Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 29 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sanat Avatarı

Son Giriş
    16.11-2007
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Görsel sanatlar için de yer alan tüm teknikler ve temel sanat eğitimi ile ilgili öğrenmek istediğiniz plastik sanat ilke ve elemanlarını bu bölüm de öğrenebilrsiniz.Süreç içerisin de sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz

Resim Öğretmeni olarak elimden geldiği kadar yardımcı olmaya gönüllüyüm.Teşekkür ederim.

Üye
    Hanımeli Avatarı

Son Giriş
    17.12-2007
    Saat
    23:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba halecim,

Benim ilk sorum şu olacak....

Resim yapmanın ilk temeli “karakalem” midir?

Karakalem olmadan biran önce boyalara geçip renklerle haşır neşir olamaz mıyız?

Teşekkürler

Üye
    Sanat Avatarı

Son Giriş
    16.11-2007
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar,Oya hanım..
    Resim çalışmaların da başarılı olabilmek için,2 boyut ve 3 boyut nedir,bilmek ve uygulamalı olarak üretken olmak çalışmak gerekir...

Plastik öğelerin ilk basamağı çizgi olduğu için,desen bilgisi almamız gerekir.Karakalem tekniği ile ,kağıt üzerindeki komposizyonumuzu ne kadar güçlü kurabilirsek,bundan sonraki teknikleride kolay kullanabilir,komposizyonda da başarılı olabiliriz.

Aksi halde renk bilgimiz de çok iyi değilse hayal kırıklığına uğrayabilir,yeteneğimiz de olmuş olduğu halde çalışma isteğimizi de yok etmiş oluruz.

Karakalem tekniği ilk basamaktır.uygulayabilme kazanımı gerekir.İLK BAŞTA SIKICI DA OLABİLİR AMA,SABIRLA BU AŞAMAYI GEÇMELİYİZ.

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hale hanım soruyu Hanımeli sormuştu aslında. :wink: Böyle bir başlığın açılmasına Sanemle biz karar verdik ama ilk soru Hanımelinden geldi. Açıkçası iyikide karar vermişiz böyle bir başlığın açılmasına. Merak ettiğimiz çok şey var çünkü. Ben de soyut resimle ilgileniyorum ruhun tuvale yansıması bana daha cazip geliyor. Benim sorum şu soyut resim sizce özgürlük müdür? Yoksa onunda kuralları var mıdır? Varsa bu kurallar nelerdir soyutta nelere dikkat etmeliyiz? Umarım sorularımızla sizi yormayız.

Üye
    Sanat Avatarı

Son Giriş
    16.11-2007
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Oya hanım..herşeyden önce ilginize çok teşekkür ederim.Çok güzel bir soru.Çok güzel.Düşündüğümüz sürece yaşarız...düşünmek hiç bitmez,değil mi soyut resim de öyle...Bitmiyor.

Soyut resim de eserin arka yapısı vardır ki bunu vurgulama bir süreçten sonra gerçekleşebilir.Eserin arka planını öğrenme dönemini sağlıklı bir şekilde atlatabilirseniz,Frida gibi,eskizler çizerek,ya da yazarak...yapacağınız soyut resmin ön yapısını hazırlamış olursunuz.

Peki arka yapı nedir?Bilmemiz gereken plastik öğeler var.Bunlar LEKE,DOKU,RENK,BİÇİM,ORAN-ORANTI..vs,uzayıp giden ölçütlerdir.Sonrasın da sizin yorumlama kabiliyetiniz,komposizyonu kurgulayabilme yeteneğiniz bilgilerinizle birleşirse çok iyi bir soyut resim sanatçısı olabilirsiniz.

Yaratıcı süreç her sanatçıda farklıdır.Sabırla herşey mümkün.Yaratıcılığın yüde 51 'i bilgidir.Gözlem ve Bilgi

Görmek yaratıcılığın başalngıcıdır.MATİSSE

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hale hanım anladığım kadarıyla soyut resim öncesi bir plan yapmak gerekiyor. Ben soyut resim çalışmalarında önceden şunu resimlemeliyimle yola çıkmıyorum açıkçası. Tuvalime boyalardan işleyen dokunun verdiği anlamdan yola çıkarak resmimi yaratıyorum. Soyutta böyle bir teknik varmıdır bilmiyorum ama kendi yarattığım bir tarz. Hoş bu aralar buna fırsatta bulamıyorum ama renklerle yola çıkıyorum. Böyle bir çalışma hakkında neler yapabilirim bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yeniden resim yapmaya başlarsam fikirlerinizi de eklemek istiyorum çalışmalarıma. Şimdiden teşekkürler.

Üye
    Sanat Avatarı

Son Giriş
    16.11-2007
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Resim sanatına olan ilginizi anlamıştım.Çalışmalarınızın olduğunu bilmiyordum.Çok mutlu oldum ve çalışmalarınızı bıraktığınız yerden devamını dilerim.Bunun için elimden gelen estetik yardımlara da elimden geldiğince yapmaya çalışırım.

Öncelikle bazı sorularım olacak:Tuval üzerinde biçimsel öğelere yer veriyor musunuz?Farklı materyel denemeleriniz oldu mu?Ürettiğiniz çalışmaların renk bütünlüğü nedir(nasıl renkler,neler bunlar,hangi renkler)
    Çalışmalarınızı tanımlarken SOYUT ifadenin dışında daha farklı nasıl tanımlayabilirsiniz?çalışmalarınızı görmek size de uygunsa estetik eleştiri de bulunmak isterim.

Olabilecek yeni çalışmaalrınız için bazı verilere ihtiyacım var.Anlatım tarzınızdan çalışmalarınızın EXPRESYONİST(Anlatımcı)tarzı ifade ettiğini yakaladım.Renk bütünlüğü olarak,expresive ressam Shagall ın eserlerini incelemenizi öneririm.Çalışmalarınızda sembolere de yer veriyorsanız Kandisky olabilir.

Daha objektif olabilmem için resimlerinizi de bu form da paylaşırsanız,daha tatminkar cevaplar verebilirim.Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.Başarılar dilerim

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle ilginize teşekkürler Hale hanım. Yaptığım teknik hakkında şöyle bilgi verebilirim. Tabii bu teknik midir, yoksa benim kendi yarattığım bir biçim midir, bu tarz bir çalışma var mıdır bilemiyorum. Artık siz bilgilendireceksiniz.

Öncelikle Amerikan bezi, araç sprey boyaları ve yağlı boya kullanıyorum. Amerikan bezini mümkün olduğunca buruştuyor en kırışık hale getiriyorum. Ardından yere serip üzerine sprey boyaları sıkıyorum. Bu sıkma işlemini yaparken birden çok rengi yoğun bir şekilde kullanıyorum. Tekrar amerikan bezini boyalar kurumadan kırıştırıyorum. Ve gererek tuval halinde rahat çalışabileceğim bir yere asıyorum. üzerinde bazen saatlerce, bazen günlerce bazende anlık kararla ne görüyorsam bu sefer onu yağlıboya ile şekillendirip anlatıyorum. Bunu yaparken başka araçlarda kullanıyorum yeri geldiğinde. Örneğin ip yada süpürge çöpü. Yaptığım resimlerde ki şekillerde daha netlik sağlıyor bu yardımcı araçlar. Kısaca yaptığım çalışma bu. Soyut olarak nitelediğim bir çalışma. Çünkü tamamen kendi düşlerimden ve gözlemimden oluşan şeyleri resme döküyorum. Çıkan şey somut olsada bir hayalin yansıması olduğu için ben soyut diyorum. Tabi siz ne dersiniz bilmiyorum. Uzun zamandır hiçbir şey yapmıyorum belki bu vesileyle yeniden başlarım kim bilir.

Üye
    yener_01 Avatarı

Son Giriş
    29.12-2008
    Saat
    13:05
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

oya hanımm
    anlattıklarınızdan benim anladıgım yeni bir akım yaratmışsınızz OYAİZM
    RESİMLERİ GÖRMEDENDE BİRŞEYDENİLİRMİ BİLMİYORUMM
    içinizden geldigi gibi renklerle oynuyorsunuzz benim anladıgım bu
    bunu yapmak içindee çoook iyii renk bilgisi gerekli kanımcaa
    ben soyut resimi kişiye özel bir resimm olarak görüyorum dogru yanlış neyse fazlada bilgimm yok zatenn
    ama yaptıgınız sizi mutlu ediyosa gerisi hikaye bence
    yeniden başlayın ve paylaşın bizlerle

Üye
    Sanat Avatarı

Son Giriş
    16.11-2007
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok güzel.Çalışmalrınızda en azından yağlıboya,fırça ve tuval üçlüsünü bıraz kırmışsınızdeneyerek ilerleyebilir ve kabul edilebilir çalışmalar çıkarabiliriz.2 sorum olacak yine,özürdileyerek

Bu tarz çalışma ortaya koymadan(keşfetmeden)önce nasıl bir tekn.ve nasıl çalışmalar üretirdiniz?Sizi bu tekniğe yönlendiren nedir?
    Çalışmaları ortaya çıkartırken anladığım kadarı ile biçim kaygınız yok.Bu güzel birşey.Çok öğrencimiz vardır,herşeye kullanma yeteneği olduğu halde,cesaretleri yoktur...başlayamazlar.

Tekniğinizde yaratımınızın ilk aşamasında renkler-sprey boyalarla-,içinizen geldiği gibi,2.aşamasında da renklerin ortaya çıkarttığı bağımsız dalgalamaları fon rengi oluşturup,-dokuyuda-fon üzerinde çalışmayı seviyorsunuz.Güzel,ama ne kadar teknik ilerletici.

Çalışmalarınızın bir öncesi bir sonrakinden,ruhsal olarak değilde bıraz daha tekniği ilerletici olsa,daha çok çalışmak ve üstüne gitmek istersiniz..
    PİCASSO,M.DUCHAMP,DALİ,FİKRET MUALLA...VS.Hayatlarında faklı dönemler geçirerek kendi tarzlarını oluşturup ,kalıcılığını sağlamışlardır.

Sizinki de, deneysel bir çalışma.Üzerinde kullandığınız materyellerinde ,tuval ve malz. olarak bir bütünlüğü olması gerek..süpürge çöpünü yapıştırmanıza gerek yok,zaten onun dokusunu fırçanızla verebilirsiniz..Materyalin yapısında ortaya koymak isteğiniz özgün bir anlatım varsa kullanın..Ve bunu izleyiciye verin.

Önce fonu oluşturarak çalışmaya başlamınız güzel..Sprey boya kullanmanız pratiklik ve sürecide azaltmanız sebep.kısa sürede iş çıkması sizin yaratım süreciniz ile ilgili.Bu tarzı koruyun .Daha fazla renk bilgisi ve farklı teknikleri üzerinde uygulayarak yeni bi çalışmaya başlayabilirsiniz.
    Örneğin ameriken bezi olmasın... ya dA süpürge çöpü..Sizin kimyanız var.Bırakın biz de bunu görelim.Grafiticiler bu tarzı uygularlar..bezlerle ve kağıtlarla..çünkü amaç daha büyük fonu duvara oluşturabilmek.İnceleminizi öneririm.Minimalizm ile de bıraz ilgilenirseniz yardımcı olabileceğine inanıyorum.

Durmamamanız gerek.Yener beyin dediği gibi tekrar paylaşmak üzere.Kolay gelsin

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Canımcım,

Burada gerek senin yazdıklarını gerekse diğer arkadaşlarımın yazdıklarını dikkatli bir şekilde okuyorum.

Seninle hafta sonları hariç sürekli beraber olduğumuzu bilerek bu soruları sana beraberkende sorabilirim ama bunun dışına çıkarak seni ve senin özelliklerini buradan keşfetmiş bir insan gibi benim de bazı sorularım olacaktır.

Bence adım adım gidelim.

Bir çok şey gördüm yazdıklarında.

Renk diyorsun, desen diyorsun, bir yerde insan anatomisi diyorsun... bir sürü bazılarını anladığım bazılarını anlamadığım şeyler söylüyorsun.

Farz et ki ben resme karşı çok ilgili biriyim ve bu anlamda bir yeteneğim olup olmadığını bilmiyorum. Biliyorsun benim ülkemde herkes müzisyendir, banyoda şarkı söylerken sesinin güzel olduğunu fark eden kişi kendisini müzisyen sınıfına sokabilir. Ama söz konusu resim olduğu zaman biraz durur insanlar. Kendilerini hemen ressam sınıfına sokmazlar.

Ya da şair sınıfına sokarlar da roman yazarı diyemezler mesela kendilerine.

Ben resme karşı ilgimi gerçekliğe dönüştürmek istediğimde yapmam gereken ilk iş ne olmalıdır?

Ressam olmayacağım kesin ama resim yapmak istiyorum. Atacağım ilk adım ne olmalıdır?

Bilgi bu anlamda önemliyse ve ben bu bilgileri bilmiyorsam öğreneceğim ilk bilgi ne olmalıdır?

Kısacası bu anlamda eğitim gören kişi sensin. Kuşkusuz uygulamayla yapılacak bir işi burada bizlere anlatmak kolay değidir ama herkesin anlayabileceği bir dille bizlere öğretsene canım dostum.

Burayı bir sınıf ortamı gibi düşün ve bizleri de öğrenmeye meraklı öğrenciler.

Hadi sınıf senin ilk derse girdin ve .......

Üye
    Hanımeli Avatarı

Son Giriş
    17.12-2007
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir dönem resim yapmaya heveslendim... 16-17 yaşlarındaydım...

Tıpkı gitar çalmaya heveslendiğim gibi...

Gitar dersi aldığım hoca gitarı pena ile çaldırıyordu, bir de sürekli aynı şarkıyı...

Osman ağabeyim, evde mi evde mi?

Tanrım çin işkencesi gibiydi...

Gitar çalmaktan soğudum ve bıraktım...

Sonra resim dedim, renklerle oynamak güzeldir...

Başladım resim dersi almaya, resim derslerimde karakalemle başladı ve yine karakalemle son buldu...

Çünkü!!!
    Sürekli ama sürekli kusana kadar karakalemle çizip duruyorduk...

Uzunca bir süre bu böyle devam etti...

Zamanın ve verilen paranın boşa gitmesine dayanamadım

Yolunda gitmeyen bir şeyler vardı ama ne???

Ya ben yeteneksizdim yada makus talihim karşıma yanlış eğitmenleri çıkarmıştı...

Bir şeylere yeteneğim vardı ama neye?

Kısa süreli sanat yaşamın böylelikle son buldu...

Gitarım odamın duvarında dekor...

Boyalarım ise çoktaaaaaaan çöpe gittiler...

Ama bütün bu yaşananlar beni sanattan soğutmadı...

Bir resme bakmaktan bir melodiyi dinlemekten de inanılmaz hazlar alabiliyorum...

Şimdilerde bir enstrüman çalamamak yada resim yapamamanın da eksikliğini
    Sanatın başka bir dalıyla uğraşarak tamamlıyorum...

Ve onda da gerçekten başarılı olduğuma inanıyorum

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler yener. Oyaizm demek. :wink:

Hale hanım önce sorularınızı yanıtlayayım. Ben öğrencilik yıllarımda resim bölümü öğrencisiydim. Dolayısıyla bilirsiniz okullarda ki resim derslerini ve ilk yapılan çalışmaları. O zamanlarda pek derslerde verilenleri yapmıyordum. Bir insan tuvali, bir doğa resmi yapmak sanırım çokta beceremediğim şeyler olduğu için ilgimi çekmiyordu. Ödev diye bunları yerine getiriyordum kötü not almasamda ben kendimi bu konuda başarılı bulmuyordum. O ara divit ve çini mürekebe merakım başladı bu şekilde özgür birşeyler çıkardım ortaya. Sonrasında araba boyalarını keşfettim yağlı boya ile birlikte kullanarak ne yapılabilir diye düşündüm sonucuda böyle birşey oldu. Sanırım özgürce, kendini kasmadan birşeyler yapmayı sevdiğimden böyle birşeye yöneldim. Kısıtlama yok, a benzemedi bu ağaca şuna buna demeden renklerden çıkan kompozisyonu resimlemek. Çalışmayı böyle özetliyorum ben. Yanlız sanırım süpürge çöplerini ve ipi yanlış anladık. Onları yapıştırmıyorum. Örneğin resimdeki kompozisyonda inişler var ve benim bunu göstermem gerek o zaman ipi yağlı boya ile boyayıp resmdeki iniş çizgilerini iple yapıyorum. Daha keskin bir anlatım sağlıyor. Yani ipi yapıştırmıyorum. Süpürge çöplerini de karmaşa yaratmak için kullanıyorum. Boyanın içine batırıp sürüklüyorum tuvalde. Birde şunu belirteyim. Çıkan kompozisyon sonradan somutlaşıyor. Örneğin ilk çalışmanın ardından oluşan renk armonisinde ben bir insanın düşündüğünü, iç dünyasını görüyorum. O zaman fırça ve yağlı boya ile oraya bir hayali bir insan yüzü çiziyorum. Yani sadece renklerin karmaşası değil. İlerletmedim zaten benimkisi amatörce içimin bunaldığı anlarda bir çeşit kendi kendime terapi. Önerilerinizi dikkate alacağım yeni yapacağım resimlerde teşekkürler.

Üye
    Sanat Avatarı

Son Giriş
    16.11-2007
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlk ders:hanımeli ile başlamıştı

Eğitimci derste bir konu verir ,gözlem yolu ile bir obje ya da kişilerin kendilerini ifade edebileceği bir yem gönderir..Kişiyi tanımakla,naif olan çizgileri görerek o kişinin gelebileceği noktayı 5 aşağı 5 yukarı görebilirsiniz.

iLK ölçütümüz Çizgi.Öğrenciler için de 20 de 20 öğrenci çıkarmaktır amaç,20 de 1 değil.Kişi kendi hakkında, çizgi ile öğretmene tio veriyor zaten..

Sanal bir ortam da kullandığım ifadelere dikkat etmeliyim.Bu arada öğretemem ,öyle bir niyetim de yok.Keşke yapabilsemElimden geldiğince rehber olmaya çalışacağım.

Müzelere gideriz,anlarız anlamayız..ne yaparız oralarda?....Bir eseri analiz edebilme yeteneğimiz varsa...bu öğretilmişse(ilköğretimde öğretiliyor artık.)çalışmalarımızı ilerletebilir,işlerimizin ne noktada olduğunu da bir bilir kişiye ihtiyaç duymadan eleştirbilir ve yargılayabiliriz.

Karakalem dersi ile 2-3 boyut,ışık,leke,doku ilişkisini nasıl verebiliyoruz?Komposizyonu kağıtta nasıl kurabiliyoruz?siyah beyaz etkiyi renkli görebiliyor muyuz ?Gözlemimiz ne kadar iyi,ne kadar iyi olabilir,amaç buBu 6-8 saatlik derste kendini gösterir.Bunu yapabiliyorsak renkli komposizyonlar kurmaya başlayabiliriz..Bu işin uygulama kısmı..teori kısmınıda önceden anlatmıştım.Öğrenci kendini ifade etmeye başladığı anda resimden zevk alır.Para versede..kaçmak istemez.Aksi taktirde kaybederiz ..

Önce temel sanat eğitimi almalıyız.Anlattıklarım temel sanat eğitimi için de yer alıyor.O eğitimi alamadan yetişkin bir insan da seramik heykel yapabilir ,ama ne yaptığını bilmeyerek.Bazen tesadüfen ürünler çıkarabilir ve ne kadar özgün olduğunu bilmeden.Anasınıfı grubuna seramik yaptırırız.Ama bilgi vermeden..orda amaç..el kaslarını gelişmesidir..Çamur ile 3 boyutu yapabilmek o kadar zor ki..çoğu ünlü ressamlar bile ellerine çamur aldıklarında ,o boyutu veremiyorlar..El kasları gelişen çocuk,Güzel resim çizebilir,yazı yazabilir..ilköğrenime hazır hale gelir.Artık kalemi tutabilir...eli kalem tutan birine de -YETİŞKİN-eline çamur veriyoruz.SüprizBelki terapi,belki keyif..BİLGİ de varsa..o derse diyecek yok

Sizlerden gelen sorular çok geniş.Adante,o kadar güzel açıkladınki ,sorularını görselleştirebildim.Hepsinin cevabı var.ZAMAN

Hanımelin şansızlığını ,Oya hanımın da yaşamasını istemem,kişinin kendini gerçekleştirmesi çok önemli..Hanımeli bunun mücadelesini vermiş,gerçi.ÇOK GÜZEL MODEL,ÖZELLİKLE GENÇLER İÇİN.Deneyimlerinizi paylaşmak isterim.Oya hanımında (SİTEDE OLDUĞU GİBİ YENER BEY)eserlerini görmek isteriz.Ciddi meraklandırdınız beni.

İyi çalışmalar,başarılar.

3.derste görüşmek üzere.

Üye
    Hanımeli Avatarı

Son Giriş
    17.12-2007
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Belki de çok genç olmanın tepkileriydi benimkisi...

Yapı olarak o zamanlar sabırsızdım...

Belki biraz daha sabretsem bugün bir “frida” olabilirdim

Anladığım kadarıyla oyanında karakaleme tahammülü yok ama yinede o pes etmemiş...

Benim yapamadığımı yapmış...

O karakalemi direk fırlatmış ve yüreğinin götürdüğü yere gitmiş....
    Sevgili Oya çalışmalarını lütfen paylaş bizlerle...

Ama artı parantez şunu da hemen ifade edim...
    İnatçı bir sanat sever olarak...
    Resimde yeterince sabır gösteremesem de, ilerleyen tarihlerde
    Grafik ve fotoğraf kurslarında sabır ve muvaffakiyet gösterdim....

Sanemcim
    Heykelcilik ve seramikle ilgili de bir başlığımız olsun...
    Ben çamurla oynamasını da çok severim...

Sevgili Hale hocam
    Ben yine bir şey soracağım tabi sormayı becerebilirsem...

Şimdi bir objenin karşısında belli bir mesafede duruyoruz ve elimizde tabi yine bir karakalem var...

Ve kolumuzu elimizdeki karakalemi başparmağımızla dik bir şekilde işaret alarak objeye uzattık...

Tek gözümü kapattık ve objeye o şekilde baktık...

Orada neye bakıyoruz?

Neyin ölçümünü yapıyoruz?

Bu hareket resmin olmazsa olmazlarından mıdır?

Ben genelde bunu yaparmış gibi yapıp sonra yine kafama göre çizerdim de...

Sevgilerimle

Sayfa 1 / 2 12 SonSon