Toplam 2 mesajın 1-2 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    akasya Avatarı

    Üyelik Tarihi
    24.08-2005
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    513
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Mailime gelen bir soruyu paylaşmak istedim. Aynı durumda olan ve dava açan arkadaşlar var mı ?? Emsal karar alındı mı ?? Diğer hukukçu arkadaşların da görüşlerini bekliyorum.


    1992 yılında ilk SSK’ ya girişim var. 1993 yılında Askere gittim. Askerde yaralandım. Emekli Sandığından “Ordu Vazife Malülü” (Gazi) olarak Maaş alıyorum. 1999 yılında bir kamu kuruluşunun açtığı “Özürlü işçi” sınavına katıldım kazandım ve Özürlü işçi Statüsünde nisan 1999 da iş başı yaptım. İşyerim SSK primimi Normal çalışan gibi “Tüm Sigorta Kollarından yatırmış Aslında emekli sandığından maaş aldığım için “Sosyal Güvenlik Destek Primi” ödemem gerekiyormuş. Bu yanlışlığı Haziran 2005 te fark ettim. SSK ile yaptığım görüşmede SGDP ödemek için benim dilekçe vermem gerekiyormuş. 15.06.2005 tarihi itibarı ile dilekçe verdim ve SGDP ödemeye başladım.

    Ancak SSK Nisan 99 ile Haziran 2005 arasındaki Tüm Sigorta Kollarından yatan primi Emeklilik için gün olarak saymıyor.
    Ne yapabilirim ??

  2. #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.925
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    506 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR KANUNU

    Yaşlılık aylığı alanların yeniden çalışmaları:
    Madde 63

    (...) Sosyal Güvenlik Destek Primi ödenmiş süreler, bu Kanuna göre sigortalılık süresinden sayılmaz ve 24/5/1983 tarih ve 2829 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumlarına tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkında Kanun hükümleri uygulanmaz, 64 üncü madde hükmüne göre toptan ödeme yapılmaz. Ancak iş kazası veya meslek hastalığı halinde 12 nci madde hükümleri uygulanır.

    Kaynak: www.engelliler.biz/haklarimiz/506.htm
    Bu durumda pirim yatırılan günlerde yasal olarak Destek Primi ödenmiş olması gerektiği için, sigortalılık süresinden sayılmaz. Ben böyle anladım.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...