Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 49 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sevgili hunsal
    o kadar o kadar memnun oldumki mujdene ne istersin dicem bu dijital kalip haberine
    her seyi yapabilen teknoloji bizi bu iptidai kulak kalibina mahkum ediyo diye biz isitme sorunu yasayanlarin derdine ne uzak bu teknoloji diye kahrederdim
    simdi grafik tasarim islerinden anlayanlar olsun siz hunsal bizler icin arastirip bu dijital kaliplar icin bilgilerinizi bize aktarirsaniz duacinizim
    4 yillik kalibimi yenilicem diye geceler boyu dusunuyor sanki hortlak gibi goz onune getiriyorum odyometristin kalip enjektoru ile uzerime yurumesini

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Anti Oksidan , ikinci delik cihazın gücüne zarar veriyor mu ? Bildiğim kadarıyla super power türü cihazlarda ikinci delik tavsiye edilmiyor ?

mavimsiyesil; Sumo DM super power (en güçlü) cihazlardan birisidir ve kalıbı ikinci delikli olarak verdiler..

hunsal; ikinci deliği neden açtıklarını sorduğumda feedback'i önlemek için açtıklarını söylemişlerdi... ben onların yalancısı olayım..

antioksidan sumoyu 2 kere denedim oyle bi otuyo ki benim resound cihazimda hic hic otme olmuyor sumo gibi siz daha iyi bilirsiniz ama bu otme sorunu cihazimizin kalitesi diyorum ben otmeyi onleme iyiyse kalipta tam oturuyosa otme olmaz bence

sevgili shukufe; cihazın ötmesi gücüyle ilgilidir... eğer kalıp tam oturmazsa güçlü cihazda sesi biraz açsanız ötme olur... sizin resound canta'nın çıkış gücü ne kadardı?...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

sevili antioksidan
    canta cihazimin cikis gucu 51 db maksimumn135 db ama bu bana yetersiz galiba cunku cok sesleri duyamiyorum genede cihazsiz hic yapamiyorum
    gecen bi gaesi umit bey davet etti diye gittiydim odyometris hanim size bu sparx i verelim senin isitme kaybin icin bu daha iyi demisti odyoyu olcup sparx i ayarladi cok daha iyi duymama ragmen fiat olarak biraz daha dusuneyim dedim simdiki halde daha iyisi olurmu diye arastiriyorum o sparx ta hic otme olmadi
    sizlerden bir ricam hz diye ben anlamiyorum sparx in hz nasi tatmin edicimi

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

135 dB maximum çıkış gücü artık normal işitme kayıplarında kullanılıyor...

Oticon Sumo DM; 144 dB çıkış gücü, 85 dB max kazanç,
    Resound Sparks Lite; 145 dB çıkış gücü, 86 dB max kazanç,
    Oticon Sumo XP; 146 dB çıkış gücü, 85 dB max kazanç...

En yüksek çıkış gücü Sumo XP'de... Ama onun da tek programlama özelliği var... Gürültü bastırma özellikleri falan yok....
    bu durumda 135'ten, 145, 146'ya geçerseniz işitmeniz müthiş farkeder eminim....

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

sparx arastirabildigim kadari 148 db diyor ah yabanci dil fazlasini anlamiyorum

Yasaklı Üye
    mavimsiyesil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kabaca ne kadar bir max kazança(peak gain) ihtiyacımız olduğunu hesaplamanın bir yolu var mı ? Mesela benim sol 88 sağ 90 db kayıp var. Kullanacağım cihazın en az kaç db max kazanç(maximum gain) sağlaması gerekir ?

Benim odyogram da bu

msgcvp - Kulak kalıbı yapan iyi bir yer tavsiyesiniz var mı?

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bu linkte türkçe...
    ve 145 dB yazıyor....

Sparx Lite İşitme Cihazı

işitme kaybına göre ne kadar çıkış gücü olan bir cihaz kullanmalıyız bunu ben de bilmiyorum MavimsiYesil... ama 145, 146 çıkış gücünün ileri ve çok ileri derecede işitme kayıpları için olduğunu biliyorum...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

verdiginiz linkte guzel anlatiyor tesekkurler antioksidan
    yalniz benim anladigim degilde hunsal diyoya; frekans ...... hz bunu yazmiyor bunu da bulabilsem malum konusmayi anlama icin nasi bi performas sunacak denedim baya begendim ama bi parca denemekle is bitmiyo degilmi

Üye
    hunsal Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    09:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili shukufe,

senin için biraz daha detaylı olarak araştırdım, dijital kulak kalıbı çıkarma işlemine "digital sls" veya "digital sla" kulak kalıbı (earmold) deniyor. bu teknoloji dünyada en az 3-4 yıldır uygulanıyormuş. işlem şu aşamalardan oluşuyormuş:
    1) tarama: bu işlem 2 ila 10 dk sürüyormuş. kalıp çıkaran uzman kulağınızın görüntüsünü lazer ışınıyla çalışan bir tarayıcı cihazla alıyormuş. bu görüntüler bilgisayara aktarılarak, kulak kalıbının kabaca bir çizimi ortaya çıkıyormuş.
    2) modelleme: daha sonra bilgisayarda 3 boyutlu çizim tasarımı programı yardımıyla sözkonusu kaba çizim üç boyutlu bir kulak kalıbı modeline dönüştürülüyormuş. üzerinde gerekli ince ayarlar ve düzeltmeler yapılıyormuş.
    3) baskı: en sonunda, bu model kullanılarak özel bir kulak kalıbı baskı cihazı yardımıyla uygun bir malzemeden kulak kalıbı üretiliyormuş.
    benim bu bilgileri araştırdığım siteler oticon ve starkey'in bu sistemle kalıp çıkardığını yazıyordu. türkiyedeki oticon ve starkey temsilciliklerine sormak gerek, belki burada da yapmaya başlamışlardır.

mavimsiyesil,
    bu sorunuza cevap vermeden önce, hangi sesin ortalama kaç dB şiddetinde olduğunu hatırlatmak istiyorum. yaprak hışırtısı 5 dB, su damlası sesi 10 dB, kuş sesi, 10-15 dB, fısıltıyla konuşma 20-30 dB, normal konuşma 30-50 dB, bağrarark konuşma 50-70 dB, motosiklet gürültüsü 100 dB, kamyon gürültüsü 110 dB, uçak gürültüsü 120-130 dB.
    sizin en az duyduğunuz frekans olan 1000 hz'de kaybınız 95 dB. o frekansta yaprak hışırtısını (5 dB) duyabilmeniz için 90 dB kazancı olan bir cihaza ihtiyacınız var. ama fısıltıyla bile olsa konuşma seslerini duyabilmek için 60-70 dB kazanç yeterli. dolayısıyla, sadece konuşmaları değil fakat doğadaki her türlü sesi işitmek istiyorum diyorsanız alacağınız cihazın kazanç (gain) değerinin 85 dB ve üzeri olmasını öneririm. (oticon sumo, phonak naida vb.)

Yasaklı Üye
    mavimsiyesil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bilgi için teşekkürler hunsal. Anlaşılan ultra power denilen ve etkin feedback denetimi yapan bir cihaz lazım olacak. Yeni cihazı seneye eylül ayında alacağım. Şimdiden bir araştırayım demiştim.Konuşmayı anlamada çok iyi değilim, ancak yaprak sesi de fena olmaz

Benim yüksek frekans durumu nedir ki sizce ? Yani yüksek frekansı alçak frekansa kaydıran soundrecover gibi özelliklere ihtiyacım var mı ? Ben şu anki cihazla bile kuş seslerini,telefon zilini ,bazen de saat tık sesini duyuyorum yani. Ama konuşmayı anlamada sorun var. P,t,k gibi ünsüzlerde sorun var daha çok (ingilizcede consonants diyorlar).

Dijital yolla kalıp meselesini oticon Türkiye satıcısına sordum. Şöyle bir cevap geldi:

Sayın ... Bey,

Kulak kalıplarının yapımını hızlandırmak için alınan kulak izlerini ( bu izler hala şırınga kullanımı ile alınmaktadır ) 3 boyutlu tarayarak fabrikasyon imal edilmeye başlanmıştır. Bu kullanıcı açısından sadece zaman açısından fayda sağlamaktadır. Firmamız kulak kalıplarını hala 24 saat prensibi ile tamamladığı için bu yatırıma henüz ihtiyaç duymamaktadır.

Firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

sevgili hunsal allah razi olsun cok cok tesekkurler ne olursun bizleri birakma size hep hep ihtiyacimiz var iyi duymmayana odyometristler konusarak anlatsa bile anlamiyoruz cogunlukla bide o heyecan gerilimle bildiklerimizi bile soramiyoruz ki ki bilmiyoruz
    mavimsiyesilin sormasida iyi hazirlik oldu bizler icin ben sabirliyim o konuda kalip aldirma fobim devam ettigi muddetce bu eski kalibimi kullanacagim artik ne zaman olursa elbet turkiyedede bu ileri teknoloji uygulayacak isitme cihazi saticisi olabilir umutluyum yani

Yasaklı Üye
    mavimsiyesil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de yeni teknolojiyi bekliyor olacağım. Şimdilik bir kalıp lazım. İnşallah yeni teknoloji kalıp çilemize bir son verir.

Üye
    hunsal Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    09:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

mavimsiyesil,
    zaten sensorineural işitme kaybının en temel özelliği ince sessiz sesleri (p,ç,t,k gibi) ayırtedememektir. ve maalesef konuşmayı anlamamızı sağlayan sesler de bunlardır. bunları ayırtedemediğimiz için de duysak bile konuşmaları anlamakta güçlük çekiyoruz. "sound recovery" özelliği phonak'ın yeni nesil cihazlarında var olan bir özellik. ama pazarlamacıların her söylediğini yüzde 100 doğru kabul etmemek de gerekir. üreticilerin övdüğü bu özelliklerin bağımsız araştırmacılarca test edilmesi ve yararlılığının kanıtlanması gerekir. çoğu kez kağıt üzerinde mükemmel gözüken kimi özellikler gerçek hayatta sizin hiç işinize yaramayabilir de. daha önce bir başka başlık altında cihazlardaki 3'ten kanal sayısının da bir artısı olduğunun bilimsel araştırmalarla kanıtlanmadığını yazmıştım. şimdilerde 16-24 kanallı cihazlar satılmakta. ama o kadar fazla kanala gerçekten ihtiyaç var mı, bundan emin değilim.
    dolayısıyla, cihazı satınalmadan önce keşke ülkemizde de makul bir süre deneme imkanı olsa da gerçekten o özelliğin işinize yarayıp yaramadığını bizzat gözlemleme şansınız olsa.

sevgili shukufe,
    iltifatın için teşekkür ederim. eğer burada sizlere bir faydam dokunabiliyorsa ne mutlu bana...

Yasaklı Üye
    mavimsiyesil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bilgi için sağol . Sanırım en doğru yol , en çekirdek kısım ile ilgilenmek yani maksimum güç,frekans vs falan yeterli olmalı . Kanal sayısında ise en fazla 8 kanal gerekir diye düşünüyorum o da odyogramı inişli çıkışlı bireyler için. Benim odyograma bakan satıcı iki kanalın bile bana yeteceğini söylemişti zamanında. Evet deneme meselesi zayıf ülkemizde, ancak fiyatları da düşününce denenecek pek fazla kaliteli marka kalmıyor zaten Şahsen phonak alacağım. Geçmişte powermax 411 ve supero 412 gibi modelleri denemiştim , beğenmiştim ama başka yerden almak icabetti. Hayırlısı.

Üye
    al bunu Avatarı

Son Giriş
    21.04-2015
    Saat
    21:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    cok tecrubeli sayılmam ama deneyimlerime gore cok kanallı bir cihaz sesin kalitesini ve cesidini arttırıyor. belki de bana ole gelmiştir.. hunsal hocam; mitz tipi kayıpların durumu nedir ?

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon