Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 45 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:46
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bu olumsuz konuşanları anlamıyorum açtıgım konuda yönetmeenlikle konuşuyorum sizin gibi kafadan konuşmuyorum bu ülkede devletin politikası yönetmenlikle kanunla belirtilir bende mesajımda yönetmenligi kopyalamışım burası muz cumhuriyeti degil

Üye
    lakoste Avatarı

Gerçek Adı
    TOLGA..
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:01
    Yaşadığı Yer
    ANADOLUM
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    6

Yane sonuç alîrmıyız alamazmıyız
    Eşim 2 çocuğum var eşim bakıyor e kırıterlerede çok rahat uyuyoz yakında bende calışcam kesilecekmi simdi??

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

Muz cumhuriyeti değil diyosun ama senin maaşı ip keser gibi kesmişler yani

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evde bakım maaşı alıp bakıcısı çalışan var.gelir kriterine uyuyorsa sorun olmuyor.aslında kim almış kim almamış sorunu olmamalı bugün devletimiz evde temizliğe gelen kişiye sigorta mecburiyeti koydu ama nedense hala bakıcılarımız sigortasız bize bakıyor düşünün hiç sigortası yok evde bakımla engelli maaşı ile geçinen arkadaşlarımızın eşleri bizler vefat ettiğimiz zaman nasıl geçinecek hiç bir sosyal güvencesi yok.bugün paramız gelsin ilerisini düşünmüyoruz.hala çalışan maaş alırmı almazmı mantığı geliri uyuyorsa alır kanun bu eşlerimiz nasıl sigortalı olmalı bunu düşünelim

Üye
    lakoste Avatarı

Gerçek Adı
    TOLGA..
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:01
    Yaşadığı Yer
    ANADOLUM
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    6

Çok doğru bilge adam bunlar bedava para almaya alışmış çalışmak ters bunlara anca laf söz ederler çalışın sizinde olsun..

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

@lakoste

kimi eliştirdin bizimi konuyu açanı mı çözemedim.

Üye
    CEREN16 Avatarı

Gerçek Adı
    gamze
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evdeki kişi sayısına düşen para miktarına göre değerlendiriliyor bakım aylığı,örneğin siz kaç kişisiniz kaçınız çalışıyorsunuz...

Üye
    shoalin Avatarı

Gerçek Adı
    Salih Cihan KÖSE
    Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    01:54
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    119
    Blog Mesajları
    1

Sürekli takip ettiğim bir iste, engelliler için yeni kanunlar vs vs. %45 engel yüzdem var, 2 yıldır çalışmıyordum, internet üzerinden para kazanıyordum(akmasa da damlıyordu sigara parası vs) hiç bir zaman bakıma muhtaç aylığı vs gibi şeylere başvurmadım evet hakkım var ağlasını alırdım ama hem şunu düşündüm, benden daha fazla ihtiyacı olan engelli dostlarım vardır ben almayımda onlar alsın dedim ve halada aynı şekilde düşünüyorum
    ,

Hep şunu savundum, ENGELLİ insanlar daha duyarlı daha bilinçli oluyor ve normal insanlara göre daha kıymet biliriz(tabikide engelli normal diye ayrim yapılmaz mecazen yazdım) şu soru karşısında açıkçası kanım dondu!

bana göre çok yalnış ve kınıyorum, memur olarak atanıyorsun bıde üstüne üslük ''yüzsüzlük diyecek kusura bakmayın'' bakıma muhtaç aylığım kesildi diye burdan utanmadan yazıcaksın, yapmayın allah aşkına yapmayın! devlet o hakkı verdığı gıbı almasınıda anında bılır! ıyıde oluyor. zor durumda ve bu aylıkları alamayam engellı kardeslerımız var sızlerın yuzunden...

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

shoalin;

bende zor durumdayım 2000 binlira yetmiyor hayat öyle kolay degil devlet hak vermiş alabilirsiniz demiş devlet engellinin hayatını kolaylaştırıyor bir kaç çapulcu memurlar kendi insiyatifini kullanıp kesebiliyor memur bile sizin gibi kıskanıyor ellerinden gelse 1 kuruş vermezler bu şerefsizler devlete bişey demiyorum bu kesinlikle kendini bilmez memurların yaptıgı bi haksızlık sizin gibi insanların yüzünden insan gibi rahat yaşayamadık hep muhtaç olduk ben yönetmenlikle konuşuyorum burda 2022 aylıgımda kesildi ona neden bişey demiyorum onda haklılar çünkü yönetmenlikte sgk lı olanlarki kesilir diyor yönetmenlik açık net yazılmış avrupada böyle degil orda insanlar insan gibi ekonomik olarak insanca yaşıyorlar insana deger var sizin gibi insanların yüzünden insanca medenice insan gibi yaşayamadık
    bide profilini inceledim sakatlıgın %45 yazmışsın kimi yutturuyon burda ahkam kesiyon sana bakım maaşı vermezler sen 2022 maaşını bile zor alırsın benim 5 hastaneden %80 agır özürlü raporum var proflar verdi raporu zaten agır özürlünün tanımı ise bir başkasına muhtaçtır anlamındadır

