Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    eserdem Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:47
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar
    Anneciğimle ben yaşıyoruz
    Annem bir başkasının yardımı olmadan yürüyemiyor
    74 yaşında Ananemin yaşadığını sanıyor yakın hafıza zaman ortyantasyonu kayıp ama adını biliyor ve beni tanıyor.. (bazen tanımıyor) Tarihi falan bilmiyor nerde yaşadığımızı gündemdeki olayları bilmiyor.. Ama camı kapa üşüyorum falan diyebiliyor tv yi kapa falan diyor yatıcam acıktım v.s diyor bu arada tvdeki olayları gerçek sanıyor..
    Demans teşhisiyle beraber serebravasküler durum mevcut.
    Yutma refleksi çok zayıf olduğu için peg takıldı yaklaşık 3 yıldır enteral besleniyor
    genelde hep koltukta oturuyor altını pisliyor
    devlet bez parasını karşılıyor bir bölümünü peg raporum da var elimde
    tamamen bakım hastası (nörolog evde bakım ücreti alabileceğimi söylemişti)
    Emekli sandığı emeklisi kendisi 1350 - 1380 para alıyor
    Ben maaşa haciz geldiği için işten çıktım. Ben şu an işsizim zaten çalışamamda çünkü bakıcı izine çıkıyor ben ilgileniyorum bakıcıyı takip ediyorum ve ekonomik olarak çok zor durumdayız.
    Evde annemle ben var.. evimiz kira 530 tl veriyoruz ataşehir taşrasındayız
    altını kirletiyor ben hep yanında olmaya çalışıyorum 3 sene önce falan sanırım darülüceze kabul etti ama veremedim..
    çok zor durumdayız birde bugün hastaneye gittim (Haydarpaşa Numune 2 Kasımda randevü almaya gelicekmişim) bu rapor işini nasıl hızlandırabiliriz. Saygılar

Üye
    eserdem Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

az öne yazdım büyük ihtimal ağır özürlü raporunu alırım. Ancak annemin üzerine kayıtlı 54 adet tapu var fakat hepsi istimlak edilmiş ve şerh konulmuş ne satabiliyoruz. Ne kiraya verebiliyoruz. Ne devir edebiliyoruz. Ayrıca aleyhimize açılmış veraset iptal davası var tapuların hepsi şerhli.. Kamulaştırma davaları açılmış 10 senedir bir tl para getiri yok zaten kirada oturuyoruz.. Açıkçası baya zorluk içindeyiz. Ne yapmalıyım hasta bir annem ve ben..

Antalyadaki arkadaşlar sen öyle bir şey olursa gel hallederiz falan dedi.. İptal de olmuyor tapular.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    18:54
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    11

@eserdem öncelikle anneniz için % 50 ve üstü, ağır özürlü ibareli engelli sağlık kurulu raporu almalısınız. bu rapor olmadan evde bakım aylıgı baglanmaz. dediğinize göre raporu yokmuş çünkü.
    ağır özürlü rapor alındıgı takdirde bakımamuhtaç kabul edilir. burada sorun olmaz. gelir açısından da tapu işine girmezsem geliriniz uygundur. tapu meselesini de aile ve sosyal politikalar bakanlığı il/ilçe müdürlüğüne gittiğinizde sorarsınız. burada hukuki bilgi gerekiyor, benim bilgim yok bu konuda.
    siz bence dogrudan aile ve sosyal politikalar bakanlıgı il müdürlüğüne gidin, evde bakım aylıgı için başvurun. tapu meselesini de soyleyin. onlar size rehberlik eder. hem de rapor için yetkili hastaneler'den birine sevk eder. siz de bu yetkili hastaneler listesine bakın. size yakın olan hastaneleri arayıp ne zamana randevu vereceklerini öğrenin. en erken randevu veren hastaneye gidin. hastanelerle ilgili şikayetiniz olursa da alo 184 SABİM'i arayın.

Üye
    eserdem Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

@Kalem

Arkadaşlar bugün raporu aldım. Annemin emekli maaşı 1400 tl ben çalışmıyorum evde ikimiz yaşıyoruz. Raporu bugün aldım direk sosyal yardımlaşmayamı gideyim yoksa tel açıp sorayım mı ne lazım hepsini toparlayıp önümüzdeki haftamı gideyim.. Şimdi bana neler lazım..

Birde 53 tane tapu var
    ancak bir kuruş gelirimiz yok satamıyoruz kiraya veremiyoruz devredemiyoruz
    mahkeme kararı ile tedbir konmuş ve yerler istimlak edilmiş davalar sürüyor ancak hiç bir faydası yok bu yerlerin
    mahkemeyi kazanmamızda zor gözüküyor.. Yani büyük ihtimal tapuları kaybedicez.
    üzerimizden sanırım sildiremiyoruz.. (tapu iptal davasının aleyhimize sonuçlanması lazım)
    Çok maduruz annemle ben yaşıyoruz..

%91 Ağırlı Özürlü: Evet ibarasi var ancak 2 senelik düzenlemişler.. (o kötü)

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    11

@eserdem 2 sene olmasını sorun etme. rapor tarihi dolmadan tekrar rapor çıkartırsın. yine agır özürlü rapor veirler zaten. bu durumda niye süreli rapor vermişler anlamadım gerçi!
    ablası evrakların hepsini yetiştirmen mümkün değil zaten hemen. sen direkt yarın aile ve sosyal politikalar bakanlı il/ilçe müdürlüğüne git ve başvuruyu yap. anneni götürmek sorun oluyorsa sen git yanında raporla birlikte. gitmeden önce de telefonla elbette ara il müdürlüğünü.
    zaten başvurudan sonra evinize bakım hizmetleri değerlendirme heyeti gelecek. yetiştiremediğin evrakları o zaman da yetiştirebilirsin. annene bakacak kimsenin olmadıgını soyle, sana rehberlik etsinler il müdürlüğünden. evraklar peşinde gereksiz koşma böylelikle.
    aklına takılan soru olursa haftanın 7 gunu 24 saat ücretsiz alo 183'ü arayabilirsin. her konuda rehberlik isteyebilirsin.
    tapu meslesini de il müdürlüğü ile konuş. onlar seni yönlendirir.

Üye
    eserdem Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

sgk dan evrak isteyecekler fakirlik kağıdı çıkarmıştım her yere yolladılar sanırım öyle bir şey.. ne kadar sürer maaşın bağlanması melek hanım.. Saygılar

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    11

başvurular sıraya alınıyor. başvuruların yoğunluğuna bağlı her şey. buradan bir şey söylemem mümkün değil. sık sık aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğünü arayıp süreci takip edin.

Üye
    eserdem Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

%91 vücut ve fonksiyon kaybı
    Ağır Özürlü: Evet

Raporu verdim
    Annem ve benim SGK dökümünü istediler ama onlar hepsini zaten soybisten çıkardılar.. Hepsi zaten mevcut..

Biz istanbulda ikamet ediyoruz..
    Tarlalar Antalya Muratpaşa da ancak bu tarlaları ne satabiliyoruz.. Ne devredebiliyoru nede kiraya verebiliyoruz hepsi şerhli.. tıpkı diğer arsalarımız gibi.. Değeri 3,5 trilyon ama mahkemelik şerhli ve istimlak edilmiş.. Kamulaştırılmış.. Yani anlayacağınız bize bir hayrı yok..

Bu durum nasıl belgenebilir.. Ya hakkımız olan maaşı bağlamazlarsa zaten zor durumdayız..

Şimdi Muratpaşa tarım müdürlüğünden belge istediler faksda olurmuş iyide bizde faks yokki.. Yani ben şimdi bir belge için İstanbul'dan taa Muratpaşa'ya mı gidicem.. Nasıl gelirimin olmadığını ispatlarım.. Tarım müdürlüğü veriyormuş.. istanbul tarım müdürlüğüne gitsem çözüm olur mu? Onlar muratpaşadan istedebilirler mi? Yada bana mail atmalarını ve ya kargo ile göndermelerini istesem? Ya çok sıkıştım

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    11

@eserdemfaks çeken yerler var. oradan faks çekebilirsin. ama daha once sana tavsiyem antalya tarım il müdürlüğünü telefonla ara. bu belgeyi nasıl alabileceğini ne yapman gerektiğini sor. istersen istanbul tarım il müdürlüğüne de sor. bu konularda tecrübem ve bilgim yok çünkü. ancak ilgili kurumları arayıp bilgi alarak çözüm bulabilirsin. ya da aile ve sosyal politikalar bakanlıgı il müdürlüğünü ara bu belgeyi nasıl alacagını sor. "bilmiyorum ve taa Antalya'ya gidemem" de. belgeyi il müdürlüğü isteyemiyor mu sor bir de.

dilerim bu konuyla ilgili bilgili ve tecrübeli arkadaşlar görüş yazar da yardımcı olurlar sana. benden bu kadar...

Üye
    eserdem Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

@Kalem

her zamanki gibi teşekkür ederim..
    Zaten evi görecekeler durumumuzuda görecekler 600 tl kira ile oturuyoruz..
    Annem ve benim kimsemiz yok (teyzem var ama ilgilenmiyor telefonu suratımıza kapatıyor)

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    11

@eserdem ablacım alo 183'ü arayıp sor. il müdürlüğünü aradığınızı ama ilgilenmediklerini soyle. sorununuzu anlat size yardımcı olsunlar. en kolay çözümü önersinler ve kesin bilgi versinler. kimsesiz oldugunuz için boş yere fazladan bir adım bile atamayacagınızı söyleyin.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    11

@eserdem son durum ne? evinize bakım hizmetleri heyeti geldi mi?

Üye
    eserdem Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

@Kalem Aradım bu hafta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını 1,5 ay sonra heyet gelecek denildi. Bekliyoruz. Ama dediğim gibi benden başka kimsesi yok.. Yani ben bakıyorum zaten ama dışarıda çıkmam ve annemi birilerine emanet etmemde gerekebiliyor. Bunu nasıl izah edicem.. Eve gelenlerin genellikle oturma izni yok.. Normal oturma izni olan ya da türk olan bakıcılar kesinlikle gelmiyor. Olmazsa bimerden durumu belirtmeyi düşünüyorum..

Üye
    erdal71 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    21:07
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    0

Tabi maasa bağlanmış bile eserdem
    ayrı bir konu açmış yabancı bakıcılara baktırmayı bile düşünmüş

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    11

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @eserdem ayrıca şurada ayrı bir başlık açmışsın:http://www.engelliler.biz/forum/evde...alinir-mi.html

sen evde bakım aylıgına başvurdun. annen için bakıcı sen oldun. ama sen başkasına baktırıp evde bakım aylıgını kendin almayı düşünüyorsun. niçin buna ihtiyaç duydun bilmiyorum. lakin evde bakım aylıgı baglanıp da başkasının baktıgı tespit edilirse hakkında hukuki işlem yapılacagını sana verdiğim linkte yazmıştım. ama sen galiba olayın ciddiyetini anlamadın. hukuki işlemden kastım yersiz ödeme iddiasıyla sana ödenen aylıkların faiziyle birlikte geri alınmasıdır.
    annene sen bakmayacaksan aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne gidip bakıcı olmayacagını söyle.
    akraba olmayanlar ancak vasi olmak şartıyla bakıcı olabilirler. ama ben demans hastası yaşlı bir kadının güvenilir olmadıkça yabancılara baktırılması taraftarı değilim.
    sana tavsiyem bakmayacaksan/bakacak durumun yoksa/şartlarınız kötüyse git il müdürlüğüne ben bakmayı düşünmüyorum bir kuruma yerleştirin de. inanın kurum yabancıların bakmasından (yaşlı ve demans hastası tek bir kadının bakılması hele) daha iyidir.

annenin 1400 emekli maaşı var. evde 2 kişisiniz. o kadar kötü durumda da değilsiniz. ama sen diğer başlıkta yemek bile alamadıgınızı söylüyorsun. 600 TL kira ödüyorsun ev çok kötü diyorsun. inan 3 kişilik bir ailenin sadece 2022 aylıgıyla geçindiğini biliyorum ben. 1400 TL'ye de çok demiyorum yanlış anlama. yaşam koşullarını iyileştirecek değil süründürecek bir miktar bu.
    ama evde bakım aylıgı baglandıgı takdirde de ayda 960,58 TL alacaksın.
    1400 + 960 = 2360 TL eder. 2 kişi için sizi rahatlatır bu para.
    ama hala geçip de eve misafir almaktan anneni yabancılara baktırmaktan bahsediyorsun.
    tekrar ediyorum, annenin kimseye ihtiyacı yok. emekli aylıgı zaten var. artık bakamayacak durumdaysan kuruma bildir kurum gereğini yapsın. bu kadın demans hastası ve yaşlı. güvenlik onun için çok önemli.

demans hastası bir kadını tanımadıgın yabancılara teslim edemezsin. bunu evde bakım aylıgı açısından demiyorum, yaşlı annen açısından diyorum. dışarı çıkacagın zaman anneni gündüz bakım evlerine bırakmaya çalış. bu konuyu il müdürlüğü ile görüş.
    " bizim kimsemiz yok. arada işlerimi yapmak için dışarı çıktıgımda annemi gündüz bakım evlerine bırakabilir miyim? bu konuda ne yapabilirim" diye fikir al. sana yardımcı olabilecek bir çıkış önersinler.
    ama sakın anneni yabancılarla bırakma.

UYARI! ama sen bakıcı olup da başkasına para vererek baktırırırsan ve bu tespit edilirse evde bakım aylıgı kesilir ve aldıgınız tüm aylıklar geri istenir!

Sayfa 1 / 2 12 SonSon