Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ercina39 Avatarı

Son Giriş
    18.02-2016
    Saat
    21:35
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    öncelikle hayırlı akşamlar,

kayın validem %96 felçli ve kalıcı raporumuzla birlikte başvuruda bulunduk. eşim ev hanımı ve yeni doğan bebeğimizde bize katıldıktan sonra evde 4 kişi olduk.
    kayın validem vefat eden babasından emekli maaşı alıyor. bu ay yatan ücret 1078tl idi
    benim çalıştığım kurum doğum yardımı ile 4998tl yatırdı ancak bu aya özel şirketin vermiş olduğu doğum parası 2850tldir.
    benim maaşım 1820tl net + 200tl yemek parası+124tl Agi toplamda 2144 lira maaş almaktayım

bu hesabı yaparken 1820tl net maaşımdan mı yapacağım.

2'nci sorum ise kayın validemin üstüne 2014 yılında alınan 35000 tl değerinde araç var bu şartlar altında bakım aylığı almamız mümkün müdür?

şimdiden verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim..

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

@ercina39
    elinize geçen aylık net miktara bakarlar. bu durumda aylık elinize 2144 Tl geçiyor.
    kayınvalideniz de 1078 Tl alıyormuş.
    şirket doğum yardımı yapmış. bunun aylık ortalaması baz alınır. zaten buna bile gerek kalmadan kayınvalidenizin maaşıyla sizin maaş yüzünden sınırı geçiyorsunuz. hanede kişi başına düşen aylık geliirniz 784,97 TL üstünde. bundan dolayı evde bakım aylıgı bağlanmaz size.

Üye
    TTedTT Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    16:30
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem
    Bende kendim için bu konuyu merak ediyorum. 3 yıl önce evde bakımdan yararlanıyorduk. Memur olunca, gelirim uymadığından kestirdim. Şimdi gelirim uygun diye başvuru yapacağım.Evde 6 kişiyiz; eşim+ben+2 çocuğum+kız kardd.+ünide okuyan kuzenimin çocuğu(19). Benim maaşım 2650tl + kız kard. maaşı 1450tl dışında bir gelirimiz yok. Kuzenimin çocugu sadece kredi alıyor. Sizce gelir durumum uygunmudur? Bu hakkımı kullanabilirmiyim? Birde şuan başka şehirde olduğumdan ilk evde bakım aldıgım ildeki dosyam olmadan başvuru yapamazmışım.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

@TTedTT
    6 kişi sayılırsanız gelir uygun. üniversitede okuyan kuzenizin çocuğunun ikamet adresi sizde mi ve sizle mi yaşıyor? haneye dahil edilmesi için sizde ikamet etmesi ve sizle yaşaması gerekir.
    ailece şu an bulunduğunuz ilde ikamet ediyorsunuz di mi? ama evde bakım aylıgı ile ilgili dosyanız başka şehirde.
    dosya işi kolay. dosyanızı bulundugunuz ile isteyebilirsiniz.
    başvurunuzu yapabilirsiniz aslında. siz aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne gidip başvurun. il müdürlüğü dosyanızı ilgili il müdürlüğünden ister zaten.

Üye
    TTedTT Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Kuzenimin çocuğu dahil 6 kişi resmi olarak aynı evde ikamet ediyoruz, yani yurtta kalmadığından o da bizimle yaşıyor. Okulu bitene kadar pek çok yönden, maddi-manevi bizim sorumluluğumuzda. Sözlü başvuruda, başka ildeki dosyamı dilekçeyle buraya ulaştırmamı istediler. Dosyam 2 haftada gelirmiş, gelince de bu hakkımı tekrar kullanabilmek için başvuru yapacağım. Daha önce yararlandığım bir hizmet, inşallah tekrar bağlanırda işyerinde ve işyerine ulaşmakta yaşadığım sıkıntılar hafifler.
    Atama nedeniyle Ankara'dan kalktım Trabzon'a geldim. Fiziki-coğrafi ve beşeri faktörler gözönüne alındığında tekerlekli sandalye kullanan bir engellinin düzgün yaşayabileceği bir şehir değil, daha önce lisans eğitimimi burada aldığım için kendime güvenerek Trabzon'u yazdım. Buna rağmen çok zorlanıyorum. Burayı okuyan arkadaşların kulağına küpe olsun. @Kalem, ilgin için teşekkür ederim.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

@TTedTT

iş yerine gidiş gelişte bakıcıya ihtiyaç duydugunu belirt ve şehirde ulaşımda yaşadığın sorunlara kesinlikle dikkat çek başvuru sırasında. heyet geldiğinde de anlat bunları. iş yerine gidiş gelişte, ev dışında da bakıcıya ihtiyaç duyman evde bakım aylığının kolayca baglanmasını sağlayacaktır.

Üye
    TTedTT Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem

Tavsiyelerin için teşekkür ederim, uygulayacağım.

Üye
    TTedTT Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar @Kalem,
    Daha önce yukarıda belirttiğim kuzenimin kızını, bu evde ikamet etmesine rağmen, çok uzak akraba olduğu gerekçesiyle gelir hesabından çıkarttılar ve şimdiki hesaplamaya göre gelirim 8.5tl fazla. Bu durum için ne düşünüyorsunuz? Ne yapmalıyım?

düzeltme; 0.5tl>8.5tl

Birde maaş bordrosu alırken, eşimin bakım parası aldığında maaşımdaki aile yardımının (189tl) kesileceğini söyledi özlük servisi... 189tl kişi başına 37,8tl negatif etki ediyor, bu gözönüne alınıp 8.5tllik fazlamız gözardı edilebilir mi?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

@TTedTT
    kuzeninizin uzak akraba olması onları ilgilendirmez ki. önemli olan sizle ikamet etmesi ve ikamet adresinin sizde olması ve sizle yaşaması. ikamet adresi sizdeyse kuzenin de hane gelir hesabına eklenir. il müdürlüğüne sosyal hizmetler kanunu ek 7.maddesine göre hane gelirinin esas alındıgını ve gelir hesabına hanede ikamet edenlerin dahil edildiğini söyle ve hesabı tekrar yapsınlar.

Üye
    TTedTT Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem

Cuma günü, dediğiniz gibi hane gelirini baz alarak onuda dahil ettiler. Hesap açtırdılar ve birkaç belgeyle dosyayı oluşturdular ve 3aya belli olur dediler. Sürecin başından beri çalışana vermiyoruz deyip durdular. Bakalım, hayırlısı...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

@TTedTT çalışana verilmiyor diye bir şey yok. baştan önyargılı olmalarının lüzumu yok. bu konuda bakanlık genelge yayınladı ve il müdürlüklerine gönderdi. çalışıyorken de bakıma muhtaçlığın degerlendirilir ve bakıma muhtaç kabuledilirsen de evde bakım aylıgı baglanır.
    bu konuda 2012/24 sayılı genelgeye bakmalarını söyle sorun olursa:http://www.aile.gov.tr/data/5404eb05...ri_2012-24.pdf

Üye
    koseharun27 Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    15:48
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mrb. benim %50 sürekli raporum var. 1850TL aylık net gelirim var. 3 tane çocugum var 2 sinden işitme engelli (çocugun birinin işitme kaybı %80-%100kayıp - diger çocugunda %70-%70 her iki kulakta işitme kayıpları var. ) benim adıma 1 araç ve halen kredisini ödediğim 1 evim var. evde toplam 5 kişi yaşıyoruz. çocuklar için bakım ücreti vs. alabilirmiyiz. tşkler.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

@koseharun27
    gelir açısından sorun yok.
    fakat evde bakım aylıgının baglanabilmesi için tek şart gelirin uygun olması değil maalesef.
    aynı zamanda raporlarında ağır özürlü kısmının evet olarak işaretli olması lazım. bu da yetmez, aynı zamanda bakıma muhtaç kabul edilmeleri lazım:http://www.engelliler.biz/forum/evde...riterleri.html
    bakıma muhtaçlığı degerlendirilirken yaşından dolayı yapamadıkları değil engelinden dolayı yapamadıkları değerlendirilir.

Üye
    TTedTT Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem

Bu nedenle, bugün başvurumuz reddedildiği bildirildi ve hemen bimerden şunu yazdım;

Başvuru Metni:

ASP Bakanlığının 2012/24 genelgesine istinaden çalışanlarda, diğer şartları sağlaması şartıyla, engelli bakım destek/evde bakım yardımından faydalanabilmektedir. Çalışmaya başlayınca gelir artışından dolayı feragat ettiğim bu yardım için bulunduğum ilin Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğüne, gelirimin belirtilen sınırın altında kaldığını düşündüğümden, tekrar başvuruda bulundum. Lisans eğitimine yeni başlayan, resmi fiziki hanemizde ikamet eden ve birçok giderini karşıladığım yakınımın, uzak akraba olması nedeniyle gelir hesabına katılmamış ve bu nedenle hane gelirimizin belirtilen sınırın yüzde 1 üstünde çıkmasıyla başvurumuzun kabul edilmediği sözlü olarak bildirilmiştir. 2828 sayılı sosyal hizmetler kanunun ek Madde 7 (Ek: 1/7/2005 5378/30 md. Değişik: 6/2/2014 6518/21 md.) uyarınca hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı esası baz alınmak yerine akrabalık derecesine göre hane geliri oluşturulmuştur. Bu uygulama sonucu başvurumuzun kabul edilmemesinin kanuna aykırı olduğunu düşünüyorum. Bu nedele başvurumun reddinin doğruluğu hakkında detaylı bilgilendirilmek isterim. Ayrıca tekerlekli sandalye kullanan engelli olmam ve kurumunuzun ulaşması güç bir yerde olması nedeniyle bimerden yazdığımı bilmenizi isterim. Daha önceden olduğu gibi valilik kampüsünde temsilcilik bulundurmanızın hizmet kalitenizi arttıracağını da bilmenizi isterim.

Siz ne yapmamız önerirsiniz?
    Konu TTedTT tarafından değiştirilmiştir (02.03-2016 Saat 20:50 ). Gerekçe: %10>>>%1

Üye
    emre eser Avatarı

Gerçek Adı
    emre
    Son Giriş
    19.07-2017
    Saat
    04:30
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Slm melek hanım,iyi günler diliyorum,birkaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim;
    daha önce de belirtmiştim babam kardeşime bakıcı olmak istiyor ama kurumdakiler babamın yaşının 55 i geçtigini belirterek başvuruyu kabul etmemiş,bunun gerekçesi yasalmı?
    Aynı evde 6 kişi yaşıyor 2 si özürlü,özürlünün biri %90 oranında raporlu,digeri %85 oranında (ağır özürlü evet) raporlu buna göre hane halkı kaç kişi olarak kabul edilecek?
    Özürlü kardeşimın resmi vasisi olmak isteyen abim,özürlü adına hangi yetkilere sahip olacaktır, mesela babamdan özürlüye bir mal varlığı kalırsa abim onu bizden bağımsız olarak satabilir mi vb?
    Evde bakım aylığı bağlama süreci ne kadardır..teşekkürler
    Bu günlerde siteye mesaj atamama problemi yaşıyorum acaba teknik bir sorun mu var ilgililer yardımcı olurlarsa sevinirim..

Sayfa 1 / 3 123 SonSon