Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 24 mesajın 16-24 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tamara Avatarı

Son Giriş
    07.04-2010
    Saat
    01:00
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sayın bülent ağbi;evde bakıma hak kazandığım zaman sadece kardeşim çalışıyord.u zaten evde 3 kişi yaşıyoruz. annem bana bakıyor. kardeşim de çalışıyordu.
    şimdi gelir durumu şöyle idi: 400 tl kardeşim alıyor. bir de annemin evde bakım parası işde. sadece gelir bu. ve tabiki şimdi benim hayali aldığım asgari ücreti de düşünürsek sanırım sorun teşkil edicek,

değerli ağbim geliri size söyledim. birde 3 ayda aldığım engelli maaşı vardı, fakat sskılı olunca onun kesileceğini biliyordum. yani benim için sorun teşkil etmiyordu. bu hesaplamadan sonra bana ne önerirsiniz?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

400 kardeşinin maaşı + 496 evde bakım maaşı + 496 asgari ücret.
    Bu durumda hanede kişi başına düşen gelir 330 tl'yi aşacağı için evde bakım maaşı kesilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    tamara Avatarı

Son Giriş
    07.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

işde sayın bülent ağbi;bende diyorumki kardeşim artık burda yaşamıyor onun için gelir düşüşünü bildiremek istiyorum yaa...siz dediniz ya neden bildirmek istiyorsun deiye işde bu yüzden diyorum bende yani yasa eve giren parayı hesaplıyorda evden düşen parayı hesaplamıyormu diyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Yani 2. bir kardeşin vardı, o evden ayrıldı. Doğru mu? Giden kardeşine aitti o 400 tl gelir? Şu anda sen, kardeşin ve annen mi yaşıyorsunuz aynı evde?

Giden kardeşin kaç yaşında? "başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış kardeşler" de gelir hesabına dahildir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    tamara Avatarı

Son Giriş
    07.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şöyle bülent ağbi;ben annem ve kadeşim yaşıyorduk fakat kardeşim işi dolayısı ile başka yerde ikamet etmek zorunda kaldı yani şuan sadece ben ve annem yaşıyoruz... kardeşim 24 yaşında işi eve çok uzak oda işine yakın bir yerde ikamet etmek zorunda kaldı...ama yine olmaz diyorsunuz öylemi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Maalesef evet.

Üye
    tamara Avatarı

Son Giriş
    07.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

değerli bülen ağbi;sizi bu konuda çok rahatsız ettim fakat sizin bilginize ihtiyacım var size bir soru daha sorsam daha doğrusu düşüncemi paylaşmak istiyorum...

şimdi sayın bülent ağbi; ben ssklı oldum sağlıktan faydalanmak için 30 günüm dolunca sağlıktan faydalanıyorum biliyorsunuz. faydalanmaya başladığım gün sürecinden sonra ssk'mı fes etsem evde bakım yinede kesilir mi? yani düşüncem şu ssk başlayınca 6 ay sağlıktan faydalanıyoruz sanırım, bende oksijen tedavisini zaten görmüş olurum, fakat 30 gün ödenmiş olan ssk primini göz önünde bulundurup evde bakımı yine de keserler mi?
    size daha önce belirtmiştim bu tedaviyi görmek için ssklı oldum...bana şunu söyleyebilir misiniz yani? 31 gün sonra sskdan men olursan evde bakım devam eder işlemler tekarar ister mi sil baştan uğraşır mıyım?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

O riske girmektense sadece genel sağşlk sigortası primi ödeyip sağlık güvencesine kavuşsana. Tek yapman gereken il/ilçe sosyal güvenlik müdürlüğüne gitmek ve genel sağlık sigortası primi ödemek. Ödediğin sürece çalışanlar gibi sağlık güvencen olur, tedavini görürsün, sonra istediğin zaman ayrılırsın.
    Böylece evde bakım maaşına da bir zarar gelmez.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Burada bir yanlış bilgi vermişim, onu düzelteyim:

SHÇEK'na Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde sorduğum, "hanedeki kişi sayısı değişirse, bu değişiklik evde bakım aylığı alma hakkını ortadan kaldırmayacak bile olsa, bu durumu shçek'na bildirmeli miyiz" sorusuna bugün SHÇEK Özürlü Bakım Hizmetleri Daire Başkanı Sayın Avni Özkaya imzalı bir yanıt geldi.
    Buna göre, her ne şekilde olursa olsun "Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler" sayısında meydana gelen değişiklikler mutlaka il/ilçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bildirilmek zorunda.

Ben, olası değişiklik evde bakım hizmetinden yararlanmaya engel olmadığı sürece bildirim zorunluluğu söz konusu olmamalı diye mantık yürütmüştüm -aslında mantıık doğru- ama mevzuata uygun değilmiş.

Düzeltmiş olayım...

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12