giriş
    17.09-2016
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

telefonla konusmak icin iphone 4 modeli iyi ama cok pahali

Üye
    DİLEKREM Avatarı

Gerçek Adı
    Huzeyfe
    Son Giriş
    24.11-2016
    Saat
    16:58
    Yaşadığı Yer
    Bolu
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ekinos Mesajı Gör
    Ben telefonla konuşurken cihazı çıkarıyorum anlayamıyorum

aynı ben

Üye
    ayhan4841 Avatarı

Gerçek Adı
    ayhan
    Son Giriş
    29.06-2015
    Saat
    13:59
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bluetooth işitme cihazı çıktığı duydum bilgisayar ve cep telefonla bağlanabiliyor. ister müzik ister telefon kullanabiliyorsun

Üye
    Gasanov Avatarı

Gerçek Adı
    G_A_S_A_N_O_V
    Son Giriş
    17.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ayhan,bulutothlu cihazmi demek istemissin sen?kim hangi markadaylda M4/T4 oldugunu bilmek istiyorsa boyle yazsin.mesela,phone nokia M4/T4

Üye
    ayhan4841 Avatarı

Gerçek Adı
    ayhan
    Son Giriş
    29.06-2015
    Saat
    13:59
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

her yerde satılan firmalarda bluetooth kulaklık bahsetmiyorum işitme engelli için cihazı bahsediyorum. siemens kullanıyorum ve servise sorduydum bluetoothlu işitme cihazı yeni çıktığını söyledi ama resimleri görmedim. şuanda kullandığım cihazım 5 yıl dolup yenisi bakacağım ve almayı düşünüyorum tabiki. duyduğuma göre bu.

Üye
    Gasanov Avatarı

Gerçek Adı
    G_A_S_A_N_O_V
    Son Giriş
    17.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tabi bulutoth bir cok telefonda var.yenimi cikdi,oncedenmi var bilmiyorum ama

Üye
    esma16 Avatarı

Son Giriş
    12.10-2013
    Saat
    18:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yakında alıyorum blotootluymuş bi cihaz boynuma takacam ses direk cihazdan gelecek deneyimimi paylaşırım cihazı alınca

Sayfa 1 / 3 123 SonSon