TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 34 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gokay Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    15.10-2019
    Saat
    16:46
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 3
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    01/01/2016 da çıkan yeni ehliyet kod tablosuna göre her türlü fiziksel güçsüzlüğe ve dezavantaja sahip kişilere için kodlar mevcut. Bu kodlar Avrupa standartlarında. Dolayısıyla ehliyet almak için bu tablodan size uygun herhangi bir tertibatla araç kullanabilir ehliyet alabilirsiniz. Teknolojik bir düzenekle araba kullanmak için serçe parmağınız bile yeterli.
    Avrupa'daki araba hatta minibüs kullanan engelli örneklerinin videosunu hepimiz her zaman görüyoruz.

Şimdi gelelim asıl konuya: Hal böyle iken engelli bir birey var olan 'H' sınıfı ehliyetini yenilemek ya da yeni ehliyet almak için müracaat ettiğinde yaşadığı büyük saçmalığa.
    SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI İLE MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİĞİN 8. maddesinde "Ekstremite noksanlığında, El eklemleri, her iki elin baş ve işaret parmaklarının hareketlerinin % 75 ten fazla kaybında, Bir elin başparmak veya başparmak dışında iki parmak noksanlığı veya noksan sayılacak şekilde fonksiyon kaybı olanlarda, ortopedi ve travmatoloji ve/veya fizik tedavi rehabilitasyon uzmanı raporu ile birinci grup sürücü belgesi sınıfları verilebilir" yazmasına rağmen heyete ve il sağlık komisyonuna girenler ret cevabı alıp şok oluyorlar. Bu hukuksuzluğun ve adaletsizliğin mağdurları çok fazla.

Mağdurların büyük bölümü ellerinde (kavramada) güçsüzlük olan veya boyun seviyesi (c5-6-7) omurilik felci olanlar. Kod tablosundaki düzenekle araba kullanabilir oldukları halde ehliyet alamıyorlar. Hatta ehliyeti olup yenilemek için müracaat eden engellilerin var olan ehliyetleri il sağlık komisyonunda onaydan geçemediği için ellerinden alınıyor.
    Ehliyetine el konulmuş çok mağdur var. Bu kişiler yıllardır araba kullanırken şimdi hakları elinden alındı ve işine bile gidemez oldu.
    Bu kod tablosu resmiyete girdiğinde engellilerin önündeki ehliyet engelinin tamamen kalkması gerekirken tamamen tersi hukuksuz bir işleyiş oldu. Bunun önüne geçmeliyiz.
    Mağdur olanlar kişiler mutlaka bu başlık altına yaşadığı süreci yazsınlar.
    Birlik olup bu işin üstünden gelelim...

Ehliyet kod tablosu

SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI İLE MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİK: (8. Maddeyi okuyunuz)
    Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Üye
    selo46 Avatarı

Son Giriş
    27.11-2019
    Saat
    15:33
    Yaşadığı Yer
    Yalova
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    32

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    Evet güzel bir paylaşım. Kodlar güzel uygulamada olsa.

Üye
    courageous Avatarı

Son Giriş
    11.09-2019
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Ben de C6 seviyesinde omurilik felçliyim. Ellerimi kısmen kullanabiliyorum ve 2014 yılından beri %90 raporla aldığım ehliyetim var. Seneye aracımı değiştireceğim. Yakın zamanda yenilemeye çalışıp kafamdan bu konunun stresini atmak istiyorum. Hep birlikte hareket edip bu sorunu halledelim. Gerekirse kampanya başlatalım. Herkes lütfen bu konuyla ilgilensin.

Üye
    Bike Avatarı

Son Giriş
    24.07-2019
    Saat
    09:33
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Arkadaşlar araç kullanabiliriz ispatlamamiz lazım bunun içinde pratik olarak araç üzerinde veya simülatör tarzı birşey de görmeleri gerekiyor.bunun için benim düşüncem hep beraber itiraz edelim.

Heyetler giren makine mühendisi arkadaş larda duyarsız kalıyor bu konularda ilçe sağlığın heyetinde konuş tum bu durumu herşey doktorların iki dudağının arasında olmamalı. şunu bilmeleri lazım biz engelli ehliyeti için basvuruyoruz .

Üye
    gokay Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    15.10-2019
    Saat
    16:46
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda mağduriyet yaşayan arkadaşlarla birlikte Ombdusman Kamu Denetçiliği Kurumana dilekçe ile başvurup süreci başlatmamız gerekiyor. Bunun için tüm mağdurları bu forum altında buluşturmak gerekiyor. Ayrıca mağdur olanların özel mesaj ile isimleri ile telefon numarasını yollamaları durumunda whatsapp grubu kurmayı düşünüyorum..

Üye
    Bike Avatarı

Son Giriş
    24.07-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Birgün herkes bu yoldan geçecek.ehliyet raporu alabilmek için.nerelere gidilecek se gidelim.her doktor kafasına göre uyguluyor . aslında kanun herkese günün birinde lazım olacaktır.

Üye
    seronal Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat Eronal
    Son Giriş
    14.06-2019
    Saat
    18:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

https://youtu.be/nPuZcqMec-8

Ben Serhat Erönal, arabada sohbetlerin bu bölümünde neden özgürlük istediğimi anlattım ve ÖZGÜR OLMAK İSTİYORUM adı ile YouTube'da ehliyet sorununa dikkat çekmek için bir video yayınladım.

2008 yılından beri ehliyetim var (H sınıfı engelli ehliyeti) bugüne kadar 3 tane arabam oldu ve yaklaşık 500.000km yol yaptım. Ancak yeni kanun gereği ehliyetimi yenilemek zorundayım. Maalesef ehliyet yenilemesi yapmak isteyen pek çok engelli bireyden öğrendiğim kadarıyla ilgili heyet engel durumunuza göre kullandığınız ya da kullanabileceğiniz aparatları değerlendirmek yerine masa başında hakkınızda karar veriliyormuş
    Aslında ehliyet başvurusu yapan engelli bireyin araç kullanabilme yeteneğini doktorların değil sürücü kurslarının değerlendirmesi gerektiğini nedense unutuyor ya da umursamıyorlar. Videoda da söylediğim gibi vücudunda kısıtlamaları olan engelli bireylerin en büyük özgürlüklerinden bir tanesi araba kullanmak ve istediği yere yardımsız ulaşabilmektir. Bu özgürlüğün engelli bireylerin elinden alınması ve engelli ehliyeti konusunda bu kadar çok zorluk yaşatılıyor olması ise insani hakların elden alınmasıdır. Her insan eşittir ve eşit haklara sahip olmalıdır. Bir kişi yaşadığı bir sağlık sorunu yüzünden farklı değerlendirilmemeli yani engellenmemelidir.

Lütfen siz de bu videoyu paylaşarak ve yorum yazarak hem arkadaşlarınıza motivasyon için destek olun hemde bu videoların daha fazla kişiye ulaşmasına katkıda bulunun. Çünkü bu gibi haksızlıklara ancak birlikte dur diyebiliriz.Çünkü biliyorsunuz ki sizin desteğiniz olmadan olmuyor

* * * * * * * * SOSYA MEDYA HESAPLARIM * * * * *
    #SerhatEronal #AslaPesEtme #ArabadaSohbetler

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    930
    Verilen Beğeniler
    624

@seronal

Verdiğiniz linklerde sorun vardı, lütfen yeniden yazar mısınız?

Üye
    Bike Avatarı

Son Giriş
    24.07-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Benim girdiğim heyetler de en az dört beş kişi mağdur oldu.ellerinde engelleri var diye.2020 de tüm ehliyetler yenilecegi için mağdur olacak arkadaşlar binlerce olabilir.

Ellerinden engeli olupta ehliyet alan arkadaşlar sizlerinde yardımcı olaminizi bekliyoruz.

Artık insansız araçların yapılabildiği bir dunyadayiz.makine mühendisi arkadaşlar.ezberlerinizi Boz'un artık.standart aparatları geliştirip daha modernlerini yapmanızı bekliyoruz.hem bize yardımcı olun hemde kendinizi geliştirin.heyetlerde söz sahibi mühendisler olmalı.doktorlar yönetmeliğe,kodlara uymadıkları için kontrol muhendislerde olmalı.

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    21.04-2019
    Saat
    18:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

H ehliyetimi yenilemek için uğraştım süreçten illallah etdim artık kimsenin birşey bildiği yok aile hekimi sürücü olur verdi kabul edilmedi şuanki ehliyetimde hiçbir tertibat ibare yok sürücülüge de engel bir halim yok rapor kabul edilmedi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:08
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    927
    Verilen Beğeniler
    452

@Bike
    İl/ilçe sağlık müdürlüğü komisyonlarında makine mühendisi var zaten.

Üye
    Bike Avatarı

Son Giriş
    24.07-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Makine mühendisi vardı.benim girdiğim heyette de ama doktor ne derse o oluyor sorun burada.

Yönetmelik çıktı kodlar var uygulayan yok.

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    21.04-2019
    Saat
    18:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

magduriyetlerin temeli işini bilmeyen insanlar

ufakalp abi senin gibi bülent abi gibi kişiler bu işi yürütseler eminim sorun kalmaz

Üye
    Bike Avatarı

Son Giriş
    24.07-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Ehliyet alamayan bir sürü arkadaş var.ama bu siteye ulaşamıyor sanırım.bu konuyu güncel tutmamız lazım.

Üye
    siscan Avatarı

Gerçek Adı
    Sadettin İşcan
    Son Giriş
    29.03-2019
    Saat
    13:07
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba arkadaşlar. 2012de %58 heyet raporu aldım. Bu heyet raporunun arkasında H sınıfı ehliyet alabilir ve özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyordu. Bu raporumla gidip normal olan ehliyetimi gidip engelli ehliyetine çevirttim. 2014 te engelli aparatlı ötv siz araç aldım. Neyse şimdi ehliyetler tekrar değişeceği için Sağlık ocağından sevk aldım ve Çerkezköy devlet hastanesine gittim. Heyete girdim ve Fizik tedavi sürücü olamaz dedi. Aslında benim aracımda aparat olmasına rağmen ben aracımı normal olarak kullanıyordum. Araç kullanmama engel bir durumumda yok. Ama ne hikmetse fizik tedavi araç kullanamaz diyor. Şimdi bu raporu bir kenarda tutucam ve başka bir devlet hastanesine tekrar en baştan yeniden başlıyacağım. Anlamadığım konuda bir kaç dr arkadaşıma danıştım onlarda benim araç kullanmama bir engelim olmadığını söyledi. Heyetteki doktorlar engelli görünce köpek gören kedi gibi tüyleri dikiliyor. Haftaya başka bir hastaneden olurda raporum onaylanırsa eğer diğer doktorun vay haline. Sağlık bakanlığınada şikayet edicem hemde mahkemeye vericem. Kadın resmen ehliyetimi yakmak için uğraştı yaaa. Göz doktoruda uğraştı. 2 gün de sadece gözü zorla geçtim. Hemde hiçbir şey bulamadı. Gözlükte kullanmıyorum. Bir sürü test istedi hemde hastanede yapılamayan testlerden. Hiç bir şey bulamadı sıfır hata çıktı yinede zorla imzaladı kağıdı. Aklınızda bulunsun Çerkezköy devlet hastanesine gidip heyete girerseniz geçme olasılığınız yok gibi bişey. Devlet diyor ki engelliler araç kullanmasın. Evdende çıkmasın zaten bir süre sonra kafayı yeyip canına kıyar bizde kurtuluruz diyor. Çünkü yaşadıklarımın hiç bir anlamı yok......

Sayfa 1 / 3 123 SonSon