Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 59 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mehmet10 Avatarı

Gerçek Adı
    H.İbrahim
    Son Giriş
    01.04-2012
    Saat
    21:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bakım aylığı almakta olan bir özürlü yakını özürlü adına ötv'den muaf araç alırsa bakım aylığı ve özürlünün almakta olduğu 2022 sayılı bakıma muhtaç aylığı kesilirmi?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    171
    Verilen Beğeniler
    30

Mehmet, önemli olan gelir kriterlerine uygun bulunman. Kişi başına düşen aylık miktar 423 TL'yi geçmiyorsa ve siz sahip oldugunuz bu gelirle araç alabiliyorsanız sorun olmaz. Sadece gelirleriniz dikkate alınır çünkü. Boyle beyan ettiğiniz gelir ve yaşam koşullarınız arasında bir fark oluşmuyorsa ve Kuruma beyan ettiğiniz gelirle bu aracı rahatlıkla alabiliorsanız aracınızı rahatlıkla alın.
    ÇÜnkü sorun şurada başlıyor:
    Sizin Kurum'a beyan ettiğini,z bir gelir var. Bakmakla yükümlü oldugunuz bireylerin ve sizin tüm gelirlerinizi siz beyan etmişsiniz ve Kurum da bunları tesbit etmiş ve gelirinizi onaylamış, sınırı geçmediğinizden aylık baglamış. Boyle bir gelir durumunu bilirken siz araç almışsınız ve beyan ettiğiniz gelirle o aracı almanız mumkun değil. Üstelik siz aldıgınız aracı bildirmemişsiniz. İşte bunlar kuşku uyandırıyor. Aldıgınız aracın fiyatıyla sizin beyan ettiğiniz ve belgelendirdiğiniz tüm gelirleri karşılaştırıyolar. Eger mevcut gelirinizle aldıgınız aracı almanız zor ve sizin farklı bir gelirinizin oldugunu düşündürüyorsa, bunda da gelirinizi tekrar incelemeye alıolar. Onlara bilsirilmeyen resmi olarak belgelenemeyen gelirleriniz mi var yoksa?
    Bunda da bu kuşkudan yola çıkarak tam bir taramaya alınıyorsunuz. Boyle bir gelir tesbit ederlerse geliriniz tekrar hesaplanıor ve sınırı geçiorsa aylık kesilior. Aracın etkisi sadece bu yani.
    Yaşam koşullarınızla beyan ettiğiniz gelir arasındaki farkı anlamalarını sağlıyor sadece.
    Ama senin beyan ettiğin tüm gelirlerin ve tesbit edilen tüm gelirlerin araç almanı sağlıyorsa ve kuşku uyandırmayacaksa kurum bişi yapmaz. yeter ki sen araç aldıgında Kurum'u bilgilendir.
    Kurum araç bilgilerini inceler güncel bedelini filan. Senin beyan ettiğin gelirlere ve tesbit edilen gelirlere bakar. Bakar lki bu gelirle o araç rahatlıkla alınır. Ortada bir fark yok. Bişi yapmaz o zaman. Hatta gelirini incelemeye bile luzum duymaz.
    Meseleyi anlatabildim mi şimdi?
    Yoksa uygulamalara bakarsak uygulamadan kaynakalanan hatalarla yol alamayız. Ayrıca he araç alanın durumu aynı değildir ki. Adamın beyan etmediği geliri vardır. Tesbit edilmeyen. Oysa Kurum'daki beyan ettiği geliri ve incelenip tesbit edilen geliri ortada. Sonra gidip araç almış. Ustelik aldıgı aracı da Kurum'a bildirmemiş. Kurum sonradan araç aldıgını tesbit etmiş.
    Açmış evrakları bakmış beyan edilen gelirlere ve tesbit edilen tüm gelirlere. aracın fiyatıba bakmış karşılaştırmış. Arada fark gormuş. Gelir değişikliği kuşkusu uyanmış. İnceletmiş beyan edilen gelirler arasındaki farkı bulmaya çalışmış. Bulmuş. E ortada gelir değişikliği oluşmuş ama beyan yok. Keser bu aylıgı tabi ki.
    O yuzden uygulamalara bakıp "Aaa! O araç almış, onun aylıgı kesilmiş, o halde araç alanların aylıgı kesilior." gibi kesin bir yargı oluşturulamaz.
    Burası bir hukuk devleti. mevzuat belli. Sen gelirlerini biliorsan ve bu gelirle araç alabiliorsan, git aracı al ama bu aracı git Kurum'a bildir ki başın agrımasın.
    Kurum bu bildiriminden sonra inceler evraklarını, gelirlerini tarar ve araç guncel fiyatlarını inceler arada fark gormez ve gelirlerin de sınırı aşmıor bişi demez. Aylıga devam.
    Ama arada aracın oldugunu bildiği için bu araçtan gelir temin edip etmediğini de inceler tabi.
    Sen araçtan gelir elde etmiorsan etsen bile sınırı geçmiorsa yine sorun yok.
    Son söz olarak diyecegim şu ki resmi ya da gayri resmi elinize geçen tüm gelirlerinizi bildirin vaktinde. Bu bildirimleri yaptıgınız ve sınırı geçmediği sürece başınız agrımaz.

Üye
    mehmet10 Avatarı

Gerçek Adı
    H.İbrahim
    Son Giriş
    01.04-2012
    Saat
    21:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

"Mehmet, yukarıdaki soruna oldukça açıklayıcı ve uzun bir cevap yazmıştım. Sonra buradaki başlık farklı olunca ve bu konuda çok soru geldiğini bildiğimden admin'den rica ettim o da senin ilk sorunla benim son cevabımı ayrı bir başlıkta açtı. O yüzden mail adresinde sana bildirilen yukarıda alıntı yaptığın mesajı görememişsindir.
    O mesaj şurada:
    Araç almak evde bakım aylığının kesilmesine ya da bağlanmamasına sebep olur mu?"

Ben gerçekten çok teşekkür ediyorum; bir bilgi daha paylaşmak istiyorum: Bu konuya SHÇEK'e de danıştım, "hayır herhangi bir değişme olmaz" cevabını aldım...
    Saygılarımla....

Üye
    zinnur Avatarı

Gerçek Adı
    abuzer
    Son Giriş
    15.06-2017
    Saat
    19:08
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ALLAH razi olsun sende kalem ablam slm ve dua ile kal

Üye
    samandağlı Avatarı

Son Giriş
    10.11-2013
    Saat
    12:29
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dayım 6 ayda bir ikramiye alıyor bu gelire nasıl hesaplanacak maaşı 1.200 tl evde 5 kişiler 6 ayda bir ikramiye alıyor yani 6 ayda bir 2100 tl alıyor bu nasıl hesaplanıyor. Yardımcı olurmusunuz.

Üye
    imQ Avatarı

Son Giriş
    20.06-2017
    Saat
    01:47
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kalem;Son söz olarak diyecegim şu ki resmi ya da gayri resmi elinize geçen tüm gelirlerinizi bildirin vaktinde. Bu bildirimleri yaptıgınız ve sınırı geçmediği sürece başınız agrımaz...... yani şimdi bir yakınım bana belki para verse...hata geçen verdi...şimdi onu kuruma bildirmemmi lazım çok saçma anlamış değilim resmi herneysede gayri resmi olması ilginç...

Üye
    Denetim Avatarı

Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    09:10
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İmq size anlatilmak istenileni israrla anlamiyorsunuz evde bakimi diger bir deyisle agir ozurlu yasantisini tek basina gerceklestiremeyecek kadar duskun ve mali yonden de yoksulluk icerisinde bulunan ozurlulerin evlerinde yapilacak bakimi karsiliginda bakiciya odenen ucrettir seklinde de tanimlayabiliriz yani arkabanizin size verdigi para sizin mali yoksunlugunuzu ortadan kaldiriyorsa ve siz bunu bildirmezseniz ve bu para bir sekilde tesbit edilirse bakiciniza yapilan odemeler yasal faizi ile birlikte geri istenebilir size verilen para duzenli ise zaten bakiciniz bunu kuruma bildirmeyi imzaladigi taahutnamede taahut etmisti taahudune uymadigi icin yasal sorumluluguna katlanir

Üye
    kay-seri Avatarı

Gerçek Adı
    rüya
    Son Giriş
    08.05-2013
    Saat
    20:37
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki hiç haber vermeden mi keser bize kestigini söylemeden mi keser ??

bakın benim ve bana bakan ailemin geliri degişmedi ama araba aldım kuruma bildirmedim bilmiyordum kuruma bildirilecegini üstelikte borçlanarak aldım çok borcum var ve bana bakan aileminde arabası vardı ben aldıktan sonra ailemde arabasını degiştirdi bu yüzden bakım aylıgım kesilmiş olabilirmi ??

Üye
    Denetim Avatarı

Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    09:10
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

muhtemelen size de bildirir ancak banka işlemi on-line yaptığından kesintiyi daha hızlı görürsünüz.. aldığınız araçların değerine de bağlı bu aylık kişi başı 400 tl gelir beyan ettiniz diyelim sonra da gittiniz 60000TL lik bir araba aldınız o durumda kusura bakmayın ama kimse sizin 400 tl gelir ile yaşadığınıza inanmaz

Üye
    y.terleyen Avatarı

Gerçek Adı
    yaşar terleyen
    Son Giriş
    03.01-2013
    Saat
    00:10
    Yaşadığı Yer
    nevşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya pardon bizim evde iki özürlü var. benim normal mağlülen emekliliğim var ancak kız kardeşimin hem özürlü maaşı var hemde eşim kız kardeşime baktığı için bakım parası alıyor. eşimin kardeşi yani kaynım parasını kendi vererek benim üzerime araç alacak. ben herhangi bir para vermeyeceğim. aracıda o kullanacak ve araç onun evinde duracak. sadece bana lazım olduğunda gelip beni alacak. o zaman da eşimin almış olduğu bakım parası kesilirmi onu merak ediyorum. bana acil cevap veren olura sevinirim.

Üye
    gurbuz35 Avatarı

Son Giriş
    18.04-2013
    Saat
    07:35
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bi soruda ben sormak istiyorum.
    babam kardeşimle beraber kalıyor ve kardeşimin eşi bakım aylığı alıyor.
    Şimdi ben ruhsatı babam adına özürlü indiriminden yararlanıp bir araç alsam parası benden çıkacak sonuçta bu durum kuruma bildirilmelimi ve bun istinaden bakım parasını keserlermi? sonuçta bakım parasını alan kardeşimiz hanımı ama araç babamın üzerine
    böyle bi durumda neyi kıstas alırlar paranın benden çıktığını nasıl ispat ederim.

Üye
    Abdullahtkn Avatarı

Gerçek Adı
    abdullah tekin
    Son Giriş
    17.01-2014
    Saat
    16:36
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

herkeze merhaba
    %94 raporlu olan dedeme amcamın durumu iyi olmadından o bakıyor ve bakım parası alıyor ama dedemi hastahaneye olsun gideceği her yere babam götürmekte ve dedemin vekaleti babamda bu raporu kullanarak ötv indiriminden yararlanarak araç alabilir mi ve bakım parasına her hangi birşeyi olur mu..teşekkürler

Üye
    my0208 Avatarı

Son Giriş
    13.06-2016
    Saat
    11:45
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,

kusura bakmayın rahatsız ediyorum forumda bu konudaki mesajları okudum fakat fazla zamanım olmadığı için tam cevabı bulamadım eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Babanemin gözlerinden ve geçirdiği ağır bir ameliyattan sonra %94 engelli raporu var şu anda sivasta halamın yanında kalıyor ve halam yakın zamanda evde bakım maaşı almaya hak kazandı bu arada babanemin bagkur emekli maaşı da var, babanem halamla birlikte istanbula tedavi için sık sık geliyor biz istanbulda yaşıyoruz ve hastaneye götürüp getirebilmek için bir araç almayı düşünüyoruz ötv indiriminden yararlanarak ama önemli konu bu araçtan dolayı halamın aldığı evde bakım maaşı kesilirmi babanem 12 ay boyunca devamlı bizimle kalmıyor halamla sivasta yaşıyor kişi başına düşen gelir miktarından bahsedilmil fakat burada hesaplama halamın evdeki gelir durumunu ilgilendirirmi çünkü iki ayrı çocuğundan biri maaş alıyor olacak diğeri de ötv indiriminden faydalanıyor olacak eğer maaş kesilecekse eski bir araba alacağız çükü halamın bu paraya ihtiyacı var nasıl emin olabiliriz kime danışabiliriz yardımcı olursanız çok memnun olacağım.

çok teşekkürler.

Üye
    murat2854 Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    22.03-2014
    Saat
    17:55
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bildiğm kadarıyla bakım parasında sıkıntı olmuyor ama 3 aylık engelli maaşı alıyorsa onu kesiyorlarmış

Üye
    NAKLOV0636 Avatarı

Gerçek Adı
    Volkan
    Son Giriş
    31.12-2015
    Saat
    12:59
    Yaşadığı Yer
    KARS
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    benim evde bakim maasim gelir durumundan kesilmisti 2 yil kadar oldu. simdi ise butun sartlari tasiyorum yeniden evde bakim maasi icin dilekce vericem.aldigim saglik raporum hayati boyunca sureklidir ibareli simdi beni yeniden hastaneue rapor almaya gonderirler mi

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon