Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 49 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    MÜDÜR1976, bence elinizdeki eski raporunuz geçerlidir:

• Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik

Kazanılmış haklar
      GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce;

a) 18/3/1981 tarihli ve 8/2620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tesbit Şekli ile Uygulanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınan ve Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulunca nihai olarak karara bağlanan raporlarda yer alan çalışma gücü kayıp oranları,

b) 20/6/2006 tarihli ve 26204 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelikle yürürlükten kaldırılan 6/1/1994 tarihli ve 21810 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınan ve Emekli Sandığı Sağlık Kurulunca verilen nihai raporlarda yer alan vücut iş görme gücü kaybı oranları,

c) 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30 uncu maddesi gereğince kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde istihdam edilen özürlülerin işe girişlerinde almış oldukları özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları,

ç) 6/2/1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda verilmiş olan özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları,

geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.
    Elinizdeki raporla işlem yapılması zorunlu! Maliye buna uymazsa, bu tartışmada ele aldığımız gerekçeler çerçevesinde hukuki süreç başlatın...

Üye
    MÜDÜR1976 Avatarı

Son Giriş
    29.04-2011
    Saat
    09:22
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim oturan boğa hemen hukuki işlem başlatmamda bi sakınca varmı öğrenebilirmiyim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Yukarıdaki Ç maddesini vurgulayan bir dilekçeyle Defterdarlığa müracaat edin, sizi reddetsinler, ondan sonra hukuki süreci başlatın...

İstanbul'daysan, avukat konusunda bir arkadaşımı önerebilirim?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    veroçka Avatarı

Son Giriş
    04.09-2013
    Saat
    15:07
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,
    bende bi kaç şey buldum paylaşmak iserim, ama OturanBoğa'ya teşekkür etmeden geçemem. Önümüze konulan engelleri aşmak için verdiği emek için.
    Danıştay!ın bilgi bankası diye bi adresi var. ordan konuyla ilgili daha önce görülmüş davaları inceledim. Ancak İçişlerinin yayınladığı kararları burda bulamadım. Aldığım sonuçlar:

1- Daha önce alınmış bütün raporlar kabul edilmiyor.
    Karar:

Dairesi Karar Yılı Karar No Esas Yılı Esas No Karar Tarihi
    VERGİ DAVA DAİRELERİ 2001 42 2000 272 26/01/2001

SAKATLIK İNDİRİMİNDEN YARARLANMAK ÜZERE MÜRACAAT EDEN DAVACIYA HASTANEDEN VERİLEN RAPORLARDAKİ SAKATLIK TANISINA GÖRE HANGİ ORANDA SAKATLIK İNDİRİMİNDEN YARARLANACAĞINA MERKEZ SAĞLIK KURULUNCA KARAR VERİLECEĞİ,
    -YÖNETMELİĞE GÖRE BELİRLENMEYEN SAKATLIK ORANLARINA İTİBAR EDİLMEYECEĞİ HK.<

Yukarıda açıklanan (Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık derecelerinin Tespit Şekli ile Uygulanması Hakkında Yönetmelik, 28 Nisan 1981 günlü ve 17324 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren) Yönetmelik kurallarına göre hizmet erbabının sakatlığı nedeniyle çalışma gücünün kayıp oranını belirleme görevi Merkez Sağlık Kuruluna ait olup, İdare Mahkemesince davacının ... Hastanesine sevki üzerine anılan hastane sağlık kurulunca verilen ve davacının %50 sakat olduğuna ilişkin bulunan 11.6.1996 tarih ve 2433 sayılı raporda saptanan orana itibar etmek mümkün olmadığından söz konusu raporu dikkate alarak dava konusu işlemin iptaline karar veren vergi mahkemesi ısrar kararı hukuka uygun bulunmamıştır.

2-Daçılan davada hakimin Adli Tıp'a gönderme hakkı bulunuyor. Adli tıp'ın verdiği rapor geçerli sayılıyor.

Karar:

VERGİ DAVA DAİRELERİ 1999 78 1998 304 12/02/1999

Davacının 1990 yılından itibaren % 42 oranında iş gücü kaybı
    nedeniyle sakaklık indiriminden yararlandırıldığı halde bu işleme dayanak alınan karar ve sağlık kurulu raporunda yer alan vücut arızasının ortadan kalktığı ya da iyileşme olduğuna ilişkin herhangi bir belirti olmaması ve üst üste geçirdiği ameliyat nedeniyle işgücü kaybını artırıcı başka nedenler ortaya çıkmasına karşın sadece bel ağrısı nedeniyle verilen raporla yetinilerek işlem kurulması hukuka uygun düşmemiştir.
    İdari Yargılama Usulü Kanununun gönderme yaptığı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 275 inci maddesi ve devamındaki maddeleri gereğince hakimin genel ve hukuki bilgisiyle çözümleyemeyeceği konularda bilirkişi incelemesi yaptırılması gerekmektedir.
    Bilindiği gibi Adli Tıp Kurumu, adelet işlerinde bilirkişilik
    görevi yapmak üzere Adalet Bakanlığına bağlı olarak, 2659 sayılı Kanunla kurulmuştur. Kanunun 2 nci maddesinde Kurumun, mahkemeler ile hakimlikler ve savcılıklar tarafından gönderilen adli tıp ile ilgili konularda bilimsel ve teknik görüşlerini bildirmekle yükümlü olduğu belirtilmiş ve sonraki maddelerinde görevin yerine getirilmesiyle ilgili usul ve esaslar belirlenmiştir.
    Davacının vücut arızasının, çalışma gücünün ne oranda yok olmasına yol açtığı noktasında beliren uyuşmazlık nedeniyle sözü geçen Kurumdan, dosyaya sunulan tüm raporlar ve davacının muayenesi suretiyle işgücü kaybının belirlenmesinin istenmesinde yargılama hukukuna aykırılık söz konusu değildir.
    Adli Tıp Kurumu 3.İhtisas Kurulunun davacının iş gücünü 2/3 düzeyinde kaybettiğini saptayan kararına dayanılarak, sakatlık indiriminden yararlanamayacağı yolundaki işlemin iptaline ilişkin kararda hukuka aykırılık görülmemiştir.Bu nedenlerle temyiz isteminin reddine, karar verildi.

DÖRDÜNCÜ DAİRE 1999 1264 1998 3740 25/03/1999

KARAR METNİ
    SAKATLIK İNDİRİMİN TESPİTİNDE YÖNETMELİKTE BELİRLENEN USULLERE UYGUN OLARAK VERİLEN ADLİ TIP KURUMU RAPORUNUN ESAS ALINABİLECEĞİ HK.<Davacının,sakatlık indiriminden yararlanamayacağı yolunda tesis edilen... gün ve ... sayılı Maliye Bakanlığı işleminin iptali istemiyle davaaçılmıştır. ... Vergi Mahkemesi, ... günlü ve 1998/475 sayılı kararıy-la; davacıya çeşitli hastanelerden verilen raporlarda belirtilen işgü-cü kayıp oranlarının farklılık göstermesi ve raporlar arasında çelişkibulunması karşısında,Adli Tıp Kurumundan sakatlık derecesinin belir-lenmesinin istenildiği, Adli Tıp Kurulu Raporunun yönetmelikte sözü e-dilen şartlara uygun olarak düzenlendiği,bu kurumun raporuna göre da-vacının % 55 oranında iş görme gücünü kaybettiği görüldüğünden davacı-nın sakatlık indiriminden yararlanması gerektiği gerekçesiyle, davakonusu işlemin iptaline karar vermiştir. Davalı İdare, yönetmeliktebelirlenen usullere uygun olarak işlem yapıldığını ileri sürerek kara-rın bozulmasını istemektedir.Temyiz dilekçesinde ileri sürülen iddialar, bozulması istenilenkararın dayandığı gerekçeler karşısında, yerinde ve kararın bozulması-nı sağlayacak durumda görülmemiştir.Bu nedenle, temyiz isteminin reddine karar verildi. (MT/ES)

3- Mahkeme Adli Tıp yerine üniversite hastanesine de gönderebiliyor.
    Karar:

ÜÇÜNCÜ DAİRE 1986 2466 1986 2068 04/12/1986

KARAR METNİ
    DEVLET HASTANESİ RAPORUNA GÖRE MERKEZ SAĞLIK KURULUNCA YAPILAN DEĞER-LEMEYE İTİBAR EDİLMEYEREK TIP FAKÜLTESİ ANA BİLİM DALINDAN ALINAN RA-PORU UYARINCA KARAR VERİLMESİNİN YERİNDE OLDUĞU HK.<Uyuşmazlık; Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu raporunun Merkez Sağlık Ku-rulunca değerlendirilmesi sonucu Davacının sakatlık indiriminden yararlandırılmaması yolunda tesis edilen işlemin iptali talebiyle açılan davayı; Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık De-recelerinin Tesbit Şekli ile Uygulanması Hakkında Yönetmeliğin 10.mad-desinin 7.fıkrasında yönetmeliğe bağlı cetvellerde yer almayan sakat-lıklara ilişkin sakatlık derecesinin tesbitinde tıbbi bilimsel kural-lara göre Merkez Sağlık Kurulunca benzeri gözönünde bulundurularak re'sen karar verileceğinin belirtildiği; Davacının sakatlığının cetveldeayrı bir madde halinde düzenlenmediği, Devlet Hastanesi raporundakibulgulara göre Merkez Sağlık Kurulunca re'sen %30 çalışma gücü kaybıtakdir edildiği, Mahkemelerince davacının çalışma gücü kayıp oranınıntesbiti için Üniversite Hastanesi Ortopedi ve Travmoloji Ana Bilim Da-lı Sağlık Kurulundan alınan raporda ileri derecede cüce olduğu belirlenen davacının çalışma gücünün kayıp oranının %45 olarak saptandığı,Ortopedi ve Travmoloji Ana Bilim Dalı Sağlık Kurulunun bu alanda uzmanüç doçent doktordan oluşmasına karşılık beş kişiden oluşan Merkez Sağ-lık Kurulundan sadece bir ortopedi uzmanı doktorun bulunması nedeniyledavacının çalışma gücü kayıp oranının %45 olarak saptanması sırasındatıbbi ve bilimsel kurallara göre karar verildiğinin kabulünü zorunlukıldığı, davacının sakatlığının %30 çalışma gücü kaybı ile değerlendi-rilmesinde, takdirde hata yapıldığı sonucuna varıldığı gerekçesiylekabul ederek işlemin iptaline karar veren Vergi Mahkemesi kararının;bozulması isteminden ibarettir.Dayandığı hukuki ve kanuni nedenlerle gerekçesi yukarıda açıklanan Vergi Mahkemesi kararı, aynı gerekçe ve nedenlerle Dairemizce de uygungörülmüş olup temyiz istemine ilişkin dilekçede ileri sürülen iddialarsözü geçen kararın bozulmasını sağlayacak durumda bulunmadığından temyiz isteminin reddine ve kararın onanmasına karar verildi.BŞ/EK

Arkadaşlar benim önerim mahkemeye başvurup yeni rapor istemek. Yeni yönetmeliğe göre kaç oluyorsa o işleme girecek ama durum öyle görünüyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

veroçka, katkı için teşekkür ederim.
    Benim aradığım, adalet... Yoksa bi tarihte hasbelkader yüksek oranda rapor alanların yasal ponduna oturtularak emekli olması değil...
    Diyorum ki ben, yeni yönetmelikten önceki bir tarihte, önceki yönetmeliğe ve o zaman varolan cetvele uygun olarak (her ne sebeple olursa olsun) alınan bir rapora sahip bir kişi, o rapora dayanarak emekli olabilmelidir. "O raporu vergi indirimi için almamışsınız", "o rapordaki oranı kafamıza göre %40'ın altına düşürdük", "o raporun tarihi eski", "yeni rapor almalısınız" vb. gerekçelerle bu emeklilik hakkımız elimizden alınmasın.
    Biz, yeni yönetmeliğin yayınlandığı 16 Temmuz 2006 tarihinden önce usulüne uygun sağlık raporuyla sakatlık/işgücü kaybı oranını tescilettiren kişiler o raporla emekli olabilmeliyiz. Bunun için bugün Adli Tıp kurumuna da başka bir hastaneye de gitmeye hazırız. Tek istediğimiz, bugün yapılack olan muayenede yeni değil, eski yönetmeliğin/cetvelin baz alınması...
    Bence bu gerekçeler bizi yasal olarak haklı kılıyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    veroçka Avatarı

Son Giriş
    04.09-2013
    Saat
    15:07
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa umut kırmak istemedim bende aynı konu mağduruyum biliyorsun. Bunun hakkımız olduğuna da sonuna kadar inanıyorum, ancak hukukumuz her adaletli olmayabiliyor. Ben de mahkemeye başvurmayı öneriyorum, yönetmelik değiştirip "sen artık engelli değilsin" demek ne kadar hukuki. Sonuç bizim istediğimiz gibi olmazsa sokaklar bizi bekliyor! Sevgilerle

Üye
    mehmetmehmet Avatarı

Son Giriş
    16.11-2011
    Saat
    08:48
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar yeni yasaya göre özürlülük oranlarımız düşürülmekte...% 40 olan birisine 15-20 verilmekte bu oran.benim söylemek istediğim bir şeyler yapmalıyız özürlü olduğumuz halde bu hakkımız elimizden alınmakta.varın birleşelim sesimizi duyuralım devler büyüklerine email atalım... saygılar

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    14:44
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda acil birşeyler yapılması gerekiyor. Hükümet ödemelerde kısıtlama getirmek için gözünü özürlülere verilecek paralara dikmesin. BİZLER İSTEYEREK ÖZÜRLÜ OLMUYORUZ. Geçen yıl %45 özürlü olan birine bu yıl %33 verilerek özürlü hakları elinden alındı. Bunu Tek özürlü milletvekilimize Sayın Lokman AYVA'ya mesajla bildirdim. O da bunun haksızlık olduğunu kabul etti ve zamanla düzeltileceğini yazmış. AMA NE ZAMAN!!!. Haklar gasp edilip, kişiler mağdur olduktan sonra mı? Özürlü hakları diye bir kanun çıkarıldı. Bu kanunları kim savunuyor? Kanunları çiğneyenlerin yaptırımını kim yapacak? Kaybolan yıllarımızı kim verecek? Artık sesimizi duyuralım. BİR ŞEKİLDE ORGANİZE OLMAMIZ GEREKİYOR. TOPLUMSAL ÖRGÜTLERLE KONUŞMAK DESTEKLERİNİ ALMAK GEREKİYOR. AVRUPA BİRLİĞİNDEKİ ŞARTLARIN %10'una SAHİP DEĞİLİZ. SESİMİZİ ETKİN BİÇİMDE DUYURACAK BİR ÖNDERİMİZ OLSUN. ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN.

Üye
    Ümit Kurtuluş Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bosna
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    2

bu olan olaylar çok üzücü millet vekiileri ve diğer siyasiler kendi ceplerini doldurup başka yerden kısmak için herşeyi yapıyorlar :/
    bende sizler gibi aynı bu konuda mağdurum elimde bir kaç tane farklı yıllarda alınmış %40 raporlar var fakat şu anda aynı rahatsızlıklardan gittiğimde o sonucu alamıyorum. bir avukatlan görüştüm burda bahsi geçen konulardan çıktı aldım bu olayları inceleyip mümkün ise dava açıcaz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Ümit, mutlaka hukuki süreç başlat. Kazanacağını düşünüyorum.

Üye
    Ümit Kurtuluş Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bosna
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    2

konuştuğum avukatlar bana böle bi hakkım olduğunu fakat kazanamama şansımızında olduğunu sölüyorlar. devlet en ufak bir ayrıntıyı bilegözden kaçırmaz diyor 8konusmayı genel olarak yaptı kastı ben değilim) yasa çıktıktan sonra belli bir itiraz süresi konmuş ola bilir diyorlar yani atıyorum 16 temmuz 2007 kadar ondan soran gelicek itirazlar kabul görmiye bilirmiş. sürdürülen bir dava var onu bekliyorum ordan edinceğim bilgilerlen bende dava açıcam

birde bir arkadaşım var aynı iş yerinde çalışıyoruz farklı rahatsızlıklarından vergi indirimi için rapor aldı ve ankaraya yolladı rapor %41 olarak onaylanıp üçüncü dereceden vergi indirimi olucak diye bi yazı geldi şirkete. arkadaşın 2893 ödenmiş günü var ve 1996 eylülünden sigortası arkadaşım 3600 gün ve 15 yıl sigortadan emekli olabilirmiyim diye öğrenmek istiyor dahası bu yazının gelmiş olması kesin bu hakkı tanıyormu raporu kalıcıdır ibaresi mevcut ve yüzdelemeyle %41

Üye
    alibel Avatarı

Son Giriş
    08.06-2017
    Saat
    15:08
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili dostlar bu olayları hayretle karşılıyorum. Bu konuda bende mağdurum. %40 sürekli raporum %20 ye düşürüldü. Böyle bir saçmalık olabilirmi. O zaman bizim H sınıfı ehliyetlerimizide iptal etsinler. Öyle değilmi. H sınıfı ehliyet için en az %40 rapor lazım. Bunlar çıldırmış, Allah her zaman doğrunun yanındadır. Hiç şüphe yokki.

Üye
    esteban Avatarı

Son Giriş
    16.06-2011
    Saat
    21:42
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hocam ben maliyeye itiraz edeceğim itiraz dilekçeme kazanılşmış haklara dair geçici madeyi ekleyeyim mi veya daha farklı bir şey yapabilir miyim? raporun nüshasını hastaneden aldım maliyeden daha cevap gelmedi sanırım 2 3 ayı bulur cevap gelmesini bekleyeyimmi yoksa beklemeden itiraz dilekçesi vereyimmi nasıl bir yol önerirsiniz

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Red yanıtı gelmeden işlem başlatamazsın maalesef. Ama itiraz dilekçesine bu kazanılmış hak maddesini ekle taabii

Üye
    esteban Avatarı

Son Giriş
    16.06-2011
    Saat
    21:42
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    benim meark etiğim bu ölçülerin avrupa ve dünya standartı ne oralarda hangi oran uygulanıyor bilgisi olan varmı paylaşırsanız sevinirim

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon