Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 57 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    29.06-2017
    Saat
    15:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sayın Arkadaşlar yukarıdaki yazımı izlediyseniz Bakırköy Galeria AVM sindeki engelli oto park yeri sorunlarını ve yazışmalarımı anlatmıştım.Mücadele devam etti ve sonunda park yerini kapının hemen yanına taşıdılar. Hepimize hayırlı olsun. Her zaman diyorum mutlaka mücadele edelim. Bıkmadan takip edelim, yazışma yapalım. Sonunda mevzuat bizden yana. İşte Galeria da ki yeni kapının hemen yanındaki engelli otoparkı

FpUuEi - AVM'ler başta olmak üzere engelli otopark alanı işgallerine karşı...

bGawzO - AVM'ler başta olmak üzere engelli otopark alanı işgallerine karşı...

Şimdi hedef mall of İstanbul. Yazışmalarım devam ediyor.İyi haber inşallah yakında

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    29.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    0

Selahattin Duman 16.12.2014 tarihli yazısında Zorlu AVM de yollara park eden araçlardan bahsedip, yazısını şu cümlelerle bağlamış."Önemli insanlar içeride alış veriş yapıp yemek yerken araçlarını niye caddede beklettiklerine ait fikrimiz yok. Çünkü bu konuda bir araştırma yapılmadı.Benim kişisel gözlemim Zorluda ki otopark düzeneği üzerine. Her katta toplam yer sayısının üçte birini engelliler için ayırmışlar.
    Zorlu yönetimine göre İstanbul'un semtleri arasında mayın döşeli ve ahalimizin her üç kişiden birinin bacağı eksik. Otopark bu mantıkla düzenlendiği için de yer sıkıntısı çıkıyor."
    AVM.lerdeki park sorunu önemli bir uğraş konumuz olduğundan ve engellileri tarif edişi bana pek hoş gelmediğinden kendisine aşağıdaki maili gönderdim.
    "Sayın Selahattin Duman
    Sizi mizah yönü ağır bir yazar olarak tanıyordum ama bu günkü yazınızdaki mizah anlayışınız epey yadırgadım. Mizah yapayım derken bazı insanları inciltme hakkınız yok. Gerçekten siz Zorlu AVM deki yola park sorununu dolaylıda olsa binanın otoparkındaki Engelli park yerinin fazla olduğuna mı bağlıyorsunuz. Gerçekten bu kara mizah ama beni hiç gülümsetmedi bile. Siz zorlu dahil tüm AVM.lerdeki engelli otolara ayrılan yerlerin gerçekten engelliler tarafından kullanıldığını zannediyorsunuz. Bu kadar bilgisiz misiniz, hiç sanmıyorum ama yazınızdan böyle bir intiba yaratıyorsunuz. Sayın Duman biz engellilerin en büyük sorunlarından birisinin engelli otopark yerlerinin diğer araçlar tarafından işgal edilmesi olduğunu hiç duymadınız mı? Bu işgalleri hiç görmediniz mi? Hayret halbuki gözlem yönü yüksek bir kişisiniz !. Gelin bir Pazar günü örneğin Zorlu AVM.ye gidelim ve engelli otoparklara kimler park ediyor görelim. Belki bu şekilde bu tespitinizin nasıl havada kaldığını göreceksiniz. Bu konu ile biz engelliler yıllardır uğraşıyoruz. Bir çok sitede bu işgallerin resimlerini görebilirsiniz. (Bknz. AVM’lerde Araç Park Etme Sorunu | Engelsiz Seyyah)
    Bir baksa yanlış tespitinizde toplam park yerinin üçte birinin “engelliler” için ayrılmasıdır. Bu yanlış bir bilgilendirmedir. Zira Böyle bir zorunluluk yoktur. Bunun sayısı “otopark yönetmeliği ile saptanmıştır Bu hiçbir zaman üçte bir değildir. Bir zahmet bu yönetmeliği okuyun, doğru bilgi sahibi olun, okurlarınızı yanlış bilgilendirmeyin. Hatta bazı kişilerin otopark alanlarımız işgal etmelerine sebep olmayın, haksız bir kanaat doğurmayın.
    Yazında bizleri üzen en önemli kısmı ise engellileri “tek bacağı eksik” olarak nitelendirmenizdir. Kusura bakmayın ama çok basit bir espri yapmışsınız. Bu konuda daha fazla yazmak istemiyorum. Çünkü bu konuda bayağı bilgisizsiniz. Bu nedenle bu konu ile sizle tartışmaya girmeyi gereksiz bulurum.
    Levent Karagöz"

Şimdide size Duman'ın bana gönderdiği yanıtı yazıyorum. Kimin incinmesi gerekir acaba ?Taktir sizin.

"Sevgili Levent Kardeşim,

Siteminiz haklı görünse de bence aşırı hassasiyet durumu var. Sosyal medya denen düzeneğin yarattığı yeni bir sendrom bu. Biri bir şey yaptığında, bir şey yazdığında, farklı bir çizgi izlediğinde hemen internete sarılıp "lafı ağzına tıkamak" hali.

"Engelli"sözcüğü herkesin gözle gördüğü gerçekleri karartıyor.
    Biri tekerlekli sandalyede ise herkes görüyor. Kolu olmayanı, tek bacaklıyı, gözü görmeyeni herkes görüyor. Bunları, güzel Türkçenin tarif ettiği sözcüklerle değil de "engelli" ortak paydasında dillendirince daha mı güzel oluyor?

Körler Derneği Başkanı arkadaşım.
    Adamın en kızdığı şey "Görme engelli" denmesi. "Körüm ben kör" diyor. "Bana kör deyin"
    Osmanlı'dan kalma "zenci" sözcüğümüz var. Bası amerikanofiller bunu "Nigır" sözcüğü ile eşleştirdiler. Kim zenci diye yazarsa, onu internet bombardımanına tutuyorlar. Cehalet kırıcı olmuyor mu?

Zorlu Alışveriş Merkezi'ndeki duruma gelince.
    Ben burada AVM yönetiminin aptallığının altını çizmek istedim. Hukukta temel kuraldır.Yaptığınız yasa, uygulamada pratik değilse, herkes el birliği ile o yasayı çiğner. Pratikte kadük eder.

Bütün otoparkın üçte birini "engelliler" için ilân ederseniz, bir o kadar yeri de yönetime ayırırsanız; yer bulamayan vatandaş gelip yüzsüzlük yapar. Engelliye ayrılı yere dalar.

Kişisel olarak engelilere ayrılan yerler ne kadar oransız da olsa buralara park edenlerle mücadele ediyorum. Cebimde buralara park edenleri ayıplayan yazılar yazılı kâğıt taşıyorum. Usulsüz park edeni görürsem camına yapıştırıyorum. Hatta hiçbir mecburiyetim olmadığı halde, adam arabasını park ederken başına dikilip ters ters bakıyorum.
    İstanbul gibi sapık dolu bir şehirde böyle ters işlerin karşılığı bir kurşun dahi olabilir.

O yüzden kendi hesabıma içim rahat. Ben en azından tepki veriyorum, bireysel olarak görevimi yapıyorum. O yüzden de gereksiz hassasiyet gösterilerine içerliyorum. "Engelliler" meselesinde ilgisiz ve bilgisiz değilim. Ayrıca Türkiye'deki derneklerinizin federasyon başkanı da öz be öz kuzenim.
    Sizlere dair yasalar için yaptığım kulisleri en iyi o bilir.

Benim yazı sizi ne kadar incittiyse, sizin nameniz de beni o kadar incitti. Sağlık olsun, Türkiye herkesin birbirini tersinden anladığı bir yer. Biraz geniş olmak, olaylara biraz rahat bakmak lazım.
    Sevgiyle kalın kardeşim.

Selahattin Duman"

Üye
    muyesserdenli Avatarı

Son Giriş
    18.03-2015
    Saat
    13:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Oturduğum sitede 1500 araçlık otopark var ama bir tane engelli otoparkı yok.Nasıl yaptırım uygulayabilirim? Dava konusu olabilirmi?

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    29.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    0

Bağlı bulunduğunuz belediyeye yazılı olarak şikayette bulunun.

Üye
    muyesserdenli Avatarı

Son Giriş
    18.03-2015
    Saat
    13:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim.Hemen başvurucam.

Üye
    KAYIPKITA Avatarı

Son Giriş
    04.12-2015
    Saat
    08:12
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yalnız şu noktaya da dikkat çekmek lazım. Her ne hikmetse bazı arkadaşlarımız bu durumdan neden rahatsız oluyorlar ise bilemem ama engelli araçlarda plakada işaret olmaması ciddi sıkıntılar çıkarmakta. Ben Aydın da yaşıyorum 6 yıl önce buraya geldim ve ilk 4 yıl sürekli bu durumla uğraştım. AVM si Emniyeti Belediyesi vs. lakin bu plaka zorunluluğunun kalkmış olması bizi bile zorluyor. Engelli için ayrılmış yere geliyorsun araç var eskiden olsa hemen plakasını alıp trafikten bir kenara çekip Emniyeti arardım. Polisler gelirdi. İşlem yapar aracı kaldırtırlardı. Ancak şu anda bunu yaptığımda polisler gelip sorgulamada aracın engelli aracı olduğu çıkınca bu sefer ben mahçup oluyorum. Üzerinde kart yok kart olsa dahi sıkışık trafikte kart var mı yok mu diye bakacak durumun yok. Bu durumda normal sürücülerin ekmeğine yağ sürdü. Şimdi bakıyorum engelli yerinde bir araç mı var gidip kendime başka çözüm üretiyorum. Yüzde 70 ihtimalle de o aracın sağlam aracı olduğunu da biliyorum. Ama daha önceleri bir kaç sefer polislere mahçup oldum ya artık hayatta uğraşmam.

Üye
    ttggccee Avatarı

Gerçek Adı
    Tuğçe
    Son Giriş
    17.07-2017
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Gerçekten insanlarımızı anlamakta zorluk çekiyorum. Ben bile sırf aracımı engelli parklarına sokmuyorum. Benden daha kötü durumda olan engelli arkadşlarıma haksızlık ettiğimi düşünüyorum. Ancak birgün Akasya AVM ye gittim aşırı kalabalıktı aynı katta 2 tur attıktan sonra boş bir engelli yerine park ettim. Plakamda işaret olmadığı için hemen görevli yanıma gelip çekmemi söyle daha sonra kimlik kartım ve ruhsatımı gösterince ikna oldu. Akasya avm bu konuda çok ilgili. Hklarımızı koruyan birilerinin olması beni sevindirdi. Umarım artık bir çok avm vs. bu konuda hassas davranır. Özellikle engelli park alanlarının üzerine kamera yerleştirilip haksız yere park edenler anons edilerek yada anonsa bile gerek kalmadan yerinde müdahale edilerek çözülebilinir. Yeter ki canları istesin...

Üye
    api41 Avatarı

Gerçek Adı
    ABDULLA ÖZKAN
    Son Giriş
    26.10-2015
    Saat
    17:17
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim kafama takılan bir soru var aydınlatabilirseniz sevinirim.
    şimdi %58 engelli raporumuz var fakat kullandığımız araç engelli aracı değil,
    biz bu araçla engelli otoparkını kullabilirmiyiz

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    29.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    0

Api41- Hayır kullanamasınız, neden engelli plakası taktırmıyorsunuz? Araç başkasına aitse sizi indirip uygun bir yere park edebilir.
    Kayıpkıta - haklısınız. Bende bu durumdan şikayetciyim. Neden bu uygulama desdeklendi anlıyamıyorum. Engelli insanın arabasında işaret olmasının ne sakıncası var? Bizim uyanık millet durumu hemen kavradı. Uyduruk bir bir belge yeya işaretin fotokopisini aracına koyup engelli parkları kullanıyor. Görevliler ise belgenini niteliği konusunda bilgi sahibi olmadığından müdahale edemiyor. Plaka uygulamasının geri getirilmesi gerekiyor. Bizde uyanıklar ve istismarcılar oldukça bu yeni uygulama yürümez.

Üye
    tg04 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2017
    Saat
    14:19
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Engellilere ait yerlere park edilmesinin para cezası var mıdır ? Varsa bunu nasıl uygulatırız.
    Mesela ben kazlıçeşme isparkta çok sorun yaşıyorum. Kendim engelliyim. 2 tane 6 yaşında oğlum da
    otizmli. Trene yakın yerdeki engelli yerleri sürekli dolu. Bu sebeple çok gerilerdeki yerlere
    park etmek zorunda kalıyorum ve trene gidene kadar iki çocukla çok zor durumda kalıyorum. Ben bu
    konuda ne yapabilirim. Aracın engelli olmadığını biliyorum diyelim o andan itibaren ne yapmalıyım.

Özürlülerin araçları için ayrılan yerlere park etme İlgili Kanun: Madde - 61/1-o
    İlgili Mevzuat: Trafik Kanunu
    Ceza Fiili Adı: Madde - 61/1-o | Özürlülerin araçları için ayrılan yerlere park etme | Trafik Kanunu
    Cezası: 154 TL / Ceza puanı: 10
    Ceza Kime Verilir: Sürücü
    Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Bunu buldum ama halen bu haliyle geçerli midir bilemiyorum.

Az önce ispark iletişim bölümüne şikayette bulundum. Yazdıklarım aşağıdaki gibi.

Merhabalar,
    Engelli yerlerine sadece engellilerin park etmesini sağlayacak önlemler alınamaz mı ? Mesela oralarda kilit sistemli zincirler olur. Girişte görevliye engelli olarak kayıtlı olduğunu ibraz eden araç sahibine kilit sistemini açacak bir aparat verilir ve araç sahibi de rahatlıkla aracını park eder.

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    29.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    0

Yazdığın hüküm geçerli. Yol üzerindeki ayrılan yerlere park edenlere ceza yazılır. Hatta araç çektirilir.Ama bunu yapacak polis bulabilirsen. Bunun dışındaki yerlere park edenlere ceza uygulanmaz (AVM ler deki yerler için) İspark bu konuda duyarsız.

Üye
    Çapa63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    30.05-2017
    Saat
    10:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Evet arkadaşlar, bakıyorum da benim gibi sizlerde bu konudan şikayetçisiniz. Biz engellilerin araçlarında engelli işaret olmasının ne sakıncası var? Bu millet durumu hemen kendi lehine çevirmesini öğrendi, renkli bir fotokopi düzenle ve bu belgeyi arabanın camının önüne bırak git. Tabi ki de görevli kişiler bu belgeyi görünce haliyle her hangi bir müdahalede bulunamazlar. Evet bir çok arkadaşımız amblemsiz plakadan memnun ve ayrıca önerdikleri çözüm ise saçma yok efendim isteyen sticker alsın arabanın her tarafına yapıştırsın diyor.

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    29.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Çapa63
    Çok doğru bir konuya değindiniz. Son yıllardaki en büyük hatamız plakalardaki işareti kaldırmamız oldu. Bu medeni ülkelerde olabilecek bir uygulama. Yeni bir kampanya yapıp tekrar bu işareti koydurmalıyız.

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    203
    Verilen Beğeniler
    72
    Blog Mesajları
    16

Ben hastaneye bile park edemiyorumki )
    Koskoca ankara numune Hastanesinin 2 tane engelli park yeri var.sıra gelmiyor. Kazara bir kere denk geldi ve güvenlik müsait yer yok diye kabul etmedi.bende direttim.boş yer var,nasıl engelli park edemez! !! Üste çıkmak için plakanda engelli amblemi yok dedi.o kalktı engelli park kartı var artık diyorum. Var öyle birşey yok öyle bir şey diye tartışırken hastane güvenliği pes edip hakkım olan yeri verdi.hastanenin engelliye muamelesi çok kötü ve 2 tane park yeri ayırmış koca hastane.beypazarı devlet hastanesi numunenin çeyreği etmez.ona rağmen 5-6 tane yer ayırmış bizlere

Malesef kendi bedeniyle barışık olamayan kardeşlerimiz,damgalanmış muamelesi istemiyoruz,rencide oluyoruz diye plakalardan amblemi kaldırttı.şimdide ceremesini biz çekiyoruz. O amblem bize bir ayrıcalıktı.kimse kimseye plakasını ödünç veremez ama engelli parkkartını herkese ödünç verir.istismara çok açık bir uygulama. Hiçbir park görevlisi parkkartını alıp incelemez

Üye
    PİSİ Avatarı

Gerçek Adı
    selin harputlu
    Son Giriş
    28.03-2017
    Saat
    23:55
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Halka ogretmeli bir sekilde

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon