Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bu isitme cihazlari olmadan biz isitme engelliler yasamdan soyutlaniyoruz. hayattan kopma derecesine gelenlerimiz coktur, bu iyi sey icinde bize para pardan sonrada isitme cihazi ama onuda dilinden anlayip hastasina oneren uygulayan satan meslekte odyometristtir. odyometristinizi bulamadinizmi parayi vermissiniz cihazi almissiniz hic kiymeti yoktur cogumuz icin.
    bizler isitme engelliler icin doktor fayda etmedigi yerde bizim derdimize care bulan doktordan daha doktorumuzdur odyometrisler.
    bu kadar yuce meslege girerken universiteden mezun olurken acaba nasil hipokrat yemini ediyorlar dogrusu cok merak ediyorum.
    acaba boyle bir mezuniyet diploma torenlerinde yemin ediyorlarmidir yok boyle birsey yoksa odyometrist hipokrat yemini hakkinda sizler bu yeminin nasil olmasini istersiniz

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:37
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Hipokrat yeminini tıp fakültesini bitiren hekimler ediyor.
    Odyometristler doktor değil,yemin edemezler.
    Etmeleri de gereksiz. Kulak ölçümü yapıp doktora rapor veren bir meslek elemanının yemin etmesinin gerekli olmadığını düşünüyorum.
    Direk hastaya bir müdahalede bulunamıyorlar. Hastaya zarar verebilecek bilgileri yok.
    Hipokrat yeminin amacı,tıbbi bilgilerin kötüye kullanılmasını engellemek ve ihtiyacı olana tıbbi ve medikal tedavi uygulanmasını saplamaktır.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

sanirsam ortopedik ayaktan sizin engeliniz bunun yapma protezi gibi dusunr isitme cihazi hakkinda bilginiz yoksa tabii saygi duyarim sehribanu
    ama bizler icin oyle degil iste azicik isitmemiz odyometristin elinde vezirde olur rezilde olur

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Biliyorum,odyometristlerin ne iş yaptığını,sağlık alanında çalışıyorum..
    Oyle düşünürsek,sayesinde yürüdüğüm koltuk değneğini yapan işçinin de yemin etmesi gerekir..
    Odyemetrinin sizin için önemli olduğunu biliyorum,ancak hekimin yazdığı kulaklıkla duyabiliyorsunuz,odyometristin bir fonksiyonu yok burada..Bu anlamda bir teknisyenin yemin etmesi gereksiz geliyor bana.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

sizin engeliniz gozonunde sehricihim gorur fizik kanunu burdan bir cm curdan yarim cm olcer bicer diyorum, ama bak cok topal bir arkadasim vardi kucukken hic ayrilmadigim o kadar bilgim var sizin islerden.
    ama bizimki hic gorunmuyorki.beni doguran kac yillik annem bile elalem cihazina sevinir bizimki yok halde bi suru para verip aldigimiz analog cihazi kavga dovus taktiramiyos derdi. ustelik dudak okuyan ben duymadigim zaman dikkat etse her seyi duyurda isine gelmeyen yerde duymuyor derdi. bunu anlatmakta maksadim hangi desibeli nasil duyur dersem anlayabilirmisin. cok az ses duyan ben ne cekmisimdir zamaninin bilgisiz odyometristlerinden. ama onlarida suclamiyorum. o zaman odyoloji bilimi o kadardi, simdiki odyologlar yetisiyor odyometristler universiteli oluyor yoktu ki desibelini frekansini bilsin, ses duymus konusabiliyo al sana iste bu dikkat ederse duyuyo ansiz oluyorduk yaa.
    bu konuyu acmAMDAki maksat bir art niyet degil ne yapayim merak ediyorum. konuya katki yapanlara tesekkur ediyorum

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Ne demek istediğinizi anlayamadım

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

anlatamamisim saglikcisiniz ordan anlatayim, odyometrisler odyologlar olmazsa onlar tahlili tetkiki yapmassa doktorlar kulaktaki hastaliga bile zor teshis koyarlar,hatta odyologlar bu kulak hastaliklarindaki hastalik icin daha yerinde teshis koyarlar eger sinirlerde sorun varsa artik is doktorluktan cikmistir.
    birde cihazi desibeline gore ayarliyamaz gelisi guzel ayar yaparsaniz o az isitmede sizlere omur, doktor bile birsey yapamaz

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    11

OZGÜN METİN ÇEVİRİSİ

Hekim Apollon, Asklepius, Higiya, Panacea üzerine ve bütün Tanrı ve Tanrıçaların huzurunda yemin ederim ki, yeteneğim ve gücüm elverdiğince bu and ve sözleri tutacağım:

Bu sanatta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım, ihtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim, çocuklarına kardeşim gibi bakacağım ve öğrenmek isterlerse bu sanatı ücretsiz öğreteceğim; ilaç reçetelerini, şifahi bilgileri ve diğer bilgileri sadece ve sadece kendi evlatlarıma, hocamın çocuklarına ve hekimlik kurallarına uygun sözleşmeyle bağlı ve and içmişlere öğreteceğim.
    Yeteneğim ve hakimiyetim ölçüsünde hastalarımın iyiliği için tedaviler önereceğim ve asla kimseye zarar vermeyeceğim.
    İsteyen hiç kimseye öldürücü bir eczayı ne vereceğim ne de bunu tavsiye edeceğim; benzer şekilde, bir gebe kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim.
    Hayatımın ve sanatımın saflığını koruyacağım.
    İç organlarındaki taşı keserek almayı, hastalığı çok açık olan hastalarda bile, işin ehli olan[cerrah]lara bırakacağım.
    Hangi eve girersem gireyim, bütün kasıtlı kötülük ve suistimallerden ve özellikle de ister hür ister köle olsun erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan kaçınarak, sadece hastaya yardım için gireceğim.
    Gerek sanatımın icrası sırasında gerekse insanlarla gündelik ilişkideyken edindiğim bilgileri ortalığa saçmayacağım, bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım.
    Bu yemine sadık kalırsam hayatımı ve mesleki uygulamalarımı insanların tümünden ve her zaman saygı görerek mutlulukla sürdüreyim, ama ona ihanet eder ya da çiğnersem tam tersini yaşayayım.

GÜNÜMÜZDE UYGULANAN YEMİN

Özgün metin zaman içinde defalarca değişikliğe uğramıştır. Hipokrat dönemindeki özgün metinde tıp tanrısı Asklepios üzerine yemin edilirken, günümüzde kutsal inançlar ya da namus ve şeref üzerine yemin edilmektedir.

Türkiye'deki tıp fakültelerinin mezuniyet törenlerinde kullanılan en yaygın metin şöyledir:

« Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma, hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, insan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime ve bilgilerimi insanlık aleyhinde kullanmayacağıma, mesleğim dolayısıyla öğrendiğim sırları saklayacağıma, hocalarıma ve meslektaşlarıma saygı göstereceğime din, milliyet, cinsiyet, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime, mesleğimi dürüstlük ve onurla yapacağıma, namusum ve şerefim üzerine yemin ederim. »

kaynak ; Vikipedi

birilerini suçlamadan önce o konuyu bilmeniz gerekir diye düşünüyorum.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

suc teskil eden yerini soylyeydiniz madem nerde yanlislik var. bir ardniyet olarakmi goruyorsunuz. bunu iyiniyetle yazdimki merakta ediyorum. benmi anlatamadim

Üye
    twilight Avatarı

Gerçek Adı
    Serdar
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:48
    Yaşadığı Yer
    Başkent
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    29

shukufe sen bu odyocularla kafayı bozmuşsun aslında sana hak veriyorum.Neden odyometris olmuyorsun baya azimlisin de.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

nasi olayim yazdigim mersiye bile suc gibi goruluyor cok olmak isterimde duymayan sagir bunu yapamazki. odyoloji dunyasini cozebildigim kadar cozmeye calisiyorum. cokta hevesle hemde. ama burda yanlissa eger sakincali birsey gorulmusse yonetim kaldirsin basligi kirilmam
    ben demistimki hep doktor deyince hurmet saygiyla ozentiyle bakiliyorya. doktorlar icin bir ovunc ya mezuniyetlerinde. oyle bir seymis gibi geldi bana
    ama onlar yanlis anliyorlarsa ozur diliyorum odyoloji dunyasindan

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Odyoloji dünyasından değil hekimlerden özür dilemeniz gerekir. Hekim olmak için 11 yılını veren insanları iş bilmez duruma getirdiğiniz için
    Odyologlar kişilerin sesi yüzde kaç oranında işittiklerini,aletlerle test eden yardımcı sağlık elemanıdır.
    Odyologlar duyma engelli kişilerin nasıl bir alet kullanması gerektiğini bilemez.Bu işe yetkin tek kişi hekimdir.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

doktorlar icinde ozur dilim madem kotu birsey yazmissam sehricigim tuh yaa ne ne sam sekeri oldu bu benim konu

kusura bakma simdi yilmaz ozdil okuyodum
    eeeat kosar baht kazanir adalet isteyen na kazanir

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Senin isteğin adalet olmadığı için birşey kazanamazsın

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    meslek yemini etmek, meslege baslarken onurlandirmak, mesleginin ne oldugunu bilmek. meslegiyle ovunmek icin o andi okumaktir benim dusuncem.
    butun meclisteki bakanlarda yemin edip ise basliyorlar sehricigim bunu biliyosunki bana muhallefetini pek anlamadim simdi
    ha ben yemin ettim diyen mesleginin onurunu dusunmeden yada yanlis kullanan icin yemin edilen meslekler mensubu yokmu
    buna carpilmamis olmemis bi felakete ugramamis. uygulamak veya uygulamamak insanin onuruna niyetine kalmistir
    dersinki bazen yanlis isler cikabilir o zaman ne olacak. niyet dogruysa vicdan rahatsa sevapli bile olabilir. cunku bu saglik.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon