Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nisaada Avatarı

Son Giriş
    21.11-2006
    Saat
    03:31
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Slm benim araştırdığım ve bir sonuca varamadığım bir konu hakkında yardım istiyorum.

17 yaşında, erkek ve zeka geriliği olan üvey bir oğlum var. Annesi ve babası hayatta velayet babada. 18 yaşını doldurduktan sonra reşit oluyor ve velayet kalkıyor ama zeka özürlü olduğu için hiç bir kanuni işini yapamaz.
    Şimdi merak ettiğim konu bu çocuğa vasii için dava mı açılmalı, yoksa ne yapılmalı?
    Bilgisi olanlar lütfen yardım edermisiniz.

FİLİZ KAYA

Üye
    saros1 Avatarı

Gerçek Adı
    Volkan
    Son Giriş
    13.05-2016
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    Edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çocuk 18 yaşını doldurduğunda, kısıtlanması hususunda dava açmanız gerekecek. Ve bu dava da Türk Medeni Kanunu'nun 335. maddesinin 2. fıkrasıdaki "Hakim vasi atanmasına gerek görmedikçe, kısıtlanan ergin çocuklar da ana ve babanın velayeti altında kalır..." hüküm gereğince öncelikle "vasi" atanması değil de, velayet altında bırakılmasına karar verilecek.

Bana sorarsanız, babasının velayeti altında kalmaya devam eder. Sonuçta, evet dava açmanız gerekecek. Davanın konusu "18 yaşını doldurmuş .....'nın kısıtlanması ve velayet altında bırakılması" olacaktır.

Üye
    nisaada Avatarı

Son Giriş
    21.11-2006
    Saat
    03:31
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    VERDİĞİNİZ BİLGİ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.