Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 29 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    dotanu53 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    12:53
    Yaşadığı Yer
    Rize Fındıklı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Eşim bir yıl önce bakıcı maaşa bağlandı, 2 ay öce maaşı kestiler. Telefonda sebebini sordum. Siz 4 ay çalıştığınız için maaş vermeyiz dediler. kanun değiti çalışan engelliye bakıcı maaşı ödenmeyecekmiş.

3 çocuk babasıyım,yıllık gelirim istenen şartları geçmiyor.Sadece yılda 4 ay mevsimlik işçi olarak engelli olarak çalışıyorsun diye eşimin bakıcı maaşını kestiler. ÇOK PERİŞAN duruma düştük.Gerçekten kanun değiştimi yoksa ödenek yok bahanesiylemi maaşı kestler. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim,tavsiyeniz ne olur.SELAMLAR..

Üye
    exof Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

geliriniz toplam aile bıreylerıne bolunuce tam olarak hatırlamıyorum ama 300 du galıba
    ali tezelın bır makalesı vardı ordada alınabılıneceği şeklindeydı
    yazınızdan toplam aile bıreylerının 5 kişi olduğu anlaşılıyor aylık 1500 tl alabıleceğinizi sanmıyorum ama ustunde aldıysanız kesılır yoksa kesılmemesı gerekıyor ..kurumla yazışın derim peşini bırakmayın hakınız olan bakıcı maaşı alacaksınız

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Bakıma ihtiyaç duyan kişi mi çalışıyor yoksa bakıcı olan kişi mi?
    Ve, telefonda konuşmakla olmaz, yazılı olarak size bildirilmesi gerek neden kesildiği.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    dotanu53 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Rize Fındıklı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey ilginize teşekkür ederim.
    Bakılan kişi yılda dört ay çalışıyor,çalışan engelliye bakıcı maaşı olmaz dediler.Eşim ev haımı çalışmıyor ve bana bakıyor.
    Yıllık gelir istenen ölçüleri aşmıyor.Yine kanun değişebilir zaman zaman bizi arayın dediler. nasıl hareket etmeliyim,başka nereye müracaat etmeliyim.SELAMLAR....SEVGİLER....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

shçek'na bilgi edinme kapsamında şunu iletin:

xxx tarihinden xxx tarihine dek bakımım için eşim evde xxx il/ilçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü eliyle bakım aylığı alıyordu. Ancak yıllık bazda gelir hesabı yapıldığında evde bakım hizmetinden yararlanmama engel bir gelirim olmamasına karşın, yılda 4 ay çalıştığım için, "çalışan kişi evde bakım hizmetinden yararlanamaz" gerekçesiyle bu aylık iptal edildi.

Ne var ki ilgili kanunda ve yönetmelikte çalışan kişinin evde bakım hizmetlerinden yararlanamayacağına dair hiç bir ibare olmadığı gibi, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu web sitesindeki Kurum görüşlerinde de çalışıyor olmanın evde bakım hizmetinden yararlanmaya engel olmayacağı açık olarak ifade edilmektedir:
    "Ayrıca kişinin bakıma muhtaç özürlü olup olmadığının değerlendirmesinde özürlünün bir işte çalışıyor olmasının tek başına bir engel teşkil etmemesi gerektiği, çalışan özürlünün de bakıma muhtaç durumda olmasının mümkün olabileceği mütalaa edilmektedir"
    Kaynak (23 Aralık 2009): shcek.gov.tr/duyuru/ozurlu/Gorusler/GÖRÜŞ%20140.pdf
    İş bu gerekçelerle mevzuata aykırı olarak kesilmiş bulunan evde bakım aylığımın kesildiği tarihten itibaren yeniden bağlanmasının sağlanmasını, gereği için xxx il/ilçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nün görevlendirilmesini ve tarafıma yazılı olarak yanıt verilmesini arz ve talep ederim

ad soyad
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    dotanu53 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Rize Fındıklı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Bülent bey...
    2 ay önce size şöyle bir soru sormuştum. Çalışan ağır engelliye evde bakıcı maaşı verilmezmi?
    Bir yıl önce eşime bakıcı maaşı bağlanmıştı,4 ay önce maaşı kesildi. Telefonla görüşmemde,yılda 4 ay çalıştığım için maaşım kesildiğini söylediler.
    Siz bana örnek dilekçe yazmıştınız,bu dlekçeyi İl Müdürlüğüne gönderdim.
    2 ay oldu cevap gelmedi,bir hafta önce yine telefonla aradım,ordaki bir yetkili,tekrar tesbit için eve heyet geleceğini söyledi.
    Yıllık gelirimde hiçbir değişiklik olmadı,Ancak komşu ilçedeki bir engelli derneğindeki bir avukatla bu konuyu görüştum. Kesinlikle çalışan engelli bu maaşı alamaz diye iddiada bulundu. Sana ödenen maaşı geri dahi alırlar dedi.
    Bunu nasıl ispat edebilirim,sizden yardım bekliyorum. SAYGILARIMLA....

Yasaklı Üye
    ögretmen- Avatarı

Son Giriş
    21.05-2013
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sen çaışabilecek durumda isen zaten maaş almaya hakkın yok. kendi başına işe gidip gelebiliyosan çalışacak durumda isen tabiki maaşını kesmekte haklılar

Üye
    dotanu53 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Rize Fındıklı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba mustafa kardeşim...
    Bakıma muhtaç olan kişi çalışamazmı sence? Akülü tekerlekli sandalye ile işe gidiyorum ve yılda 4 ay çalışıyorum. 8 ay boştayım ve evli 3 çocuk babasıyım.
    Öte yandan 2 kolum 2 bacağım felçliyim,tek sol elimi biraz hareket ettirebiliyorum. Bakıma muhtaç olan engelli evden çıkmamalı ve çalışmamalı diye bi kuralmı var? Ben 40 yıldır böyle yaşıyom,eğer bu bakıcı maaşı benim hakkım değilse kimsenin hakkkı olmaz.
    Yıllık gelirim az,başka desteğim yok,Başka türlü etrikalar çevirip haksız olan kişiler biliyorum.Devlet bize öderse hakkımızdır. Ancak haksızlıkl yapılırsa hakkımızı ararız. Bakıma muhtaç kişi çalışamaz demek önyrgılı davranmaktır.

Üye
    defne Avatarı

Gerçek Adı
    Defne
    Son Giriş
    02.06-2014
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bakıma ihtiyaç duyan kişi çalışabilirmi ya varmı böyle bi saçmalık devlet ona bakıma muhtaç oldugu için ihtiyaçlarını karşılayamadıgı için zaten maaş veriyo çalışıyosada zaten vermemeli

Üye
    MÜDÜR Avatarı

Gerçek Adı
    Nusret
    Son Giriş
    22.12-2014
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul/Şişli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mustafa ve Defne

Oturanboğa'nın yazısından alıntı;

Ne var ki ilgili kanunda ve yönetmelikte çalışan kişinin evde bakım
    hizmetlerinden yararlanamayacağına dair hiç bir ibare olmadığı gibi, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu web sitesindeki Kurum görüşlerinde de çalışıyor olmanın evde bakım hizmetinden yararlanmaya engel olmayacağı açık olarak ifade edilmektedir:
    "Ayrıca kişinin bakıma muhtaç özürlü olup olmadığının değerlendirmesinde özürlünün bir işte çalışıyor olmasının tek başına bir engel teşkil etmemesi gerektiği, çalışan özürlünün de bakıma muhtaç durumda olmasının mümkün olabileceği mütalaa edilmektedir

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benim kanımca bakıma muhtaş olan birisi çalışamaz adı üstünde bakıma muhtaç evet yapabileceği işler olabilir am o işede nasıl gider nasıl gelir yaptığı iş nedir bunları sorgulamak lazım devlet bakıma muhtaş diye maaş verecek ondan sonrada çalışip para kazanacaksın burda bir tuaflık var bence bu sorunu yaşayanlar iki yoldan birini seçmeli

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Ben bakıma muhtaç durumdayım, tuvaleti banyo her anlamda başkasının yardımına ihtiyaç duyuyorum. %95 raporum var. Yani gelir durumum uygun olsa evde bakım hizmetinden yararlanabilirim.
    Kim benim çalışamayacak durumda olduğumu iddia edebilir?

Yasaklı Üye
    ögretmen- Avatarı

Son Giriş
    21.05-2013
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya kusura bakmayın belki yanlış anladınız. ben kanunun işleyişine göre cvp verdim.
    bende bakım maaşı alıyorum ve masa başı bütün işlerde çalışa bilirim bu ayrı bir konu. am malesefki çalışıyorsan maaş almaya hakkın olmuyor. bende çalışmak kendi emegimle paramı kazanmak isterim devlet maaş veriyor allah razı olsun ama gelir hesabı evin düzgünmü evin fazla lüx gibi kırt türlü şartlar arıyor. keşke iş olsada çalışabilsek devletin pasıda kendine kalsın

Üye
    sırdaş Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

ağır engelli olarak mağaş almak hakkı,yemek yeme,tuvalet ve banyo ihtiyaçlarını yani bir başkasının yardımına muhtaçlık esas alınmıştır. bu durumda,bu bakım mağaşından yararlanan bir engelli nasıl olurda çalışabilir?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İşte, ben kendimden örnek veriyorum... Ben olabilecek en ağır sakatım. Benim çalışamayacağımı mı ima ediyorsun? Elimden hiç bir iş gelmeyeceğini?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon