Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 71 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    emrah4108 Avatarı

Son Giriş
    18.11-2015
    Saat
    20:41
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Savaskoca oncelikle cvp icin tesekur fakat sosyal hizmetler vasilik konusunu dahi bilmeden kaynatam sag olmasi ve anneme bakmakla yukumlu diye hane halki gelirine dahil ediyorlar vasilik onlari pek ilgilendirmedi acikcasi , benim merakim ayni ikametgah ve hane halki esas degilmi bu gelirin hesaplanmasinda. eger boyle degilse tum yakin akrabalar esimin diger erkek kardesi veya kiz kardeside bu gelir hesabina dahil edilir sonucta onlarda kanunda bakmakla yukumlu sayiliyor,hane halki geliri Mi yoksa baska ilde yasayan kaynatam da dahil edilmsi dogrumu konu hakkinda bilgisi olanlardan acil cvp ltfn .

Üye
    nrdnzky Avatarı

Gerçek Adı
    nurdan özkaya
    Son Giriş
    19.11-2015
    Saat
    17:53
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@ş_i_f_a

merhaba,

benim annem engelli. evde annem , babam ben ve 2 kardeşi,m yaşıyoruz. ben çalışıyorum ve annemle babamın da emekli maaşları var. şu durumda biz bakıcı maaşı almaya hak kazanıyor muyuz acaba?

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    11.11-2016
    Saat
    16:23
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1-öncelikle annenizin %51 ve üzeri ağır engelli raporu şartı var.

2- (1.7.2015- 31.12.2015 döneminde geçerli olmak üzere hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı 606, 95 TL olmuştur.)

evde 5 kişi olduğunuza göre toplam gelirinizin 5*606,95= 3.035 tl yi aşmıyor olması ikinci şart. gerisi memurun insafına kalıyor.

Üye
    kunta Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

arkadaşlar bugunlerde evde bakım aylığı almak için başvuru yapacağım izlemem gereken yolu tam olarak bilen varmı yoksa forumun başında verilmiş yol doğrumu ilk rapor almak için başvurucam ama önceden bi kuruma gidip oradanmı beni rapor için yonlendirecekler yoksa direk hastaneye gidip ben evde bakım aylığı için ağır engelli raporu almak istiyorum diye muracaatmı edeceğim raporun ücret nedir bilenler varmı

kalem cevap alabilirmiyim sizden

http://www.engelliler.biz/forum/evde...yol-nedir.html

bu linkin başında verdiginiz evde bakım aylıgı alma yolu doğrumu yoksa bir değişiklik varmı acaba evde bakım aylıgı için sıfırdan bir başvuru yapacagım izlemem gereken yol nedir ilk hastaneye gidip ben agır engelli raporu almak istiyorum diye muracatmı yapmalıyım yoksa bi kuruma gidip valiik kaymakamlık aile bakanlıgı maaşı neresi baglıyacaksa once oraya gidip onlarmı bizi hastaneye yonlendiriyorlar acaba bir bilginiz varmı bu konuda birde bu raporun ücret varmı varsa ne kadar ankara numunede alacağım

Üye
    Ayışığı48 Avatarı

Son Giriş
    14.03-2017
    Saat
    16:05
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese iyi günler benim eşimin annesi %90 engelli kayınpederim vefat edince yanımıza aldık ve kayınpederinin maaşını alıyor eşim ewde çalışmıyor bu durumda eşime bakıcı aylığı alabilirmiyim?

Herkese iyi günler benim eşimin annesi %90 engelli kayınpederim vefat edince yanımıza aldık ve kayınpederinin maaşını alıyor eşim ewde çalışmıyor bu durumda eşime bakıcı aylığı alabilirmiyim?

Üye
    Onurarikan Avatarı

Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem merhaba biz ekonomik red aldık tekrar basvuru yaptık ve bakıcı değişikliği istedik 4 ay sürer dediler değişikliğin nedeni amcamda bizde yaşıyor o engelliyle kan bağı bulunmadığı için kabul edilmiyor ancak oda bizde yaşıyor ve geliri yok sizce bağlanır mı?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    169
    Verilen Beğeniler
    29

@kunta evde bakım aylığı için rapor almak istiyorsan ve ucret ödemek istemiyorsan sana tavsiyem önce aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne git ve evde bakım aylıgına başvurmak istediğini söyle. raporun da olmadıgını soyleyince zaten onlar seni yetkili bir hastaneye sevk ederler. rapor oranın en az % 50 ve ağır özürlü kısmı "evet" olarak işaretli olmalı. eger bu şekilde % 50 ve üstü, ağır özürlü engelli sağlık kurulu raporu almazsan evde bakım aylıgı baglanmaz. il müdürlüğüne gidince onlar sana rehberlik eder zaten.

@Ayışığı48 kayınvalideniz vefat eden eşinden dul aylıgı alıyormuş. bu aylıgı alması evde bakım aylıgına engel değildir. evde bakım aylığı için şu 3 şart aranır:
    1. % 50 ve üstü, ağır özürlü ibareli engelli sağlık kurulu raporunun olması. sizin raporda oran uygun. ama bu yetmez. raporun agır özürlü kısmı "evet" olarak işaretli olması lazım. ağır özürlü rapor şart.
    2. hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL altında olmalı.
    3. bakıma muhtaç olmalı: http://www.engelliler.biz/forum/evde...riterleri.html
    yukarıda saydığım 3 şarttın birinde bile uygun değilseniz evde bakım aylıgı baglanmaz. evde bakım aylıgı için bu 3 şarta da uygun olmanız gerekmektedir.
    eger agır özürlü ibareli engeli sağlık kurulu raporunuz varsa aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne gidip evde bakım aylıgı için başvurunuzu yapın.

@Onurarikan ekonomik red almışsınız bir de bakıcınız onay almamış anlaşılan.
    raporda ve bakıma muhtaç kriterlerinde sorun yok anlaşılan. bu durumda eger hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL altında ise ve bakıcı değişikliğini aynı haneden bir akraba ustune yaptıysanız evde bakım aylıgı onaylanacaktır. ama aksi durumda yani hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı aşarsa, hastanız bakıma muhtaç bulunmazsa evde bakım aylığı onaylanmaz.

Üye
    Onurarikan Avatarı

Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

hastamız bakıma muhtaç %94 ağır engelli felç hastası yatalak yani bu durumda ekonomik gelire bakılmaması lazım çünkü %100 bakıma muhtaç biz hastamız için özel koşullar yaratıyoruz müstakil eve çıkıyoruz kira ödüyoruz paramız aşıyor ama o parayla hem hasta hemde kendi ihtiyaçlarımızı karsılayamıyoruz..

Üye
    Ayışığı48 Avatarı

Son Giriş
    14.03-2017
    Saat
    16:05
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben 2000 TL kayın validen 1117 TL maaş alıyor evde ben asım kayın validen ve 15 aylık kızımız var ağır engelli%95 raparumuz mevcut bu durumda evde bakım aylığını hakedermiyiz? @Kalem

Üye
    bedia2172 Avatarı

Son Giriş
    31.01-2017
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba annem yatalak hasta bakıma muhtaç ben bakmak istiyorumben ev hanimıyım eşim memur annem şuan üç ayda bir özürlü maaşı alıyor eğer ben bakarsam bakım maaşı alırmıyım ve üç aylık maaşı kesilirmi kesilmez mi bunu bilmek istiyorum not. Evim yok arabam yok 4 örencim var yani 4 yavrum okuyor

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    169
    Verilen Beğeniler
    29

@Onurarikan maalesef gelir şartı var. hanede kişi başına düşen aylık gelir 847,16 TL'den yüksekse, isterse yuzde yuz agır engelli olsun evde bakım aylıgı baglanmaz.

@Ayışığı48 evde dört kişi kalıyormuşsunuz. tüm gelirlerinizi toplayıp dörde böl. sonuç 847,16 TL'den azsa geliriniz uygundur demektir. yüksek çıkarsa evde bakım aylıgı baglanmaz.

@bedia2172 anladıgım kadarıyla anneniz sizle kalmıyor. ama size ikametini aldırmayı düşünüyorsunuz. eger anneniz size taşınırsa ve annenizin önceki adresi başka ilçedeyse bir kere 2022 aylıgı durdurulur, bunu bilin. ama aynı ilçedeyseniz adres değişikliği sorun olmaz. ama hanenizdeki gelir yuksek çıkarsa sorun olur. hanede kişi başına düşen aylık gelir 423,58 TL üstünde çıkarsa annenizin aldıgı 2022 aylıgı yapılacak ilk sosyal incelemeden sonra kesilir.

evde bakım aylıgına gelince. anneniz sizde kalırsa elbette bakıcı olabilir ve evde bakım aylıgı alabilirsiniz. evde bakım aylığı için şu 3 şart gerekiyor:
    1. % 50 ve üstü ağır özürlü rapor. raporda agır özürlü kısmının kesinlikle "evet" olarak işaretli olması lazım.
    2. hanede kişi başına düşen aylık gelir 847,16 TL altında olacak.
    3. bakıma muhtaç durumda olacak. bu konuyla ilgili şu linki dikkatle inceleyiniz:http://www.engelliler.biz/forum/evde...riterleri.html
    linkte sayılan A,B,C,D bentlerinden en az birinde tam veya en az ikisinde kısmen bir başkasının bakımına sürekli olarak ihtiyaç duyuyorsa bakıma muhtaç demektir. bakım hizmetleri değerlendirme heyeti bu kriterlere göre engelliyi degerlendirir. degerlendirme yapılırken sadece rapora konu olan engelinden dolayı yapamadıkları dikkate alınır. siz de hastanızı bu bilgiler ışıgında degerlendirin lütfen fikriniz olsun.

eger bu saydıgım 3 şartın birinde bile uygun bulunmasın evde bakım aylıgı baglanmaz.

Üye
    Sevgi hatice Avatarı

Son Giriş
    17.02-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar benim eşim belediyede çalışıyor bodroda 2700 aylık ve aylık 808 lira ikramiye çıkıyor aslında bu kadar para elimize geçmiyor vergiye kesiliyor 700 liradakira var ,5 kişilik aileyiz kızım otizm yüzde 80 raporlu ben bu maaştan yararlanabilirmiyim

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    169
    Verilen Beğeniler
    29

@Sevgi hatice kiradasınız galiba. ödediğiniz kira ve vergi kesinleri giderden düşülmez. net geliriniz dikkate alınır sadece. masraf ve giderler asla gelirden düşülmez. verdiğiniz bilgilere göre geliriniz uygun. gelirde sıkıntı yok.
    evde bakım aylıgının baglanması için gelirinizin uygun olması yetmez. Ayrıca;
    1) % 50 ve üstü agır özürlü ibareli engelli sağlık kurulu raporu olacak
    2) bakıma muhtaç durumda olacak:http://www.engelliler.biz/forum/evde...riterleri.html
    linkte sayılan A,B,C,D bentlerinden en az birinde tam veya en az iki bentte kısmen bir başkasının bakımına ihtiyaç duydugu takdirde bakıma muhtaç sayılır. bakıma muhtaçlık değerlendirilirken yaşından dolayı yapamadıkları değil rapora konu olan engelinden dolayı yapamadıkları dikkate alınır. bakım hizmetleri degerlendirme heyeti bu değerlendirmeyi yaparken çocuk olmasından dolayı yapamadıklarını değil engelinden dolayı yapamadıklarını dikkate alacaktır bilginiz olsun.
    eger tüm şartlara uygun bulunursa evde bakım aylıgı baglanır. ama birinde bile uygun bulunmasın evde bakım aylıgı baglanmaz.
    agır özürlü raporunuz varsa aile ve sosyal politikalar bakanlığı il/ilçe müdürlüğüne gidip başvurunuzu yapınız. şartlarnız uygun bulundugu takdirde baglanacaktır.

Üye
    Sevgi hatice Avatarı

Son Giriş
    17.02-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ablam kızım zaten yüzde 80 ağır engelli yazıyor 2 yıllık biz baş vurduk gelir fazla dedi ama aralık ayı 840 lira olarak hesapladılar şimdi dilekçe verdim tekrar heyet gelicek olurmu acaba

Kira değil kira geliri var 700 lira

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    169
    Verilen Beğeniler
    29

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Sevgi hatice gelirin uygun ama sınırda ablası.
    bordronda net aylık ne kadar? 2700 mü?
    bir de her ay mı 808 TL ikramiye alıyorsunuz?

bunları sormamın sebebi şu. hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı olan 847,16 TL 1.1.2017-31.12.2017 tarihlerinde geeçrli. yani 1 yıl boyunca gelir sınırı değişmeyecek. ama aldıgınız maaş değişecek ki bu durumda da 1 temmuzdan sonra hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı geçecek. böyle bir riskiniz var. yani baglansa bile sınırı geçince aylıgın kesilmesi gerekecek.

Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon