Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 36 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bence boşlukları kendinize göre düzenleyerek şöyle bir dilekçe ile kuruma başvurun:

Sosyal Güvenlik Kurumu
    Ordu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü'ne,

.../.../2009

... tarihinde Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden aldığım sağlık raporuna karşılık askerlikten muaf tutuldum (EK:1).
    Daha sonra ... tarihinde ilk kez sigortalı olup, ... tarihinde o dönem çalıştığım işyerimin (Ziraat Bankası) bağlı olduğu İstanbul Defterdarlığı'na müracaat ederek 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 2454 sayılı Kanunla değişik 31. maddesi ile getirilen Sakatlık İndirimi’nden yararlanmak için talepte bulundum ve kurum sevkiyle İstanbul Bakırköy Devlet Hastanesi'nden %40 oranında işgücü kaybımın bulunduğuna dair sağlık kurulu raporu aldım. Bunun üzerine aldığım rapor Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu'nca incelendi ve sonucunda 3. dereceden vergi indirim hakkı elde ettim.

Bilindiği üzere "Sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar"ın işgücü kaybından dolayı erken emeklilikleri 506 Sayılı Kanun'un 60. Maddesi'nde düzenlemektedir.
    Ben de bu madde uyarınca İstanbul Defterdarlığı'ndan elde ettiğim 3. dereceden vergi indirimine karşılık erken emeklilikten yararlanmak için ... tarihinde kurumunuza başvuruda bulundum. Bunun üzerine kurumunuz vergi indirim hakkı elde etmiş olduğuma ve erken emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi ve prim gün sayısının tamamladığıma dair dair tespiti yapıp ... tarihinde emekliliğimi onaylamıştır. O tarihten bu yana emekli maaşı almaktayım.

Ne var ki ... tarihinde emekli maaşım "506 sayılı kanunun 57. maddesine istinaden kontrol amacıyla durdurulmuştur. Sakatlık oranınızın herhangi bir değişiklik olup olmadığının tespit edilmesi için yeni sağlık kurulu raporu almanız gerekmektedir" gerekçesiyle askıya alınmıştır.

Oysa yukarıda aktardığım üzere ne emekliliğime temel oluşturan sağlık kurulu raporumun, ne o rapora karşılık 3. Dereceden vergi indirim hakkı elde etmemin, ne de ödenen prim günlerimin Ordu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.
    Kaldı ki maaşımın kesilmesine gerekçe olarak tarafıma sunulan "506 sayılı kanunun 57. maddesine istinaden kontrol muayenesi" gerekçesi de maddi hata içermektedir. Zira benim emekliliğim 506 Sayılı Kanun'un Malulen Emekliliği düzenleyen 56. Maddesine göre değil, Yaşlılık Aylığından Yararlanma Esas ve Şartları düzenleyen 60. Maddesine göre işlem görmüştür. Bu yanıyla Ordu ilinde usulsüz olarak sağlık kurulu raporu aldığım şüphesiyle 57. Maddeye göre Kontrol Muayenesine tabi tutulmamın hem yasal temeli hem de mantıksal dayanağı bulunmamaktadır.

İş bu gerekçelerle, emekli maaşımın kesilmesi ile yaşadığım maddi yıkımın ortadan kaldırılması için emekli maaşımın kesildiği tarihten itibaren ödenmesini arz ve talep ederim

EK:1) Askerlikten muaf olduğunuzu gösteren belge

Adınız soyadınız
    İmzanız

TC kimlik numaranız
    Adresiniz
    Telefonunuz
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ALİ57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    10:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

Mertcan 52:
    Allah yardımcın olsun kardeşim senin ve tüm özürlü kardeşlerimizin.
    Bende senin gibi 01.01.2009 da emekli oldum %58 veri indirim raporum var ama şimdik tekrar isteseler yeni cetvele alabileceğim düşünmüyorum.
    Çoğu arkadaş yeni kanuna göre %40 üzerine geçmesi zor artık zaten maalesef.
    Allah hepimizin yardımcımız olsun..

Üye
    mertcan52 Avatarı

Son Giriş
    27.01-2010
    Saat
    13:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey çok teşekkür ederim yardımların için 506/ sayılı kanunun 60.maddesine baktım kurumun kontrol muaynesi isteme hakkı vardır diye yazıyor. 20 ekimde heyete gireyip raporun sonucuna göre hareket etmeyi düşünüyorum.Ama bana çok saçma geliyor bu kanun sürekli raporlarda birde emkli olanlarda bence istenmemesi gerekir.gerçekten 2 aydan beri maaş alamıyorum o yüzden çok zor durumda kaldım. heyete girdikten sonra raporum ankaraya maliyeye gidecek mi? aynı oranımı alırsam çok sürer mi maşımın yeniden bağlanması

Üye
    edipbalkan Avatarı

Gerçek Adı
    edip
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Valla arkadasım turkiyede gayet normal bence bir arkadasım var akcıger kanserı 2004 te emeklı oldu
    2008 de maasını durdurdular sebep sordu bız sana ölürsün diye maas bagladık ölmemişsin dedıler su an 16 yılı doldurup emeklı olmaya calısıyor bilmen için anlattım.

Üye
    1Umut Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mertcan52, bence siz yeni rapor işini şimdilik askıya alıp öncelikle Bülent Bey'in yazmış olduğu dilekçe ile başvuruyu yapın Ordu SGK Müdürlüğü'ne. Çünkü; muhtemelen sizin raporunuzu maliye yeni yönetmeliğe göre değerlendirip rapor oranınızı düşürecek ve daha bir çıkmaza girmiş olacaksınız.

Dilekçede bir düzeltme yapmak istiyorum. Sizin çalıştığınız kurum sanırım Türk Ticaret Bankası idi. Ziraat Bankası ibaresini düzeltin.

Ayrıca, askerlikten muaf raporunuz dışında elinizde vergi indirimine hak kazandığınız %40 raporunuzun fotokopisi de var ise; belge olarak onu da ekleyebilirsiniz dilekçenize. Yok ise de zaten onlar ulaşmak istediğinde rapor SGK'nın arşivinde vardır.

Verilecek cevapa göre hareket etmeniz daha doğru olur.

Üye
    kunta Avatarı

Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    23:20
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    27
    Verilen Beğeniler
    3

ben böyle saçmalık hayatımda görmedim emekli adamdan tekrar rapor isternirmi ya

Üye
    hido3524 Avatarı

Gerçek Adı
    Hıdır
    Son Giriş
    18.02-2010
    Saat
    11:54
    Yaşadığı Yer
    Erzincan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

burası türkiye burda herşey olur arkadaşlar saçmalıklar ülkesi...

Üye
    mertcan52 Avatarı

Son Giriş
    27.01-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Umut arkadaşım verdiğin fikirler için çok teşekkür ederim.Ya kafama bülent beyin yazdığı 506 sayılı kanunun 60.maddesi takıldı orada kurumun tekrar kontrol muaynesi isteme hakkı var diyor.O yüzden kararsız kaldım.Sgk.nun internette bilgi edinme sayfası var oraya mı yazayım.yoksa türkiye sakatlar derneğine tekrar sorayımmı? İlk sorduğumda kurumun isteme hakkı var demişti..Kararsız kaldım

Üye
    1Umut Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mertcan52 arkadaş, kurumun tekrar muayene isteme hakkı var. Ancak size gönderilen cevap yazısında sizin durumunuzla ilgili olmayan 57. maddeye istinaden tekrar muayene isteniyordu.

Bakın Bülent Bey'in dediği gibi ne Ordu SGK ile ilgili sizin raporunuz ne de size verilen cevaptaki 57. madde ile ilgili.

Oysa yukarıda aktardığım üzere ne emekliliğime temel oluşturan sağlık kurulu raporumun, ne o rapora karşılık 3. Dereceden vergi indirim hakkı elde etmemin, ne de ödenen prim günlerimin Ordu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.
    Kaldı ki maaşımın kesilmesine gerekçe olarak tarafıma sunulan "506 sayılı kanunun 57. maddesine istinaden kontrol muayenesi" gerekçesi de maddi hata içermektedir. Zira benim emekliliğim 506 Sayılı Kanun'un Malulen Emekliliği düzenleyen 56. Maddesine göre değil, Yaşlılık Aylığından Yararlanma Esas ve Şartları düzenleyen 60. Maddesine göre işlem görmüştür. Bu yanıyla Ordu ilinde usulsüz olarak sağlık kurulu raporu aldığım şüphesiyle 57. Maddeye göre Kontrol Muayenesine tabi tutulmamın hem yasal temeli hem de mantıksal dayanağı bulunmamaktadır.
    Yani sizden tekrar rapor istenebilmesi için geçerli bir gerekçe olması gerekiyor. Hukuki bir temeli olmayan bir gerekçe ile sizden tekrar rapor talep edilemez.

Üye
    mertcan52 Avatarı

Son Giriş
    27.01-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm herkese bügün sgk. mu il müdürüne gittim durumumu anlattım.Neden tekrar rapor istediklerini sordum 2006 yılından sonra emekli olanların dosyalarını müfettişler ayırmış kurumda usulsüzlük olduğu için tekrar raporu müfettişler istiyorlarmış.Oyüzden 21 ekimde tekrar heyete girecem yinede bana yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.Sayenizde çoğu konuda bilgi sahibi oldum. Rapor sonucunu bildirecem.

Üye
    mertcan52 Avatarı

Son Giriş
    27.01-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

üzgün arkadaşım sebep sgk.unda bulunduğum ilde usulsüzlük olmuş.Müfettişler şu anda inceleme halindeymiş 2006 yılından sonra rapor alanları tekrar istiyorlarmış

Üye
    mertcan52 Avatarı

Son Giriş
    27.01-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

banada çok saçma geliyor şaka gibi ama bir gerçek yapacak birşey yok sakatlar derneğide soruşturma olursa kurumun isteme hakkı vae diyor.Burda kanunları sorgulamak lazım.işe girerken bir rpor aldım.askere diderken Ankara Gata.dan rapor aldım 2002.de bir yasa değişti tekrar rapor istediler maliye onaylı onuda aldım.Bu dördüncü raporum olacak yapacak başka birşey gözükmüyor.

Yanlız arkadaşlar bir şeyi eksik yazdım özür diloyorum emekli olmadan 2 yıl önce 3 ay ordu.da prim ödedim .Bülentbeyin yazdığı dilekçeyi yazsam diyecekler yanlış yazdık bu sefer 60.maddeyle cevap verecekler.

Üye
    mertcan52 Avatarı

Son Giriş
    27.01-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Slm. sevgili arkadaşlar bugün heyete girdim daha önce size yazmıştım.Yeni rapor oranımı söylemediler ama ben memurun elinden kağıttan gördüm eski ameliyat olduğum hastalıktan %30 astım hastalığımdan % 20 Yazmışlar yeni rapor oranım kaç olur bilgisi olan lütfen yazsın.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Toplamda %44 olarak onaylanır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaşlar olaylara kendi açınızdan bakmayın kanunlara göre sgk nun bunu isteme yetkisi var bencede çok doğru bir işlem bazı durumlarda adamın% 70lik rapor ranı kontol sonucu % 30 A DÜŞÜYOR bu nasıl oluyor bunlarıda anlamak lazım

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon