Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kestaneee Avatarı

Son Giriş
    29.03-2016
    Saat
    09:07
    Yaşadığı Yer
    düzce
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba ,
    Biz 5 kişilik bir aileyiz. bunlardan 2 si yatalak ve bakıma muhtaç, yani anneannem ve dedem. Annem birkaç yıldır ikisinede bakıyor. her ikisi için de bakım aylığı almayı hakediyorduk. ancak bu ay itibari ile denetlemeye gelip maaşlarımızın ikisini de kestiler. evimize giren aylık gelirimiz hem asgari ücrete hemde emekli maaşına gelen zam ile birlikte 4250 tl oldu. bu durumda kişi başına düşen gelir miktarımız 850 tl yi bulduğu için kesildiğini düşündük. Ancak önceki yazışmalarınızı okudum ve bir konu dikkatimi çekti. Bir evde birden fazla bakıma muhtaç kişi var ise 1 den sonraki kişiler 2 kişi olarak sayılır demişsiniz. yani 4250 / 5 değil 6 şeklinde ilerlersek kişi başına düşen gelir miktarı 708 tl oluyor.
    Bu durumda biz tekrardan başvuru yapsak bakım aylığı almaya hak kazanabilirmiyiz?
    Desteğinizi rica ediyorum.
    Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Üye
    yalniz06 Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal (30)
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:35
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    168
    Verilen Beğeniler
    2

bence olur,ama 6.kişinin geliri olmayacak ve 18 yaşını geçmiş olacak,ve nüfusta o eve ikamet olması gerekli.
    benim düşüncem bu.
    işi uzmanından öğrenin yine.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

@kestaneee

Ek Madde 7- (Ek: 1/7/2005-5378/30 md.; Değişik: 6/2/2014-6518/21 md.)Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalamaaylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özelbakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi sağlanır. Hanedebirden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması hâlinde, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılır.

İlgili mevzuat http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2828.pdf

Üye
    hdfb44 Avatarı

Son Giriş
    31.03-2016
    Saat
    20:36
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mrblar....
    benim biri %100 ağır engelli, biri %70 ağır engelli kardeşim ve %52 engelli annem olmak üzere 4 kişiyiz. hane gelirimiz toplam 3971 tl. forumlarda gördüğüm kadarı ile ailedeki ilk engelliden sonraki engelliler iki kişi sayılır diye ancak başvuruya gittiğimiz yerde ''iki kişi sayılması için onunda %50 ve üzeri ağır engelli olması gerekir'' dediler bunu nerden tam olarak öğrenebilrim

Üye
    -mka Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    90
    Verilen Beğeniler
    57

Engelli değil bakıma muhtaç engelli sayısı birden fazlaysa ikinci bakıma muhtaç engellli iki kişi sayılıyor. İki kişi sayılmak için engelli olmak değil BAKIMA MUHTAÇ ENGELLİ olmak gerekiyor.

Üye
    TKFK Avatarı

Gerçek Adı
    TUNCAY
    Son Giriş
    24.03-2017
    Saat
    22:23
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @hdfb44

Şimdi verdiğiniz bilgilere göre hanede 5 kişi oluyor, 3971/5=794 lira sınırı geçiyorsunuz.3971 TL'nin ayrıntısı nedir?