Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 47 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    07:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bir tartışma mıdır işitme kayıplının anlaşılamaması mıdır dudak okuma olmalı-olmamalı savları ortalıkta ikilem yaratıyor. Bir başlığa mesaj atan Ağlayan Karanfil rumuzlu arkadaşın yazdıkları ("dudak okumak kulağı tembelleştirir") ile aklıma geldi bu konu. İşitme kayıplı kişi, işitme cihazı ya da implant kullanıyorsa dudak okumalı mıdır okumamalı mıdır? Görüşlerinizi merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

Üye
    frankenstein Avatarı

Son Giriş
    14.07-2016
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

soykankaan'a katılıyorum kulak tembel olduğu için dudak okuma gereği hissederiz aslında insanın gözüne bakarken bile bir taraftan dudağı takip ederiz

dudak ile kulağa gelen ses birleşince daha iyi anlama olasılığı olacağını düşünüyorum

Üye
    duymazay11 Avatarı

Gerçek Adı
    ayhan
    Son Giriş
    13.10-2015
    Saat
    09:09
    Yaşadığı Yer
    Bilecik/Söğüt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dudak okuma iletişim için önemli ama benim öyle bir becerim.Kendi kendime de bu konuda gelişme olmuyor.Sanırım buda bi kabiliyet.bende çok isterim dudak okumayı.

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

dudak okumak kendiliğinden gelişir...
    öğrenilmez... ama dudak okuma kurslarında verilen dersler, dudak okuma konusunda uzman olmak amacıyladır... madem telekulak olamıyoruz, bari bu konuda uzmanlaşalım amaçlıdır...

dolayısı ile biz işitme engelliler zaten dudak okumayı doğal olarak geliştirdiğimizden, açılan kurslarda olağanüstü sonuçlara ulaşmamız mümkündür.. zaten emekli olduktan sonra, ya da memura ikinci bir iş yasallaştıktan sonra uzaktan dudak okuma konusunda uzmanlaşıp paraya para dememek istiyorum..

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

hay cok yasiyasin antioksidan oyle bir okul acarsan benimde haberim olsun hoca olamasamda yardimci olursam cok mutluluk duyarim
    aglayan karanfil bana eski odyometristimi hatirlatti;odyo olcumune gittigim zaman elime verilen aparata bas der olcumu problemsiz atlatirdikta konusmayi ayirdetme seviyesine gelince agzini eliyle kapatir konustuklarimi tekrar et derdi
    ben haliyle dudak okuudugumdan hep yanlis cevaplar vererdim
    kadin ter tet tepinirdi niye duymuyorsun diye cok kizardi bana ben haliyle psikolojik olarak yikilir duyuyorsam burda isim ne diye aglardim
    odyometristlerin odyo olcumu dersleriyle beraber psikoloji bilimini iyi hatmeleri taraftariyim
    artik o gnler geride kaldi o konuda cok rahatim
    dudak okumak isaret dilinden daha iyi birseydir bence hic ses duymadigim halde isitme cihazimi takmadigimda ii sayilan bir sekilde iletisim kurabiliyorum ama coook geriletek deyim yerindeyse alesta her tarafim konusulani anlamak icin gerilmis sekilde
    ama isitme cihazini taktigim zaman ses gelince hemen odaklanir biri bisi dedimi kacirmayayim diye gerilmem yasasin isitme cihazi
    dudak okumayi oteleyerek sagirlarin hayatini zorlastiracak gerilimi had duzeye cikaracak anlayisa karsiyim

Arkadaşlar ben işitme cihazı uzmanıyım aldığım eğitimler doğrltusunda size yardımcı olmak için yazdım ama dudak okuma olayı kişinin işitme kaybına göre ve yaşa bağlı olarak değişir kemik ölçümü ve saf ses odyosu düşük olan (50-60 desiber) olan birkişi asla dudak okumaya yönelmemeli siz dudak okurken kulağa gelen sesi ikinci plana atıyorsunuz buda kulaktan beyne giden sinirlerin titreşimini engeller dudak okumak size rahatlık olarak gelsede bu size dezavantaj olarak geri döner siz bunu farkedemeyebilirsiniz yani burdan kimsenin işitme kaybını , yaşını ve kullanılan cihazın manuel mi dijitalmi olduğunu bilmeden herkese dudak okumayı tavsiye edemeyiz Ayrıca dudak okumayı engellemek işitme enegellinin hayatını zorlaştırmak değil ilerki yaşlar için onun avantajını sağlamaktır. bu bir anlayış değil kullanım şeklidir. Kimse sizlere zorluk olsun diye dudak okumayın demez.Tabiki dudak okuyacaksınız cihaz size konuşulanları anlatmaz cihaz sadece duyurur sizin yapacagınız küçük alıştırmalarla sinir titreşimini sağlarsanız sonrası çok kolay olur .Sadece dudak okumayı alışkanlık yapılmaması lazım ama tekra söyliyim bu her cihaz kullanan için böyle değilir. cihaz test değerlendirilerek bunun kararı verilir.

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

shukufe, soykankaan 3 kişi olduk...
    3 kişi ile ancak ltd kurarız... 2 kişi daha bulalım a.ş. olsun..

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

tesekkur ederim antoksidan o da olur insallah

agliyan karanfil 50 60 ds isiten biri sagirligi kendine kondurmazkiii olsa olsa birazcik agir isitiyorum der
    siz isitme ciazi saticilari ve veya odyometristler sagirlik psikolojisini iyi bilseniz iyi olur insanlarin geneli demiyorum bizleri anlamiyorlar biz sadece duymuyoruz yoksa kendini normal sanan isitenlerden daha akilli olanlarimiz coktur dusunseninize bu kadar duymadan siz normal isitenlerle hayat ve yasam yarisindayiz
    normal duyan biri neden ddak okmaya kalksinki
    duymadigi icin purdikkat konsulani anliyor sagirlar valla biz isitme engellilerin bu cozumune sapka cikaririm

Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    07:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle yanıt yazan tüm arkadaşlara teşekkürler... Ben de sensorinöral işitme kayıplıların dudak okuması taraftarıyım.Sensorinöral kayıpta iç kulak ve işitsel yollar hasarlı demektir. Bu hasarı cihaz onaramazken biz dudak okumayalım da ne yapalım !

İkincisi dudak okumanın kulağı tembelleştirmesi söz konusu olamaz. Tam aksine işitme cihazı ile birlikte görsel entegrasyon ideal olandır. Bu sayede işitme kayıplı kişi konuşmacı ile yüz yüze olur ve konuşulanları anlamanın doruğunda kendine daha fazla güven duyar. İşitme kayıplı kişinin kendine olan güveninin sağlam olmasını istemek de alandaki uzmanların işlerinden aldıkları hazzı artırır. Sevgili Shukufe psikolojiye hakim olmalılar diyerek çok doğru bir söz söylemiş.

Alanda uzman olan arkadaşımız Ağlayan Karanfil elbetteki değerli deneyim ve bilgilerine dayanarak bizlere yardımcı olmak istemiştir; ama atladığınız bir şey var. O da başta dediğim gibi sensorinöral işitme kaybı ! 50-60 dB iletim tipiyse dediklerinize katılırım. İşitme cihazından maksimum düzeyde yararlanır; ancak ya sensorinöral ise? Ya tiz seslere doğru artan bir işitme kaybı varsa ve 3000 ve 4000 Hz'de 70 dB'lere varıyorsa işitme kaybı? Konuşma seslerinin bir kısmını anlaması haliyle zor olacak ve dudaklara ihtiyaç duyacaktır.

Üye
    KırımTilkisi Avatarı

Gerçek Adı
    Ergül Karakoç
    Son Giriş
    29.09-2015
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende işitme engelli bireyim. Dudak okuma hiçbir zaman tembelleştirmez aksine iletişimi geliştirir. Ağızdan gelen sesini dikkatlice dinleyerek dudak okuyorum, benim için iletişimin en güzel parçasıdır. Tembelleştirme konusunda birçok nedenler var duymada dikkat çekmeme, işitme cihazın ses ayarını minimuma indirmeme, işitme engelliler arasında sessizce konuşma (işaret diliyle), işitme cihazını kısa süreliğine takması yada kullanmaması, işitme cihazlarının desibele göre uygun olmaması gibi sorunlar başta yer alıyor. Tembelleştirmeyi ortadan kaldırabilmesi için işitme engellileri sürekli bilgilendirmemiz gerekiyor, özellikle işitme cihazları yetkilisine veya kbb'ye sürekli kontrole gitmesi gerekiyor. Öyle değil mi arkadaşlar....

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:19
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

ekle Avni abi beni de....

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

buyucu, ilker, shukufe, soykankaan ve ben 5 olduk...
    a.ş. tamamdır... holding için sayıyı artırsak mı?

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

tamam 6 ettik yok mu artıran...

Arkadaşlar haklısınız ben size dudak okumayın demiyorum Ben burda size cihaz satıcısı olarak yazmıyorum bunları bende özürlüyüm kendi özürümdeki insanlardan çok işitmesi kısıtlı olan kişilerle daha sık görüştüğüm için ben bu sayfaya yorum yaptım kimseye şunu yapın bunu yapın diyemem burdan ben sadece bilgimi aktarmak istedim ama siz yardım kabul etmiyormusunuz her söylediğime farklı bir tepkiyle cevap veriyorsunuz net bir cevap için kayıpın ne tür olunması bilinmesi lazım 2000de 4000de 70e çıkıyorsa mesela bu ince seslerde problem var demek bu aşamada bazı bayanların bazı çoçukların dudağını oku ama hepsini değil bir erkeksesi yada kalın bir sesi dudakla okuma ki titreşim devam etsin bir süre bunu yapsan senini için faydasını görürsün bir işitme cihazı ilk kullanılmaya başlandığında 24 saat takılmaz saat saat takarsın ilk 5 6 gün evde kullanırsın televizyon karşısında ailenle sohbet enasında sonra yavaş yavaş dışarda kullanırsınki adapte olunsun ama asla yatarken takmassın yoksa sinirleri zedeler .... Ben burda size işitme cihazı satıcısı olarak bunları yazmadım yanlış anlaşılmakta istemem

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaşım siz satıcısınız... biz hastayız.. yani sizden daha bilgiliyiz... bu söyledikleriniz yardım değil, havanda su dövmek..
    bilmediğiniz bir şey varsa sorun yardım edelim.....

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon