Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sevil özsoydan Avatarı

Son Giriş
    15.01-2013
    Saat
    03:30
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar genelde dediğiniz gibi kanun başka yönetmelik başka işlerine nasıl geliyorsa onu uyguluyorlar.bende yatalak annem için 1 sene kadar alabildim bakım maaşını sonra hani maaşlara çok zam geldi ya onun için kesildi bilmediğim için birde ceza geldi.annem de bende yetim maaşı alıyoruz,ne kadar olduğunu tahmin edersiniz.asgari ücret diyor ama onunda tamamını baz almıyor onun için iyice kişi başına düşen gelir hesabı değişiyor.birde kimse beni yanlış anlamasın ama eve giren para hesabı yapılırken en azından verilen kira gibi sabit bir gider önemsenmiyor.bazı kişilerin iyi kötü bir evi var ama bizim gibi komik maaş alan kişiler birde kira veriyor.kirayı verince elimize kalanı siz düşünün artık.sizlere şaka veya acitasyon gibi gelmesin ama ben bu sene kombiyi hiç yakmadım öyle idare ettim.annem nasıl olsa yatağın içinde üşümüyor.diyeceğim sadece kanun ve yönetmelik değil bence yanlış olan gelir gider kriterleri de çok önemli.neler yapılabilir bilmiyorum.hepimize allah kolaylık versin.

Üye
    ESMANUR23 Avatarı

Son Giriş
    05.02-2013
    Saat
    11:16
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende bu hizmetten yararlanamayanlar arasındayım.daha önce hiç başvurmadım
    bu konulardan anlamadığı için soruyorum Bakıcı olarak "bakmakla yükümlü olunan bireyler" dışında bir akrabanızı seçin. Gelir durumunuzu ayarlamak için bu genelgedeki düzenlemeden yararlanarak size uygun bir seçenek bulun, zorlayın. Başvuru yaptıgınız memurlara da bu gnelgeye göre hareket etmelerini hatırlatın.

demişsiniz
    şimdi müracaat ederken evdeki kişi sayısı haricinde bir akraba olarak hiçbir geliri olmayan anneannemizi seçebilirmiyiz.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Esmanur, mahsettiğim mesaj daha önceki 2010/02 sayılı Genelge'ye göre idi. fakat o Genelge şu an yürürlükte değil.
    Şimdiki yürürlükte olan 2010/13 sayılı genelge şu linkte sabit durumda:http://www.engelliler.biz/forum/evde...-dahildir.html Zaten bu sabit linkte yer alan "akraba" ve "bakmakla yükümlü olunan bireyler" tanımının dayanagı da bu Genelge'dir ve oradan alıntıdır.
    Bu Genelge'de bahsedilen 1. bölüm ve 2. bölüm üzerine bana göre bazı şeyler karanlık... Yorumlayana göre değişiyor neredeyse...
    Uygulamaları Bu genelge değişikliğinden sonra takip etme şansımız olmadı. Yani ikinci bölümde degerlendirilen uyelere pek rastlamadm. Pratik açıdan bu yüzden tam bilgim yok. Ögrenmenin ve bu olayları kaşımanın yolu da bu durmdaki uyelerin başvurularından geçiyor.
    Başvurulara red cevabı geldiğinde ve red gerekçesi söylendiğinde dayanak noktalarını ögreniriz, biz de karşı ataga geçebiliriz yani.
    Pratiğine rastlamadıgımdan dolayı bu konuda deneyimli değilim. sorularım çok...
    Başvurun takip edelim biz de... En azından red gerekçeleri sayesinde hangi dayanaklara göre hareket ettiklerini tesbit etme şansımız olur...ona göre harekat düzenleriz biz de
    Aslında rahat bir zamanımda kafamdaki soruları bilgi edinme kapsamında sormak lazım artık. rahat bir zamanımda bilgi edinme kapsamında karanlık ve çelişkili bulduğum noktaları soracagım inşallah...
    Bu bahsettiğim sorular 18 yaşından buyukler için...
    ...
    sizin durumunuz ilgili genelgede net anlatılmış. Çocugunuz 18 yaşından küçük çünkü. Çocugunuz 18 yaşından kuçuk oldugu için ikinci bölümde değerlendirilmez. Ancak şu durumda değerlendirilir:...Ancak buradaki eş ile 18 yaşından küçük özürlünün anne ve/veya babasının özürlüye bakamayacak durumda olup özürlüye bakmak istememesi halinde bu kişiler de kanunen bakmakla yükümlü kişiler dışında değerlendirilecektir.]

Verdiğim linki inceleyin. Gelir kriterleriniz uygunsa, çocugunuzun yüzde elli ve ustu agır özürlü ibareli raporu varsa ve bakıma muhtaçlık kriterlerine uyuyorsa sosyal hizmetlere başvurun. Anneanne hane dışındaysa bakmakla yükümlü bireyler kapsamında degerlendirilmez.

Üye
    fındık75 Avatarı

Son Giriş
    15.01-2016
    Saat
    13:26
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bakıcı aylığı ev olunca veriliyomu acaba ondada bir sorun oluyomu.yoksa sadece eve giren paraya mı bakıyolar evde oturulan ev kira getirisi yok yani bilgi verirseniz sevinirim yada ev olmayıpta sonradan almak sorun olurmu

Üye
    atildertli Avatarı

Gerçek Adı
    atıl
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    19:05
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

devlet bizi zengin görüyo. 50 tl için banada bağlamadılar

Üye
    thedenizfeneri Avatarı

Gerçek Adı
    Hakkı Ergün
    Son Giriş
    06.04-2017
    Saat
    23:17
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ/DARICA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bilgi edinme kanunu kapsamında; Bakım parası almak için aynı evde yaşayan bütün herkesin gelirinin toplam gelire katılması yasal değildir ve ortalama olması gereken para ne zaman kalkacak gibi sorularıma

27.01.2012 tarihinde verilen cevap: Bilgi Edinme Müracaatınız.

Genel Müdürlüğümüz Bakım Hizmetleri Dairesi Başkanlığımıza gönderilen Bilgi Edinme müracaatı incelenmiştir. Söz konusu ileti ile evde bakım hizmetinde gelir hesaplaması konusunda bilgi alınmak istediği, gelir hesaplamasında yer alan bakmakla yükümlü bireylerin ve gelirlerinin hesaplanması konusunda ilgili yasa ve yönetmelik hükümlerinin anayasaya uymadığının düşünüldüğü ve kaldırılması planlanan gelir hesaplamasının ne zaman kalkacağı konularında bilgi talep edildiği bildirilmiştir. Bilindiği üzere evde bakım hizmetine ilişkin iş ve işlemler 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamındaİl Sosyal Hizmetler Müdürlüklerimiz aracılığıyla yürütülmektedir. Söz konusu Yönetmeliktebakıma muhtaç özürlü; “özürlülük sınıflandırmasına göre ağır özürlü olduğu belgelendirilenlerden, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde yerine getirememesi nedeniyle hayatını başkasının yardımı ve bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede düşkün olduğu, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğu bakım raporu ile tespit edilenler” olarak tanımlanmaktadır.

Bu çerçevedebakıma muhtaç özürlünün tespiti için bireyin “16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında ağır özürlü-evet (P ve üzeri oran) olduğunun belgelendirilmesi;Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun bakım raporu ile tespit edilmesi;Aynı Yönetmeliğin “Tanımlar” başlıklı 4 üncü maddesinin (h) bendindebakmakla yükümlü olunan bireyler, üveyler de dâhil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri; başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babası veya kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunamayan özürlü ile aynı evde yaşayan ve bakım hizmeti vermeyi yazılı olarak taahhüt eden akraba, vasi ve bunlarla birlikte aynı evde yaşayan kişiler” olarak belirlenmiş olduğundan bu kişilerin gelirlerinin toplamınınkişi başına aylık ortalamasının bugün itibariyle 423.10 TL. olması;Özürlününgünlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde yerine getirememesi nedeniyle hayatını başkasının yardımı ve bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede düşkün olduğunun Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetince yapılan ev ziyaretinde tespit edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, evde bakım hizmetinde söz konusu gelir kriterinin kaldırılmasına ilişkin talebinizin karşılanabilmesi için mevzuat değişikliği yapılması gerekmektedir. Bu konuda, Genel Müdürlüğümüzce çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Ancak yapılan çalışmalar henüz sonuçlanmamıştır. Konunun tarafınızca takip edilmesi hususunda gereğini bilgilerinize rica ederim. Hulusi Armağan YILDIRIM
    Genel Müdür a.
    Bakım Hizmetleri
    Dairesi Başkanı

Üye
    reys Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    11:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

18 yaşın üstünde hastamıza daha önce bakım parası aldık daha sonra gelir barajına takılarak şuan evde bakım ücreti alamamaktayız. Devlet özürlü bireylere iş imkanı için sınav fırsatı verip işe yerleştiriyor. Bakıma muhtaç ve bir işe yerleşemeyen (zihinsel engelli,yatalak engelli,vs. ) engellilere gelir kriterine bakılmaksızın ücret verilmesini acilen talep ediyorum. saygılar

Üye
    elyasa Avatarı

Son Giriş
    18.04-2013
    Saat
    01:14
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim bankaya yatan maaşım evde bakım parası almam için uygun. Ancak iş yerim maaşımı tam göstermiyor. dolayısıyla da devletin koymuş lduğu sınırın(bence yanlış olan) üzerinde maaş alıyorum. Dolayısıyla 75 milyon insanın hakkı olan bu parayı almıyorum çünkü ahiret var. Ancak devletin koymuş olduğu bu sınır yanlış türkiye gerçekleriyle uyuşmuyor. 4 kişilik bir ailenin geçim sınırı 2800 tl civarında iken sen asgari ücretin 3/2 sinden bahsediyorsun.

Üye
    senol67 Avatarı

Son Giriş
    06.01-2016
    Saat
    19:11
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ewet bende alamıyorum limitin kalkması için heryere yazdım hiç bir cewap yok

Üye
    nova Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:13
    Yaşadığı Yer
    bodrum/mugla
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    8

gelire değilde gidere baksınlar.. tamam kişi başı bakarsan 500 civarı tutuyor gelirim ama zaten ne kadarı kiraya elk suya tlf gidiyor.. kalanla yaşasınlar bakalım..

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:06
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Oy istemeye geldimi ne gelirine ne giderine nede engeline bakıyorlar sen 18 yaşını aşmış bireysin diyorlar ama iş maaşa geldimi ailenin geliri sorgulanıyor..

Üye
    aysenisan Avatarı

Son Giriş
    14.11-2012
    Saat
    02:16
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bizdede kayınpederimin dükkanı eşimin üstünde görünüyo.bende dükkanda çalışıyor ve ssklı görünüyorum.bu yüzden aylık gelirimiz oldkçaaaaa yüksek görünüyor..3 kişiyiz ufaklıkla beraber.ne yapsakta alsak diye düşünüyorum.çok şükür şu an ihtiyacımız yok ama ilerde olaki bir tedavi yöntemi çıktı? yurtdışına gidilmesi gereki falan? sadece bugünü düşünmemek gerek.neden kızımın bu paraya ihtiyacı olmasınki ilerde? ya bize bişey olsa?en azından bir güvencesi olur diye düşünüyorum.ananesini bakıcı olarak gösteremiyormuyuz? farklı şehirde yaşıyor ama sadece emekli maaşı alıyor

Üye
    peymunut Avatarı

Son Giriş
    13.06-2012
    Saat
    17:57
    Yaşadığı Yer
    elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Kalem,
    Ben öğretmenim. Oğlum için özründen dolayı %94 ağır özürlü raporu aldık.Ailedeki toplam fert sayısı 3 kişidir.Bakıcı parası için başvuruda bulunsak alabilir miyiz?

Üye
    KaRe Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    21:23
    Yaşadığı Yer
    Güneşi Bol Bir Şehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bakım maaşına müracat etmek için gerekli kritaller devlet hastahanelerinden alınmış rapor en az % 55 ve ağır özürlü ibaresi 2012 senesinin ilk 6 ayı için hanede yaşayan kişi başı düşen gelir 423 TL senenin 2. 6 ayı için 449 TL yi geçmemesi kaydı ile evde bakım maaşı başvurunuz kabul edilir peymunut.

Üye
    caresiz34 Avatarı

Son Giriş
    13.04-2015
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bizde ailecek cok kotu durumdayız,tum umutlarımızı bu maasa bagladık,ama 10 tl civarı fazla geldıgı ıcın baglamadılar cok caresızız aylardır kırayı vermedık ALLAH yardım etsin tum ihtiyac sahıplerıne

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon