Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 56 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Denetim Avatarı

Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    09:10
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Seyhansonay bence özel huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi yönetmeliğini bir kez daha oku Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden denetime geldiklerinde hüsrana uğramayın Bodrumda sizin gibi düşünen bir vakfın rehabilitasyon merkezini kapatmak zorunda kalmıştık....

Üye
    ferventy Avatarı

Gerçek Adı
    haydar
    Son Giriş
    24.09-2013
    Saat
    20:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kafanda nasıl bi yer hayal ediyosun

Üye
    Halukk Avatarı

Gerçek Adı
    Haluk
    Son Giriş
    29.12-2012
    Saat
    16:37
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Seyhan Bey Merhabalar

Önce Sizin düşünmüş olduğunuz gibi, İzmir Sosyal Hizmetlere Bağlı olarak benimde 18 yaş üzeri engelli ve bakıma muhtaç kişilere hizmet vermiş olduğum 55 kapasiteli bir bakım merkezim var. Yalnız işler sizin dediğiniz kadar basit olmuyor. Bir kuruluşta 8 sene ama alt kadroda ama üst kadroda çalışmak 25-30 kapasitede olsa bir kurum açmanın bu kadar basit olacagını göstermez.

Öncelikle şu anda İlgili Bakanlık Tarafından Bu tür kurumların şu anda açılması yeni Yönetmelik çıkana kadar durduruldu. Yeni Yönetmelik ise yaklasık en erken 6 ay içerisinde çıkar. Bunun haricinde bu tür bir kurum açabilmek için Kişi Başı kalabilecek engelli vatandaşların oda metrajı 6 m2 bu yatma alanı grup odalarının kişi başı atıyorum 30 kişilik bir kurum için 6 m2 * 30 */2 = 90 ar m2 den iki adet kurup odası ve bunun haricinde bahçe alanı olarak kişi başı kalıncak odadaki metrajın toplamının iki katı ise bahçe alanı olması gerekli yani buda 30 * 6 * 2 = 360 m2 bahçe alanı yapar. Bu bir kurum açmak için öncelikli sıkıntı böyle bir yapıyı nereden tedarik edeceksiniz. Şu andaki yönetmelik 3 kat müsadesi yok en fazla 2 kat olabilir der. bunların haricinde böyle bir yeri tedarik ettiniz buldunuz diyelim Çevre ve şehircilik il müdürlüğünden deprem yönetmelik testinden geçmeniz ve uygunluk almanız gerekli bunlarıda aldınız diyelim ki bu konumlara gelene kadar çok ciddi masraflarınız var. Bunları da yaptınız diyelim. açılış izni için Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğünden Yönetmeliğe uygunluğu alabilmeniz için en iyi şartlarda yaklaşık 50.000 tl masrafınız var bunları ben kurumuma yaptığım için biliyorum.

örneğin 37 Odam var ve bu odalarda balkonları ve 37 adet balkon harici pencerem var bunların demir ile kapattırma maliyetim sadece 28.000 tl can güvenlikleri açısından şartnamede yazıyor uygunluk alabılmem için harici tekerlekli sandalye asansörü ve yürüyüş rayları hepsi özel yapım maliyet 15.000 tl bunlar sadece bu işin yönetmeliğinde yazan agır bölümlerin masrafı ki ben daha oda ya konulacak yatakları alezlerı çarşafları vb. bir sürü teferruatı yazmadım. Bunlarıda yaptıgınızı farz edelim. Onayınızı aldınız diyelim 1 Bakıma muhtaç kişi dahi kurumunuza alıp sosyal hizmetlerden onay aldınız diyelim. çalıştırmanız gereken personel sayısını sölicem simdi. 1 Sosyal Hizmet Uzmanı 1 Nöbetçi Amir 1 Hemşire 4 Adet bakıcı personel almanız Bu 6 hastayı geçtiğinizde bakıcı personel ikiye katlıyor ve işin kötü yanı eksik personeliniz var ise sosyal hizmtler sizden bu eksik personelin ücretini kesiyor.

İlk ay Maaş Gideriniz 7.000 TL Elektirik Su Kira yeme içme Muhasebe Vergi daha bunların hiçbirini buraya yazmadım. Ben Kurum olarak tam 1 Yıldır faaliyet gösteriyorum 55 kapasitem olmasına rağmen 36 kişideyim ve tam 23 personel çalıştırıyorum. Keşke herşey sizin dediğiniz kadar basit olsa. Kurumum için Yaptığım masraf Tam 2 yıllık peşin Kirası ile beraber 600.000 TL yi geçti bu güne kadar sosyal hizmetlerden aldığım hakediş Sadece 120.000 TL Bu tür işler yöneticilik yapmakla olmuyor gelir gider hesabınızı çok iyi yapmanız gerekiyor. bu tür kurumlarda 35 engelliden sonra kurumunuz ancak gelir gideri dengeliyor ve bununla alakalı olarakta her türlü dökümanı size muhasebesel olarak kanıtlaya bilirim de. Yani önünüzdeki 1 yılı Finanse edecek gücünüz var ise bakın tamamı ile kendi cebinizden karşılayacak gücünüz var ise bu tür bir kurumu açın. ama yok ise ağrımayan başınızı ağırıtmayın. Çünkü bende sizin gibi basit zannedip girdim bu işe ama 1 Yıldır çok ciddi zorluklar çektimki hala çekiyorum altından kalkamıyacagınız sıkıntılar ıcerısıne gırerısınız.

Teşekkürler

Üye
    Denetim Avatarı

Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    09:10
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@ferventy
    Mallesef Kafada düşünme ile olmuyor herşeyin detaylıca belirtildiği bir yönetmelik var

@
    Halukk
    gayet net dile getirmişsiniz benim de yönetmeliği okudunuzmu demekteki amacım buydu asıl iş finansmanda... tabi o kadar yatırım ile hangi işlerde ne kadar kar elde edilir ona da bakmak lazım

Üye
    ferventy Avatarı

Gerçek Adı
    haydar
    Son Giriş
    24.09-2013
    Saat
    20:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben arkadaşın hayalini sordum nasıl bi yer kurmak istediğini. Tabiki de belli prosüdürü olcak o kadarını bizde biliyoruz

Üye
    business35 Avatarı

Gerçek Adı
    muhittin köroğlu
    Son Giriş
    14.01-2013
    Saat
    08:17
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın seyhansonay,
    bu konuda görüşebiliriz....

Üye
    yuksel akkas Avatarı

Son Giriş
    23.02-2013
    Saat
    22:31
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

halukk:: teşekkür ederim size çok aydınlatıcı açıklama girmişsiniz..

Üye
    denizin kızı Avatarı

Gerçek Adı
    Nihal
    Son Giriş
    17.07-2017
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Halukk;

ne kadar zormuş Allah yardımcınız olsun

Üye
    metrisin_lordu Avatarı

Gerçek Adı
    soner
    Son Giriş
    01.04-2017
    Saat
    10:58
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

seyhansonay;

Arkadaşım fikrin güzel KOSGEP e başvur. Ayrıca. Bildigim kadarı ile yine. Kosgep aracılıgı ile. Engellilerede kendi işlerini kurmaya yardımcı oluyorlar
    Yalnız tek sorun. Bütün harcamaları kendin. Yapıyorsun bunları faturalandırıp kosgep den hibe. Kredini alıyorsun. Yani başlamak için. Bir miktar finansın olmalı. Ayrıca. Güvenlik açısından mazin. Temiz olmalı.
    Gereken prosüdürleri yerine. Getirirsen kosgep in öncelik tanıdıgı. Yatırım alanlarından biri. Kosgep eleman çalıştırılacak yatırımları daha önemsiyor. Zaten amaç işsizligin çözümüne katkı. Kuracagın. Bakım merkezinde. Beş ,on eleman. Çalıştıracagını. Düşünsene. Kosgep de bunu. Istiyor ve. Bu tür projeleri degerlendiriyor.

Üye
    VaKKo Avatarı

Gerçek Adı
    Emre Turan
    Son Giriş
    03.03-2016
    Saat
    14:27
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Seyhansonay;
    Bakımevi'nde yönetim kadrosunda görev aldığınızı söylüyorsunuz,ilk önce yönetim kadrosunda (Tam Olarak) ne iş yaptığınızı bi'açıklar mısınız? cevabınıza göre yazılarıma devam edeceğim.Ama ilk önce sizin yönetim kadrosunda hangi görevde yer aldığınızı bilmek istiyorum

Ben Seyhan arkadaşın ne iş yaptığını (Haluk Bey anlatmış) işte bunun için sormuştum.alacağım cevaba göre bende Haluk Bey'in yazdıklarına benzer şeyler yazacaktım.Haluk Bey'in yazısını okumadan biraz önceki yazımı yolladım.Benim eşim de Ankara'da özel yaşlı ve rehabilitasyon merkezinde yönetici olarak çalışıyor,maaşı gayet iyi.Bunun yanında orada 5 hemşire,2 doktor,6 hasta bakıcı,6 temizlik personeli,güvenlik görevlisi,aşçı ve yardımcısı,elektrik ve tesisat ustası ve sekreter çalışıyor (umarım unuttum personel kalmamıştır) herşeyi açık açık yazayım ben yine de...Eşim 2500tl,doktorlar 2250tl,hemşireler 1500tl,hasta bakıcılar 1100tl,temizlik personeli 900tl,güvenlik görevlisi 1000tl,aşçı 1250tl yardımcısı 1000tl,elektrik ustası 1250tl ve sekreter 1000tl maaş alıyor.bunların aylık maaşları yaklaşık olarak 32.000tl...Bunun elektriği,suyu,doğalgazı,kirası (-ki- kira için Haluk Bey'in de anlattığı gibi,en az tahminimce 15-20bin lirayı bulur) Her yemekte et-sebze-çorba (diyete göre tatlı) içecekler,yara bakımı için bir sürü malzemeler,özel ilaç dolapları,hastalara özel havalı yatalar,çamaşırhane için makinalar,ofislere alınacak bilgisayarlar-ofis mobilyaları,Her katta olması gereken salon (bunun için oturma grupları,masa-sandalye,televizyon) her odada ve yürüyüşün olduğu yerlerde halı,yine her odada olması gereken televizyon,merdivenlere kurulması gereken korkuluklar,özel elektrik tesisatı,telefon santrali,bahçede olması gereken bahçe mobilyaları,özel güvenlik sistemi ve kameraların kurulumu,internet sitesinin açılması,binanın etrafının demir parmaklıklarla çevrelenmesi,tabela hazırlanması...Haa unutmadan bir de ambulans almanız gerekiyor...(Eşimin çalıştığı yerde ve benim gördüğüm çoğu yerde ambulans var.Ama kesin şart mıdır bilmiyorum) valla benim aklıma gelenler bunlar (eşim uyumasaydı ona da sorardım) eksiğim varsa ekleyin Haluk Bey...Bütün bunlar varken siz sıfır sermaye ile nasıl bir bakım evi açmayı düşünüyorsunuz Seyhan Bey??? Valla 8 yıl yönetim kadrosunda çalıştım demişsiniz ama bence bu 8 yılda (kusura bakmayın ama) pek fazla bir şey öğrenememişsiniz.İlk açılış için dünya masraf gerekli,ilk ay personel maaşları vsvs dünya para gerekli.e siz de açar açmaz 40-50 hastayı birden alamayacağınıza göre...Ben eşimden biliyorum,öyle çocuk oyuncağı değil yani.Bence siz bu hayalden vazgeçin derim.

Üye
    BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:04
    Yaşadığı Yer
    KÜBA
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    14

bakım evleri rant başka birşey degil bizim burda var şizofreni hastaları var aileri bakım evine vermiş dışarı çıkmak yasak hapisaneden farksız dışarda yatıp kalksalar daha iyi valla

Üye
    asilem. k Avatarı

Son Giriş
    04.03-2013
    Saat
    09:05
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Seyhan Bey başka bir kuruma ortak olarak katılmayı düşünür müsünüz? Ortak olduğunuzda hemen gelirinden de faydalanabileceğiniz ve işin mevzuat kısımlarından kurtulmuş olabileceğiniz bir ortaklık. Hem maddi olanagınıza görede bir kuruma sahip olmuş olursunuz. Son olarak Adana da bir kuruma ortak olmak ister misiniz?

Üye
    KaRe Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    21:23
    Yaşadığı Yer
    Güneşi Bol Bir Şehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

adanada hengi bakım merkezi bu ismini söylermisiniz asilem.k birde neden ortak arıyosunuz hale hazır kurulmuş yere çalışmış çabalamış kurmuşsunuz hizmet vermeye para kazanmaya başlanmış anladığım kdarıile ortak aramanızın sebbi ne biraz açarmısınız aklıma yatarsa belki ilgilenebilirim

Üye
    asilem. k Avatarı

Son Giriş
    04.03-2013
    Saat
    09:05
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

daha öncede bahsettiğim gibi iş yogunluğu sebebi ile, aynı zamanda öğretmenlikte yapıyorum siz ne işle meşgulsünüz?

Üye
    hakan486 Avatarı

Gerçek Adı
    hakan
    Son Giriş
    27.05-2013
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bakım merkezleri için yeni mevzuat haziranda belli olacak kulaktan duyma bazı yenilikler duyuyoruz mesela odalar 3 kişi olacak artık kurumlar 3 hasta kategorisinden birini seçebilecek mesela zihinsel gibi binalar en fazla 3 kat olacak vs. mevzuat çıkmadan gelen bu haberlerin doğruluk payı varmıdır..saygılar

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon