Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 24 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    efe09 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2013
    Saat
    19:25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    öncelikle sorumu okuyan ilgilenen yardımcı olacak olan herkese sonsuz teşekkürler

7 yaşında %80 raporu olan otistik bir oğlum var. raporda ağır özürlü yazıyor açıklamada ise eğitim için kullanılır yazıyor.

eşim asgari ücret alıyor. sgk var. hanede ben eşim otistik oğlum ve 2,5 yaşında bir çocuğum daha var. hakkımız olan maaşlar var mı acaba.

herkese selamlar..

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Eğer oğlunuz bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun bulunursa ve hanede kişi başına düşen gelir 363 TL'yi geçmiyorsa tabi ki evde bakım aylığı alabilirsiniz. BUnun için il/ilçe sosyal hizmetlere başvuracaksınız:http://www.engelliler.biz/forum/evde...-ve-surec.html

Ayrıca şurayı inceleyiniz:http://www.engelliler.biz/forum/evde...-dahildir.html

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eviniz kendinizin değilde kira veriyorsanız 2022 maaşınıda araştırın. melek hanımın verdiği linkleri okuyun ve durumunuzu gözden geçirin. yazdığınız bilgilere büyük bir ihtimalle( kesin birşey söylemek imkansız)göre evde bakım yardımı alabilirsiniz. eğer eviniz kiraysa 2022 maaşıda alabilirsiniz(2022 maaşında giderler hesaba dahil edildiğinden)

Üye
    efe09 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cevaplarınız için teşekkürler. evimiz kira.ayrıca bana hangi giderlerin düşüldüğünün bilgisini de verebilirmisiniz.özür diliyorum siteyi çok fazla inceleyemiyorum.malum çocuklar bırakmıyor..mutlaka cevaplanmıştır bu tarz sorular.ama babamız ssk lı.bu etkiler mi

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evde bakım yardımı için,hanenin her türlü gelirini(sizin evde sadece bir asgari ücret giriyormuş),hanede yaşayan kişi sayısına böldüğünüzde 363 tl yi geçmeyecek,bu hesaplamada hiçbir gider dikkate alınmaz.engellinin %51 ve üstü ağır özürlü raporunun olması ve günlük ihtiyaçlarını karşılayamıyor olması lazım. durumunuz bu yardımı almaya uygun gibi.bu aylık için sosyal hizmetler il müdürlüğüne başvuracaksınız.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

şifa, 18 yaşında küçükler adına engelli yakınlarına verilen 2022 englli yakını aylığı için dogrudan başvuran engelli yakınının gelirine bakılır ve giderler dikkate alınmaz. Örnek olarak baba başvurdu diyelim. Bu baba çalışıyorsa ve 98 tl ustunde bir geliri varsa, aktif sigortalı ise aylık baglanmaz ve diğer gelirlere bakmaya bile gerek kalmaz, giderleri hiç hesaplanmaz. Ama diyelim ki başvuran kişi anne ve çalışmıyo. Böyle bir durumda annenin eşinden alabileceği gelire (yardım miktarına) bakılır ve Yönetmelik 7. madde "ç" bendine göre aylık geliri hesaplanır.
    18 yaşından küçük çocuklar için sgk uygulama klavuzunda geçen örnek olay 3'ü inceleyiniz:

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

melek hanım uyarınız için teşekkürler.genel olarak mevzuatı kabaca biliyorumda,bu detayı şimdi öğrenmiş oldum teşekkürler. 2022 maaşı almak zaten zordur,18 yaş altındakiler için imkansız gibi birşeymiş.

Üye
    efe09 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

melek hanım.başvuruda bulunacak olan benim. ben ev hanımıyım.baba sigortalı ve asgari ücretli. peki ben şunu anlayamadım.annenin eşinden alabileceği gelir-yardım miktarı- ne demektir.teşekkürler

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Eşler birbirine bakmakla yükümlüdür kanunen. O yüzdn eşiniz çalışıyorsa onun gelirinde sizin d payınız var diye düşünülür. Yani hiçbir geliriniz yok denilemez sizin için. Bu gelirinizi tsbit etmek için size düşecek miktarı tsbit etmeye çalışırlar. Siz 2022 engelli yakını aylığı için kaymakamlıga başvurun sonucu gorelim. Çünkü yrel idareler arasında tutum farklılıkları olabiliyor. BUnda en buyuk etken yaşadığınız çevrenin ekonomik standartları v sizin yaşadıgınız çevreye gor eyaşam standartlarınız. Yani eviniz kira ve mutfak harcamaları vs giderleriniz ve hanedeki kişilerin çocukların masrafları düşünülünce englli çocugun yaşam standartları tehlikeye giriyorsa bunu gözönüne alıyorlar. Sonuçta bu engelli yakını aylığı 18 yaşından küçük englli çocugun yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak içindir. Eğer çocuğunuzun yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamada eşiniz yetersiz kalıyor ise başvurunuz kabul edilecektir.
    Buradan ne desek boş. Siz başvurun sonucu bize de yazın.
    Ayrıca grekli şartları taşıyorsanız sosyal hizmetlre evde bakım aylıgı için başvurun.

Üye
    efe09 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

8 şubatta %80 otistik olan oğlumun evde bakım hizmeti için sosyal hizmelere evraklarımı teslim ettim.
    15 nisanda 3 kişilik bir ekip geldi. bazı sorular sordular. eşimin maaş bordrosunun eksik olduğunu öğleden sonra saat vererek tekrar geleceklerini söylediler. eğer temin edemezsek 15 gün içerisinde tekrar gelebileceklerini belirttiler. biz maaş bordrosunu temin ettik 2.defa öğleden sonra geldiklerinde teslim ettik.
    sorunsuz ve gayet olumlu bir görüşme oldu. giderlerken sosyal hizmeler il müdürlüğünden bizi arayacaklarını ve yazılı bilgi verileceğini söylediler sadece.
    ben de onlara bankada hesap açtırın falan demediniz olumsuz mu bulundu başvurumuz diye sordum. hayır ama artık bundan sonra sosyal hizmetler kendileri başvuru sahiplerine bilgi verecekler biz herhangi birşey söyleyemiyoruz vs..dediler.

forumlarda okuduğum kadarıyla böyle bir şey daha önce duymadım. ne demek oluyor şimdi bu bana yardımcı olur musunuz.

ben bişi anlayamadım da ....

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selamlar heyet bazen hemen hesap açtırın demiyor bendede oldu beni 2 ay sonra aradılar hesap açtırın gelin diye ama siz irtibatı kaybetmeyin neticeyi arada sorun

Üye
    efe09 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selamlar herkese. bugün tekrar arandım ve eşimin maaş bordrosuna ek olarak hangi bankaya yatırılıyorsa ordan dekont talep ettiler..sizlerden de bu şekilde talepler oldu mu..şüpheye düştükleri bir durum falan mı var acaba..şirketten gelen imzalı maaş bordrosuna pek itibar edilmedi sanırım. resmi olarak banka çıktısı istendi.

Üye
    efe09 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

herkese selamlar..dün sosyal hizmetlerden arandım.oraya gidince imza attım ve bankada hesap açtırıp hesap numarasını bildirmem istendi.kısmetse 2-3 ay sonra almaya başlarım herhalde değil mi arkadaşlar??

Üye
    cntilmn Avatarı

Gerçek Adı
    Ramazan
    Son Giriş
    01.10-2015
    Saat
    15:19
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim 3 yaşında %80 otistik raporu olan bir oğlum var. Ben devlet memuruyum; ama eşim çalışmıyor ve 5 kişilik bir aileyiz, eşim oğlum adına bakıcı parası alabilir mi?
    Herkese şimdiden tşk ediyorum

Üye
    1806 Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    20:37
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    1.1.2015- 30.6.2015 döneminde geçerli olmak üzere evde bakım aylıkları
    793,08 TL
    olmuştur.
    1.1.2015-30.6.2015 döneminde geçerli olmak üzere hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı
    572,64 TL
    olmuştur.
    1.7.2015- 31.12.2015 döneminde geçerli olmak üzere hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı
    606, 95 TL
    olmuştur.melek hanımın önceki yazılarından alıntı ona göre gelirinizi hesaplayın raporunuzdada ağır özürlü yazıyor ise alırsınız.

otistik erkek çocukları olan arkadaşlar çoçuklarınızın sünnetini nasıl yaptırdınız.deneyimlerini paylaşırsanız sevinirim.küçükken yaptırmadığıma çok pisman oldum.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon