Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 59 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yatanboga Avatarı

Son Giriş
    27.06-2016
    Saat
    22:35
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kolay gelsin ben biseu sorcam benim 18 yasinda %99 zihinsel engelli kizim var ben otv den muaf bi arac almak istiyorum acaba bakm ucreti aylik felan kesilirmi yani bunu ogrenmek istiyorum

Üye
    ahmet75 Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:59
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    13

@Kalem

evde bakım hizmeti alıyorum, eşimin üzerine araba almayı düşünüyoruz alacağımız
    araba gelire nasıl dahil edilir, bir sorun olur mu?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    167
    Verilen Beğeniler
    29

@yatanboga hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL altındaysa araç almanız evde bakım aylığında sorun olmaz. ama sorun çıkmaması için de aldığınız aracı evde bakım aylığı aldığınız aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne hemen bildireceksiniz. onlar araç bilgilerine ve aracı aldığınız miktara ulaşır. sonra da dosyanızı açarlar ve hane gelirine bakarlar. hanede kişi başına düşen aylık gelirle bu aracın alması mümkünse sorun çıkmaz. ama hanede kişi başına düşen aylık gelirle alınamayacak miktarda bir araç aldıysanız kafayı yerler yaşam koşullarınızla tespit edilen gelir arasındaki farkı bulmaya çalışırlar. bunun için de tekrar geliriniz didik didik incelenir. resmi ya da gayri resmi her ne ad altında olursa olsun her gelir sorgulanır. bu sorgulama neticesinde hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL'yi geçmiyorsa evde bakım aylıgı devam eder tabi sırf size aracı bildirmediniz diye (araç fiyatı yüksekse) sıkıntı yaratmak için evde bakım aylıgını kesim denetimi oyle de yapabilirler.
    o yüzden aracı alınca evde bakım aylıgı aldığınız aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne bildirimde bulunun. aracı da nasıla ldığınızı açıklayın ve gelir değişikliği olmadıgını da beyan edin. bu durumda hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL'yi geçmiyorsa araç almanızdan dolayı hiç sorun yaşamazsınız evde bakım aylığında.
    NOT: evde bakım aylıgı gelir hesabı yapılırken alınan evde bakım aylıkları gelir hesabına dahil edilmez. onun haricinde her ne ad altında olursa olsun her gelir dikkate alınır ve gelirlerden giderler asla düşülmez.

bu arada 2022 aylığı alıyor musunuz? alıyorsanız bu durumda alacagınız aracın ÖTV'siz miktarını yazın. ayrıca hanede kaç kişi yaşadıgınızı ve hanede kişi başına düşen aylık gelirinizi de yazın.

@ahmet_p yukarıda yazdıklarım senin için de geçerlidir.

Üye
    yatanboga Avatarı

Son Giriş
    27.06-2016
    Saat
    22:35
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem 2022 maasi almiyoruz sadece bakim parasi aliyoruz benim maaşım 1500 lira ötv siz 70 bin liraya kadar araba alabiliyorum alirsam bi sıkıntı olurmu bakim parasi kesiilirmi kimi kesilmez diyor kimi kesilir diyor kimi bildirin diyor kimi gerek yok bi yardimci olurmusunuz

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    167
    Verilen Beğeniler
    29

@yatanboga ben yukarıda size çok net cevaplar verdim. daha ayrıntılı açıklama için de şurayı okuyunuz: http://www.engelliler.biz/forum/evde...ml#post1013724
    linkini verdiğim mesajımdaki sayısal veriler güncel değildir. mantıgı anlamanız açısından okuyun diyorum. daha sonra da yukarıdaki size yazdığım mesajı okuyun.

UYARI: aracı aldıktan sonra kesinlikle evde bakım aylığı aldığınız aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne bildirmek zorundasınız.

Üye
    soner07 Avatarı

Gerçek Adı
    soner
    Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    20:48
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende geçen sosyal yardımlaşmaya gittim böyle böyle dedim araç alsam maaşa etkisi olurmu dedim kardeşimin adına benim adresim ayrı yerde aldığım araç fiyatınıda kendimin ödediğini belgelerim adres farklı işim gereği ama o evde kalıyorum yani bütün ihtiyaçlarını karşılıyorum hatta lüks araç alsam dedim 100 bin üstü kesinlikle kesilmez dediler daha şimdiye kadar araç yüzünden kesim yapılmadı dediğiniz gibi her bölge farklı işliyor gibi

Üye
    tytzfb Avatarı

Son Giriş
    11.03-2016
    Saat
    16:23
    Yaşadığı Yer
    kilis
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim hic bir gelirim yok engelli indirimli arac aldım anınnda maasım kesildi..genel saglık sigortasından bıle faydalanamıyorumsu an

Üye
    Seho1978f Avatarı

Son Giriş
    26.11-2016
    Saat
    15:28
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Slm eşim annesine bakiyor bakim maaşi alıyor hanede 7 kişiyiz gelir hesaplandığında 784.97 tl yi geçmiyor ben ikinci el banka kredisi ile araç almak istiyorum eşimin aldığı bakım maaşi kesilirmi teşekkürler..

Üye
    navim Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin ulus
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    21:16
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Seho1978f

Hiç bir sorun olmaz bazı iş bilmeyen yetkililer kesilir diyor bende çok uğraştım en son bimere yazdım kesilmez diye geri döndüler. Gerçi arabayı yazının cevabı gelmeden almıştım ama . Hatta bazıları 30-40 bini geçmesin kesilir de demişti 85 bin tl lik araç aldım hiçbir sıkıntı olmadı.Sizde önce yazın bimer e cevap 1 ayda gelir sonrasında çıkın müdüre kağıdı gösterip aracınızı alın değişikliğide bildirin hiç bir sıkıntı olmaz.

Üye
    yegen Avatarı

Son Giriş
    03.08-2016
    Saat
    20:08
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın kalem ben evde bakıma müracat ediyorum ama müracaat etmeden önce 115 bin tl ötv düşüldükten sonra araç aldım önceden aldığım için sıkıntı çıkmaz sanırım çünkü ben evde bakım ücreti henüz almadım ama kıredi kullandım kalan kısmını kardeşim nakit ödedi kardeşim ödediğine dair belge var bayi ile tüm görüşmeleri kardeşim yaptı ve kredime kefilde kardeşim

Üye
    sekobaba Avatarı

Gerçek Adı
    serdaarrr
    Son Giriş
    10.07-2017
    Saat
    00:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@navim

peki bildirim yaptınız mı müdürlüğe

Üye
    Seho1978f Avatarı

Son Giriş
    26.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet bildirdim 28 bin tl deyerinde araç aldım bakım ücreti kesilmedi yannız araç deyeri ne kadar fiyat yüksek olursa bu parayı nereden buldu diye araştırılıyor bakım ücreti kesile bilir değişiklik mutlaka bildirilmek sorunda bildirilmeyen değişiklikler tespit edilirse kesile bilir ve daha büyük sebeblere vesile olur örneyin bakım üçretinin faizi ile geri iadesi...

Üye
    rstkbr2587 Avatarı

Son Giriş
    07.08-2016
    Saat
    19:02
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba kalem said..bakım aylığı konusunda her kafadan bir ses çıkıyor.beni devlet memuruyum.eşimin öz dayısı yüzde 95 engellik.engellik kişinin annesi mahkeme kararı ile vasisi oldu.ev de engelli kişi annesi ve torunu yaşıyor yani evde 3 kişi yaşıyor.aylık gelirleri 2200 to civarinda. Şimdi benim sorum size şöyle..ben mercedes cla 180 alacağım .fiyatı 165.000 to.ötv siz 105.000 liraya geliyor.bu aracın bütün masraflarını beni karşılayacağım.mercedes firması bize kredi verecek.mercedes deki yetkili engellik kişinin annesi kredi kullanacak fakat beni kefil olacağım.yani bütün krediyi beni ödeyeceğim..bu durumda bakıcı parası kesilir mı.engelli kişinin ailesinin hiç bir geliri yok .ne bir daire ne bir işyeri ne bir araç ned bir tarla ..bu konuda bana yardımcı olurmusunuz..her yerde farklı söyleniyor bize çünkü.mersinde sordum biz 1 sene keseriz onda. Sonra geri bağlanır dediler.hatay da sordum gelir tespiti ne gelecek memurun insiyatifinde dediler.ne olur yardımcı olun bana kafam çok karışık.bu durumda ne yapmalıyım..şimdi den teşekkürker..

Üye
    Seho1978f Avatarı

Son Giriş
    26.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alacağınız araç ruhsatı %95 özürlü adına alınacak bu özürlü en az 3 yakının araçı kullanabilir özürlü aracın parasını nereden bulduğunu belgeli ispatlaya bilirse kesilmez mesela şans oyunlarından çikmiş yada akrabalardan miras parası bölünmüş ötvsis araç alımlarında üstünde çok duruluyor açaba özürlümü alaçak yoksa akrabasımı faydalanmak istiyor

Üye
    rstkbr2587 Avatarı

Son Giriş
    07.08-2016
    Saat
    19:02
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alacağınız araç ruhsatı %95 özürlü adına alınacak bu özürlü en az 3 yakının araçı kullanabilir özürlü aracın parasını nereden bulduğunu belgeli ispatlaya bilirse kesilmez mesela şans oyunlarından çikmiş yada akrabalardan miras parası bölünmüş ötvsis araç alımlarında üstünde çok duruluyor açaba özürlümü alaçak yoksa akrabasımı faydalanmak istiyor

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon