Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 37 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Yasaklı Üye
    berkemeteatasoy Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT DOĞAN
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    21:13
    Yaşadığı Yer
    MARDİN-MİDYAT
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba

ücret ayrımı için temsili bi dava örneği arıyorum.eşit eşit degerde iş için ücret ayrımı olamaz diye..buna benzer bi örnek

Üye
    svedrif Avatarı

Son Giriş
    23.12-2013
    Saat
    23:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

size tavsiyem..işçi sendikalarıyla muhatap olmanız onlarda böle bir davanın belgeleri var..
    bizim kurumda işçi kadrosunda olanlar dava açtılar ve kazandılar..

Üye
    rusa Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul-ataşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

soru bilinmez lerle dolu acmalısın...
    özeldemi ,kamudamı???
    örneğin sözleşmen varmı??
    sendikalımsıın..?
    vs vs....
    odan sonra yardımcı olcaklar çıkacakdır

Yasaklı Üye
    berkemeteatasoy Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT DOĞAN
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MARDİN-MİDYAT
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    6

Amerikan firması sözleşmemiz var.sözleşmede mesai alamaz diyor.engelli olmayanlar 5000 brüt engelli olanlar 2000 brüt yani sadece ücret te degil diger yaptırımlarıda var..terfi ve zamda da ayırıyor..

Sendikalara güvenmiyorum daha önceki işyerinde de buna benzer bi davranış vardı.sendikaya söyledik arkadaşlarla ofislerine gitmiştik.hakkınıza razı olun,işmi var bak ne güzel işiniz var..yasa böyle demiyor dedik..sen boşver yasayı dediler toley iş sendikası idi ...ilk çıkarılan 2 kişi engelliler oldu..bırak hak almayı kabadayılık bile yaptılar..merhamet vijdan beklemen doğru olmaz sendikacılardan...

Üye
    rusa Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul-ataşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sözleşmende ne yazıyosa o...
    sendika yardımcı olmaz değil... olamaz..(sözleşmeyi sen yapmışısn sendika burada konu dışı)...
    sen işe girerken işverenle sözleşme yapmışsın ..ona tabisin demektir..
    ha cok diyorsan ila bir şey yapacam...
    sözleşmenin örneğiyle bir avukata danış....sözleşmen dışı bir terslik varsa ozman hak sahibisin...
    ama sanırsam sen daha cok sözleşmenin tertibi konusunda bilgi araştırması yapmalısın....
    engeliye uygun sözleşmemi değilmi vs vs..
    yoksa senin burda benim anladığım mesai alamıyorum..az para verıyorlar...
    bende şunu derim..engelli olmadığını varsaysakta..
    iş hayatı boyledir....
    engeli olsanda olmasanda maaşlar ,;
    kişilere göre ,
    ögrenime göre ;
    yetenege göre,
    tecrübeyegöre,
    hepsinden önemlisi SÖZLEŞMENE göre değişkendir...
    devlet kurumu dedılkı belı standartı olsunn...
    her şeyden önemlisi saten...
    eşit olmadığınızı belirten en önemli şeyde..SÖZLEŞMELERİNİZ....
    sen sözleşmenin ayrıntılarında yogunlaş...
    yazdıklarından sana ayrımcılık değil imzaladığın sözleşmeden pişman olmuş havası anlaşılıyor...
    sakına yanlış anlama..satece objektif okursak sordugun soruya;
    cevabı saten kendin vermişsin...
    engeli yada engelsiz..iş sözleşmesi yaptıysan.ona tabsiin...

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım yaptığın işi ve özelliklerini belirtirsen daha iyi olur.
    Mesela ne mezunusun kaç dil biliyorsun?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Örnek dava bilmiyorum, ama şöyle bir mevzuat söz konusu: YURTİÇİNDE İŞE YERLEŞTİRME HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Ayrımcılık yasağı
    MADDE 17 – (1) İşe alınmada; iş seçiminden, başvuru formları, seçim süreci, teknik değerlendirme, önerilen çalışma süreleri ve şartlarına kadar olan aşamaların hiçbirinde özürlüler ve eski hükümlüler aleyhine ayrımcı uygulamalarda bulunulamaz.
    (2) Çalışan özürlü ve eski hükümlülerin aleyhine sonuç doğuracak şekilde, diğer kişilerden farklı muamelede bulunulamaz.
    (3) Ayrımcılık veya farklı muamele gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile işverenler için 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 122 nci maddesi hükümleri uygulanır.

İşyeri ve çalışma koşullarının özürlülere göre hazırlanması
    MADDE 18 – (1) İşverenler, işyerlerini özürlülerin çalışmalarını kolaylaştıracak ve işin özürlü çalışana uygunluğunu sağlayacak şekilde hazırlamak, sağlıkları için gerekli tedbirleri almak, mesleklerinde veya mesleklerine yakın işlerde çalıştırmak, işleriyle ilgili bilgi ve yeteneklerini geliştirmek, çalışmaları için gerekli araç ve gereçleri sağlamak zorundadırlar.
    (2) Uygun koşulların varlığı halinde çalışma sürelerinin başlangıç ve bitiş saatleri iş kanunlarında belirtilen sürelerden az olmamak koşuluyla, özürlünün durumuna göre belirlenebilir.

Özürlülerin çalıştırılamayacakları işler
    MADDE 19 – (1) Yer altı ve su altı işlerinde özürlü işçi çalıştırılamaz.
    (2) Özürlüler, sağlık kurulu raporunda çalıştırılamayacakları belirtilen işlerde çalıştırılamaz.

________

Türk Ceza Kanunu
    Madde 122

Ayırımcılık
    Madde 122- (1) Kişiler arasında dil, ırk, renk, cinsiyet, özürlülük, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım yaparak;
    a) Bir taşınır veya taşınmaz malın satılmasını, devrini veya bir hizmetin icrasını veya hizmetten yararlanılmasını engelleyen veya kişinin işe alınmasını veya alınmamasını yukarıda sayılan hallerden birine bağlayan,
    b) Besin maddelerini vermeyen veya kamuya arz edilmiş bir hizmeti yapmayı reddeden,
    c) Kişinin olağan bir ekonomik etkinlikte bulunmasını engelleyen,
    Kimse hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    rusa Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul-ataşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sözleşmende;
    yıllık zam oranın.yapacağın işler terfilerde ne yazıyor...
    bunlara aykırı bir durum varmı???
    engelisin diye san farklı başkasına farklı sözleşmemei yaptılar...??
    her konu mualakta yardım arıyosan bunları belirt melisin ben ce..

Yasaklı Üye
    berkemeteatasoy Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT DOĞAN
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MARDİN-MİDYAT
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    6

Sözleşmede mesai alamaz diyor.mesala zam yapıldı sağlam olanlar bizden fazla zam aldılar zaten maaşları bizim en az 2,5 katı yasal stadüde çalışanların sözleşmesi farklı sağlam olanların farklı onlar işe yüksek maaşla başlıyor 7 senelik adam var engelli üniversite mezunu sağlamların yarısını bile alamıyor ve yaptığı iş sağlamlardan daha üst işler hatta egitim veriyor yeni başlayanlara bu arkadaşımız bile çok düşük alıyor.

Üye
    rusa Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul-ataşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kalbinizi kırıp sizi ümit sizliğe itmek istemem ;
    ama sizin sorununuz.işe girerken yaptığınız sözleşme ile alakalı..engeli değil sağlam da olsanız.
    bu nun bazılarının haketmediği halde yüksek maaş alaması bazılarının hakının yenmesi cok doğal iş hayatı içinde var olan şeyler...
    siz engeliyim diye yapıyorlar kanısındaysanız.söleşmenizle dava acmak..
    yok engeliyim diye alınganlık yapıyorsanız..bu sizin değil işhayatındaki tüm engellierin sorunu...
    not:
    biizim işyreinde avukat olup iş çi kadrosunda çalışan 10 larca işçi askeri üçret alamakta..bakın avukat diyorum..dedim haksızlık değilmi bu...
    baştan sözleşmede işçi kadrosunda girdiklerinden(sözleşme sözüne dikkati tekerar celerek)
    dava acsalar felan hikaye olacağını kendileri bizzat belirtdiler...
    ve eklediler sözleşme gereği işçi olarak girip avukat lık yapıyorlar diye dua edelim ,velefki avukatlık yaptırmayıp düz işçi olark ta çelıştırıla bilmeleri sözleşmeleri gereği normal kabul edilebilir iş verenin yasal hakıdır...
    maaş konus na hiç değinmeyelim isterseniz...

Üye
    Sk1973 Avatarı

Gerçek Adı
    S. K.
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım ben de bir amerikan şirketinde 2004-2010 yılları arasında finans departmanında dediğiniz şartlarda çalıştım. Benim maaş farkım sizinki kadar fazla değildi ama kayda değer bir fark vardı (%45 civarında). 2010 yılında MEB'in memuriyet sınavını kazanınca ayrıldım ve kıdem tazminatımı istedim. Ancak vermeyeceklerini söyleyip kalmam için maaşıma zam yapmaya kalktılar. Ben de memuriyete geçeceğimi bunun son şansım olduğunu söyledim. Memuriyette bu kadar bariz ayırımcılık olmadığını düşünerek 2010 Eylül ayında tazminatımı almadan işten ayrıldım. Bunları yaşarken bir avukatla temas kurup durumumu izah ettim ve temin edebildiğim kanıt olabilecek tüm evrakları avukata verdim (Maaş bordroları, yazılı zam talepleri, bu taleplere cevaben zam yapılmayacağını belirten emailler, işyerinde aynı işi yaptığım kişilerin isimleri ve TC Noları vs vs). Avukat bu sürecin herhangi bir batı ülkesinde yaşanması durumunda milyon $'lık tazminat talebi ile dava açılabileceğini belirterek benim davamı üstlendi. Kıdem tazminatı ve geçmiş yıl ücret farklarını (emsal iş yapan kişilerin ücreti ile benim ücretim arasındaki farkları) mesaileri, bunların gecikme faizleri ve bir miktar da manevi tazminat davası açtı. Ben iş yerinden ayrılırken herhangi bir istifa veya ayrılma dilekçesi vermedim. Avukat ayrıldığım tarihte noterden ihtar göndererek iş akdimi fesh ettiğimi ve yukarıdaki sebeplerle tazminat talebimi bildiren bir yazı ile dava sürecini başlattı. Dava tabii ki ağır yürüyor. Ancak avukat sürecin lehimize geliştiğini bildiriyor. Bu yıl sonu veya önümüzdeki yılın ilk yarısında bir netice alabileceğimizi söylüyor.
    Durumumuz farklı çünkü ben işten ayrıldım ve bu işleri yapabildim, siz tabii ki orada çalışırken böyle bir girişimde bulunursanız (kılıfına uydururlar ve) işinizden olursunuz. Eski şirketimde bu durumumu bilen ve mahkemede şahitlik yapmak isteyen özürlü kadrosunda çalışan arkadaşlarımı işten atmakla tehdit ettiler. O yüzden benzer bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Üye
    rusa Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul-ataşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bazaen ara sıra yazmaktan usanıyordum ..ama bu sıralar hepten usanır oldum..
    benim bile sabrım sona geldiği sinirlerimin zayıfladığını hissettim..acaba yazmaya aramı versem acaba ben de sorun mu vardiye...
    sayın sk 1973
    kalbinizi kırıp sizi ümit sizliğe itmek istemem ;
    ama sizin sorununuz.işe girerken yaptığınız sözleşme ile alakalı..engeli değil sağlam da olsanız.
    bu nun bazılarının haketmediği halde yüksek maaş alaması bazılarının hakının yenmesi cok doğal iş hayatı içinde var olan şeyler...
    siz engeliyim diye yapıyorlar kanısındaysanız.söleşmenizle dava acmak..
    yok engeliyim diye alınganlık yapıyorsanız..bu sizin değil işhayatındaki tüm engellierin sorunu...
    not:
    biizim işyreinde avukat olup iş çi kadrosunda çalışan 10 larca işçi askeri üçret alamakta..bakın avukat diyorum..dedim haksızlık değilmi bu...
    baştan sözleşmede işçi kadrosunda girdiklerinden(sözleşme sözüne dikkati tekerar celerek)
    dava acsalar felan hikaye olacağını kendileri bizzat belirtdiler...
    ve eklediler sözleşme gereği işçi olarak girip avukat lık yapıyorlar diye dua edelim ,velefki avukatlık yaptırmayıp düz işçi olark ta çelıştırıla bilmeleri sözleşmeleri gereği normal kabul edilebilir iş verenin yasal hakıdır...
    maaş konus na hiç değinmeyelim isterseniz!!!!
    ...........................................
    ben;
    bizzat engeli olarak kendim işte çalışmaktayım..
    iş hayatım tan menun muyum .eh işte allha şükür...
    maaş ageri üçret..mesleğim yıldız teknik ünüversitesi inşaat..
    çalıştırıldığım kadro;
    düz mememurlukk...
    bunda önce de özel sektorde normal ve engelı kadrolarında çalıştım...
    maaş ve maaş zamları terfi ve kadrolar özel sektörde ,,
    işveren yakınlığınla alakalı ..
    en kurumsal firmalar bile..işe kendi tanıdık eş dost ahbanın alırlar..ve sistem ona göre işler..onarı arasında bile maaş farklerı sosyal farklar vardır...
    gel gelelim biz engel,leri saten kanuni zorunlulukla aldıkları için (bir çoğu alamak ıstemez,)(sizin durumunuz nedir bılmıyorum)..
    adımız üzerinde engeler tabiki olacak...ama varsın bu maaş konusunda olsun...
    saygılarımla.selametle...

bu yazıları okudunuz mu bilmem ama sizin yazdıklarınızın bu soruyla alaksını çözemedim...
    dersenki var onada eyvallah...

Üye
    Sk1973 Avatarı

Gerçek Adı
    S. K.
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki; tabii ki bu şirketler aptal değiller sözleşme ile ayırım yaparak bunun yaptırımına katlanmazlar ancak yazılı olmayan bir ritüelle her konuda ayırımcılık yapmaktadırlar. Herhangi bir taleple yöneticinizle konuşmaya kalktığınızda; ee çok iyisin aslansın kaplansın fakat işe giriş kadron itibarı ile yönetim kabul etmez gibi cevaplar ile karşılaşıyorsunuz.

Sonuç olarak kimse mücadele etmez ise bu durumu kabullenerek yakınmaya devam edip yakınanları dinleyeceğiz.

Herkesi kendi koşullarına uygun şekilde mücadeleye davet ediyorum

Bak rusa arkadaşım herşeye cevap yazmak zorunda değilsin ki zorlama kendini herşeye cevap yazayım diye. Sen benim yazdıklarımın konu ile alakasını çözmeye uğraşma. Yzdıklarımın muhatabı da değilsin. Tavsiyem şudur ki konu ile bağlantısını araştıracağına insan davranışlarından feyiz almaya çalış daha mutlu olursun.
    Yazdıklarımın konu ile bağlantısını da konuyu açan arkadaşıma bırak.

Üye
    rusa Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul-ataşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yok bunu denedim..
    bu sitenin özeliğiymiş yeni yeni çözmeye başladım...
    her kes ayrı telten calıyor...kimse kimseyi anlamaya çalışmıyor...soru soran ne sorduğuna bakmadan herkes kafasına göre yazıyo çiziyo...
    oda olmuyo ...
    sen yada ,ben yada, başkası soru yu es gececez hikayeler anlatacaz ..soruya cevap vermicez..kendimizce eğlenecez..bunada insan davranişlarındaki feyiz kuralarına uymak diyecez...
    forumun amacı bumu kimse kimseyi kırmadan aklına geleni söylesin....
    senin yazdığın yanlıştır yada doğrudur.. kararı tabiki okuyanın kendisi verecek...
    ama aklın yoluda birdir...
    sorunun cevabıysa asıl konumuz...senin ki soruyu sulandırmaktan öteye gitmiyor...
    bunu anlayışla karşılamamı bekleme...
    muhatap konusu tabiki muhatabım yanlış yönlendirmede sen değil başkasıda olsa muhatap kabul ederim kendimi sen olmamakta serbestsin.....

insan davranışlarındaki feyiz kapsamında ::::aynen senin gibi aklıma geleni yazıyorum say vesselam....

Üye
    Sk1973 Avatarı

Gerçek Adı
    S. K.
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bak rusa arkadaşım telkinimi yineliyorum her şeye cevap yazmak zorunda değilsin. Özellikle rica ediyorum, benim yorumlarıma özellikle cevap yazma ki düşük profilli bir tartışma yaşamıyalım.

Yazdıklarımdan anlaşılacağı üzere konuyu açan arkadaşımla çok benzer durumlar yaşamışız ve ben bu durumu hukuk yolu ile çözmeye çalışırken izlediğim yolu aktardım ki arkadaşım da bir bağ kurup izleyeceği yola karar versin diye. Çünkü çok benziyor ve sen bu durumu, soruyu sulandırmak olarak niteliyorsun.

Eğer avukatlık, savcılık veya hakimlik mesleğini icra etmiyorsan kendi yazdıklarını, benim yazdıklarımı ve diğer kişilerin de yazdıklarını da tekrar okuyarak konuyu kimin sulandırdığını idrak etmeye çalış.

Çalış ki kimin konuyu sulandırdığını, kimin aklına her geleni yazarak demogoji yaptığını, kimin de konunun çözümüne katkısı olabilecek bir tecrubesini aktardığını anlayabilesin.

Arkadaşımızın mevcut durumunu, iş kanunu konusunda uzmanlaşmış bir hukukçu ile değerlendirip varsa kanıtlarını sunarak hukuki bir süreç başlatmak ve bu konudan netice almaya çalışması akla en uygun yol olacaktır.

Ancak bunu yaparken de işini kaybetme tehlikesini göze alması, gerekirse yeni bir iş bulana kadar bekleyip iş bulduktan sonra bu süreci başlatması, kendi özel koşulları ile beraber değerlendirip bir yol izlemesi en uygun durumdur kanaatindeyim.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon