Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ECOnomiST Avatarı

Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    18:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar.

bundan yaklaşık 3 ay önce hem kendi ihtiyaçlarımı karşılamakta hem de ailemin kullanması için bir araç alalım dedik. tanıdık bir arkadaştan 11 bin tl ye normal bir araç satın aldık. babam ve kardeşim kullanmaya başladı. fakat adam bize aracı devredemeyince sorunlar başlamış oldu.

aslında bizden parayı alıp vergisel borçlarını kapatacağını ve devirde bir sorun olmayacağını söylemişti fakat fare dağ doğurdu misali vergisel borçlar çok fazla çıktı ve parasını almış olmasına rağmen arabayı bize devredemedi.

bu noktada tek yapabileceğimiz şey bir borç senedi yapmaktı. sıradan bir senet yerine daha sağlam olan noterde düzenlenmiş 20 bin tl lik bir senet yaptırdık. üzerinde araçla alakalı hiçbirşey geçmemekte. sadece bu şahıstan 20 bin lira borç aldım ve şu tarihte hepsini ödeyeceğimi taahhüt ederim deniyor. o tarihe de sayılı günler kaldı ve malesef ne aracın devri ne de paranın geri iadesi gerçekleşecek.

görünen o ki hukuki süreç başlatmamız gerekecek. bu süreçle alakalı merak ettiğim şu başlıkları cevaplayabilirseniz çok sevinirim. ilginize teşekkürler.

avukat tutacağım bunun maliyeti nedir? icra takibiyle alakalı yapılacak masraflar nelerdir? söz konusu tutarın 1/3 ü bankaya yatırılmalıymış. doğru mudur? mahkemeye intikal süreci ne kadar sürer? adamın üzerine kamyon bize sattığı araç ve sanırım evi var. bizim 20 bin tlnin sizce ne kadar geri döner? (allahtan senet tutarını yüksek tuttuk)

Yasaklı Üye
    barok Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    19.11-2012
    Saat
    13:03
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu noktada iki yol mevcut
    ,birinci yol teminet yatırıp ticaret mahkemesinden ihtiyati haciz karar ı çıkartıp ,haciz yoluna gitmak,bu noktada sanıyorum %20 oarnında bir bankaya teminat yatırman gerekiyor.bu teminat mektubuyla bu kararı çıkartman olası..diğer yandan tebligat yapılacaktır borçluya,borçlu bu ödeme emrine itiraz etmez ise ,ardından teminatını hemen çekebilirsin bu süre tebligat yapıldıktan yedi gün sonradı(kesinleşme)borçlu itiraz etmesi halindei, hakim senin bu alacak verecek meselesini irdeleyecektir,sende bu borcu ispatlamakla mükellefsin.zaten notrden yapılan sözleşme bunun ispatıdır..borçlu haksız yere itiraz ederse,%40 oranında borç artırılır ve bu arttırlıan kısım ceza olarak boçludan alınır,(ama sana veilmez,devlet gelir olarak kaydeder,yani eziyeti çeken sen parayı alan devlet . )

bir de ilansız ödeme var dır ki,bu biraz ucuz bir yoldur fazla maliyeti yoktur,ödeme emri gönderirsin icra dairesinden ,borçlu itraz etmezse bu yedi günde kesinleşir,artık haciz yapma durumun vasıfları oluşur..

ama şunuda unutma en güzel mahkeme kararı en kötü anlaşmadan iyidir..yani elinden geldiğinde parayı elden almaya gayret et..hiç olmazsa yüzde on a kadar tahsil harcı ödemzsin ,aynı zamanda dosya açma tebligat paralarından yırtarsın...

bu yurkardaki anlattıklarımı ,bir avukat olmayan birinden dinlediğini unutmadan,yapacağın kanuni takiplerinde her türlü bağlıyıcılık seni sorumlu tutar,yani bu konuda bu yazdıklarımı kesin doğrudur kabul etmemeni belirtirim....selamlar..

not; birinci yolda ihtiyati haciz kararını çıkardığın zaman borçlunun haberi dahi olmadan haciz kararını uygularsın,arasında ki fark bu.diğer yolda borçluya haber verdiğinde ,borçlu mal kaçırma işlemine başvurabilir..(öneml)

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

birde elindeki senedi kirdirip eksikte olsa parasini alir gibi biliyorum baska secenek benimki

Yasaklı Üye
    barok Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    19.11-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

shukufe;

yok yok öyle şeylere itibar etme sakın,çünkü bu borç arkasına imzalayıp ciro şeklinde verdiğinde ,bu borcu sen masraflarıyla beraber ödemek zorunda kalırsın ki,başladığın yere dönmüş olursun,buna itabar etmemeni salık veririm.sanıyorum şukufenin dediği senedi kırdır eksik te olsa parayı al demek istemiş ki,buda borçu ödememe hainde ciro eden bu parayı ödeyecek demektir..

Üye
    ECOnomiST Avatarı

Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cevapların çin çok teşekkür ederim barok...

evet shukufenın dediği benimde pek aklıma yatmadı. beni başladığım yere döndürecek girişim olacaktır. faktoring şirketlerine de başvurayım dedim fakat biliyorsun ticari bir işlemden doğmayan bu tür senetleri kırmak söz konusu değil.

barok şu sözlerin de hata mı var?

ama şunuda unutma en güzel mahkeme kararı en kötü anlaşmadan iyidir..yani elinden geldiğinde parayı elden almaya gayret et..hiç olmazsa yüzde on a kadar tahsil harcı ödemzsin ,aynı zamanda dosya açma tebligat paralarından yırtarsın...

en kötü anlaşma en güzel mahkeme kararından iyi dir mi demek istedin? anlaşabileceğimizi sanmıyorum. adam pazarcı ve yok domates pahallandı yok hastam var derken 3 ay oldu. birde dikkat ettiysen senet bedeli borcun 2 misli!! yani ben bu noktada en en kötü ihtimalle senedin yarsını tahsil etmiş olsam dahi kardayım ki bu kadar büyük bir masraf da çıkmaz diye düşünüyorum ve senin toplamda bana ne kadar masraf çıkacağı hakkındaki fikrini de merak ediyorum.

Yasaklı Üye
    barok Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    19.11-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ECOnomiST

burda borcun ne kadar olduğunu bilmem ,ama noterde yazılı olan tutar üzerinden konuşuyorum,yani bu kadar beklemişsin yok bu kadar zarara uğramışsın bilemem ama ortak bir rakkamda anlamışsınız,elbette bu rakkam üzerinden dosya açacaksınız..yani borca kısmi itirazı varsa da etsin o ispatlamakla mükellef..
    sonuç olarak kendince ,ben elimden gelen her türlü yardımı yaptım ve için rahatsa ,hiç bekleme yapma,dosya aç..

bence avukata şimdilik verme ,bilmiyorum zamanın var mı ama bir yarım gün de ,adliyede ki memurlar aaçıktan bir miktar par averisen kendinde bu işi halledebilrisin..ama dediğim gibi memura yaklaşırken dikkat et,kaş yapayım derken göz çıkar ma..
    ama illaki memur avukat a git derse yapacak bişey yok..bir de o icra dairesindeki memur u masai saatinde bulma ,mümkünse daira dışında yakala,yada yan dairelerden bir memur ayarla,bir hizmetli bile senin işini şipşak bitirecektir,sana kolay gelsin..zaten ilk dosyayı açtıktan sonrası kolay ,çorap söküğü gibi gelir..elinide cebine atmaktan çekinme..

Üye
    ECOnomiST Avatarı

Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    walla barok iyi hoş diyorsun ama biz bu tür işleri her gün yaşayan kişiler değiliz. elimize yüzümüze bulaştırırız. tanıdığımız olsa olurdu ama malesef icra dairelerinde öyle bir tanıdığımız yok.

bize tavsiye ettiğin ilk seçeneği uygulamayı düşünüyoruz zira elimizdeki evrağın borçlu tarafından inkar edilmesi söz konusu olamaz. sırf böyle bir duruma düşersem diye zamanında 300 lira masraf yapıp noterde bu seneti yaptırdım. keşke bu duruma gelmeseydik ama geldik. en azından elimde şüphe götürmez bir evrak var ve karşı taraf çılgın değilse bu evrağa itiraz etmeyecektir. belki tutar anlamında kısmi itiraz edebilir ama canımı sıkarsa ben 20 bin in tamamını elden verdim der kenara çıkarım. hep ezilen dürüstler oluyor. keşke anlaşma yoluna gitse de benim 11 binimi bi şekilde geri verse. kimsenin parasında pulunda gözümüz yok ama dürüstçe iş yapmak diye bişey kalmamış.

konuyla alakalı bilgi sahibi diğer arkadaşlarımdan da nasihatlerini bekliyorum. özellikle avukat tutma süreci ve bunun bana maliyeti hakkında fikir sahibi olanların bilgilerini bizle paylaşmasını rica edeceğim.