ceren hanım gelir kıriteri tutuyor

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

@paranoya
    evde bakım aylığında her ağır özürlüye evde bakım aylığı bağlanmıyor. evde bakım aylığı için ağır özürlü demek bakıma muhtaç engelli demek değildir yani.
    ağır özürlü bireyin bakıma muhtaç sayılabilmesi için bakıma muhtaç bulunması gerekmekte şu kriterlere göre:http://www.engelliler.biz/forum/evde...riterleri.html

ağır özürlü raporlu iki görme engelli var diyelim. ikisi de evde bakım aylığına başvuruyor. her ikisinin görmeme durumu aynı.
    biri yeni görme engelli olmuş ve eğitimi yok. dolayısıyla yaşamını devam ettirmek için bir başkasının bakımına ihtiyaç duyuyor.
    diğer engelli birey ise eğitimli. neredeyse her işini tek başına yapabiliyor.
    bu durumda birinci engelliye evde bakım aylığı baglanırken diğerine baglanmaz.
    sana bakıma muhtaçlık kriterlerini incele dedim. istersen birlikte inceleyelim.
    A bendinde bağımsızsın.
    B bendinde bağımsızsın
    D bendinde bağımsızsın
    C bendine gelince çalışmaya başladın. bu da bu bentte tam bagımlı olmana engel gorunuyor.
    mesela bu bende göre kendini ifade edebilmede başkasına bağımlı değilsin. kendini ifade edebiliyorsun.
    C bendinde tam bağımlı çıkmıyorsun

senin bakıma muhtaç sayılman için en az bir bentte tam bağımlı veya en az iki bentte kısmen bağımlı çıkman gerekirdi.
    D bendi seni yanıltmasın. genelde ülkede erkeklerin çoğu ev işi ve ev idaresinde becereiksiz ve bağımlıdır. bunu erkek olmandan bagımsız hastalıgına göre degerlendirecektin. yani mükemmel ev işi yapman mükemmel yemek yapman bunları biliyor olman gerekmiyor. evde kalınca kimse olmayınca asgari düzeyde yapabiliyor olman önemli. buna göre degerlendireceksin. bir iş ortamına ayak uyduruyor ve verilen işleri yapabiliyorsan bu ev idaresi ve işlerini de asgari düzeyde yapabiliyor anlamına da gelir.

evde bakım aylıgına başvursan bile çalışıyorken evde bakım aylıgı baglanacagını sanmıyorum sana. bakım hizmetleri değerlendirme heyeti buna onay vermez. evde bakım aylıgı da heyet kararı doğrultusunda onaylanır.

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

c bendinde
    Kendisine ve çevresine zarar verme riski hâlinde kendini kontrol edebilme durumu
    burda bagımliyim bir kişiyi agır yaraladım az kaldı ölüyordu silahla ..d bendinde de bagımlıyım

Evde kendi başına ve başkasının yardımı olmadan yaşama durumu
    Beslenme ve temizlik gibi ihtiyaçları için alış veriş yapabilme durumu
    Asgari düzeyde dâhi olsa yemek pişirebilme durumu
    Asgari düzeyde dâhi olsa evini temizleme, bulaşık ve çamaşırlarını yıkama işlerini yapabilme durumu
    Kışın ısınmak için sobasını yakmak veya kombiyi çalıştırmak gibi işleri yapabilme durumu
    evde bakan olmasa evi bok götürüyor hiç bir şey yapmıyorum hiç yemek yapamıyorum çarşıdan hazır yiyiyorum sobayla ugraşamıyorum sogukta yatıyorum evi temizleyemiyorum bulaşıklar dag gibi birikiyor a bendinde de bagımlıyım El, yüz, kulak, burun, ağız ve diş, ayak, saç vücut temizliğini ve bakımını yapabilme durumu
    burdada bagımlıyım kalem hanım siz beni görmeden bile bagımsızsın demişsin ülkenin hali bu nerden biliyosunuz benle yaşasanız ancak anlarsınız agır özürlü demek başkasının bakımına muhtaçtır demek bide buna yok diyorsununz rapor yönetmenliginde yazıyor zaten yoksa sosyal hizmetler agır özürlü diye neden istesinler raporu.. kanun kanunla çelişiyor agır özürlü raporu isteyeceksin sonradan eve kontrole geleceksin böyle saçmalık olmaz eve gelmemeleri lazım agır özürlü raporu verdikten sonra maaşa baglanması lazım ama devlet işi yokuşa sürüyor birde eve misafir gönderiyor kontrole geliyorlar burda forumda okuyorum muhtaçlık sınırı kaldırılsın diyorlar asıl kaldırılması gereken eve kontrolün olmamasıdır agır özürlü raporu aldıktan sonra vatandaşın maaşa baglanması lazım insanı rencide ediyorlar eve geliyorlar

proflar agır özürlü raporu veriyor 5 hastaneden agır özürlü raporum var bakıma muhtaçsın diyor sosyal hizmetlerde çalışan kıçı kırık memur sırf işe girdigim için maaşımı kesiyor ülkenin geldigi durum bu

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

@paranoya
    burada seni tanıdığımı iddia etmiyorum. elbette seni tanımıyorum. bakıma muhtaçlık kriterlerini ben sana en olumsuz haliyle sundum. mantıgı anlaman açısından bu da. ki işe yaramış cevapları takır takır veriyorsun. ama bunu bana değil bakım hizmetleri değerlendirme heyetine yapacaksın işte. gideceksin aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne bunları onlara soyleyeceksin. onlar da başvurunu dikkate alacak ve heyet gönderecek. heyet de bakıma muhtaçlık açısından inceleme yapıp kanaatini bildirecek. bana burada anlattıklarını da heyete anlatacaksın.

evde bakım aylıgı mevzuatına göre her agır özürlüye evde bakım aylıgı verilmiyor. bunu ben soylemiyorum. kurumun kendi mevzuatı soyluyor. Engelli sağlık kurulu raporları ile ilgili yönetmeliğin ağır özürlü tanımı belli. ama bu evde bakım aylıgı baglanmasıan yetmez. kısacası her agır özürlü bakıma muhtaç demek değildir evde bakım aylıgında.

şimdi bakıma muhtaçlıgın nasıl değerlendirildiğini gördün. bentlerin değerlendirilmesi bentlere verilen çarpıların çoğunluğuna göre değerlendirilir. D bendine gelince. tanıdığım bir erkek var. sağlam. valla onu da eve bıraksan aynen senin gibi bir halta yaramaz
    burada kıstas bunları yapamaman değil hastalıgın sebebiylşe yapamaman.
    hastalıgın evdeki bu işlere engel olsaydı iş yerinde nasıl çalışıyorsun peki? hep yatıyor musun?

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

hep yatıyorum valla ortada geziyorum

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

bunu da anlatırsın o zaman heyete
    ama bunları senden ziyade ailenin vs anlatması daha uygun olur tabi sen anlatsan inanmazlar

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Burada asıl mantıksız olan konu hiç tartışılmıyor...

Bakıma muhtaç ağır engelli kişilerin ister çalışsın, ister çalışmasın, ister geliri olsun, ister olmasın bakım masraflarını devlet üstlenmek zorundadır. Bütün gelişmiş sosyal devletlerde bu böyledir.

Aile varlıklı olup böyle bir şey talep etmeyebilir ama talep ediyorsa gelir durumuna falan bakılmaksızın bu hak sağlanmalıdır.

Ayrıca gelişmiş ülkelerde çok ağır engellilerin bile çalışması teşvik edilir. Bir fabrikada günde sadece 10-15 tane vidayı yerine takabilen bir ağır spastik engellinin çalıştırıldığını bile görmüştüm.

Ancak mevcut mevzuatımıza bakacak olursak sürekli suistimal edilen bakım ücreti ve engelli maaşını kısıtlamak için devlet çeşitli alicengiz oyunlarına başvuruyor. Bu mevzuata göre çalışan kişinin bakıma muhtaç olması veya bakıma muhtaç kişinin çalışabilmesi zaten mümkün değil. İstediği kadar kanun, yönetmelik, genelge bunun ucunu açık bırakmış olsun, tahterevallinin 2 ucu gibi bir taraftan bastırırsanız diğer ucu havaya kalkar. Kanımca memurların yaptığı değerlendirmelerde kafa karıştıran da bu oluyor.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon