Sayfa 2 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 80 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sırdaş Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sevgili kardeşim 2 nisandaki yani dün görümüş olduğun davan nasıl gelişti? burdanda bilgilendirirsen çok memnun oluruz

Üye
    NeLik Avatarı

Gerçek Adı
    Teslime TAPLACI
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Saglik sorunlarim nedeni ile durusmaya katilamadim. Avukatimin gozlemlerini paylasmakla yetinmek durumundayim yani.. Beni otobuse almayan soforun ifadesi alinmis, ilk ifade ile celiskileri goren hakim biraz sıkıştırmış. Avukatım Guler Polat davanın emsal olduğunu ve yapılanın ayrımcılık oldugunu vurgulamis.. 5 Mayis'taki durusmada sanırım karar cikar. Karar "gorev ihmali" degil "ayrimcilik"la ilgili yasa maddesine gore cikarsa amacimiza ulasmis olacagiz..

Esenlikler dilerim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:20
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

Hakim ayrımcılık temelinde değerlendirmezse, hangi temelde değerlendirecek çok meak ediyorum doğrusu! Ofsayt Osman'ın demesi gibi, "bu da mı gol değil ha, söyleyin, bunu da mı atamadım!?"
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    NeLik Avatarı

Gerçek Adı
    Teslime TAPLACI
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu gun öğlen adliyedeydik, duruşmaya belirtilen saatte girdik. Davalı şoför ve muavin de duruşmada hazır bulundular. Muavinden ifade alındı.. Beni görmediğini, kapıyı açın talebinde bulunmadığımızı, Allah için doğru konuştuğunu söyledi. Durakta beklemek yasakmış o nedenle bizi almamış olabileceklerini de ekledi..

Hakim bana ekleyeceğim birşey olup olmadığını sordu; Bende 2 kez annemin, bir kez de durakta bekleyen öğrencilerin kapıyı açın demesine rağmen kapıyı açıp, beni almadan otobusun gittiğini söyledim.

Ve hakim kararı yazdırdı;
    TCK 122/1-a maddesi uyarınca 6 ay hapis cezası ile cezalandirmasina..
    TCK 50/1-e maddesi uyarınca 6 ay suresince E sınıfı ehliyetinin geri alınarak Halk otobusu isletim gorevinin yapmaktan yasaklanmasina çevrilmesine..
    Hukum kesinleştikten sonra secenek yaptirim gereklerine uyulmamasi halinde TCK 50/6 maddesi uyarinca hapis cezasinin tamamen veya kısmen infaz edileceginin ihtaratına..
    Cezanin ertelenmesine yer olmadigina.. Karar verildi..
    Coookk isabetli bir kararla adalet yerini buldu.. T.C.'de engelliye ayrimcilik tanimli ilk davayi kazanmis bulunuyoruz..
    İyi dilekleri ile destek olan heskese tesekkur ederim.
    İstanbul Barosu Engelli Hakları Komisyonu ve Avukatım Guler Polat'a tesekkur ederim.
    Her durusmada yanimda olan gazeteci Erol Uyar arkadasima ayricaaa tesekkur ederim.

Halaa cook sevincliyim, davadan aklimda kalanlar simdilik bu kadar..

Sevgilerimle
    Teslime

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:20
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

İşte bu! Helal olsun Teslime. Bu gerçekten çok çok önemli bir haber ve kazanım. Kutluyorum ve bir omurilik felçli olarak teşekkür ediyorum...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Oh olsun!
    Mücadeleden vazgeçmemek gerektigini bir kere daha görmüş olduk.
    Sevgiler.

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Ben bu başlığı görmemişim. Şimdi gelişmeleri okudum. Gerçekten de önemli bir kazanım. Sizi kutluyorum Teslime.

Üye
    songulsevinc Avatarı

Gerçek Adı
    SONGÜL
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Başlığı bende yeni gördüm ve okudum.Toplumsal bir sorunun sonuna kadar gitmişsiniz ve mücadelemizi diyorum bu hepimizin sorunu kazanmışsınız sizi gönülden tebrik ediyorum.

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Ayırımcılık

MADDE 122. - (1) Kişiler arasında dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım yaparak;
    a) Bir taşınır veya taşınmaz malın satılmasını, devrini veya bir hizmetin icrasını veya hizmetten yararlanılmasını engelleyen veya kişinin işe alınmasını veya alınmamasını yukarıda sayılan hâllerden birine bağlayan,
    b) Besin maddelerini vermeyen veya kamuya arz edilmiş bir hizmeti yapmayı reddeden,
    c) Kişinin olağan bir ekonomik etkinlikte bulunmasını engelleyen,
    Kimse hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

MADDE 50. - (1) Kısa süreli hapis cezası, suçlunun kişiliğine, sosyal ve ekonomik durumuna, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığa ve suçun işlenmesindeki özelliklere göre;
    a) Adlî para cezasına,
    b) Mağdurun veya kamunun uğradığı zararın aynen iade, suçtan önceki hâle getirme veya tazmin suretiyle, tamamen giderilmesine,
    c) En az iki yıl süreyle, bir meslek veya sanat edinmeyi sağlamak amacıyla, gerektiğinde barınma imkânı da bulunan bir eğitim kurumuna devam etmeye,
    d) Mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle, belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanmaya,
    e) Sağladığı hak ve yetkiler kötüye kullanılmak suretiyle veya gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranılarak suç işlenmiş olması durumunda; mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle, ilgili ehliyet ve ruhsat belgelerinin geri alınmasına, belli bir meslek ve sanatı yapmaktan yasaklanmaya

Üye
    nuriye taşçı Avatarı

Son Giriş
    05.01-2012
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tebrik ederim teslime gerçekten gözlerim yaşardı
    harikasın vallahi başkada bişey demiyorum

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Evet, önemli bir kazanım. Kutlarım ben de.

Benzeri davalarda emsal teşkil edebilecek bir karar olması önemli!

Bunun en yoğun biçimde bilince çıkartılıp hayata geçirilmesi de önemli tabii.. Bu da DKÖ/STK'lerin görevi!

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Ülkemizde hukukun olduğu, ülkemizde Hakimlerin bulunduğunun güzel bir örneği, sitedeki gazeteci arkadaşlarımızdan bunun medyaya yansıtılmasını istiyoruz. Bende tanıdığım gazete ve dergilere bu kararı göndereceğim.
    Geçmişte ayni hakareti bana bir trafik polisi yaptı, "sakatsan evinde otur" dedi. Bende idari yoldan bu polisi valiliğe şikalet ettim. Sonuçta o bu lafı inkar etti, valilikte ilgiliye bir ihtar bile vermeden dosyayı kapattı.Onun için bu kararı alan hakime çok teşekkürler hepimizin adına.....

Üye
    zele1453 Avatarı

Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    03:16
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Tebrik ederim...

Üye
    13_Sair_Bey Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Teker
    Son Giriş
    05.12-2014
    Saat
    02:59
    Yaşadığı Yer
    ADIYAMAN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Bir Yolculuğun Hikayesi

Gece saat 12’de evden çıktım taksiyi bekledim.gideceğim yer 100 metreydi ve taksiye zor bindim.durağa vardım yarım saat otobüsü bekledikten sonra dev otobüs tüm heybetiyle yanımda durmuştu, hava soğuktu.Nihayet binmiştim çok zor şartlar altında tam 59 yolcu vardı meğer otobüsü büyütmüşler ama koltukları küçültmüşler tıpkı insanların vicdanları gibi Bayram abi(Dayıoğlu) ve muavin dışında kimse yardım edeyim diye en ufak bir atılımda bulunmadı.Anladım ki vicdanlar uykudaydı belki hakkım yoktu ama insanlık namına bir kıpırtı görmeyince hizmet nutukları parayla eşdeğer olduğunu kavradım.Bazı otobüs firmalarında hizmet bizim işimiz derler tabi ki karşılığını verdiğin sürece oysa hizmetin kelime karşılığı ; karşılık beklemeden yapılan fedekarlıktır.

Tabi Otobüste her yer dolu olduğu için bir kaç saat ayakta yolculuk etmeye başladım. Gitmek zorunda olduğum için bu eziyete katlandım.Sonra kendimi bir anda otobüsün koridorlarında uzanmış vaziyette buldum.Bu Trajediye sadece iki kiş şahit olmuştu geri kalan 59 kişi derin bir gaflet uykusundaydı.
    otobüste gençler yoğunluktaydı bir daha anlamıştım ki insanlıkla beraber gençlik de yok olmuş ölmüştü artık belki hakkım yoktu onların yerini istemeye ama sadece iki kişi lazımdı kimsede bit hareket görmemiştim vicdanlar mı kördü yoksa ışıklar mı kapalıydı? Selam veren de olmadı Yer veren de olmadı.
    ilk defa giydiğim Takım elbisemle koridora uzandım ama utanmadım yolcular üzerimden gelip geçip mola verdiler kimse bir şey demedi gece başlayan yolculuğum sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü.Sabah 8’de hayırlı bir iş için kapı çaldım özrüme bakmadan ve özrümü ağır göreceklerini bile bile yinede yüzüme karşı bir şey demedikleri halde her hallerinden belliydi yolculuk beni daha da özürlüleştirmişti ama her şeye rağmen yüzükleri takarak aynı gün saat 17’de tekrar aynı firmanın otobüsüne bindim ve ne hikmetse arka dörtlüyü büyük bir cömertlikle bana tahsis ettiler,çünkü bu kez otobüste sadece 9 kişi vardı. Şimdi başımdan geçen bu yaşanmış hikayede birkaç sonuç çıkarabilirsiniz.Şehirlerarası yolcu otobüslerinde firmaların özürlü insanlara gereken hassasiyeti göstermediklerini kanıtlarıyla beraber sizlere sunmak istedim.

saygılarımla
    AHMET TEKER

Üye
    angelland Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Mücadelesine sonuna kadar sahip çıkan arkadaşımızı ve bu kararı veren hakimi kutluyorum.

Sayfa 2 / 6 İlkİlk 123456 SonSon

LinkBacks (?)

1. 08.05-2009, 23:40