Toplam 12 mesajın 1-12 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MUROO27 Avatarı

Son Giriş
    07.05-2013
    Saat
    10:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Adıma kayıtlı engelli aracımı habersizce büroda çalışanlardan birisi alıp gidiyor ve ben aracın bağlandığını öğreniyorum. trafik aracımı bağlıyor.
    maliyeye sorduğumda bana vergi borçlarının tamamını m.t.v ve ö.t.v artı bunlara dayalı ceza talep ediyor. buda yaklaşık 13.000 tl ye eş değer
    ne yapabilirim?
    bilgi verirseniz sevinirim

karakafaliadam
    Misafir Üye
    karakafaliadam Avatarı

aboooooo vay anam vay araç neydi arkadaşım sen aracın anahtarını ver gitsin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Bildiğim kadarıyla bu konuda yapılabilecek bir şey yok. Hukuki açıdan sadece acil durumlar bu uygulamada muafiyet sağlıyor: http://www.engelliler.biz/forum/huku...dir-hukuk.html
    Onun dışında bir durum maalesef mümkün değil. Ve Maliye bu konuda çok sıkı tutuyor işi...

Hani olmaz ya, aracı alalı kaç sene oldu? Eğer 5 sene olmuşsa, araç vergiden düşeceği için bir şansınız olabilir...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: muroo27
    bülent bey benim buradaki mahrumiyetim ne olacak. peki aracın alındığından haberdar değilim. ayrıca aracı kullanamadığımdan dolayı yani benim ehliyetime 6 ay süreli el konuldu. ben de aracı iş yerinin önüne bağladım ve haberim olmadan alınmış. bir telefon geldi ve aracın bağlandığını öğrendim ve ceza bana kesiliyor ve benim elimden gelen hiç bir şey olmuyor.
    Ancak çok güçlü kanıtlarla hukuki süreç başlatıp bu cezadan kurtulabilirsiniz diye düşünüyorum. Aracınızın kapının önünde dururken gasp edilmiş olduğunu gerek şahitlerin ifadeleriyle, gerekse anahtarsız kullanıldığı vb. tespitlerle ıspat etmeniz gerek. Başka türlü mümkün değil cezadan kurtulamazsınız.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Araçta immobolizer özelliği varsa (yeni nesil araçların hemen hepsinde var) sakın anahtarsız çalıştırmışlar demeyin o araçlar düz kontakt metoduyla ya da başka şekilde anahtarsız çalışmaz.

Üye
    tgrl55 Avatarı

Gerçek Adı
    tuğrul
    Son Giriş
    11.07-2014
    Saat
    01:42
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki bu cezayı ödedikten sonra araç ötvlimi oluyor eğer öyle oluyorsa aracı ötv li ikinci el olarak satabilrsin

Üye
    mto Avatarı

Gerçek Adı
    M. Tahir Özer
    Son Giriş
    02.11-2014
    Saat
    01:48
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

muroo27 arkadaşım eğer özür oranınız % 90'dan daha az ise, aracınızıda yurt içinden aldıysanız bir de Trafik Tescil Belgesinde "ARAÇ SAHİBİNDEN BAŞKASI KULLANAMAZ" ibaresi yoksa 09/09/2011 tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK'in 53.Maddesi C Bendini gerekçe gösteren bir dilekçe ile aracınızı bağlayan birime gidin aracınızı alın. Hiç merak etme verecekler.
    Eğer; Trafik Tescil Belgesinde "ARAÇ SAHİBİNDEN BAŞKASI KULLANAMAZ" ibaresi varsa; ruhsatınızı alın, aynı yönetmelik maddesini gerekçe gösteren bir dilekçeyle Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'ne gidin Trafik Tescil Belgesindeki o ibarenin kalkmasını talep edin, ruhsatınızı değiştirecekler, sonrada aracınızı almaya gidin verecekler
    Eğer aracınızı yurt dışından aldıysanız o esnada araçta olduğunuzu idda edin, yurt dışından ithal edilmiş araçlarla ilgili olarak araç sahibinin araçta olması halinde başka bir sürücü aracı kullanabileceğine dair EGM'nün Genelgesi var. Aracınızı alırsınız, endişelenmeyin.
    Özür oranınız % 90 ve üzeri ise yapacak bir şey yok malesef.

Üye
    completetime Avatarı

Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    13:06
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

5 Yıl önceki soruya, bugün cevap yazmak

Üye
    hera Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mto Mesajı Gör
    ...Özür oranınız % 90 ve üzeri ise yapacak bir şey yok malesef.
    burda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum.çünkü Özür oranı % 90 ve üzerindeyse aracı kullanan süücülere dair bir kısıtlama olmadığını biliyorum

Üye
    tgrl55 Avatarı

Gerçek Adı
    tuğrul
    Son Giriş
    11.07-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mrb
    arac yurt icinden sifir alinan arac benim aklima tqkilan kullanilabilirlik icin emniyeter gittim trafik tescildeki memura sordum o bana helan ayni 3. dereceden bahsediyo kullanamiyorsun diyor. 53 maddenin c bendini okudugumda da orada kullanilqbilirlik veya kullanamazlik ile ilgili biside demiyor sadece yurt disindakiler icin kullanamaz yaziyor blki kullanabiliyorum ama kesin bi yazi henuz goremedim sence ne yapabilirim

Üye
    mto Avatarı

Gerçek Adı
    M. Tahir Özer
    Son Giriş
    02.11-2014
    Saat
    01:48
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

copletetime arkadaşım; haklısın, uyarın için teşekkür ederim, siteyi yeni kullanıyorum, forum sayfasında en son mesaj yazılan konularda (herhalde konuyu 5 yıl önce gündeme getiren arkadaş başka bir konuda yorum yapmış olacak) konu başlığını okuyunca, bu konularda şahsım ve arkadaşlarla trafik polisleri arasında hala çok sık tartışmalar yaşandığından yorumların tarihine bakmadan sazan gibi atlamışım. Çok komik, aklıma geldikçe gülmekten kendimi alamıyorum.

tgrl55 53. Maddede de daha önce Yönetmelik değişmeden "araç sahibinden başkası kullanamaz", "ödünç veya kiraya veremez" ifadeleri vardı. Bu ifadeler 2011 Yılında sadece 53. Maddenin C bendinde yazılı olanı Yönetmelikten çıkarıldı. Bu şu anlama geliyor % 90 dan daha az özür oranına sahip ve araç yurt içinden alındıysa BAŞKASI da Kullanabilir, ÖDÜNÇ veya KİRAYA verilebilir.

53. Maddenin C Bendi dışında yazılı aynı ifadeler Yönetmelikte muhafaza edilmiş, çıkarılmamıştır. Metindeki KULLANAMAZ ifadesi çıkarıldıysa (ki bu kullanabilir anlamına gelir) bunun ne anlama geldiğini o polis ve oradaki yetkili trafikçilere sormalısın.

Bulunduğun yerleşim birimi küçük bir yer olsa her halde? Selamlar.

Yönetmelik Maddesi açık ve net.

Üye
    tgrl55 Avatarı

Gerçek Adı
    tuğrul
    Son Giriş
    11.07-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Mrhb
    inanirmisin il emniyet mudirlugune gittim bana eski yazilari gosteriyor