Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 59 mesajın 46-59 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    rstkbr2587 Avatarı

Son Giriş
    07.08-2016
    Saat
    19:02
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    iyi akşamlar melek hanım. bu konuda baya bir bilginiz olduğunuz için bana yardım edeceğinizi umuyorum.Ben mersinde memurum..Eşimin dayısı yüzde 95 zihinsel engelli.zihinsel engelli olduğu için engelli kişinin annesi vasisi oldu.ben eşimin dayısı üzerinden araç almak istiyorum.aracın fiyatı 165.000 TL. Araç ise Mercedes CLA 180 Dizel.ÖTV siz değeri 105.000 TL yapıyor.Aracın bütün masraflarını ben karşılayacağım. Eşimin engelli dayısının cebinden hiç para çıkmayacak.Aracı alacağım bayiden görüştüm.Araç alacağımız için krediyi kendileri veriyormuş.Kredi de baya uygun.90.000 TL kadar 0,39 faizle kredi veriyorlar.Araç almak için bayi vasisinin kredi talebinde bulunacak.eşimin dayısı bu parayı ödemeyeceği için vasisine ben kefil olacağım.Kredinin tamamını ben karşılayacağım.Bir nevi ben bu parayı eşimin dayısına hibe edeceğim.Şimdi gelelim asıl soruya..Eşimin dayısının hiç bir malvarlığı yok. ( Ev, araba, işyeri, arsa vs.)eşimin dayısı ölen babasının 650 tl maaşını alıyor.engelli kişinin annesi de ölen annesinin maaşını alıyor.O da 1300 TL. toplamda eve giren para 1950 TL.Evde 3 kişi kalıyor.ben bu konuyu birçok yere sordum.hiç kimse bana açıklayıcı cevap veremedi.Bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.teşekkür ederim.

Üye
    soner07 Avatarı

Gerçek Adı
    soner
    Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    20:48
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

satarken sıkıntı çekeceksiniz ben şu anda başvuru yapmadım bile zihinsel engelli adına alınacaksa aracın satış bedelini engellinin hesabına blokeli olarak yatırttırıyor kullanamıyorsun ne kadar da ben verdim desende siz ona bağış yapmış oluyorsunuz diye bir cevapla karşılaşıyorsunuz en iyi ihtimal yeni araç almak için izin vermesi

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    02:07
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

@rstkbr2587
    Bahsettiğiniz şahıs zihinsel engelli, yani vesayet altına alınarak kısıtlanmış birisi.
    Bu şahıs adına vasisi araç almak istediğinde vesayet makamı olan sulh hukuk hakiminden araç alımını içeren ek karar istenecektir.
    Kısıtlının maddi menfaatleri bu hakimin kontrolünde olduğundan hiç bir mal varlığı olmadığını, ancak çok az bir gelire sahip olduğunu hakim zaten bilmektedir. Bu durumdaki biri için 165 bin tl lik lüks bir mercedes alıp onun istifadesiğne sunacağınıza hakimin inanmasını mı bekliyorsunuz? Bilesiniz ki çoğu hakim bu tür istismarlara müsade etmiyor.
    Satış esnasında ve 5 yıl dolmadan kısıtlının vefatı halinde miras yönünden bir sürü sorun var ama onları anlatmaya gerek duymuyorum.
    Sorunuz bakım aylığı kesilir mi değil, önce bu arabayı alabilir miyim şeklinde olmalıydı ki bana göre zaten hakim böyle bir şeye izin vermeyecektir.
    Burası bir engelli paylaşım platformu, engellilerin her alanda karşılaştıkları sorunlar ile hak ve edinimleri konuşulur tartışılır...
    Ama burada bir engelli kardeşimizin engeli kullanılarak ona sağlanmış bir hakkın istismar edilmesine yönelik bir konuya yardımcı mahiyette yönlendirmeler yapılmaz.

Üye
    rstkbr2587 Avatarı

Son Giriş
    07.08-2016
    Saat
    19:02
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp bu acımasızca yapılan eleştirinizi şiddetle kınıyorum.engelli bir yakını olarak her engelli bireyin daha iyi bir şartlarda yaşamasını, rahat etmesini kim istemez.ben bu hakkı istismar ettiğimi sanmıyorum.Devlet zaten bu hakkı bütün engellilere tanımış. araç isterse 500.000 TL olsun. kanunda yazılı hangi araçlar alınır hangileri alınmaz diye..bütün yapılacak prosüdürleri az çok biliyorum. bir konu hakkında sadece bilgi almak istedim. ama siz kalkmış beni bu şekilde eleştiriyorsunuz. ayrıca ben yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum..eleştirileriniz size kalsın...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    02:07
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

@rstkbr2587
    Kısıtlı olan engelli sizin anne babanız değil, kardeşiniz değil, sadece eşinizin annesinin erkek kardeşi.
    Bu kısıtlının vasisi de değilsiniz, ona bakmakla yükümlü de değilsiniz ve zaten bakmıyorsunuz da.
    Bu durumda o araç o engellinin istifadesine sunulmayacağına göre istismardır, bunun başka açıklaması yoktur.
    Evet buraya bu şekilde yazıyorum ki, böyle bir platforma kimse bu tür sorularla gelmesin.

Üye
    ılgaz20 Avatarı

Son Giriş
    06.04-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

hanede 2 kişiyiz. 1400 tl emekli maaşıyla geçiniyoruz. Bu ay bakım aylığı için başvurduk. Bakım aylığı başvurusuna olumlu cevap verilirse, bağlanan aylıkla ötv indirimli araç almayı düşünüyorum. Aracın fiyatı da vergi indiriminden sonra 45.000 TL. Böyle bir durumda aylığın kesilme ihtimali var mı (araç bakım aylığıyla alınacak)

Üye
    ılgaz20 Avatarı

Son Giriş
    06.04-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

@Ufukalp

1400 tl emekli maaşıyla iki kişi geçiniyoruz. bakım aylığı için başvurduk. eğer bakım aylığı çıkarsa (büyük ihtimal çıkacak gibi sadece yaptığımız başvurunun sonuçlandırılmasını bekliyoruz) krediyle araç alacağız. Almayı düşündüğümüz araç ötv indirimiyle 36 000 TL tutuyor. Bu aracı aldığımızda evde kişi başına düşen gelir 150 TL artacak ve gelirimiz yükseldiği için bakım aylığımız kesilecek. İyi de ben bu aracı kendi gelirimle almayacağım ki? Bakım aylığıyla alacağım. Bakım aylığı sayesinde alacağım araç yüzünden yine bakım aylığım kesilecek... Şaka gibi bir durum.

Üye
    salih kunt Avatarı

Son Giriş
    18.08-2016
    Saat
    08:17
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim %91 özurlu raporu olan bir cocugum var. Bundan dolayı eşim bakım maaşı alıyor . Evde kişi başına düşen gelir de 320 civarında . Ben 20.000 tl lik kendi üzerime ikinci el bir araç alırsam eşim in bakım maaşı kesilir mi.? Ve bu araç bize bir gelir getirirmi

Üye
    maviilii Avatarı

Gerçek Adı
    emin
    Son Giriş
    24.01-2017
    Saat
    12:52
    Yaşadığı Yer
    mardin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

piyasada 50 bin tl nin altında sıfır araç var mı,
    onların içide tavuk kümesi gibi,

Üye
    kerimc Avatarı

Gerçek Adı
    Yalnız Kartal
    Son Giriş
    22.07-2017
    Saat
    22:07
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

özel işte çalışan nasıl ispatlıyor nekadar maş aldığını banka dökümanı kadul etmedı sgkdan maş dökümanın istediler sosyal hizmetler dökümanda nekadar aldığı maş yazmıyor sadece prim günü yazılı asıl aldığı maş önemlı deyılmı bilenlerden rica ediyorum

Üye
    gormengelli Avatarı

Son Giriş
    05.04-2017
    Saat
    20:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar; İstanbulda ikamet ediyorum ve 2015 şubat ayında babamdan miras kalan evi satıp memleketten Sinop'tan 100 bin Tl'lik topraktan daireye girdik. 2015 ortalarına doğruda evde bakım başvurusu yapıp evde bakım aylığı almaktayız. 27.03.2017 tarihi itibari ile evin tapusunu kendi adıma teslim almış bulunmaktayım. İlk işim burayı kiraya vermeyeceğim ve yazdan yaza oturacağım için nüfus müdürlüğüne gidip burayı yazlık konaklama olarak kullandığımı beyan etmek oldu. Gaziosmanpaşa sosyal hizmetlere gidip durumu anlatıp beyanda bulunacağım. Acaba evde bakım ücretimde kesilme olur mu? İstanbulda da kendi adıma ikamet ettiğim evim bulunmaktadır. @Kalem hanım bilgi verebilirseniz sevinirim. İyi günler dilerim

Üye
    yalniz06 Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:34
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    69
    Verilen Beğeniler
    0

2015 de o topraktan inşaata girince haber verildi mi kuruma? Keşke verilseydi.
    2017 de evin tapusunu alınca haber verildi mi?
    Yazlık kışlık olmaz Bir adamin bir ikameti olur.Orayi sadece kiraya vermesende olur.
    Yinede gidersin yazliğına ama yinede mutlaka haber verin kuruma.

Üye
    gormengelli Avatarı

Son Giriş
    05.04-2017
    Saat
    20:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@erdal71 bey, evde bakım ücretine başvurmadan hatta almadan önce topraktan girdik. Ayrıca normalde annem kendi üzerine alacaktı evi rahatsızlığı nedeniyle tekrardan tapu işleriyle uğraşmayalım diye daha bir kaç gün önce tapuyu kendi üzerime olarak aldım. Ayrıca bir adamın bir ikameti olur diye birşey yok, eğer birden fazla kaldığı yer yada gayrimenkulü var ise ve kira olarak değil yazlık kışlık vb. kullanıyorsa, 2. 3. diğer ikamet yeri olarak gösterilebilir. Örneğin benim 3 tane ikame adresim var. Biri asıl kaldığım, diğeri ikame, 3. şuan aldığım yer. İstanbula daha yeni geldiğim için henüz kuruma bilgi vermedim gerekirse dilekçe ile başvuru yapacağım, ödeme planı, sözleşme tarihleri ile birlikte

Üye
    yalniz06 Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:34
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    69
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Iste 2015 100 bin tl ye alinca belge ve tapu yoktu.kurumun zaten haberi yoktu.keske bildirteydiniz.
    Sonra maasa 2015 de baglandin.
    2017 de tapu aldin.kurum bunu soracak nasil aldiniz diye.
    Belgeler varsa kuruma anlatin önceden aldik diye.

Ben sasarim nufus mudurlukde uc ikamete.
    Olmaz efendi.

Ikameti karistirma kuruma
    Istanbul nerde sinop nerde.
    Maasi keserler sinopun kurumu baktin derler.

Yada istanbula yeni geldiysen sinoptaki kesilip istanbulun kurumu baksin derler.bunun icin iki aylik surec baslar eve kurum heyet gelir inceleme icin.

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234