Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 58 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Cumartesi günü Optimum alışveriş merkezinde bir tane bile engelli park yeri bulamadım. Hepsini sorumsuz insanlar gasp etmişti !!!

Güvenliğe durumu anlattım. Hiçbirşey yapamayacaklarını, uyardıklarında tartışma çıktığını , şikayet edildiklerini söylediler. Yani kendilerinden korkuyorlardı.
    Şikayet dilekçesi bıraktım. Emniyete online şikayet ettim. Ancak maalesef şu ana kadar hiçbir sonuç alamadım. Yaşadığım sinir harbiyle kaldım

İbretlik olsun diye fotoğraflarını çektim.

img0090wt.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar img0091wj.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar img0092bw.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar img0093au.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar

img0094dg.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar img0095bnl.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar img0096un.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar img0097tq.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar

img0098vd.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar img0099zx.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar img0100hg.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar img0101kk.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar

img0102hk.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar img0103i.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar img0104fi.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar img0105hc.th - İstanbul / Optimum Alışveriş Merkezi'nde Engelli Alanını Gasp eden duyarsızlar

Yedek bağlantı: Photo Album - Imgur

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nden cevap geldi arkadaşlar. Özel mülk sayıldığı için onların görev alanında değilmiş Yani hiçbir yaptırım gücümüz yok. Ne yazık ki !! Alışveriş merkezinin insiyatine kalmış bir durum

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüzce; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’ nda yer alan;

Madde 2 – Bu Kanun, trafikle ilgili kuralları, şartları, hak ve yükümlülükleri, bunların uygulanmasını ve denetlenmesini, ilgili kuruluşları ve bunların görev, yetki ve sorumluluk, çalışma usulleri ile diğer hükümleri kapsar. Bu Kanun, karayollarında uygulanır. Ancak aksine bir hüküm yoksa;

a) Karayolu dışındaki alanlardan kamuya açık olanlar ile park, bahçe, park yeri, garaj, yolcu ve eşya terminali, servis ve akaryakıt istasyonlarında karayolu taşıt trafiği için faydalanılan yerler ile,

b) Erişme kontrollü karayolunda ve para ödenerek yararlanılan karayollarının kamuya açık kesimlerinde ve belirli bir karayolunun bağlantısını sağlayan deniz, göl ve akarsular üzerinde kamu hizmeti gören araçların, karayolu araçlarına ayrılan kısımlarında da, Bu Kanun hükümleri uygulanır.

Hükmü gereği belirtmiş olduğunuz özel otoparklarda herhangi bir yaptırımımızın olmadığı, görev ve yetki bakımından özel mülklere işletme sahiplerinin yaptırımlarının olduğu hususunu;

Bilgilerinize rica ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Esen, kesinlikle yanlış bilgi verilmiş. Park alanlarını işgal etmek ceza gerektirir. Böyle bir şeyle karşılaşıldığında ya dışarı çıkıp trafik polisi bulmak lazım ya da 154 numaralı ALO TRAFİK HATTI'nı arayıp ceza kesilmesi için bir görevlinin gelmesi istenmeli.

ENGELLİLERE YÖNELİK GÜVENLİK HİZMETLERİ
    İçişleri Bakanlığının 03.01.2011 tarih ve B.05.1.EGM.0.11.45209 sayılı 2011/1 no’lu genelgesi
    [...]

5.TRAFİK HİZMETLERİNDE ENGELLİLERE YÖNELİK HUSUSLAR
    Engellilere duyarlı bir trafik hizmeti verilmesi, engelli vatandaşlarımızın yaşamını da kolaylaştırmaktadır. Engellilere ayrılmış park alanlarına diğer kişilerin park etmesine izin verilmeyecektir. Engelli vasıtalarının geçmesine engel unsurların kaldırımlarda bulundurulmaması için gereken tedbirlerin alınmasına önem verilecektir.

Kentlerimizde yaya trafiğine ayrılmış bulunan kaldırımların ve yaya geçitlerinin engelli vatandaşlarımız tarafından güvenli bir şekilde kullanılmalarını sağlamak üzere, buralara trafik kurallarına aykırı şekilde motorlu araçların park etmesi ve diğer engellerin konulması önlenecektir. Kaldırımların işgal edilmesine hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir.

Sadece engelli kişilerin kullanımına tahsis edilmiş park alanlarının (özel güvenlik görevlisi bulunan gerçek kişilere ait yerler dâhil) başka kişiler tarafından kullanılması halinde, bu kişilere 2911 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 61’inci maddesinde öngörülen idari yaptırımlar uygulanacaktır.

Trafik kurallarının uygulanmasında, kendisi veya yakını engelli olan bireylerin durumuna özen gösterilecek, yapılacak işlemlerde bu hususlara dikkat edilecektir. Zihinsel veya psikolojik açıdan engelli bireyleri, özellikle çocukları rahatsız etmeyecek şekilde uygulama yapılmasına çalışılacaktır.
    Görevli personelimizce, engelli bireylere yönelik gereken duyarlılık gösterilecek, gerektiğinde yapılan işlemlerde bu kişilere öncelik tanınacaktır.
    Trafik kontrollerinde, engelli kişilere yönelik yakınları veya ailesi tarafından alınan tedbirler, kişinin içinde bulunduğu koşullar ve zorluklar dikkate alınarak değerlendirilecektir.

Mad. Trafik İhlalinin Konusu Kimlere Uygulanacağı Para Cezası Peşin Ödeme Ceza Puanı Diğer Hususlar
    61/1-o Taşıt yolu üzerinde özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek Sürücülere 132,00 TL. Peşin 99,00 TL. 10 Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hatic09_1984 Avatarı

Gerçek Adı
    hatice
    Son Giriş
    05.07-2017
    Saat
    17:40
    Yaşadığı Yer
    aydın/incirliova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

türkiyede yaşıyoruz engelli asansörünü kullanan insanlar bunuda yapabilirler son derce olağan.

Üye
    bensalih1131 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    07.03-2017
    Saat
    10:41
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Geçen hafta İzmit Carreforur a girdim orada yeni uygulama başlatmışlar.Telefonunuzu kayıt yaptırıyorsunuz daha sonra engelli park yerine geldikten sonra park alanında bulunan telefon numarasını aradığınız zaman bariyer size açılıyor

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Bilgi verdiğin için teşekkür ederim Bülent. Trafik Denetlemenin gönderdiği maile bu şekilde geri dönüş yaptım. İlgili genelgeyi de ekledim. Bakalım sonuç ne olacak ? Türkiye'de yaşıyoruz ama mücadele etmek şart. Mücadelesiz hiçbir konuda sonuç alamıyoruz ne yazık ki ...

Üye
    GuRuR Avatarı

Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Plakaları sorgulamak lazım bazı engelli ve bakıma muhtaç insanlara tahsil edilen araçların palakasında engelli işareti yok sadece ruhsatta belirtilmiş..Bu insanlar bile bile bu şeklilde park ettiyse ya cahildir, yada ...dir.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Arkadaşlar Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nden konu ile ilgili cevap geldi. Şöyle diyor :

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'müzce vatandaşlarımızın trafik kurallarının ihlali ile ilgili ihbar ve şikayetleri ile ilgili İçişleri Bakanlığı'nın 22.11.1993 tarihli 202 sayılı genelgesinde belirtilen " İhbar ve şikayette belirtilen trafik suçu , daha önceden işlenmiş ise ; aracın kayıtlı bulunduğu trafik kuruluşundan adresi tespit edilerek; durum bir yazı ile araç sahibine veya aracılığı ile sürücüsüne duyurularak uyarılacaktır." hükmü gereği ikaz mektubu gönderilmekte olup ; herhangi bir trafik idari cezası karar tutanağı düzenlenememektedir.

Sözkonusu iletinizde belirtmiş olduğunuz araç sahibine " Taşıt yolu üzerinde özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek" ten İçişleri Bakanlığı'nın 212 sayılı genelgesine istinaden ikaz mektubu gönderilmiştir.

En azından bu da bir gelişmedir diyorum. Ayrıca gelen yazıyı Optimum Alışveriş Merkezine'de ileteceğim. Bundan sonra burası bizim özel mülkümüz gibi bir savunma yapamayacaklar. Ve belki görevlerini daha titiz bir şekilde yerine getirirler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Aslında cezayı gerektiren bir durum olduğu tespit edildiğinde de cezanın kesilmesi gerekir. Yani adalet bunu gerektirir aslında...

Demek ki otoparkta böylesi bir gaspla karşılaştığımızda 154'ü arayıp trafik polisi çağırmak ve ceza kestirmek lazım... En temizi bu!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Çok zor bir iş. Yeni uygulamaya göre engelli aracında hçbir işaret bulunmayacakmış, sadece park belgesi olacak deniyor.
    Araştırsalar hem çok uzun sürecek hemde belkide park kağıdını asmamış yada daha almamış bir engelli çıkacak.
    Bence plakalardan engelli işaretini kadırmakla kaş yapayım derken göz çıkartıldı gibime geliyor.

Üye
    nursan Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:36
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Değerli arkadaşlar,

Alışveriş merkezine ait olan otoparklara amblemi bulunmadığı için park etmek isteyen kişilerle güvenlik görevlileri arasında çıkan tartışmalara birkaç kez tanık oldum. Tartışmaya mağruz kalan görevliler zor anlar yaşıyorlar hatta bazen amblemi görmedikleri için park ettirmedikleri için benim gibi engelli olan biri tarafındanda azarlanıyorlar.

Ben ortopedi engelli biriyim, aile fertlerinden biriyle alışveriş merkezine gittiğimde engelli otoparkından yaralanıyorum ve otomobilde engelli amblemi bulunmadığı için park ettirmek istemeyen görevli olduğunda bende arabada amblem yok ama inip yürüyeyim engelli olup olmadığımı görün demek zorunda kalıyorum. Keşke herkes sağduyulu davranabilse, ne o görevli zor durumda kalır nede benim gibi olanlar böyle bir söylemde bulunur.

Amacım yukardaki otoları haklı göstermek değil tabiki, ama bardağın birde diğer tarafından bakmak lazım geldidiğini söylemek istedim.
    Ülkemizdeki cehaleti ve vurdum duymazlığı, bencilliği bir nebze azaltabilmek için park ederken rastlaştığımızda kibarca uyarmak ve durumu anlatmaya çalışarak azaltabileceğimizi düşünüyorum.

Hepimiz sevgiyle, hoşgörüyle, sağlıkla kalalım )

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Nursan Hanım merhabalar ;

Güvenlik görevlileri yaşadıkları sorunları bana da söylediler. Engelli olmayan kişileri uyardıklarında şikayet konusu edilmiş. Muhtemelen de haksız duruma düşmüşler. Aslında bence bu bilinç ve kültür sorunu. Tek tek insanların başına çoban dikmektense o bilinci aşılamak gerek. Bu alanın engellilere ayrıldığını görüp de inatla oraya park eden bir insanın bence karakterinde, eğitiminde sorun var. İnsanların tümüne bu bilinci aşılamak mümkün olmadığına göre caydırıcı cezalarla bu eylemi durdurmak gerek diye düşünüyorum. Eğer caydırıcı cezalarla, ihbar mektupları ile ,direnerek , işin peşini bırakmadan mücadele edersek zamanla bu durum azalacaktır. İnsanlar yaptıkları bu eylemin cezasız kalmadığını gördükçe , çevresinden duydukça yapmamaya başlayacaktır. Ama bu durumun hiçbir cezası olmazsa " aman nasıl olsa bişey olduğu yok parket gitsin" zihniyetinden kurtulmamız mümkün değil.

Belki de en doğru çözüm engelli park yerlerine kilitli bir zincir koyarak ; bir butona basarak güvenlik görevlisini çağırıp ; engelli plakası ya da engelli kartı olan kişilerin bu alana park etmelerini sağlamak olacaktır.

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hafta sonları hiç kimse kurallara uyarak araç parketmiyorlar görevli arkadaşlarda park edeni uyardıkları zaman ya park eden tarafından azarlanıyorlar yada amirlerine şikayet konusu oluyor bilinçsiz toplum olduktan sonra hak aramak maalesefki zor heleki engelli arkadaşlarımız aman banane canım ben park yeri buldum etliye sütlüye karışmassa park eden kişiyi gördüğü halde uyarmassa bu tür durumlar maalesefki olmaya devam edecektir

Üye
    özer özkan Avatarı

Gerçek Adı
    ÖZER ÖZKAN
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    27
    Verilen Beğeniler
    128

bunu yapan insan değil.

Üye
    TAÇLI Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    heryer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    hayvan mı peki

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon