Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 73 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Siz bunları düşünürken bende sizler için iki video hazırladım. Şiddetle ilgili olarak. Peşinen uyarıyorum pegaus flemenko eşliğinde izleyeceksin ...Bu da seni fena yapacaktır biliyorum.

Kadına Şiddet

Her türlüsüne ve kime olursa olsun yapılmasına karşı olduğum bir şeyi eklemek acı versede... ops:

Şiddet

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yine atlamışsın neptun burayı oku istersen.

ABD’de her 15 saniyede bir kadın, genellikle kocası/partneri tarafından, dövülmekte. (Dünya Kadınları hakkında BM Çalışması, 2000).

· ABD’de her 90 saniyede bir kadın tecavüze uğruyor (ABD Adalet Bakanlığı, 2000

neptun burada kadına karşı şiddet tartışılıyor şimdi ben şöyle diyeyim sana kadına karşı şiddet değilde şiddeti bir bütün olarak ele alalım.

Şiddet tüm dünyada ve her sosyoekonomik seviyede görülmektedir.

Hatta şiddetin en fazla yaşan dığı ülkelerin başında gelişmişlik düzeyi en üst seviyede olan A.B.D. gösteriliyor özellikle okullarda çinnet geçirip sınıf arkadaşlarını öğretmenlerini kurşun yağmuruna tutan öğren çileri sen de duymuşsundur.

Şiddetin bir nedenide piskolojik sorunlar ve depresyon olarak gösteriliyor yine piskolojik sorunların ve depresyonun en fazla yaşan dığı ülkeler ekonomik seviyesi tavan yapmış ülkeler.

Bu durumda şiddeti az gelişmişliğe dayan dırabilirmiyiz sence?

Hatta gelişmilik şiddeti tetikliyor diyecektim fazla iddialı olur diye vaz geçtim.

Şim dilik bu kadar bende cidden cok yorgunum sonra devam ederim.

Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: halil-yılmaz
    Yine atlamışsın neptun burayı oku istersen.
    Bu sefer pek atladığımı sanmıyorum, sanırım sen yanlış bir cümle kurmuşsun:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: andante
    5) Türkiye deki şehirde yaşayan kadınların % 18 i, Köylerde yaşayan kadınların % 76 sı kocalarından dayak yiyor ops:
    andante hocam kadına karşı şiddette Türkiyede köylerle şehir arasında büyük fark var verdiğiniz rakamla bu da normal olarak insanlarda gelişmişlik ile kadına karşı şiddet eşit orantıda ilerliyor gibi bir düşünce oluşturuyor.

Cümlende refere ettiğin andante'nin rakamına göre köylerdeki kadınlar şehirdeki hemcinslerine göre dört kat fazla dayak yiyor. Bu yüzden cümlendeki anlamı sormuştum.

ABD’de her 15 saniyede bir kadın, genellikle kocası/partneri tarafından, dövülmekte. (Dünya Kadınları hakkında BM Çalışması, 2000).

· ABD’de her 90 saniyede bir kadın tecavüze uğruyor (ABD Adalet Bakanlığı, 2000
    .
    .
    .
    Bu durumda şiddeti az gelişmişliğe dayan dırabilirmiyiz sence?

Hatta gelişmilik şiddeti tetikliyor diyecektim fazla iddialı olur diye vaz geçtim.
    Gelişmişlikten kastın ne? Bu ülke kurulduğunda hedef olarak gösterilen "muasır medeniyet" ya da daha güncel kelimelerle "çağdaş uygarlık" seviyesi mi, yoksa bu ilkelere daha farklı bir sosyo-politik düşünceyle alternatif olarak ortaya çıkan 50'li yıllardaki "Küçük Amerika" hayalleri ile "her mahallede bir milyoner" yaratma düşüncesi ve bunun yukarıda örneğini verdiğin Amerika'nın cisminde gerçekleşmiş şekli mi?

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim için burada önemli olan kadınlara uygulanan şiddetin kökenin ne olduğunun cevabıdır.

Bu soruya cevap bulabileceğimizi sanmıyorum.Şiddeti genelden ayırmadan kadınlara yönelik şiddeti açıklamaya kalkıştığımızda ekonomik politik bir nedene mal etmenin söz konusu olabileceğine inanmıyorum çünkü

Gerçekten tüm sosyologlar bir araya gelse ve bunun cevabını araştırmaya başlasa, işte efendim bunun kökeninde şöyle bir ekonomik vs. gibi cümlelerden oluşmuş hiç bir şeyin bunun kökenini açıklayabilecek gücü içinde barındıracağına inanmıyorum.

Çünkü kadına yönelik şiddet gerçekten, yada çocuğa yönelik şiddet, ırk, kültür sınırlarını aşıyor bana göre.

Ama bir şekilde tanımlanması da gerekiyor. Bana göre bizim için hiç yabancı olmadığımız bir konuyu içinde barındırıyor bu konu da. AYRIMCILIK.

Kadınların yaşam alanlarında erkeklerle eşit olduğunu kabul edemeyen zihniyet ister okumuş olsun, ister zengin olsun, ister okumamış olsun, ister fakir olsun erkeğin şiddet uygulamasına kesinlikle neden olacaktır.

Ve bence kadınlara yönelik şiddetin önlenememesi bir yerde bu konuyla ilgili yasaların keskin olmamasındandır da.Bazı ülkelerde kadınlara yönelik şiddeti ayrımcılık olarak nitelendirdiğini görmekteyiz.

Ayrımcılık olarak yasallaştırdığımızda bu eylemin hafifleyeceğine inanıyorum.Eğer yönetilen toplum kadınlara yönelik bu suçu görmemezlikten gelip göz yumarsa değişen bir şey olmayacaktır.

Şiddeti genel anlamda ele alırsak sevgili halil....

İşte o zaman bu konu, başlığından çıkar.

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

neptun gelişmişlikten kastın nediyorsun ? Ekonomik anlamda bir gelişmeden bahsediyorum tabiî ki.

Senin takıldığın yer zannımca yarı şaka yarı çiddi olarak gelişmişlik şiddeti tetikliyor dediğim bölüm oldu orayı da kısaca açıklamaya çalışayım.

Ekonomik anlamda gelişmişliğini tamamlamış toplumlarda insanlarda kendi kendine yetebilecekleri düşüncesinin belirginleştiğini bu düşüncenin beraberinde de insanların toplumsal hayattan kendilerini soyutladığını ve gittikçe a sosyal insanların sayılarında bir artış olduğunu düşünüyorum. A sosyal insanların sık sık şiddete başvurduklarını söylememe gerek yok herhalde

Mesela benim çocukluğumda çocukluğum derken öyle elli altmış yıl öncesinden bahsetmiyorum 34 yaşındayım henüz ehüehü neyse konuya dönelim mahalle aralarında arkadaşlarla topluca oyunlar oynardık dokuz taş misket v.s ancak şimdilerde aynı mahalledeki cocuklarda bu topluca oynanan oyunlara rastlamıyorum pek şimdiki çocuklar topluça oynanan oyunlardan ziyada tek başlarına oynaya bilecekleri oyunlara yöneliyorlar genelde atari p.ç oyunları v.s buda gelişmeyle aynı orantıda ilerleyen teknolojinin bir sonucu budurumun cocuklara yansıması ise demin bahsettiğim kendi kendine yetebilme duygusunun ön plana cıkması kendilerini toplumsal hayattan soyutlamalar bunun beraberinde sosyal hayatta iletişim eksikliği cekmaleri v.s benim 6. yaşında bir yiğenim var yaklaşık bir aydır p.ç de araba yarışı oynuyor gecen dikkat ettim araba yarışı oynarken yarışmadan cok oyunda yandaki seyircileri ezmeye çalışıyordu bu çoçuk ilerde tam bir trafik canavarı olur dedim kendi kendime ve arapa yarışını sildim 1 haftadır ufaklık benle konuşmuyor.

Ay nı durumu televizyonlar içinde diyebiliriz aynı evi paylaşan insanlar bile artık bir bir leriyle konuşup dertleşmek yerine televizyon seyretmeyi tercih ediyorlar yani aynı evi paylaşan insanlar arasında bile bir yabancılaşma var.

Tabi ben sosyolog değilim bu dediklerimde yanlış düşünüyor da olabilirim ama neylersin ki benim düşüncemde bu.

Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

neptun gelişmişlikten kastın nediyorsun ? Ekonomik anlamda bir gelişmeden bahsediyorum tabiî ki.
    .
    .
    .
    Senin takıldığın yer zannımca yarı şaka yarı çiddi olarak gelişmişlik şiddeti tetikliyor dediğim bölüm oldu orayı da kısaca açıklamaya çalışayım.
    .
    .
    .
    Tabi ben sosyolog değilim bu dediklerimde yanlış düşünüyor da olabilirim ama neylersin ki benim düşüncemde bu.
    Öznel varsayımlardan yola çıkmak pek doğru değil, zira bu gerçeği değil, bizim hayata subjektif bakış açımızı gösterir. Olanı değil, olmasını istediğimizi yani.

Sana objektif ve karşılaştırmalı istatistiklerden yola çıkmanı öneriririm, bir kısmını aşağıya çıkardım:

Ülke....................Cinsel taciz/tecavüz

Kuzey Amerika.....%40
    Kanada................%15.3
    Peru....................%46.7
    Japonya...............%6.2
    Zimbabwe............%25.0
    Tayland................%29.9

Şaşırtıcı değil mi? Yüksek ekonomik seviyelerine hatta komşu olmalarına rağmen Amerika ile Kanada ve diğer zengin ülkelerden Japonya arasındaki fark oldukça ilginç. Peki Zimbabwe, Tayland gibi daha fakir ülkelere ne demeli? Peru'da ne oluyor sence?
    Diğerleri için en alttaki kaynaklara bakabilirsin.

Moğolistan'da son beş yılda kadınların %3.15'i cinsel tacize uğramışken, Seul'da %22. Hindistan'da kadınların 2/3'ü kocalarının tecavüzüne uğradıklarını, 1/3'ü de dayak yediklerini söylüyor. Asya'daki kadınların 1/3'ü kocalarının kendilerini dövmelerine hak verebiliyor.

Gelişmişlik ölçütü para değil. Tabii kişi başına düşen milli gelir kriterlerden biri. Ama gelişmişlik ölçütü ortalama ömür, gelir dağılımı, eğitim seviyesi, profesyonel işgücü, nüfus artış hızı, çocuk ölüm hızı, kişi başına düşen su tüketimi, kişi başına atmosfere salınan CO2 miktarı,vs gibi birçok kriterin bileşkesinden hesaplanıyor. Yalnızca parayı baz alırsan örneğin bazı küçük petrol zengini Arap ülkelerini dünyanın en gelişmiş ülkeleri yapabilirsin.

Yine bu kriterlere göre - en alt referansta bulabileceğin - az gelişmiş birçok Afrika ülkesindeki suç oranlarının yüksekliği seni çok şaşırtabilir.

Bu yüzden bu teoriyi yeniden değerlendirmen daha doğru olur bence.

Selamlar.

http://sexualassaultservices.gmu.edu...dStats2005.pdf
    http://www.unicri.it/wwd/analysis/ic...20the%20EU.pdf
    http://www.unicri.it/wwd/analysis/ic...0countries.pdf

Not: Aslında son yazılar konu dışı gözükmesine, ya da dediğiniz gibi ayrıntı olarak algılanmasına rağmen kadını toplumdan soyutlayarak tek başına ele alamassınız. Topiğin başında "nasıl tanımlanır ki kadın" diye sorulmakta. Kadını - ya da her unsuru diyelim - belirleyen şey çevresi, çevresinin ona bakışı ve çevresi ile etkileşimidir. Çevrenin kadına nasıl baktığını, onunla nasıl iletişime geçtiğini ayrıntı ya da konu dışı olarak gördüğünüzde kadın kavramına verilen - olumlu ya da olumsuz - anlamı atlamışsınız demektir. İşte asıl o zaman değişen pek birşey olmaz. Eğer bu bir yanılgıysa devam eder gider.

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya arkadaşlar siz yazılanları okumuyormusunuz?

Yoksa sadece karşılıklı cevaplar işinize mi geliyor.

Bakın benzer yanıtı ben verdim. Ne neptün ne de halil bu cevabı önemsemedi. Kadın olduğum için mi?

Bu soruya cevap bulabileceğimizi sanmıyorum.Şiddeti genelden ayırmadan kadınlara yönelik şiddeti açıklamaya kalkıştığımızda ekonomik politik bir nedene mal etmenin söz konusu olabileceğine inanmıyorum çünkü

Gerçekten tüm sosyologlar bir araya gelse ve bunun cevabını araştırmaya başlasa, işte efendim bunun kökeninde şöyle bir ekonomik vs. gibi cümlelerden oluşmuş hiç bir şeyin bunun kökenini açıklayabilecek gücü içinde barındıracağına inanmıyorum.

Çünkü kadına yönelik şiddet gerçekten, yada çocuğa yönelik şiddet, ırk, kültür sınırlarını aşıyor bana göre.

Ama bir şekilde tanımlanması da gerekiyor. Bana göre bizim için hiç yabancı olmadığımız bir konuyu içinde barındırıyor bu konu da. AYRIMCILIK.

Kadınların yaşam alanlarında erkeklerle eşit olduğunu kabul edemeyen zihniyet ister okumuş olsun, ister zengin olsun, ister okumamış olsun, ister fakir olsun erkeğin şiddet uygulamasına kesinlikle neden olacaktır.
    Ben fotoğraflara devam ediyorum. Ve fotoğraflara bakarak duygularınızı aktarmaya devam edin lütfen. Merak etme sevgili İlayda ortak metin çıkar çıkmasına da güdük olmaması yine biz kadınların elinde. :wink:

india13hf3 - Fotoğrafların Diliyle Gündem (2)[Hadi Konuşalım/KADIN]

violencegv0 - Fotoğrafların Diliyle Gündem (2)[Hadi Konuşalım/KADIN]

womensrightsviolencepagfi5 - Fotoğrafların Diliyle Gündem (2)[Hadi Konuşalım/KADIN]

womensrightsviolencepagbp3 - Fotoğrafların Diliyle Gündem (2)[Hadi Konuşalım/KADIN]

İşte bunların bir açıklaması olamaz. Ne kelimeler yeter bunun açıklamasını yapmaya nede başka bir şey.Ve sonuçta kadını bu hale getiren mantığı anlamaya çalışmak bile anlamsız.Ekonomik, sosyolojik tüm açıklamaların yetersiz kalabileceği sözün bittiği an burası.

siddetdayaktacizkadinpj1 - Fotoğrafların Diliyle Gündem (2)[Hadi Konuşalım/KADIN]

Üye
    Sessiz38 Avatarı

Gerçek Adı
    K.Kayataş
    Son Giriş
    14.09-2015
    Saat
    12:52
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ[38]
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Naptın sanem abla yaaa son fotograflar beni alt üst etti!!! Erkek olmaktan utanır oldum yaaaaa

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ALINTI andante demişki

Bakın benzer yanıtı ben verdim. Ne neptün ne de halil bu cevabı önemsemedi. Kadın olduğum için mi?
    andante hocam teessüf ederim olurmu öyle şey sırf kadın olduğun için önemsenmemek. ops:

Sizde takdir edersinizki kadınların şiddete uğramasını sırf kadın oldukları için şiddete maruz kalıyorlar diyerek acıklayamayız.

Bunun şöyle yada böyle bir açıklaması olmalı.

Bunun sebeblerini irdelemeye calıştık sadece.

Yoksa karşılıklı atışmak değil bizimkisi.

.

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BİR EFLATUN ÖLÜM

kırgınım, saçılmış
    bir nar gibiyim

sessiz akan bir ırmağım
    geceden
    git dersen giderim
    kal dersen kalırım

git
    dersen
    kuşlar da dönmez, güz kuşları
    yanıma kiraz hevenkleri alırım

ve seninle yaşadığım
    o iyi günleri,
    kötü
    günleri bırakırım.

aynı gökyüzü aynı keder
    değişen bir şey yok ki
    gidip
    yağmurlara durayım.

söylenmemiş sahipsiz
    bir şarkıyım

belki
    sararmış
    eski resimlerde kalırım

belki esmer bir çocuğun dilinde.

bütün derinlikler sığ
    sözcüklerin hepsi iğreti

değişen bir şey yok hiç
    ölüm hariç.

aynı gökyüzü aynı keder.

Behçet AYSAN

16057581xt5 - Fotoğrafların Diliyle Gündem (2)[Hadi Konuşalım/KADIN]

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    01:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

O iki fotoğrafın kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü bu fotoğraflarla allak bullak oldum.

Bu allak bullak olma hali insanı düşünceye sevkeden türden değil.

Aksine düşünmeyi engelleyen yanları var.

Lütfen...

Üye
    ddm_76 Avatarı

Son Giriş
    06.01-2011
    Saat
    12:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kadın

Kalıp değil bir fikir...
    Elmas sorguçlu fakir;
    Açıkta sırrı bakir;
    Kadın...

Çölde kaçan bir serap;
    Yönü kementli mihrap...
    Madeni som ıstırap;
    Kadın...

Dipsiz hasrete tuzak;
    En yakınken en uzak...
    Tadı zehrinde erzak;
    Kadın...

Bir işaret, bir misal;
    Ayrılık remzi visal...
    Allah'a yol bir timsal;
    Kadın...

1983

Necip Fazıl Kısakürek

andante yazacaktım forma ama koydugun son resımler kötü etkıledı benı.yazacak bısey bulamıyorum şuanda...daha sonra yazacagım...
    ama ben bu şiiri cok severım.bunu paylaşmak ıstedım...

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet haklısınız,

Etkilenmeyecek gibi değil o fotoğraflar. Dediğim gibi sözün bittiği an orası.

Onu ortadan kaldırmak bir işe yaramaz, bu yaşanılan gerçek kazındı bir kere beyinlerimize. Görmemiş bile olsak bunların olduğunu biliyorduk ama fotoğraflar bir kez daha anlamsız tartışmaların bir işe yaramayacağını gösterdi bizlere.

Bir bıçak gibi kesildi tartışma gerçeğimiz karşısında. Sustu dudaklar, kapandı düşünme mekanizmamız. İşte ne adına olursa olsun birini yok saymak, onu red etmek beraberinde bunları getiriyor.Şekli, biçimi dozu önemli değil.Dış cephemizdeki yaşanılanları görerek anlamamız son derece kolay bu gerçek karşısında.

Pekii iç dünyamızda bunlardan beter fotoğraflar var, onları resmetmek kolay mı? Kaldırdık diyelim fotoğrafları,iç dünyamızda ki yaratılan çirkinlikleri nasıl yok etmeyi düşünüyoruz acaba?

Dokunun, dokunun sadece bedenlerimize değil, ruhumuza.

Biz kadınlar

Çok fazla şeyi istemeyiz hayatta.

Tüm insanlar gibi hak ettiğimizi yaşamak , tatlı tumturaklı laflarla "benimsin" lafının şarhoşluğuna inandırılıp, hiç yerine konulmadan olduğumuz gibi kabul edilmektir sadece.

Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya arkadaşlar siz yazılanları okumuyormusunuz?

Yoksa sadece karşılıklı cevaplar işinize mi geliyor.

Ne yani, sen bir yanıt verince benzer yanıtı olanlar yazı yazmamalı mı? :P :P Ayrıca ne bu önyargı? Kadın olduğun için miymiş. :P :P

Benim için burada önemli olan kadınlara uygulanan şiddetin kökenin ne olduğunun cevabıdır.

Şiddeti genel anlamda ele alırsak sevgili halil....

İşte o zaman bu konu, başlığından çıkar.
    Zaten fotoğrafların çıkardı ya başlıktan. Kadını tanımlamaktan uğradığı ayrımcılığa ve şiddete döndü. Ama eğer şiddete döndüyse daha da fazla çıkmalı. Çünkü diğer türlü fotoğrafların eşliğinde bir duygu sömürüsünden başka pek anlam ifade etmez. Bu da bizi yanlış yönlendirir:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Sessiz38
    Naptın sanem abla yaaa son fotograflar beni alt üst etti!!! Erkek olmaktan utanır oldum yaaaaa
    Şöyle bir yere gelir: "Zalim erkek eşittir masum kadına uygulanan şiddet."
    Halbuki gerçek bunun çok dışında. Suç, şiddet yalnızca erkeğe ait değil. Burada her iki cinsiyetin de cezaevinde sonlanan suç maceralarını bulabilirsiniz, hatta çocukların da. Şiddeti genel anlamda ele almalısınız. Diğer türlü sokaklardaki tinerci çocukların nasıl birbirlerine tecavüz edebildiklerini, nasıl insanları soyup öldürebildiklerini atlarsınız, arabanın camını silmesine izin vermediğiniz sokak çocuğunun neden hırsla bir kova pis suyu arabanıza döktüğünü anlamassınız. Kocasının dövdüğü kadın için ağıt yakıp erkeği lanetlerken görümcenin ya da kayınvalidenin gelinine uyguladığı şiddet hatta belki de karısını dövmesi için erkeğe yaptığı duygu sömürüsü ya da arka çıkması aklınıza gelmeyebilir. Bakire çıkmadığı için karısını öldüren kocayı suçlar, diğer taraftan bekaret kanıtı olan kanlı çarşafı göğsünü gererek komşularına gösteren anneleri suçlamak aklınıza bile gelmez.

Şiddeti zenginliğe bağladığınızda fakir Afrika ülkelerindeki suç oranlarının yüksekliği; toplumdan soyutlamaya bağladığınızda - örneğin ABD'deki - daha toplumsal hayatları olan siyahların aynı toplumdaki beyazlara oranla çok daha fazla suç işlemeleri; bireysel toplum yapısına bağladığınızda eski doğu bloku ülkelerindeki kollektivist yapının insanlara nasıl baskı kurabildiği; tek tanrılı dinlere bağladığınızda bazı uzakdoğu ülkelerindeki suç oranlarının düşüklüğü; kurumsal aile yapısının olmamasına bağladığınızda aile meclisi kararları ve aile içindeki farklı düşüncelere tahammülsüzlük ve bu kişilere uygulanan baskı açıklanabilir olmaktan çıkar.

Şiddet tektir arkadaşlar. Ne uygulayanda ne de uygulananda erkek, kadın, yaşlı, çocuk ayırmaz. Uygulayan bunu uygulayabildiği şekilde dışavurur. Bu topik sadece yüzlerinden birini ve üstelik topiğin bu gidişi ile hedef saptırarak gösteriyor. Şiddetin kaynağının ne olduğunu ve nasıl ortaya çıktığını konuşmak gerek.

Not: Cevapların Freud'da olduğunu düşünmeme rağmen Fromm'u yeniden okumaya başladım. Eğer bitirebilirsem ve o zamana kadar topik ölmesse daha sindirerek yazarım.

Not2: Pegasus, son bir haftadır farklı davranıyorsun, sana birşeyler olmuş.

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Söz!!!

Sadece şiddet kavramını içeren bir başlıkta açarız.

Erkekleri konu eden bir başlık ta açmayı gerçekten ihmal etmeyiz.

Neden etmeyelim ki, konu başlıkları çok.Ummadığımız kadar gündem oluşturabiliriz.

Burada kadını tartışırken, her yönüyle ele alıyoruz, daha doğrusu almaya çalışıyoruz. Şiddet takıldı kafalarımıza. Oysa ele almamız gereken bir çok yön daha var.

Bir şey daha....

Kadınlara şiddet uygulanıyor mu? Cevap evet. Bu sebeple bu yön ister istemez ortaya çıktı.

Ve bir şey daha....

Çok acelecisiniz. Kadınları bir anda öylesine göklere çıkartınız ki, vallahi biz yapmadık siz erkekler yaptınız.

Erkekliklerinizi hatırladınız, methiyeler düzdünüz....

Oysa biz kadınları işlerken annelik kimliği altında yanlışları da ortaya koymayı düşünüyoruz. Mesela çocuklarını terk eden anneleri, onlara eziyet eden anneleri. Bu arada cumartesi annelerini de ortaya koyarız elbette.

Kısacası biz elimizden geldiğince objektif olacaz da, siz sanki farklı bir şey yapıyormuşcasına ele alıyorsunuz konuları.

Vallahi ayıp oluyor!!!! Gerçekten bu haksızlık.

( Bu arada üstüne basa basa şiddetin her türlüsüne gönlüm razı olmuyor diyorum ama görülmüyor.Çocuklara yapılan şiddeti de eleştiren bir video var umarım izlemişsinizdir. Üstelik cinsiyet ayrımı da yapmayan bir yaklaşımım da var yazılarım da, siz yine görmeyin onları olur mu? Sonrada ya neden anlamıyorsunuz kadın olduğum için mi dediğimde de bozulun bakalımmmmmm. )

Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon