TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 35 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ankara Vergi Dairesinin verdiği Ötv istisnası kararı aleyhinde Vergi Mahkemesinde dava açtım.

Vergi Dairesine Engelli Sağlık Kurulu raporumu ve kısıtlama kodlarımın olduğu Sürücüler için Sağlık Raporumu ibraz etmiştim.

Sürücü Sağlık Raporumu hiç bir surette değerlendirmeye almamışlar.
    Dava dilekçesine benzer 10 adet özelge kararını da ek yaptım.

Mahkeme benzer kararları göz önüne alıp lehte karar verir mi? Yürütmeyi durdurma talebinde de bulunmuştum.

Karar ne kadar süre içinde çıkar?

Vergi Hukukundan anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar yazdıklarınızı okudum. Yetkilendirilmiş hastaneden aldığım engelli raporumda sol kol % 7 hareket kısıtlılığı olduğu belirtilmiş. Ayrıca solunum sisteminden dolayı % 80 toplam %81,4 özür oranım var. Yalnız raporda tertibatlı araç veya otomatik vites veya ötv değerlendirmesi yok. Bir arkadaşın yönlendirmesi ile il sağlık müdürlüğü tertibatlı araç komisyonuna girdim. Sürücüler için Sağlık Raporumda tertibatlı araç kodları olarak 47,64,78,102 kodları ve Araç uyarlama kodları olarak 10.02 ve 35.04 kodları var.

Lakin Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı ötv birimi form doldurmamı ve özelge taleninde bulunmamı istedi. Bende sürücü sağlık raporuma ve engelli sağlık kurulu raporuma istinaden ÖTV istisnasından yararlanmak istiyorum diye form doldurdum. Lakin özelge talebimde sürücü sağlık raporum ve onda yazılı kodlar hiçbir surette değerlendirmeye alınmadı. Ben de benzer özelgeleri ek yapıp, vergi mahkemesinde dava açtım. Tıbbi değerlendirme yapamazsınız diye.

Doğru yoldamıyım?

Dava lehte sonuçlanır mı?

TECRÜBELİ ARKADAŞLAR YARDIMCI OLABİLİRSE MEMNUN OLURUM.

Saygılarımla
    Mustafa

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.446
    Verilen Beğeniler
    2.848

@gunduzm

Mahkeme uzun sürse de lehinize sonuçlanacağını düşünüyorum. Gelişmelerden haberdar edin lütfen

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:15
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    767
    Verilen Beğeniler
    372

İbraz ettiğiniz sağlık kurulu raporunda "otomatik vitesli / özel tertibatlı araç kullanabilir" ibaresi olması gerekirdi diye düşünüyorum.
    Vergi dairesi sürücü raporlarını dikkate almaz, aslolan sağlık kurulu raporudur.

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

İstinaf davamın sonuçlanmasını bekliyorum. Bülent Bey 35.04 ve 78 kodlu ehliyete istinaden karar olumlu çıkar mı? Zira forumda okuduğuma göre araç ve tertibattan bahsetmeyen raporu ve fakat engelli ehliyeti olanlara bazı vergi daireleri olumlu cevap vermiş.

Yorumunuz nedir? Teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.446
    Verilen Beğeniler
    2.848

@gunduzm

35.04 Direksiyondan sağ*eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları
    78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir

vites kolunda ya da pedallarda modifikasyon olmadığında vergi muafiyeti çok çok zor. Umarım mahkeme "ille de otomatik şartı var, bu özel donanım sayılır" der ve muafiyet kararı verir.

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim

@OturanBoğa Bülent Bey

İstinaf davamda ilk derece mahkemesi kararının kaldırılması ve dosyanın tekrar incelenmek üzere ilk derece mahkemesine gönderileceğini öğrendim.

Bunu "Davacı haklıdır, kararını düzelt" diye yorumlayabilir miyiz?

Sitede istinaf tan anlayan arkadaşlar yardımcı olabilirse memnun olurum.

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    876
    Verilen Beğeniler
    588

@gunduzm

Kararı bozmuş, öyle gözüküyor. Tam olarak kararı eklerseniz dada doğru yorum yapabiliriz.

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Gelince ekleyeceğim. Teşekkürler

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa Bülent Bey
    İSTİNAF MAHKEMESİ engelli sağlık kurulu raporum ve engelli sürücü sağlık raporuma istinaden ÖTV istisnasından yararlanmak için vergi dairesine yaptığım özelge talep formuna olumsuz cevap veren vergi dairesi aleyhine açtığım davayı incelenmeksizin reddeden ilk derece mahkemesi kararının hukuka uygun olmadığından kaldırılmasına IYUK 45. Madde 5. Fıkraya göre kesin olarak karar verdi. Kararda özetle:
    -Sağlık nedeniyle özel tüketim vergisi istisnasından faydalanmak istediğimi bildiren ve bunun için muvafakat verilmesini isteyen başvurumu ikametğahımın bulunduğu mahal vergi dairesine hitaben hazırladığım özelge talep formuyla yapmış olduğumu, bu başvurunun, özelge talep formuyla yapılmış olsa dahi, ekindeki belgelerin net bir talep içerdiğini ve bunu değerlendirmeye almayan mahkeme kararının isabetsiz olduğuna hükmetti.

-Davada ilk derece mahkemesi kararının kaldırılmasına ve dosyanın esastan incelenmesine karar verdi.

Engelli sağlık kurulu raporunda sol kol % 7 hareket kısıtlılığı olduğu belirtilmiş. Ayrıca solunum sisteminden dolayı % 80 toplam %81,4 özür oranım var. Sürücüler için Sağlık Raporumda tertibatlı araç kodları olarak 47,64,78,102 kodları ve Araç uyarlama kodları olarak 10.02 ve 35.04 kodları var.
    -SORUM
    İstinafın lehime verdiği kararı ilk derece mahkemesi esastan inceleyecek. Mevzuat gereği ötv istisnasını haketmiş görünüyorum.

1)İlk derece mahkemesinin BİM kararına direnme gibi bir keyfiyeti var mıdır?
    2)Bundan sonra dava ne kadar sürer?
    3)İlk derece mahkemesi BİM den gelen dosyayı ÖNCELİKLİ olarak mı inceler?
    4) Tekrar İstinaf süreci olur mu?

Sitede İDARİ HUKUKTAN anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    876
    Verilen Beğeniler
    588

@gunduzm

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanun'un 45. maddesi şöyle der:

"Bölge idare mahkemesi, ilk derece mahkemesi kararını hukuka uygun bulmadığı takdirde istinaf başvurusunun kabulü ile ilk derece mahkemesi kararının kaldırılmasına karar verir.

Bu hâlde bölge idare mahkemesi işin esası hakkında yeniden bir karar verir. İnceleme sırasında ihtiyaç duyulması hâlinde kararı veren mahkeme veya başka bir yer idare ya da vergi mahkemesi istinabe olunabilir. İstinabe olunan mahkeme gerekli işlemleri öncelikle ve ivedilikle yerine getirir."

Buna göre cevaplar:

1- Direnme kararı veremez
    2 ve 3- Öncelikli görmek zorunda
    4- Yeni verilen bir karar ve hüküm olacağından her iki taraf da başvuru pekala olabilir.

Bu arada ilk derece ve istinaf kararlarını koyarsanız meseleyi daha iyi tahlil edebiliriz. Burada yorumunuzdan anladığım kadarıyla "incelemeksizin reddedildi" diyorsunuz. İdare mahkemesi (ilk derece) esasa girmedi mi?

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:50
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    1

Vergi mahkemesi usulden reddetmiş, ancak bölge idare mahkemesi esastan çözümleyeceksin demiş. Şimdi dosyanız vergi mahkemesine geri gidecek ve yeni bir karar çıkacak. Durum anlattığınız gibiyse çok büyük ihtimalle kazanırsınız.

Bu arada ötv indirimi hakkınız olup olmadığına dair bir karar yok. Sadece usul tartışmaları var.

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Hakan Bey
    @hozgul

Vergi mahkemesi kararı: http://prntscr.com/ny1b9k
    Bölge mahkemesi kararı: http://prntscr.com/ny1acs

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Hakan Bey
    @hozgul

Çok teşekkürler

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    876
    Verilen Beğeniler
    588

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @gunduzm

Tamam, şimdi kararı okudum. İstinaf mahkemesi kararı şundan bozmuş. Vergi Mahkemesi demiş ki, Özelge talepleriyle alınan red kararları hakkında yargıya müracaat edilemez. Bu kısmi görüş mahiyetindedir, bir işlem ya da eylem değildir. Dolayısıyla esasa girmeden incelemiyorum demiş. İstinaf ise her ne kadar yerleşikte ve doktrinde benzer durumlar olsa da vergi istisnasının reddi olarak görüleceğinden dolayısıyla da bir işlem söz konusu olduğundan esasa girmeden red etmek hukuku uygun değildir demiş. Şimdi mahkeme bu davada özelgede yer alan red kararının haklı olup olmadığı konusunda kati karar verecek, vermek zorunda. Bir önceki iletimde yer verdiğim yanıtlar halen geçerlidir.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon