Toplam 15 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    hera Avatarı

    Üyelik Tarihi
    30.03-2009
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Mesaj
    265
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    evde bakım ücreti ödenen kişiye 2022 maaşı da bağlanırsa ,evde kişi başına düşen gelir yükseleceği için sonradan evde bakım aylığı kesilir mi ?

  2. #2
    Üye
    nacar Avatarı

    Üyelik Tarihi
    23.11-2008
    Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    kalbimin attıgı yer
    Mesaj
    2.150
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    bunu bende merak ediyorum

  3. #3
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Hayır, kesilmez. 2022 maaşı gelir hesabına dahil edilmez.
    Hatta 1 aralık günü yürürlüğe girecek yeni 2022 yönetmeliğine göre (öncesindeki uygulamanın aksine) evde bakım aylığı alanlar 2022 başvurusu yaptığında evde bakım geliri 2022 için de hesaba katılmayacak (Madde 5/4)

  4. #4
    Üye
    hera Avatarı

    Üyelik Tarihi
    30.03-2009
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Mesaj
    265
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    yani kısaca, 2022 maaşı ve evde bakım aylığı birbirini etkilemiycek ikisini de alabiliriz

  5. #5
    Üye
    dafy Avatarı

    Gerçek Adı
    hüseyin bayar
    Üyelik Tarihi
    25.04-2008
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    115
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    peki 18 yaşından küçük çocuklar içinde geçerlimi?

  6. #6
    Üye
    bllaydn Avatarı

    Gerçek Adı
    bilal
    Üyelik Tarihi
    12.10-2010
    Son Giriş
    12.03-2011
    Saat
    16:05
    Mesaj
    3
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    işte 18 yaş sınırı warmı? bunu öğrenebilirmiyiz??

  7. #7
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Evde bakım aylıgında 2022 aylıkları gelir hesabına dahil edilmiyor. Bunun için yaş sınırı yok, 18 yaşından küçükler için de geçerlidir.
    Ayrıca 2022 aylığı gelir hesabına 1.12.2010 tarihinde yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre evde bakım aylığı dahil edilmeyecek ve bunun için de bir yaş sınırı yok.

  8. #8
    Üye
    hasan tahsin Avatarı

    Gerçek Adı
    Hasan Tahsin
    Üyelik Tarihi
    30.11-2008
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    11:52
    Mesaj
    160
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bakım parasında gelir hesabı yapılırken alınan özürlü maaşı gelir hesabına dahil edilir arkadaşlar, bunun aksine bir madde yoktur.

  9. #9
    Üye
    ş_i_f_a Avatarı

    Gerçek Adı
    musa
    Üyelik Tarihi
    09.09-2010
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Mesaj
    605
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    bakım parası başvurusunda,gelir hesaplanırken 2022 maaşı dahil edilir diyor hasan tahsin bey,dahil edilmez diyor bülent bey. dolayısıyla forumdakilerin kafası karışıyor. lütfen biraz daha detaylı bilgi.

  10. #10
    Üye
    sametistar Avatarı

    Üyelik Tarihi
    20.11-2010
    Son Giriş
    26.12-2014
    Saat
    15:05
    Mesaj
    27
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    OturanBoğa;

    Şu an için her türlü gelir dahil edilmektedir. "Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tesbiti Ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik"in 2. maddesinde "Bu Yönetmelik, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma muhtaç özürlüleri, bu özürlülere verilecek bakım hizmetlerini, hizmetlerin ücretlendirilmesini ve ücretlerin ödenmesini kapsar." şeklinde belirtilmektedir.

    Ayrıca; 01/12/2010 tarihinde yürürlüğe girecek "65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları İle Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik"ğin 5/4 maddesinde "Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından ödenen bakım ücreti muhtaçlığın tespitinde bir gelir olarak dikkate alınmaz." denilmektedir.

    Yani 01/12/2010 tarihinden itibaren 2022 bağlanmasında Evde Bakım Ücreti gelir olarak değerlendirilmeyecektir. Ancak; Özürlü bakım ücreti bağlanmasında 2022 maaşı gelir olarak dikkate alınacaktır.

  11. #11
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: hasan tahsin Mesajı Gör
    Bakım parasında gelir hesabı yapılırken alınan özürlü maaşı gelir hesabına dahil edilir arkadaşlar, bunun aksine bir madde yoktur.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Hayır, kesilmez. 2022 maaşı gelir hesabına dahil edilmez.
    Hatta 1 aralık günü yürürlüğe girecek yeni 2022 yönetmeliğine göre (öncesindeki uygulamanın aksine) evde bakım aylığı alanlar 2022 başvurusu yaptığında evde bakım geliri 2022 için de hesaba katılmayacak (Madde 5/4)
    Tahsin bey daha iyi bilir. Bana sorsanız SHÇEK'in "2022 maaşı gelir hesabına dahil edilmez" diyen bir yazısı vardı. Şimdi bakındım ama bunu bulamadım. Bilemiyorum. Belki de ben yanlış anımsıyorum...

    Eğer 2022 maaşı gelire dahil edildiği için evde bakım aylığı alamayan varsa, bence yeni yürürlüğe giren 2022 yönetmeliğini emsal gösterip konu mahkemeye taşınabilir. Muhtaçlıktan dolayı devlet tarafından yapılan yardımın gelirden sayılmayacğaına hükmedebilir mahkeme. Ben bu gerekçeyle reddeilsem, soluğu idare mahkemesinde alırım.d

  12. #12
    Üye
    hasan tahsin Avatarı

    Gerçek Adı
    Hasan Tahsin
    Üyelik Tarihi
    30.11-2008
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    11:52
    Mesaj
    160
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Arkadaşlar, evde bakım parası müracaatında gelir tespiti yapılırken eğer engelli birey özürlü maaşı alıyorsa bu maaş toplam gelire katılır ve hesaplanır.

  13. #13
    Üye
    hera Avatarı

    Üyelik Tarihi
    30.03-2009
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Mesaj
    265
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    benim öğrenmek istediğim konu şuydu paranoya

    2022 aylığı için evde bakım ücreti hesaplanmayacak bu durumda 2022 maaşı için sorun yok..ama evde bakım aylığı ödenmekte olan engellinin,2022 aylığı alması durumunda evde kişi başına düşen gelir miktarı artacağı için evde bakım ücreti kesilir mi onu sormuştum..
    çünkü bana vakıf aylığı bağlandığında, bana bakan anneme de evde bakım ücreti ödenmeye başlanmıştı..ve geçen yıl Mart ayında vakıflar müdürlüğü : 'aynı evde yaşadığınız için her iki aylığı alamazsınız ,size ödenen evde bakım ücreti her ikiniz (annem ve ben) için ödeniyor ' gerekçesiyle vakıftan bağladıkları muhtaçlık maaşımı kesmişlerdi..

  14. #14
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Hera,
    eğer bakmakla yükümlü olunan bireylerin tüm gelirleri toplamının bakmakla yükümlü olunan bireylere bölünmesiyle, özürlüye düşen aylık gelir 363 TL'yi geçmiyorsa sorun olmaz. Aldıgın 2022 aylıgını aylık olarak dahil edeceksin bu hesaba. İstersen şu linki incele ve evde bakım aylıgı için gelir hesabının nasıl yapıldıgına bir bak. Gelir hesabını gözden geçir:http://www.engelliler.biz/forum/evde...-dahildir.html

  15. #15
    Üye
    hera Avatarı

    Üyelik Tarihi
    30.03-2009
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Mesaj
    265
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    teşekkür ederim Kalem

    hesaplamaya göre babamın maaşı + bağlanması durumunda 2022 aylığı toplamında kişi başına 386 lira düşüyor yani 363 liradan 23 lira fazla..bu da evde bakım aylığının kesilmesi için güzel bir neden oluyor sanırım..