Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon
Toplam 80 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    5 Mayıs 2009'da mahkeme kararını açıkladı (bilgi için buraya tıklayabilirsiniz):
    TCK 122/1-a maddesi uyarınca 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına
    TCK 50/1-e maddesi uyarınca 6 ay suresince E sınıfı ehliyetinin geri alınarak Halk otobüsü işletim görevini yapmaktan yasaklanmasına çevrilmesine..
    Hüküm kesinleştikten sonra seçenek yaptırım gereklerine uyulmaması halinde TCK 50/6 maddesi uyarınca hapis cezasının tamamen veya kısmen infaz edileceğinin ihtaratına
    Cezanın ertelenmesine yer olmadığına...
    Bugün dava süreci başlıyor... Gelişmeleri bu başlıktan takip edebilir ve gerekli desteği verebiliriz diye düşünüyorum...

Teslime'den bana gelen mesaj:

- 1989 yılında geçirdiği trafik kazası sonrası yaşamını tekerlekli sandalyede sürdürmekte olan, yüzde 95 bedensel engelli Teslime Taplacı, ilk olayda kendisini otobüsten atmaya çalışan, ikinci olayda ise otobüse bile almayan halk otobüsü şoförlerine karsı hukuk mücadelesi başlattı.
    - Teslime Taplacı’nın açtığı ikinci davanın ilk duruşması, 29 Ocak Perşembe günü, Beyoğlu Adliyesi’nde 1. Sulh Ceza Mahkemesi duruşma salonunda saat 10:00’da yapılacak.

Teslime’nin kaleminden, insanlık ayıbının öyküsü...
    “12 Mart 2007 tarihinde annemle birlikte Bahcesehir-Taksim Özel Halk Otobüsüne bindik, tekerlekli sandalyemle orta kapıdan giriş yaptım ve orta kapının yanındaki boşlukta durdum. İki dakika sonra muavin sandalyemi katlayıp koltuğa geçmemi ya da otobüsten inmem gerektiğini çünkü yolcularını rahatsız ettiğimi belirtti. Diğer yolcular gibi ücretimi ödememe rağmen, gelen gecen insanların bana çarpıp rahatsız olmam düşünülmeden "diğer yolcuları" rahatsız edeceğimin ifade edilmesi ilk değil tabii ki.. Ayni otobüste bulunan gazeteci bir yolcu ve benim itirazlarım sonucunda otobüsten atılmadım..

Aradan 2 aya yakın zaman geçti bu arada hiç otobüse binme teşebbüsünde bulunmadım. 29 Nisan 2007 Taksim otobüs durağında gene Özel halk otobüsü; On kapıdan yolcu alıyor, orta kapıyı acar mısınız diye seslendim. Bekledim, açılmadı, diğer yolcular bindi.. Sandalyemi itip on kapıya geldik, şoföre “orta kapıyı acar mısınız? “ dedim. Bana baktı, elini havaya savurdu, "Seninle mi uğraşacağız, git işine" dedi. Kapı kapandı ve otobüs hareket etti.. Öylece kaldım. Bu davranış biçimini ilk defa görmememe rağmen, alışamamış olmaktan dolayı kırıldım, incindim ve kızdım..

Türkiye’de yaşayan bir engelli olarak bu durumu kanıksamak ve bunlara rağmen yaşamaya devam etmek veya bu tip "ayrımcılık" içeren davranışlarla mücadele etmek gibi iki seçeneğim vardı. Her iki olayı da önce IETT'ye şikayet edip para cezası almalarını sağladım ardından da mahkemeye verdim.

Birinci olayda savcı takipsizlik kararı verirken “Hizmetin verildiği,otobüs muavininin davranışının tasvip edilecek bir davranış olmadığı; Genel Ahlak kuralları içersinde kınanacak bir davranış olduğu ve otobüs yolcuları tarafından da kınandığı” (aynen alınmıştır) gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi. Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesine 13.05.2008 günü yapmış olduğumuz itiraz, dosya halen savcılıktan mahkemeye gönderilmediği için bekliyor.
    İkinci olayın ilk duruşması 29 Ocak.2009 günü saat; 10:00 da yapılacak. İstanbul Barosu Engelliler hakları komisyonu başkanı sayın Güler Polat davama bizzat vekilim olarak davayı üstlenerek bana hukuki destek sağlayacak. İstanbul barosunun göstermiş olduğu bu duyarlılığı tüm kurum ve STK’larından bekliyorum.
    Türkiye’de engelli bireylerin asıl sorunu "hayatın içinde olamamasıdır". En temel hakki olan ulaşımdan bile yararlanamayan, bu tip davranışlara maruz kalan bizler, nasıl okuyup, is bulup, ise gidip, üretip, sosyal yasama dahil olabiliriz ki? Zannımca hükümetler ve toplumun uzlaştığı tek konu; Engelli sorunlarını görmezden gelmek ve dışlamak.

2005 yilinda Türk Ceza Kanunu’nun Ayrımcılık ile ilgili 122. maddesi "engelliye karşı ayrımcılık" da suç olarak tanımlandı. Ama bizim açımızda değişen bir şey olmadı. Bir Savcı bizi otobüsten atmaya çalışan kişinin ayıplanmasını yeterli sayıyor. Ya ben itiraz etmeseydim, tartışıp kavga etmek yerine utançla, sessizce inseydim. “Hizmetin verilmiş olması yeterli mi?” Nasıl verildiğinin ( aslında alındığının mı demek lazım? ) hiç mi önemi yok. Amerika’da zencilerin otobüsün arkasında seyahat etmeleri kuralını yıkmak için verdikleri mücadele ayrımcılığa karşı mücadeledeydi, hizmeti alıyor olmaları yeterli miydi? "

"Bir tane insan hakları ihlali vardır, o da kişiye farklı davranmaktır" diyor Prof. Dr. İonna Kuçuradi..

İletişim: teslime@turkquad.org & www.turkquad.org
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    yanlızlık06 Avatarı

Son Giriş
    13.06-2017
    Saat
    14:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende buna benzer bir olay yaşamadım değil...iskenderuna 4 günlüğüne kampa gitmiştim rotary kulübünün engelliler kampıydı,,herneyse dönüşte tam otobüse bineceğim kendini bilmez muavin bozuntusu tekerlekli sandalyeyi hiçbir şekilde almayacağını sert bir şekilde dile getirdi..."KESİNLİKLE OLMAZ ALMAM GİDİN OTOBÜSÜN SAATİNİ DEĞİŞTİRİN" dedi bu şahıs..!!!!şoför hemen olaya müdahale edip bir güzel azarlamıştı o muavinden bozma insan müsvettesini..!!!bizim yaşamlarımız gerçekten çok zor,,bunu yaşamayan anlayamazki..o yüzden kimse sağlığına zenginliğine güvenmesin..!!!!saygılar....

Üye
    A-KILIC Avatarı

Gerçek Adı
    •
    Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    17:44
    Yaşadığı Yer
    Tuzla, İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

istanbul Tuzladan kalkıp mecidiyeköy ali samiyen stadına galatasaray trabzon macına gidiyorum.Giderken otobsun orta kapısını açtiriyorum 3 arkadas sayesinde ancak bine biliyorum,şöför mavini yani parayi toplayan kişi bana tekerleklisandeylemi katlayıp bi yere oturmamı istiyor ve otobus tıka basa dolu !!! Hem yanımdaki arkadaslarim hemde otobusun icindeki halk buyuk tepki koyup kavga cıkcak derecesinde bu görevliyi susturdular...Çok kızmakdan baska bi sey yapamadim kırıldımda tabiki.Sorunlu bi şekilde stad ın önünde inip maça yol aldık önce geç geldiniz gibi bir bahaneyle stada almadilar iyilik sever bir stad görevlisi bizi içeri aldirdi saolsun heep yaaptıklari şey mutlaka kapıda 1 saat bekletiler ama galatasaray aşkımız bunu sineye ceker ve beklerim ve beklerizde neyse arkadaslar maçç bitti 3-0 bizden mutlusu yokkk kendi aramizda kutladık ve bir anda kafama eve nasıl döncez sorusu geldi !!! evet rezaletin başladiği yer ...
    ..Ootobus duraklarina doğru yaklaştimm tuzlaya gelen ilk otobus doluydu ve buna benim gibi insanlarin binmeside cok zordu . İlerledik diğer tuzlaya giden otobus cok fazlada dolu değildi .... ilk kapıyı açtirip
    -- şöförden orta kapıyı acmasini rica ettim
    -- bana açamam dedi
    -- iyide beyfendi bu kapıdan benim sandelye geçmez dedim lütfen acarmısınn diye yüksek sesle bağirdim orta taraf boş nolcak yani açsan diye devam ettim ve aldiğim cevap
    ---birazdan dolar senin tekerlekli sandelyende yer kaplar seni alamam dedi(açık ve net cvp verdi)
    -- parasiyla değil mi veriyim 2 kişilik para al beni olmaz diyip kapiyi kapadi
    ... o an anlatilmicak bir duygu..kendi kendine diyorsun ben neyim yada şöförr nee diye aklından bin türlü şey geçiyor şerefle alakası yok gururlada 5. ytl fazla kazanmak icin almadi aç gözlülük yapti dicem oda değil parasini vercektim hemde 2 kişik para vercekdim ... evet oonun yaptiği insanlıkla alakaliydi insan değildi cünkü tamam dedim kendime baska araba yokmu ona bakariz ve tuzlaya giden diğer 2 otobusden de bunlara benzer yanıtlar aldımm inanin sinirden her tarafım uyustuu kendime gelemedim bir türlü neyseki yanımdaki arkadas pendiğe giden bir otobuse binelim.ordanda tuzlaya giden boş arabalara biner gideriz ddedi iki otobuse binerek eve geldimm. ... şimdi arkadaslarm sizlere soruyorum İNSAN OLMAK istanbulda bu kadar zormu ??

Yasaklı Üye
    serkanabi Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Üsküdar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tüm yazılanları okudum ve ne kadar üzüldüğümü anlatamam, keşke bunlardan birine şahit olabilsemde o muavin şöför bozuntularına haketiklerini versem...

arkadaşlar bende işitme engelliyim, istanbulda yaşıyorum ve iett nin engelli pasosunu yıllardır kullanıyorum yani ücretsiz biniyorum otobüslere, belediyenin otobüslerinde sorun çıkmıyor fakat halk otobüsleri yıllardır pasomu gösterip her binişimde baştan aşağı süzüyor beni ve yanımdaki arkadaşlarımı, sanki neyiniz varda biniyonuz bedava der gibi, hatta birkaç kez bu yüzden kavga ettim, çünkü yanımdakiler işitme engelli ya ben normal konuşabiliyorum ve az duyabiliyorum yani iletişimim kuvvetli, birgün arkadaşlarla bindik 3 kişi, arkaya geçtik oturduk, muavin otobüsün hareketinden itibaren en az 10 dakika devamlı gözünü ayırmadan bize bakıyor, biz işaretle konuşuyoruz tabii, acaba dedim şöförün dikkatini çeken işaretle konuşmamız mı diye alttan almaya çalıştım, ama şöför kaşlarını çatmış ve nerede ise benim gözümün içine bakıyor, kalktım yanına doğru yöneldim, ben gelirken bile baştan aşağı sanki iğrenirmiş gibi bir tavır takınarak bana bakıyor, yanına gittim dedim kardeşim dedim derdin ne bindiğimizden beri bizi izleyip duruyorsun bir sorunmu var dedim, muavin konuşabildiğimi görünce birden tavır değiştirdi, yok birşey falan dedi, biraz morardı, sonra geçtim yerime oturdum baktım birdaha hiç ilgilenmedi, sanırım biraz iri cüsseli olmamın da payı vardı )))

Arkadaşlar tekerlekli sandalyedeki arkadaşlar eğer birgün maç, gezi, tiyatro vs gibi etkinliklere katılmak isterseniz beni arayın, arkadaşlarımla aranıza katılmak ve sizlere yardımcı olmak için elimizden geleni yaparız hatta bir kaç kişinin biryerini yamultmak pahasına selamlar, birde sizlere önerim, bu konunun açılmasına öncülük eden mahkemesi olan arkadaşa destek olmak için mahkemeye gidelim, bence karara epey etkisi olur bunun. saygılarımla.

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu arkadaşlar niye para verip bilet alıyorlar ki! Beyaz kart ile hem ücretsiz hemde orta kapıdan binecekler.
    Knedini bilmezler kesinlikle hadlerini bildirmemiz lazım.
    Bu tür olaylarda toplu olarak bireylerle birlikte kurumları ve şirketleride sorumlu tutmalıyız.

Üye
    yanlızlık06 Avatarı

Son Giriş
    13.06-2017
    Saat
    14:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyi akşamlar...formu incelerken buraya tekrar gözüm takıldı,böyle önemli bir konuya sadece 3-4 kişi dahilinde kimse yazısını yazmak ve fikrini belirtmek gibi bir incelikte bulunmamış bile,üstelik sayın site yöneticimiz bu konunun ne kadar bam teli bir konu olduğunu anlayıp buraya bizlere taşımış,düşünüyorumda eğer bu başlık yerine SOHBET ODASI platformunda söz konusu gereksiz yaşanan tartışmalar olsaydı bu sayfa uzar giderdi eminim!!!! sadece yazık diyorum..!!!yok niye şunu bunu moderatör yaptınız,yok kaşının üzerinde gözün var dendi gibi gereksiz şeyler anladımki insanların çok daha ilgisini çekiyormuş,,çok üzüldüm çokkk....

Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey bu davanın sonucu ne oldu, merak ettim,Teslime'ye de mail gönderdim ama cevap gelmedi,umarım olumlu sonuç alınır ve bize emsal teşkil eder.Ben de tekerlekli sandalyedeyim ama daha hiç toplu ulaşım araçlarını kullanmadım,ya taksiyle ya da kendi arabamı kullanıyorum,aynı sorunlarla karşılaşacağıma emin olduğum için üzülmek istemediğim için otobüse veya dolmuşa binmekten hep kaçtım...

Üye
    13_Sair_Bey Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Teker
    Son Giriş
    05.12-2014
    Saat
    02:59
    Yaşadığı Yer
    ADIYAMAN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

görünen engelli arkadaşlarımız böyle cahil düşüncelerle birkez daha yıpratıyorlar.
    kardeşim engelliysem saygı göstermek zorundasın göstereceksin değil bu bir mecburiyet bu bir vicdan muhasebesidir.
    ben de sehirler arası otobuslere binmek zorunda kalıyorum ve oturamadığım için 3 koltuk tutmak zorundayım.otobus boş olsada olmasada
    insanlarda merhamet ölmüşse gerisi angarya

inşallah davayı kazanmıştır.konuyu okumadım tam olarak ama başlığı yeter bana...

Üye
    NeLik Avatarı

Gerçek Adı
    Teslime TAPLACI
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İpek Hanım;

Bana herhangi bir iletiniz gelmedi..
    Dava, sikayetci oldugum sofor gelmedigi icin 2 Nisan'a ertelendi. O tarihte sofor polis nezaretinde getirilecekmis..
    Diger otobus dava dosyamiz (7 aydan sonra) Bakırkoy Agir Ceza mahkemesine intikal etti.
    Gelismeleri yazarim..
    NOT; Cogunlugumuz toplu tasima araclarini kullanmaktan kacindigimiz icin kullanmaya kalkanlara bu tip hareketleri bu kadar kolay yapiyorlar diye dusunebilir miyiz?

Esenlikler dilerim
    Teslime TAPLACI

Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Nelik,
    Teslime Hanım,
    Üyeliğiniz hayırlı olsun,ben, OturanBoğa bu başlığı ilk açtığında mesajının altındaki bu mail adresine,yani size teslime@turkquad.org mail göndermiştim,melekderya... adıyla..
    bilemiyorum yanlış da göndermiş olabilirim,ama haklı mücadelenizi canı gönülden destekliyorum...
    Aslında çok haklısınız,engelimizin ve karşılaşacağımız hayal kırıklığının da arkasına sığınarak toplu ulaşım araçlarını kullanmaktan kaçmamız doğru değil,ben yani kaçıyorum mesela,kaçmamam lazım... haklısınız,kaçarak şoförlere bu olumsuz olayları bize yaşatmaları için zemin hazırlıyoruz..umarım sizin yani hepimizin bu mücadelesi olumlu sonuçlanır da, ki davayı kazanacağınıza inanıyorum,bir ilk olarak emsal teşkil edersiniz....
    SEVGİLER.....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Evet, Teslime'nin altını çizdiği ayrıntıya ben de katılıyorum. Bence de toplu ulaşım araçlarını (özellikle sandalye kullanan bizler) çok sık kullanmadığımız için, böylesi edepsizlikler fazla oluyor. Şoför, nasılsa birkaç kişiler, onlar da evlerinde otursun, diye büyük bir akıl yürütüp, aymazlığı ele alabiliyor...
    Ama işte, sandalye kullanan kişiler neden toplu taşıma araçlarını kullanmıyor, o da var! Böylesi edepsizliklerle karşılaşmaktan korkmuş ya da muhattap olmaktan yorulmuş olabilirler...

Benim tek çözümüm var: Sürekli toplu taşıma araçlarına binmek, sürekli sorun karşısında hem idari yollara hem de hukuki yollara başvurmak. Başka bir yolu yok. Kafalarına vura vura... Hem sade şoförlerin değil, müdürlerin, hakimlerin, savcıların, bürokratların, yolcuların... Hepsinin kafasına vura vura!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    NeLik Avatarı

Gerçek Adı
    Teslime TAPLACI
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili İpek;

Aslinda derdim bir soforu cezalandirmak degil.. Bu dava uzerinden butun soforlere bir mesaj gondermek "Sessiz kalmayacagim, ceza almasanizda mahkemelerde ugrastiririm."
    Sonuc ne olacak bereberce gorecegiz..

Üye
    NeLik Avatarı

Gerçek Adı
    Teslime TAPLACI
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Bulent;

Bu gune kadar Otobuslerde yasadigim bu tip her olayi sikayet ettim ve IETT her seferinde islem yapti. Sineye cekmemek lazım, bir dilekce yazmak zor olmasa gerek.. Kamuya hizmet vermeye talip olan (kim olursa olsun) kişi adam gibi davranmayı ya öğrenecek ya da kapasitesine göre bir iş edinecek.

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu tür insanlarla,kurum ve kuruluşlarla bıkmadan, üşenmeden yılmadan mücadele etmek lazım.

Üye
    NeLik Avatarı

Gerçek Adı
    Teslime TAPLACI
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Dun Otobus davamin durusmasi vardi..
    Ben saglik sorunlarim nedeniyle gidemedim..
    Beni otobuse almayan sofor ifade vermis.. İlk ifadesinde "ben tekerlekli sandalyede kimse gormedim" seklindeyken dun "gordum ama diyaloga girmedim" olarak degistigi icin hakim biraz uzerine gitmis.. Artik hakimimimiz davanin emsal dava oldugunun farkinda sanirim. Bir sonraki durusmada muavininde ifadesi alinacak ve sanirim karara baglayacak..

Esenlikler dilerim

Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon

LinkBacks (?)

1. 08.05-2009, 23:40